İngiltere Özel

Başta Galler Prensi Charles ve İngiltere Başbakanı Cameron olmak üzere birçok İngiliz üst düzey yetkiliyle bir araya gelerek yoğun siyasi temaslarda bulunan ve ülkenin önde gelen CEO’larıyla buluşan Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile birlikte Londra’da tarihî ve dinî mekânları da ziyaret etti. Tarihî Royal Albert Hall’da Kraliyet Filarmoni Orkestrası'nın “Classical Spectacular” isimli klasik müzik konserini de izleyen Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere ziyaretinin son gününde ise Portsmouth’a geçti. Cumhurbaşkanı Gül bu şehirde, Türk Deniz Şehitliği, Portsmouth Deniz Üssü ve Stansted Park’ı ziyaret etti.

ROYAL ALBERT HALL'DA KLASİK MÜZİK KONSERİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül Londra’da, tarihî Royal Albert Hall’da Kraliyet Filarmoni Orkestrası'nın “Classical Spectacular” isimli klasik müzik konserini izledi.

CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, resmî karşılama töreni sonrası Kraliçe 2. Elizabeth tarafından Buckingham Sarayı “Blue Drawing Salonu”nda onurlarına verilen öğle yemeğine iştirak ettiler.

WESTMINSTER KATEDRALİ ZİYARETİ

Hediye teatisi ve Kraliyet Resim Koleksiyonu’nun gezilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler Westminster Katedrali’ni ziyaret ettiler.

“LONDON EYE" TÜRK BAYRAĞI RENKLERİNE BÜRÜNDÜ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül daha sonra, 'Kırmızı-Beyaz' renklere bürünen Thames Nehri kenarındaki dev dönme dolap "London Eye'ı" izledi. Cumhurbaşkanı Gül, “İlk defa yapmışlar bunu. Daha önce Eiffel'de de yapmışlardı hatırlarsanız. Ama onu başkalarına da yapıyorlar bildiğim kadarıyla. Bunu ilk defa yaptılar. Öbür taraftan bakınca kabinlerden birini beyaz yapmışlar, hilal gibi görünüyor” dedi.

İLK KEZ KONUK BİR DEVLET BAŞKANI ONURUNA RENK DEĞİŞTİRDİ

"London Eye", açıldığı 2000 yılından bu yana, hiçbir devlet başkanı için yapılmayan uygulama ile ilk kez Cumhurbaşkanı Gül'ün İngiltere'ye ziyareti dolayısıyla Türk bayrağının renkleriyle aydınlatıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL ONURUNA BUCKINGHAM SARAYI'NDA AKŞAM YEMEĞİ

Aynı akşam İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül onuruna Buckingham Sarayı'nda akşam yemeği verdi.

144 YIL SONRA AYNI SALON

Yemek, 144 yıl önce Türkiye'den İngiltere'ye 1867'de ilk kez devlet ziyareti gerçekleştiren Sultan Abdülaziz'e yemek verilen Buckingham Sarayı'nın Müzik Salonu'nda gerçekleşti.

TÜRKİYE 2020 OLİMPİYATLARINA ADAY

Londra ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Gül’ün gündeminde, İstanbul’un 2020 Olimpiyat adaylığı da vardı. 2012 Oyunları’na ev sahipliği yapacak Londra Olimpiyat Parkı’nı İngiltere ziyaretine eşlik eden TBMM üyeleri ve Türkiye Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Hasan Arat’la birlikte gezen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin bu konuda çok istekli olduğunu vurguladı.

Gezi sırasında Cumhurbaşkanı Gül’ü, Olimpiyat Parkı’nda İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague karşıladı. Türkiye’nin olimpiyatlar oyunlarına ev sahipliği yapmak konusunda ne kadar arzulu olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Gül, parktaki Veledrom Arena’yı incelediği sırada, İngiltere Dışişleri Bakanı Hague’yi, Türkiye’nin organize ettiği ‘Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na davet etti.

Bu arada İngiltere Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi Sir Craig Reedie de Cumhurbaşkanı Gül ile ona eşlik eden heyetteki Bayan Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk milletvekilleri ve Türkiye Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Arat’a kompleks hakkında bilgi verdi.

CEO FORUMU

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra da İngiltere Dışişleri Bakanlığında öğle yemeği eşliğindeki CEO Forumu'na katıldı. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve Vodafone CEO'su Vittorio Colao'nun eşbaşkanlıklarında gerçekleştirilen Türk-İngiliz forumuna iki ülkenin önde gelen şirket CEO'ları katıldı.

CLARENCE HOUSE’TA GALLER PRENSİ CHARLES İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, İngiltere Kraliyet tahtının birinci sırasındaki varisi Galler Prensi Charles ile eşi Cornwall Düşesi Camilla ile resmî konutları Clarence House'ta bir araya geldi.

Prens Charles ve eşi, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Clarence House'un kapısında karşıladı. Prens Charles, himayesindeki “Geleneksel Sanatlar Okulu” öğrencilerini Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’e takdim etti. Üç semavi dinle ilgili çalışmalar yapan öğrenciler, konutun salonunda çini, ebru gibi Türk geleneksel sanatlarını ortaya koydukları eserleri sergiledi.

GENÇ MÜSLÜMAN LİDERLİĞİ PROGRAMI

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül ayrıca, yine Prens Charles’ın himayesindeki Çevre Vakfı'nın çalışmaları hakkında vakfın yetkilisi tarafından bilgilendirildi. Prens Charles, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’e, Oxford İslam Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Fahran Ahmed Nizami ile Genç Müslüman Liderliği Programı katılımcılarını da tanıştırdı.

Katılımcılarla bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, daha sonra Prens Charles ve eşi Camilla ile çay davetinde baş başa görüştü.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL ONURUNA BELEDİYE SARAYI’NDA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül aynı gün, Londra'nın finans merkezinden sorumlu temsilcisi Lord City Belediye Başkanı Alderman David Wootton’ın onurlarına verdiği resmî akşam yemeğine katıldı.

Görkemli ve tarihi Guildhall Belediye Sarayı’nda yaklaşık 700 kişinin katıldığı akşam yemeğine, Lord City Belediye Başkanı Alderman David Wootton ve eşi ev sahipliği yaptı.

TÖREN KOMUTANINDAN CUMHURBAŞKANI GÜL’E TÜRKÇE DAVET

Cumhurbaşkanı Gül ve eşinin tören alanına araçla girişinin ardından Kraliyet bandosu tarafından İstiklal Marşı çalındı. Tören komutanı, Cumhurbaşkanı Gül’ü, Türkçe olarak tören kıtasını denetlemeye davet ederek, “Topçu bölüğü şeref kıtası, teftişe hazırdır komutanım” dedi. Cumhurbaşkanı Gül daha sonra tören kıtasını denetledi ve şeref defterini imzaladı.

ZİYARETİN SON GÜNÜ

Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere ziyaretinin son gününde konakladığı Buckingham Sarayı’ndan ayrıldı. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Saray’ın ana girişinde uğurladı.

TÜRK DENİZ ŞEHİTLİĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Londra'dan Portsmouth şehrine giderek, Türk Deniz Şehitliği'ni ziyaret etti. Londra'dan karayoluyla geldiği Portsmouth'ta Cumhurbaşkanı Gül, şehitlik kapısından içeriye İngiliz Kraliyeti Deniz Kuvvetleri mensubu Müslüman din görevlisi Asım Hafız'ın duasıyla girdi. Üzerinde ''Burası bahriye askerlerinin yattığı yerdir. Denizciler rahmet diyarına yelken açtılar. Tanrı katına böylece ulaştılar ve burada ebedi istirahatgâhlarındalar'' yazılı taş levhaya kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelenk koyan Cumhurbaşkanı Gül, saygı duruşunda bulundu.

“ÜLKELERİN BÜYÜKLÜĞÜ YAPTIKLARI FEDAKÂRLIKLARLA ÖLÇÜLÜR”

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, 26 askerin mezarına kırmızı karanfiller bıraktı. Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı açıklamada, Türk milletinin neredeyse dünyanın her köşesinde şehitleri olduğunu söyledi. Ülkelerin büyüklüğünün sadece kazandıkları zaferler ya da başarılarla değil yaptıkları fedakârlıklarla da ölçüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ''Bu anlamda bakıldığında Türk milleti çok büyük fedakârlıklar yapan bir millettir. Japonya'dan İngiltere'ye, Balkanlardan Yemen'e, Ukrayna'dan Baltıklara kadar nereye giderseniz Türk şehitlikleri vardır'' dedi.

PORTSMOUTH DENİZ ÜSSÜ

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Portsmouth'ta bulunan deniz üssünde iki savaş gemisini gezdi. HMS Dauntless gemisinde Gemi Komutanı Yüzbaşı Will Warrender tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, geminin özellikleri hakkında bilgi aldı. Savaş gemisinin İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetlerine 2010 yılında katıldığı ve sınıfının en gelişmiş modeli olduğu belirtildi.

HMS VICTORY SAVAŞ GEMİSİ

Ardından 1759 yılında inşa edilen ve 1805 yılında Fransız ve İspanyol donanmalarına karşı kazanılan Trafalgar Muharebesi ile ün yaptığı kaydedilen HMS Victory savaş gemisine geçen Cumhurbaşkanı Gül, gemi hakkında bilgi aldıktan sonra burada öğle yemeği yedi.

STANSTED PARK

Cumhurbaşkanı Gül yemeğin ardından 1688'de yapılan ve içindeki kır evinin Kraliyet mensuplarına ev sahipliği yaptığı Stansted Park'ını gezdi. Kır evinin kütüphane salonunda Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül'e İngiliz çayı ikram edildi.

İNGİLTERE BAŞBAKANI DAVID CAMERON İLE GÖRÜŞME

İngiltere ziyareti sırasında birçok üst düzey devlet adamıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, Salı günü İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüştü.

Görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye-İngiltere ilişkilerinde altın çağı yaşıyoruz” dedi ve her yıl 3 milyon turistin Türkiye'ye geldiğini, yaklaşık 40 bin İngiliz’in ise Türkiye'de yerleşik olduğunu hatırlattı. İki ülkenin ortak değerlerle barış ve refah içinde bir gelecek vizyonunu paylaştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, 2007 yılında stratejik ortak olan Türkiye ile İngiltere'nin daha iyi bir dünya için güçlerini birleştirdiğini belirtti.

AB MÜZAKERE SÜRECİ

İngiltere Başbakanı Cameron ile birçok konuda görüş alışverişinde bulunduklarına söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, görüşmede Türkiye'nin AB müzakere sürecine özel önem verdiklerini vurguladı. Başbakan David Cameron'ın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteği yinelediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, bu tür vizyoner duruşun Avrupa'da da yaygınlaşmasını beklediklerini ifade etti.

İNGİLTERE BAŞBAKAN YARDIMCISINI KABUL

Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere Başbakanı Cameron ile görüşmesinin ardından İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg'i Buckingham Sarayı'nda kabul etti.

Cumhurbaşkanı Gül, programı çerçevesinde İngiltere Dışişleri eski Bakanı Jack Straw’u da kabul ederek bir görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül ziyaretinin son gününde ise muhalefetteki İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Ed Miliband'i Buckingham Sarayı’nda kabul etti.