Pekin


Cumhurbaşkanı Gül Pekin ziyaretinin (23-26 Haziran 2009)ilk gününde, TRT Türk Pekin Bürosu’nu ziyaret etti. 2008 Pekin Olimpiyatları’nın gerçekleştirildiği Ulusal Stadyum ile Pekin Yazlık Sarayı’nda 25 Haziran Perşembe günü incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Çinli iş adamları ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Aynı gün Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Hu Jintao, Cumhurbaşkanı Gül’ü Halkın Büyük Meclisi’nde törenle karşıladı. Millî marşların dinlenmesinin ardından iki cumhurbaşkanı heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Görüşmeler sonrasında, Cumhurbaşkanı Gül ve Devlet Başkanı Jintao anlaşmaların imza törenine katıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Jintao, akşam da Cumhurbaşkanı Gül onuruna resmî bir yemek verdi.

Pekin programı çerçevesinde, 26 Haziran Cuma günü Türkiye-Çin İş Forumu toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra TÜSİAD’ın da üyesi olduğu “European Union Chamber of Commerce” Pekin Temsilciliği yetkilileri ile bir araya geldi. Ulusal Halk Kongresi Başkanı Wu Bangguo ile görüşen Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Başbakan Wen Jiabao’yu da kabul etti. Pekin’de temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Çin’in Xi’an şehrine geçti.