Chicago

Chicago

 

Cumhurbaşkanı Gül, Chicago’da düzenlenen NATO Zirvesi’ne katılmak ve bilişim dünyasının kalbi sayılan San Francisco’daki Silikon Vadisi’nde incelemelerde bulunmak üzere ABD’yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin NATO'nun çok önemli bir üyesi olduğuna dikkat çekerek, “NATO içerisinde daima önemli bir rol oynarız, söylediklerimiz dinlenir ve tavsiyelerimize daima kulak verilir” dedi. ABD ziyaretinin ikinci durağı olan San Francisco’da Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, Apple, Google, Facebook, Microsoft ve Twitter firmalarını da ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Chicago’da düzenlenen NATO Zirvesi’ne katılmak üzere eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü, Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı’nda, Türkiye’nin Vaşington Büyükelçisi Namık Tan, Türk Millî Askerî Temsil Heyeti Başkanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu, Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Fatih Yıldız ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri karşıladı.

CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN NATO ZİRVESİ ÖNCESİ TEMASLARI

Cumhurbaşkanı Gül, Chicago ziyaretinin ikinci gününde bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Afganistan Devlet Başkanı Karzai ve Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov ile ayrı ayrı bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerin ardından Orta Batı ABD'deki Ahıska Türk dernekleri temsilcileri ile ABD'deki Türk toplumu temsilcilerini ve NBA'deki Türk basketbolculardan Mehmet Okur ile Ömer Aşık'ı kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü.

19 MAYIS RESEPSİYONU

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan tarafından Chicago'da verilen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı resepsiyonuna katıldı.

ABD genelindeki Türk ve Türk Amerikalılar ile akraba topluluklarının katıldığı resepsiyonda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, uzun yıllardan sonra Chicago'da bir Türk Cumhurbaşkanı olarak bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak, “19 Mayıs bildiğiniz gibi tarihimizin çok zor dönemlerinde var olma-yok olma mücadelesini verdiğimiz dönemlerde, Büyük Atatürk'ün Samsun'a çıkıp İstiklal Mücadelesi'ni başlatma serüveninin başlamasıdır. Bu vesileyle başta Atatürk olmak üzere, onun bütün silah arkadaşlarını ve bütün şehitlerimizi, sadece İstiklal Harbi süresi içerisinde değil, ondan önceki ve bugün de yine ülke için, millet için en değerli varlığını veren bütün şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyorum” dedi.

“BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR”

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında Türk-Amerikalılara hitaben, ''Sizler Amerika'da yaşıyorsunuz. Burada yaşarken bir noktada da Türkiye'yi burada temsil ediyorsunuz. Bugün Türk-Amerikan dernekleriyle, üniversitelerdeki değerli öğrenciler, onların temsilcileriyle buluştum, onlara da söyledim; 'birlikten kuvvet doğar.' Bu bizim bir sözümüz, aslında buna benzer söz bütün dillerde vardır. Dolayısıyla burada herkes kendi coğrafyasında büyük bir ülke olduğu için bunu söylüyorum. Yani eyaletlerde, illerde faaliyet gösterirken, Türkiye söz konusu olduğunda da hepiniz enerjinizi toparlayabilmeniz gerekir” diye konuştu.

FIRST LADY'LER CHICAGO'DA BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Gül'e eşlik eden Bayan Gül, ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama'nın ev sahipliğinde Gary Comer Gençlik Merkezi'nde düzenlenen programa katıldı. Gary Comer Gençlik Merkezi’ne gelişinde Michelle Obama tarafından karşılanan Bayan Gül, fotoğraf çekiminin ardından diğer first ladylerle birlikte merkezi dolaştı. Program çerçevesinde öncelikle bölgede yaşayan çocuklar için başta eğitim, sanat ve spor olmak üzere çeşitli alanlarda okul sonrası programlar yürüten ve çocukların başarı seviyesini arttırmayı hedefleyen gençlik merkezinin faaliyetleri ve imkânları hakkında bilgi alan first ladyler daha sonra çalışma salonlarını gezdi.

BAHÇEDE KEYİFLİ ANLAR YAŞADILAR

Bahçe Salonu’nda çalışan öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya gelen ve çalışmaları hakkında bilgi alan lider eşleri, çocukların kendi bahçelerinde ürettikleri ürünleri tattılar. Öğrencilerle bir süre sohbet eden Bayan Gül, organik tarıma verdiği önemden bahsederken çocukları ve öğretmenlerini tebrik etti.

ÇOCUKLARDAN MİNİ KONSER

Program kapsamında gençlik merkezinin sanat, spor ve dans salonlarını da gezen lider eşleri stüdyo formatındaki Kayıt Salonu’nda, çocukların başta hip hop olmak üzere çeşitli parçalardan hazırladıkları mini konseri dinlediler. Müzik dinletisi sırasında keyifli anlar yaşayan first ladyler, zaman zaman çocuklara eşlik ettiler. Lider eşleri çocukların kendileri için hazırladıkları dans gösterisini de beğeniyle izlediler.

Bayan Gül, akşam saatlerinde ise lider eşleriyle birlikte Chicago Sanat Enstitüsü'nü gezdikten sonra Bayan Obama tarafından lider eşleri onuruna düzenlenen akşam yemeğine katıldı.

“BAYAN OBAMA'NIN KONUŞMASI HERKESİ DUYGULANDIRDI”

Chicago'daki programları ile ilgili sorulan bir soru üzerine Bayan Gül, Afrika kökenli Amerikalıların ağırlıklı olarak yaşadığı bir bölgede kurulan ve onların üniversiteye devam etmelerini sağlamak için faaliyet gösteren merkezin kendisini oldukça etkilediğini ifade etti. Merkezde gençlerin sebze ve meyve yetiştirdiği bahçeyi dolaştıklarını ve yaptıkları yemeklerden tattıklarını ifade eden Bayan Gül, öğrencilerin kendileri için hazırladığı dans ve müzik gösterisini beğeniyle izlediklerini, zaman zaman da onlara eşlik ettiklerini kaydetti.

NATO ZİRVESİ PAZAR GÜNÜ BAŞLADI

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, ABD’nin Chicago kentinde NATO’nun en yüksek karar organı Kuzey Atlantik Konseyi’nin açılış oturumuyla Pazar günü başladı. Toplantı öncesinde NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve ABD Başkanı Barack Obama, zirveye katılan ve aralarında Cumhurbaşkanı Gül’ün de olduğu NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını karşıladı. Karşılamanın ardından ise NATO harekâtlarında görev yapan NATO askerî personelinin onuruna tören yapıldı ve bu harekâtlarda hayatını kaybeden personel için saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra, sırasıyla, NATO Genel Sekreteri Rasmussen ve ev sahibi ülke sıfatıyla ABD Başkanı Obama açılış konuşmalarını yaptı ve toplantıya geçildi.

NATO ZİRVESİ ÇERÇEVESİNDE İKİLİ TEMASLAR

Cumhurbaşkanı Gül, NATO Zirvesi’nin açılışından önce ise Almanya Başbakanı Merkel ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Almanya Başbakanı Merkel’in, Türkiye’nin ekonomik performansını övdüğü görüşmede iki lider Avrupa’daki ekonomik kriz ve Suriye ile ilgili konularda görüşlerini paylaştılar. Kendisi için en önemli konunun ekonomik kriz olduğunu söyleyen Başbakan Merkel, Cumhurbaşkanı Gül’e de bu konudaki fikrini sordu. Kıbrıs ve AB konusunun gündeme geldiği görüşmede Cumhurbaşkanı Gül, bu iki konuda Türkiye’nin görüşlerini anlattı ve vize serbestisi konusunda esneklik gösterilmesini istedi.

BM GENEL SEKRETERİ BAN İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Gül, NATO Zirvesi sırasında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştü. Suriye konusunda Cumhurbaşkanı Gül’e, Türk hükümetinin ve halkının Suriyeli sığınmacılara gösterdiği cömert destek nedeniyle teşekkür eden Genel Sekreter Ban, bölgede bulunan Ortak Özel Temsilcinin iki taraftan da şiddete son vermesi ve 6 maddelik Annan planına uymalarını istediğini dile getirdi.

TÜRKİYE-FRANSA İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM VURGUSU

Cumhurbaşkanı Gül, NATO Zirvesi sürerken Fransa’nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı François Hollande ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, görüşmelerinde iki ülke ilişkilerinde samimi bir dönem başlatmak istedikleri yönünde sıcak mesajlar verdiler. Cumhurbaşkanı Gül, ilişkilerde yeni bir beyaz sayfa açmak istediklerini belirtti. Fransız Cumhurbaşkanı da geçmişteki yanlış anlamalarla vakit kaybetmemeleri gerektiği mesajını vererek Türk-Fransız ilişkilerini eski seviyeye getirmeyi kendisinin de arzuladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

AFGANİSTAN OTURUMU

Cumhurbaşkanı Gül, NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen “Afganistan” konulu oturuma katıldı. NATO üyesi ülkelerin yanı sıra Afganistan’daki ISAF (Uluslararası Güvenlik Destek Gücü) harekatına katkı sağlayan ülkeler ve bazı uluslararası kuruluşların da katıldığı oturumda Türkiye’yi temsil eden Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki heyette Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da yer aldı.

BAYAN GÜL'ÜN CHICAGO PROGRAMI

Bayan Gül ise, programı çerçevesinde Pazartesi günü Bilim ve Sanayi Müzesi ile Chicago Botanik Bahçesi’ni ziyaret etti. 1933 yılında açılan ve en büyük bilim müzelerinden biri olan Bilim ve Sanayi Müzesi’nde, önce ilgililerle birlikte eski ve tarihî ulaşım araçlarının sergilendiği alanı gezen Bayan Gül, ardından bilimsel ve teknolojik çalışmaların yapıldığı bölümleri dolaştı. Bayan Gül, dünyanın birçok yerinden yaklaşık 2,5 milyon bitki çeşidinin yer aldığı Chicago Botanik Bahçesi’ni de gezdi. Parktaki bitkileri yakından inceleyen Bayan Gül, yetkililerden parkta bulunan bazı bitkiler hakkında bilgi aldı.

NATO ZİRVESİ'NDE İKİNCİ GÜN TEMASLARI

Zirvenin ikinci gününde sırasıyla Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev ile görüşen Cumhurbaşkanı Gül, gün içinde Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu ile de ikili bir görüşme yaptı.

ABD BAŞKANI OBAMA İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca ABD Başkanı Barack Obama ile zirvenin gerçekleştirildiği McCormick Kongre Merkezi’nde bir araya geldi. Görüşmede Cumhurbaşkanı Gül’e Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Türkiye’nin Vaşington Büyükelçisi Namık Tan da bulundu.

ARAP ÇATI ÖRGÜTLERİ TEMSİLCİLERİ HEYETİ

Cumhurbaşkanı Gül ardından, Arap çatı örgütleri temsilcileri heyeti ile ABD'deki Somali toplumunun üyelerinden oluşan bir grubu ayrı ayrı kabul etti.

CEO'LARLA BULUŞMA

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra da, Chicago'da, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Türkiye’nin Chicago Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen CEO toplantısı ve akşam yemeğine katıldı.

NATO ORTAKLARI TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Gül, NATO Zirvesi çerçevesinde düzenlenen NATO ortakları toplantısına katıldı. Liderler seviyesindeki toplantıya, NATO misyonlarına en fazla malî ve askerî katkı yapan ülkeler davet edildi. Ayrıca bir genişleme zirvesi olmamasına karşın Chicago Zirvesi kapsamında, üyelik umudu olan Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ ve Gürcistan’ın da katıldığı, dışişleri bakanları seviyesinde bir toplantı da yapıldı.

Bu toplantıyla, Chicago’da 25’incisi düzenlenen NATO Zirvesi sona erdi.

NATO ZİRVESİ’NDE AİLE FOTOĞRAFI

Cumhurbaşkanı Gül, NATO Zirvesi kapsamındaki Afganistan toplantısına katılan liderlerle çekilen aile fotoğrafına da katıldı.

CHICAGO KÜRESEL İLİŞKİLER KONSEYİ’NDE KONUŞMA

Cumhurbaşkanı Gül, Chicago ziyaretinin son gününde Chicago Küresel İlişkiler Konseyi’nde “Türkiye’nin Ekonomik ve Dış Politika Öncelikleri” başlıklı bir konuşma yaptı. Avrupa’yı saran ekonomik krize rağmen Türkiye’nin, Çin’in hemen ardından dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi olarak ön plana çıktığını ve doğal olarak da bu durumun, birçok kişinin, Türkiye’nin ekonomi politikası ve önceliklerine ilgi duymasına yol açtığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, dış politika alanında da Türkiye’nin gözle görülür bir rol oynamadığı neredeyse hiçbir küresel konunun kalmadığını kaydetti.

“TÜRKİYE OLARAK CESUR REFORMLAR GERÇEKLEŞTİRDİK”

Cumhurbaşkanı Gül, demokratik ve ekonomik gelişimlerinin önünde engel teşkil edebilecek sorunları ortadan kaldırmak için cesur reformları hayata geçirdiklerini, öncelikle yasal standartları güncellediklerini vurguladı. Sonrasında, istikrarlı büyümenin yolunu açan ekonomik alanda yapısal reformlar gerçekleştirdiklerini ve ilerleyen günlerde karşılaşma ihtimalleri olan krizlerle başa çıkabilmek için gerekli güvenlik duvarını sağladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca güvenlik uğruna yıllarca feda edilen toplumdaki özgürlüklerin kapsamını genişlettiklerini aktardı.

“TÜRKİYE KENDİ BÖLGESİNDE VE HATTA ÖTESİNDE BİR GÜÇ OLARAK ORTAYA ÇIKMAKTADIR”

Cumhurbaşkanı Gül konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Türkiye'nin, kendi bölgesinde ve hatta ötesinde de ortaya çıkan bir güç olması, sadece bizim değil aynı zamanda siz Amerikalı dostlarımızın da değerlendirmesidir. Geçen ay Türk Harp Okulu'ndaki konuşmamda da söylediğim gibi, Türkiye yürüttüğü siyaset açısından ‘erdemli bir güç’ ortaya koymalıdır. Erdemli bir güç ortaya koymak adalet, demokrasi ve insan onuru gibi değerler ile millî menfaatlerimizi kontrol etmemizi gerektirmektedir. Biz dış politika hedeflerimizi baskı kurarak değil, ortak iş birliği ile elde etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle, bizim güç anlayışımız, yalnızca başkalarına değil aynı zamanda başkaları ile birlikte güvenlik ve refah sağlamak, bunu yaymak ve devam ettirmemizi salık vermektedir.”