İsveç Ziyareti

İsveç Ziyareti

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile beraber, Kral Gustaf’ın davetlisi olarak İsveç’e üç günlük tarihî bir ziyaret gerçekleştirdi. Kendisine, devlet ve hükümet başkanlarına verilen en üst düzey nişan olan “Serafim Nişanı” takdim edilen Cumhurbaşkanı Gül, İsveç Parlamentosuna hitap etti. Türk-İsveç İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Gül, Türk vatandaşları ve Türk dernek başkanlarıyla da bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, Stockholm Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü’nün açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kral Carl XVI. Gustaf’ın davetlisi olarak, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte İsveç’e bir devlet ziyareti geçekleştirdi.

Arlanda Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Gül’ü, İsveç Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Büyükelçi Caroline Vicini, Stokholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, Helsinki Büyükelçisi Selah Korutürk ve İsveç’in Ankara Büyükelçisi Hakan Akesson ile diğer ilgililer karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül ile Bayan Gül’ü taşıyan uçağa, İsveç hava sahasına girmesinden itibaren İsveç Silahlı Kuvvetleri’ne ait Saab tipi 2 savaş uçağı refakat etti.

"CUMHURBAŞKANI GÜL, İSVEÇ KRALİYET SARAYI’NDA

Resmî temaslarına ertesi gün başlayan Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, İsveç Kralı Gustaf tarafından törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Kral Gustaf ve Kraliçe Silvia ile birlikte atlı arabalarla tören alanına geldi. Atlı arabalara, Kraliyet Süvari Muhafız Birliği eşlik etti. Yol boyunca İsveç ve Türk vatandaşları sevgi gösterilerinde bulundu.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL, KRALİYET SARAYI’NIN AVLUSUNA ATLI ARABALARLA GELDİ

Atlı arabalarla Kraliyet Sarayı’nın avlusuna giren Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül için Kraliyet Sarayı’nda resmî karşılama töreni gerçekleştirildi. Bu arada, ellerinde Türk ve İsveç bayrağı taşıyan İsveç’teki Türk vatandaşları da avluda töreni izlediler ve Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’e sevgi gösterisinde bulundular.

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile İsveç Kralı Gustaf ve Kraliçe Silvia, avludaki resmî karşılama törenin ardından Kraliyet Sarayı’na geçtiler. Burada iki ülke heyetlerinin takdimi yapıldı.

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

Heyetlerin takdiminin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül ile İsveç Kralı Gustaf ve Kraliçe Silvia, Veliaht Prenses Victoria ve eşi Prens Daniel ile Prens Carl Philip ile bir araya geldiler ve aile fotoğrafı çektirdiler.

CUMHURBAŞKANI GÜL’E KRAL GUSTAF TARAFINDAN “SERAFİM NİŞANI” TAKDİM EDİLDİ

Ardından Cumhurbaşkanı Gül’e Kral Gustaf tarafından devlet ve hükümet başkanlarına verilen en üst düzey nişan olan “Serafim Nişanı” takdim edildi. Cumhurbaşkanı Gül de Türkiye Cumhuriyeti ile mensup olduğu devlet arasında dostça ilişkilerin geliştirilmesini ve milletlerin birbirlerine yakınlaşmalarını sağlayan ülkelerin devlet başkanlarına verilen “Devlet Nişanı”nı Kral Gustaf’a sundu.

KRAL VE KRALİÇE’DEN, CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, nişanın yanı sıra Kral’a, dönemin İsveç Kralı Oscar’ın, Sultan II. Abdülhamid’e tevdi ettiği “Serafim Nişanı”na ilişkin 11 Temmuz 1897 tarihli mektubun el yapımı özel bir kâğıda basılan replikasını da takdim etti. Daha sonra Kral ve Kraliçe’nin, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül onuruna verdiği öğle yemeğine geçildi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, İSVEÇ PARLAMENTO BAŞKANI PER WESTERBERG’İ KABUL ETTİ

Stockholm’deki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Gül, İsveç Parlamento Başkanı Per Westerberg ile de bir araya geldi. Parlamento Başkanı Westerberg, Cumhurbaşkanı Gül’ü parlamentonun girişinde karşıladı ve bazı milletvekilleriyle tanıştırdı. Burada Türk asıllı milletvekili ve Yeşiller Partisi Grup Başkan Vekili Mehmet Kaplan ile sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, parlamento özel defterini de imzaladı.

TÜRK-İSVEÇ İŞ FORUMU

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Kral Gustaf ile birlikte Türk-İsveç İş Forumu toplantısının kapanış oturumuna katıldı. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Kral Gustaf’ın huzurunda Başbakan Yardımcısı Babacan ve İsveç Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Svard tarafından “Çevre Teknolojileri Alanında Ticaret ve Yatırım İşbirliğinin Geliştirilmesi Konusunda Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

İSVEÇ’İN ÖNDE GELEN FİRMALARININ TEMSİLCİLERİYLE BULUŞMA

Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül, iş forumu öncesinde de İsveç’in önde gelen 10 firmasının temsilcisiyle yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, TÜRK VATANDAŞLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Gül, İş Forumu’nun ardından, Türk vatandaşları ve Türk dernek başkanlarıyla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’den İsveç’e cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyareti gerçekleştirmekten ve Türk vatandaşlarıyla bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. İsveç’te 100 binin üzerinde Türk nüfusun olduğuna, büyük bir çoğunluğunun da İsveç vatandaşlığı aldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi: “İki vatanınız olmuş oldu. Burada yaşıyorsunuz ama aklınızda doğdunuz yerler, burada doğanlar için anne babalarının doğduğu yer olan Türkiye’dir.”

“SİZLER BURADA NE KADAR BAŞARILI OLURSANIZ BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞI OLUR”

İki ülke arasında kökleri 1600’lü yıllara dayanan güçlü ilişkiler olduğuna, İsveç’in Türkiye’yi, Türkiye’nin de İsveç’i her alanda desteklediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Sizler burada ne kadar başarılı olursanız bizim için gurur kaynağı olmaktadır” dedi. Konuşmasının ardından, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül vatandaşlarla sohbet etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL ONURUNA KRALİYET SARAYI’NDA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, akşam ise, İsveç Kralı Gustaf ve eşi Kraliçe Silvia tarafından Kraliyet Sarayı’nda onurlarına verilen akşam yemeğine katıldı.

Yemek öncesinde Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Prens Bertil Süiti’nde İsveç Kral Gustaf, eşi Kraliçe Silvia, Veliaht Prenses Victoria ve eşi Prens Daniel, Prens Carl Philip, Kral’ın kardeşi Prenses Christina ve eşi Tord Magnuson ile bir araya geldiler.

KONUKLARLA TOKALAŞMA

Kraliyet ailesinin özel günlerinde görev alan askerlerin arasından geçerek yemek salonuna yürüyen Cumhurbaşkanı Gül ve Kral Gustaf ile Bayan Gül ve Kraliçe Silvia konuklarla tokalaştılar.

“ZİYARETİMİN TARİHÎ BİR NİTELİK TAŞIDIĞINA İNANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Gül yemek öncesinde yaptığı konuşmada, İsveç’e devlet ziyareti gerçekleştiren ilk Türk Cumhurbaşkanı sıfatıyla burada bulunmaktan duyduğu kıvancı ifade ederek, “Ziyaretimin, tıpkı Majesteleri Kral ve Kraliçe’nin 2006 yılında ülkemize gerçekleştirdikleri ve yine bir ilki teşkil eden ziyaretleri gibi tarihî bir nitelik taşıdığına inanıyorum. Bu vesileyle, nazik davetleri ve misafirperverlikleri için Majesteleri Kral ve Kraliçe’ye, Eşim ve heyetim adına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

“ORTA DOĞU’DAN KAFKASLARA VE AFRİKA’YA KADAR HER ALANDA İŞ BİRLİĞİ POTANSİYELİMİZ VAR”

İsveç’in, Türkiye’nin AB üyelik sürecine verdiği güçlü desteğin, iş birliğinin sadece bir alanını yansıttığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasında, Avrupa’nın yanı sıra Orta Doğu’dan Kafkaslara ve Afrika’ya kadar uzanan geniş coğrafyada her alanda çok büyük bir iş birliği potansiyeli bulunduğuna da işaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinde Türkiye’nin dinamik özel sektörünün seçkin temsilcilerinin kendisine eşlik etmesinin, bu potansiyelden iki ülkenin de yararına olacak şekilde istifade edilmesine yönelik güçlü iradeyi ortaya koyduğu belirtti.

İSVEÇ BAŞBAKANI REINFELDT İLE ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Gül, ertesi gün ise, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile bir araya geldi, ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, kendisini koruyan İsveç ekibinde yer alan motosikletin devrilmesi sonucu, buzla kaplı kanala düşen İsveçli polisin tedavi altına alındığı hastanede hayatını kaybetmesini üzüntüyle öğrendiğini belirterek, polisin ailesine başsağlığı, çalışma arkadaşlarına metanet diledi.

İSVEÇ’İN AB KONUSUNDA TÜRKİYE’YE VERDİĞİ DESTEK

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile İsveç arasındaki ilişkilerin tarihinin çok eskiye dayandığını ve 1700’lü yıllarda çeşitli anlaşmalar imzalandığını ifade ederek, “Dostluğumuz bugün de çok güçlü. Her seviyede ziyaretler gerçekleştiriyoruz. İlişkilerimizde gayet iyiyiz. Türkiye ve İsveç birçok konuda, ikili ve global meselelerde çok yakın istişare içerisinde” dedi. İmzalanan stratejik ortaklık belgesinin de bunun en güzel işareti olduğunu ve Başbakan Reinfeldt ile siyasi konuları gözden geçirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, İsveç’in Avrupa Birliği konusunda Türkiye’ye verdiği desteğe teşekkür ettiğini söyledi.

“TÜRKİYE, MÜZAKERE SÜRECİNİ AZİM VE KARARLILIKLA BİTİRMEK İSTİYOR”

Türkiye’nin müzakere sürecini azim ve kararlılıkla bitirmek istediğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Önümüzde çeşitli engeller vardır ama bunlar müzakere sürecinin teknik gereği olan engeller değildir. Ümit ederiz ki bunların hepsi aşılır” dedi.

TÜRKİYE-İSVEÇ STRATEJİK ORTAKLIK BELGESİ

Ortak basın toplantısı öncesi ise, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye-İsveç Stratejik Ortaklık Belgesi’ni imzaladı.

KRALİYET MÜHENDİSLİK BİLİMLERİ AKADEMİSİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, daha sonra, Kral Gustaf ve Kraliçe Silvia ile Kraliyet Mühendislik Bilimleri Akademisi Bilim ve Teknoloji Müzesi’nde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül ile İsveç Kralı, Bayan Gül ile Kraliçe Silvia müzeye birlikte geldi. Müzede, yetkililerden akademinin çalışmaları ve müze hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, daha sonra Kral ve Kraliçe eşliğinde müzeyi gezdi.

TIPTA BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLAYAN CİHAZ

Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, özellikle cerrahlar için büyük kolaylık sağladığı kaydedilen cihazla yakından ilgilendi. Otopsilerin yanı sıra ameliyatları planlamak, tıp öğrencilerine ders vermek için kullanılan cihazın, dünyanın en ünlü müzelerinden Londra’daki British Museum’da da bulunduğu ve mumyaların bu teknoloji aracılığıyla incelenebildiği belirtildi.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ

Müze ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile Stockholm Belediye Meclisi tarafından onurlarına verilen öğle yemeğine katıldı.

STOCKHOLM ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ AÇILIŞ TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Gül ve İsveç Kralı Gustaf ise aynı gün, Stockholm Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü’nün açılış törenine katıldı. Stockholm Üniversitesi Frescati Kampüsü’ne birlikte gelen Cumhurbaşkanı Gül ve Kral Gustaf’ı, Rektör Astrid Söderbergh Widding ve Türkiye Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Paul Levin karşıladı. Tören öncesinde Cumhurbaşkanı Gül ve İsveç Kralı, üniversite yönetiminden temsilciler ve Türkiye Araştırmaları Enstitüsünün sponsorlarıyla bir süre görüştü.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL’DEN, İSVEÇ KRALI GUSTAF VE KRALİÇE SİLVİA ONURUNA RESEPSİYON

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, İsveç Kralı Gustaf ve eşi Kraliçe Silvia onuruna akşam bir resepsiyon verdi. Resepsiyon öncesinde dünyaca ünlü Türk piyanistler Güher ve Süher Pekinel bir konser verdi. Güher ve Süher Pekinel’in konserini sunmalarının ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül ile Kral Gustaf ve Kraliçe Silvia adına sanatçılara birer çiçek sunuldu. Daha sonra resepsiyon gerçekleşti.

CUMHURBAŞKANI GÜL İSVEÇ PARLAMENTOSUNA HİTAP ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin son gününde İsveç Parlamentosuna hitap etti. Cumhurbaşkanı Gül, devlet ziyaretleri sırasında kendisini en çok heyecanlandıran etkinliklerin, ev sahibi ülkenin parlamentolarında yaptığı hitaplar olduğunu belirterek, “Biliyorum ki dostlukları tarihin uzun imtihanlarından geçmiş halklar, ancak birbirlerine parlamentolarının kapılarını açarlar. İsveç halkının millî iradesinin tecessüm ettiği bu demokrasi yuvasında, bana hitap etmek fırsatı vermeniz, aynı zamanda halklarımız arasındaki kadim dostluk ve ortak değerler temelinde şekillenen mükemmel ilişkilerin teyididir. Bu nedenle, temsilcileri 16. yüzyılda atanan ve bilahare tüm dünyaya örnek bir demokrasinin belkemiği haline gelen İsveç Parlamentosu Riksdag’da, siz değerli dostlarımıza hitap etmekten büyük şeref duyuyorum” dedi.

İSVEÇ’TE YAŞAYAN TÜRKLERİN ENTEGRASYONU

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile İsveç arasındaki en önemli köprüyü İsveç’te yaşayan ve sayıları artık 115 bin civarında bulunan Türk toplumunun oluşturduğuna işaret ederek, İsveç’in toplumsal, kültürel, ekonomik ve siyasi hayatına katkısı her geçen gün daha da artan Türk toplumunun entegrasyonunun Türkiye açısından önemli bir konu olduğunu belirtti. Bu kapsamda, özellikle yeni nesillerin hem İsveççe, hem de Türkçeye hâkim bir şekilde iyi eğitim almalarının, entegrasyonun başarısında anahtar rol oynayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin bu yöndeki gayretlerin geliştirilmesine önem verdiğini ve İsveç ile her türlü iş birliğine hazır olduğunu belirtti.

“TÜRKİYE’NİN DEMOKRASİ, HUKUK VE İNSAN HAKLARI STANDARTLARINI SÜREKLİ YÜKSELTİYORUZ”

Parlamentoya hitabının ardından milletvekillerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin AB üyelik müzakere süreci, Türkiye’deki demokrasi ve azınlık hakları ile ilgili gerçekleştirilen reformlar, çözüm süreci ve yeni Anayasa ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Cumhuriyeti kurulurken Lozan Anlaşması ile kimlerin azınlık olacağı, kimlerin olamayacağının belirtildiğini hatırlatarak, “Süryani vatandaşlarımız kendileri azınlık statüsünde değiller, o zaman ki anlaşmaya göre. Türkiye’deki kanunlar önünde herkesin eşit olduğunu biliyorsunuz. Herkes her mevkiye seçilebilir, herkes her işi yapabilir. Bu bakımdan hiçbir engel söz konusu değildir. Türkiye’de çok köklü reformlar yapılmaktadır. O çok köklü reformlar, kendi halkımız, Türk halkı, kendi vatandaşlarımız hak ettiği için biz bu reformları sahiplenerek Türkiye’nin demokrasi, hukuk, insan hakları standartlarını sürekli yükseltiyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL, UPPSALA KALESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

İsveç ziyaretinin son gününde Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile birlikte, Stockholm’den Uppsala’ya geçti. Uppsala Kalesi’ni gezen Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Uppsala Üniversitesi’nin kütüphanesinde bulunan ve ziyaret dolayısıyla kalede sergilenen Osmanlı dönemine ait kitap ve el yazmalarını inceledi.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL, OSMANLI DÖNEMİNE AİT KİTAP VE EL YAZMALARINI İNCELEDİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Kral Gustaf, Uppsala Kalesi’ne gelerek Bayan Gül ve Kraliçe Silvia ile Uppsala Üniversitesi’nin kütüphanesinde bulunan ve ziyaret dolayısıyla kalede sergilenen Osmanlı dönemine ait kitap ve el yazmalarını inceledi. Heyete, Uppsala Üniversitesi Kütüphanesi Müdürü Prof. Dr. Lars Burman ve diğer yetkililer tarafından bilgi sunuldu.

SERGİLENEN ESERLER

Sergilenen eserler arasında 1090 ve 1598 tarihli el yazması Kur’an-ı Kerim, İsveç Kralı II. Oscar’a II. Abdülhamit tarafından 1891’de hediye edilen el yazması üç kitap ve Marco de Broen adlı İsveçli tüccarın 17. yüzyılda İstanbul’a gerçekleştirdiği seyahat sırasında yaptığı çeşitli parçalardan oluşan yaklaşık üç metrelik Boğaz çizimi de yer aldı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül ile İsveç Kralı ve Kraliçesi, Uppsala Kalesi’ndeki bir salona geçti. Heyetlerle vedalaşmanın ardından Kral Carl XVI. Gustaf ve Kraliçe Silvia, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü uğurladı.

BAYAN GÜL VE KRALİÇE SİLVİA, SİLVİAHEMMET VAKFI İLE RİNKEBY AKADEMİSİ’Nİ, ZİYARET ETTİ

İsveç ziyaretinde Cumhurbaşkanı Gül’e eşlik eden Bayan Gül, Kraliyet Sarayı’nda düzenlenen karşılama töreninin ardından Stockholm’de Kraliçe Silvia ile birlikte bir dizi program gerçekleştirdi.

Bayan Gül ve Kraliçe Silvia, program kapsamında ilk olarak yaşlılar için günlük bakım hizmetleri sunan ve bu alanda eğitim programları düzenleyen Silviahemmet Vakfı’nı ziyaret ettiler. Vakıf Müdürü ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bayan Gül ve Kraliçe Silvia, vakfın faaliyetleri hakkında yetkililerden bilgi aldı.

GURBETÇİ VATANDAŞLARIMIZA TÜRK KAHVESİ SÜRPRİZİ

Bayan Gül ve Kraliçe Silvia ziyaretin sonunda Rinkeby Yaşlılar Evi’nde yaşayan iki Türk vatandaşı ve hemşireler ile de bir araya geldi. Duygusal anların yaşandığı görüşmede Türk vatandaşların talebi üzerine konuklara Türkiye’den getirilen Türk kahvesi ve lokumu ikram edildi.

RİNKEBY AKADEMİSİ’NDEKİ TÜRK ÖĞRENCİLER GURURLANDIRDI

Bayan Gül ve Kraliçe Silvia, göçmen öğrenciler arasında başarılı olanları bir araya getirmek ve topluma rol model olmalarını sağlamak amacıyla kurulan Rinkeby Akademisi’nde öğrenciler ile de bir araya geldi. Akademiye gelişlerinde öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılanan Bayan Gül ve Kraliçe Silvia, daha sonra toplantı salonuna geçerek başarılı öğrencilerin geliştirdiği projeler hakkında bilgi aldı. Toplantı sırasında Türk öğrenci Adalet Aksoy’un yaptığı sunuş uzun süre alkışlandı.

Bayan Gül, programın ardından Türk öğrencilerle bir araya gelerek bir süre sohbet etti.

BAYAN GÜL VE KRALİÇE SİLVİA, STOCKHOLM HALK KÜTÜPHANESİ İLE KRALİYET KOLEKSİYONUNU GEZDİ

Bayan Gül, İsveç ziyaretin ikinci gününde bir dizi program gerçekleştirdi. İlk olarak Kraliçe Silvia ile birlikte Stockholm Halk Kütüphanesi’ni ziyaret eden Bayan Gül, yetkililer tarafından karşılandı. Kütüphanenin tarihi ve kütüphanede bulunan kitaplar hakkında bilgi sunulmasının ardından çocuk kitaplarının ve masal odasının bulunduğu bölüme geçen Bayan Gül ve Kraliçe Silvia’yı İsveçli çocuklar çiçeklerle karşıladı. Bayan Gül ve Kraliçe Silvia’ya masal odasında çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla yapılan çalışmaları anlatan yetkililer, bu doğrultuda hazırlanan bazı kitaplar ve projeler hakkında da bilgi verdiler.

“ÇOCUKLARIN VE GENÇLERİN OKUMA ALIŞKANLIĞINI ARTIRMAYA YÖNELİK PROJELER YÜRÜTÜYORUZ”

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle okuma oranının azaldığına dikkat çeken Bayan Gül, özellikle çocukların ve gençlerin okuma alışkanlığını artırmaya yönelik projeler yürüttüklerini, “Türkiye Okuyor” ve “Konuşan Kitap Şenliği” projelerinin de bu özellikte olduğunu söyledi.

KİTAP OKUMA ŞENLİKLERİ

Bayan Gül, düzenlenen kitap okuma şenlikleri ile topluma rol model olan sanatçı, sporcu ve yazarların gençlerle ve çocuklarla bir araya geldiğini belirtti. Yapılan şenliklerin ardından sevdiği, örnek aldığı kişilerden kitap dinleyen, onlarla bağ kuran çocukların kitap okuma alışkanlığının artığını tespit ettiklerini ifade eden Bayan Gül, bu noktada ailenin özellikle annenin rolüne de vurgu yaptı.

KRALİYET KOLEKSİYONU RESTORASYON BÖLÜMÜ

Bayan Gül ve Kraliçe Silvia, daha sonra Kraliyet Koleksiyonu Restorasyon Bölümü’nü gezdiler. Mobilya, tekstil, kaplama ve metal atölyelerini ziyaret eden Bayan Gül ve Kraliçe Silvia, yapılan restorasyon çalışmaları hakkında uzmanlardan bilgi aldı.

LİNNAEUS BAHÇESİ VE MÜZE ZİYARETİ

Bayan Gül, ziyaretin son gününde ise, İsveç Kraliçesi Silvia ile İsveç'in ilk botanik bahçesi olma özelliğini taşıyan Linnaeus Bahçesi ve Müzesi'ni gezdi.

Bayan Gül ve Kraliçe Silvia'yı müzeye gelişlerinde İsveç Linnaeus Topluluğu Başkanı Mariette Manktelow karşıladı. 18. yüzyılda yaşayan İsveç'in ünlü botanik bilimcisi Carl Linnaeus'un evi olan müze ve botanik bahçesi hakkında yetkililerden bilgi alan Bayan Gül ve Kraliçe Silvia, sergi odalarını dolaştı.

Linnaeus'un tüberküloz hastası olan, Türkiye'de araştırma yaptığı sırada hayatını kaybeden öğrencisinin eşyaları ve çalışmaları hakkında da Bayan Gül ve Kraliçe'ye bilgi aktarıldı.

Üç günlük İsveç ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Ankara’ya döndü.