Hollanda Özel

Hollanda Özel

 

İlişkilerin 400. yıl dönümünde Kraliçe Beatrix’in davetlisi olarak Hollanda’ya tarihî bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül’e, ülkenin en yüksek nişanı olan “Hollanda Aslanı Büyük Şövalye Nişanı” takdim edildi. Cumhurbaşkanı Gül, Lahey ve ziyaret ettiği diğer şehirlerde Türk toplumu temsilcileri ile bir araya geldi. Ziyareti boyunca Hollandalıların da yoğun ilgi gösterdiği Cumhurbaşkanı Gül, siyasi ve kültürel temaslarının yanı sıra Türk ve Hollanda firmalarının CEO’larıyla da buluştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kraliçe Beatrix’in davetlisi olarak eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Hollanda’ya dört günlük bir devlet ziyareti gerçekleştirdi.

Amsterdam Schiphol Havaalanı’nda Cumhurbaşkanı Gül’ü Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, Kraliçe Beatrix’in Yaveri Yarbay Patricia Lukken, Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, Deventer Başkonsolosu Nihat Erşen ile Hollandalı üst düzey yetkililer karşıladı.

DAM MEYDANI’NDA RESMÎ KARŞILAMA TÖRENİ

Resmî temaslarına ertesi gün başlayan Cumhurbaşkanı Gül’ü Kraliçe Beatrix, tarihî Dam Meydanı’nda resmî törenle karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül, karşılama töreninin ardından Dam Meydanı’ndaki Ulusal Anıt’a çelenk koydu.

CUMHURBAŞKANI GÜL’E HOLLANDA’NIN EN YÜKSEK NİŞANI VERİLDİ

Kraliçe Beatrix, Kraliyet Sarayı’nda Hollanda’nın en yüksek nişanı olan “Hollanda Aslanı Büyük Şövalye Nişanı”nı Cumhurbaşkanı Gül’e, “Hollanda Kraliyet Büyük Nişanı”nı da Bayan Gül’e tevdi etti. Cumhurbaşkanı Gül de Kraliçe Beatrix’e “Devlet Nişanı” tevdi etti. Kraliçe Beatrix, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül onuruna özel öğle yemeği verdi.

HOLLANDALI TÜCCARLAR VE OSMANLI SULTANLARI SERGİSİ

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra, Hollanda Kraliçesi Beatrix ile birlikte, Amsterdam’da düzenlenen “Levanten Ticaret Odası Hollandalı Tüccarlar ve Osmanlı Sultanları” sergisinin açılışını yaptı. Türkiye ve Hollanda’nın ticari ilişkilerinin başlangıcını temsilen Ticaret Odası’nın (Levanten Room) bir örneğinin sergilendiği salonda incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, buradaki fotoğraf sergisini de gezdi. Türkiye-Hollanda ticari ilişkilerinin tarihî sürecine ilişkin kısa filmin izlenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, müzede bulunan şeref defterini imzaladılar.

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Hollanda Kraliçesi Beatrix ile müzenin girişinde kendisi için özel hazırlanan lale bahçesini de gezdi.

CEO’LARLA BULUŞMA

Cumhurbaşkanı Gül, bu programının ardından, Türk ve Hollanda firmalarının üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi. Toplantıya, Hollanda Veliaht Prensi Alexander ve eşi Prenses Maxima, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Hollanda Ekonomi Bakanı Maxime Verhagen, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile aralarında Hüsnü Özyeğin, Ferit Şahenk, Zeynel Abidin Erdem ve Mehmet Sarımermer’in de bulunduğu iş adamları katıldı.

“EKONOMİK İLİŞKİLERİ DAHA DA GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Gül, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını ve güçlü bir şekilde devam ettiğini kaydederek iki ülke arasındaki ticaret hacminin 7 milyar doların üzerinde olduğunu aktardı. Hollanda’nın Türkiye’deki yatırımının da 16 milyar doları aştığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini kaydetti.

HOLLANDA-TÜRKİYE İŞ FORUMU

Cumhurbaşkanı Gül, CEO’larla gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Hollanda-Türkiye İş Forumu’na da katılarak bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Hollanda arasında sağlam temellere dayanan uzun süreli dostluk olduğunu belirterek Hollandalıları “tüccar millet” olarak nitelendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, bunun ekonomik rakamlara bakıldığında ortaya çıktığını, Hollanda’nın ihracatının 500 milyar doların üzerinde, ithalatının ise 400 milyar dolar civarında olmasının bunun en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ GEÇMİŞTEN BU YANA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”

Hollanda’nın dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Osmanlı İmparatorluğu’nun 400 yıl önce Hollanda vatandaşlarına, Osmanlı topraklarında seyahat izni verdiğini ve padişahın imzaladığı fermanla ticaret yapabilmelerine imkân tanındığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki ticaret ve ekonomik iş birliğinin geçmişten bu yana güçlü bir şekilde devam ettiğini, Türkiye ve Hollanda arasında 7 milyar doların üzerinde ticaretin olduğunu bildirdi. Hollandalı yatırımcıların ise Türkiye’de son on yıl içindeki yatırımlarının 16 milyar doları geçtiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Türk yatırımcıların ise Hollanda’da başta bankacılık olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösterdiğini aktardı.

İŞ ADAMLARINA TÜRKİYE’DE DAHA ÇOK YATIRIM YAPMA ÇAĞRISI

Yatırımcılara Türkiye’ye daha çok güvenmeleri ve yatırım yapmaları çağrısında da bulanan Cumhurbaşkanı Gül, “Hollanda şirketleri ve yatırımcıları Türkiye’yi yakından takip ettikleri ve Türkiye’ye güvendikleri için 16 milyar dolar civarında yatırımı son 10 yılda yaptılar. Türk ve Hollanda firmalarının gerek ortak olarak, gerek tek başlarına Türkiye’de, Türkiye’nin çevresinde ya da Avrupa’da iş yapma imkânlarının çok olduğuna inanıyorum. Sizleri daha çok iş birliğine teşvik ediyorum” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA RESMÎ AKŞAM YEMEĞİ

Akşam ise, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ün onuruna Kraliçe Beatrix tarafından Kraliyet Sarayı’nda resmî akşam yemeği verildi. Yemekte yaptığı konuşmada, Kraliçe Beatrix’e kendisine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe Beatrix’in 2007 yılında ülkemize yaptığı ve Kayseri’ye de gittiği ziyareti sırasında kendisine Dışişleri Bakanı olarak eşlik ettiğini hatırlattı.

“TÜRKİYE VE HOLLANDA BİRBİRİNİN İKİ GÜÇLÜ EKONOMİK ORTAĞIDIR”

Hollanda’nın ilk Büyükelçisi olarak Cornelius Haga’yı Bab-ı Ali’ye taşıyan geminin 14 Mart 1612’de İstanbul’a ulaştığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, bundan iki ay sonra da, Osmanlı Sultanı’nın, Hollanda’ya Osmanlı İmparatorluğu’nun geniş topraklarında ticaret ve serbest geçiş ayrıcalığı tanıyan tek taraflı “ahitname” imzaladığını aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, “O tarihten 400 yıl sonra, bugün bir araya gelişimiz, Sultan I. Ahmet’in öngördüğü şekilde milletlerimiz arasındaki ebedi dostluk ve ittifakın somut bir göstergesidir. Türkiye ve Hollanda bugün, tarihî temellere dayanan mükemmel ilişkilere sahip, NATO üyesi iki müttefik ülke ve birbirinin güçlü ekonomik ortağıdır” diye konuştu.

BAYAN GÜL, KRALİYET MÜZESİ RESTORASYON ATÖLYELERİNİ GEZDİ

Cumhurbaşkanı Gül'ün Hollanda ziyaretine eşlik eden Bayan Gül ise aynı gün, Prenses Margriet ile birlikte Kraliyet Müzesi Restorasyon Atölyesini ve Hendrikje Çanta Müzesi’ni gezdi. Dünyanın en iyi restorasyon merkezleri arasında yer alan atölye binasının girişinde Kraliyet Müzesi Koleksiyonlarından Sorumlu Müdür ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bayan Gül, Prenses Margriet ile birlikte seramik, metal ve tekstil atölyelerini ziyaret etti. Yapılan çalışmaları yakından inceleyen Bayan Gül, daha sonra tablo, çerçeve ve mobilya restorasyonu atölyelerini gezdi.

ÇANTA MÜZESİNE TELKARİ ÇANTA

Programı kapsamında 16. yüzyıldan günümüze kadar kullanılan çantaların sergilendiği Hendrikje Çanta Müzesini de gezen Bayan Gül, müzeye kendisine ait olan gümüş telkari bir çanta hediye etti.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Gül, Hollanda ziyaretinin üçüncü gününde ise, ülkedeki çeşitli üniversitelerde lisans ve yüksek lisans öğrenimi gören, aralarında Türklerin de bulunduğu yaklaşık 30 öğrenciyle bir araya geldi.

HAFTASONU AKADEMİSİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra, Bayan Gül ile birlikte Amsterdam’da, ilkokul çocuklarının derslerine yardım amaçlı kurulan "Haftasonu Akademisi" ni ziyaret etti. Okula gelişinde, Hollanda Veliaht Prensi Willem Alexander ve eşi Prenses Maxima tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, sınıfları gezerek çocuklarla sohbet etti. Cumhurbaşkanı Gül, aralarında Türk kökenli çocukların da bulunduğu öğrencilerle tanıştı ve onlara 15 dakika kadar ders verdi. Akademide ders gören çocuklarla yakından ilgilenen Cumhurbaşkanı Gül, öğrencilerin sorularını da cevaplandırdı.

BAYAN GÜL ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ

Bayan Gül de ayrı bir sınıfta Prenses Maxima ile birlikte öğrencilerle bir araya geldi ve onların sorularını cevapladı. Ziyaretin sonunda öğrenciler kendi yaptıkları lalelerden oluşan bir buketi Bayan Gül’e hediye ettiler; daha sonra da çocuklarla hatıra fotoğrafı çekildi.

LAHEY’DE SENATO VE TEMSİLCİLER MECLİSİ ZİYARETİ

Amsterdam’ın ardından Lahey kentine geçerek Senato ve Temsilciler Meclisi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin 400 yıl önce başladığını ve güçlü bir şekilde devam ettiğini bildirerek, Hollanda’daki Türklerin iki ülke arasında köprü olduğunu kaydetti.

“HOLLANDA’DA YAŞAYAN TÜRKLER BU ÜLKEYE ÇOK BAĞLILAR”

Cumhurbaşkanı Gül, İşçi Partisi Milletvekili Nebahat Albayrak’ın Hollanda Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olmasından duyduğu gururu da dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, Albayrak’ın konumunun Hollanda’da yaşayan Türklerin bu ülkeye ne kadar bağlı olduğunu göstermesi açısından iyi bir örnek olduğunu söyledi.

HOLLANDA BAŞBAKANI RUTTE İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Gül, Parlamento Binası’nda Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, AB üyelik müzakerelerine başlama kararının Hollanda’nın dönem başkanlığında alındığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, bundan dolayı Türkiye’nin Hollanda ile ayrı bir ilişkisi olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güzel bir şekilde geliştiğini ve daha büyük potansiyelin olduğunu ifade etti.

“AB ÜYELİK SÜRECİNDE HOLLANDA’NIN DESTEĞİNİ TAKDİR EDİYORUZ”

Hollanda’nın Türkiye’nin AB üyeliği sürecine destek verdiğini, Türkiye’nin de kriterleri yerine getireceğini ve üyeliğin gerçekleşeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Biz kriterleri yerine getireceğiz, o zaman üyelik gerçekleşecek. Üstelik bazı ülkeler referanduma da gidecek. Müzakere sürecinin güçlü bir şekilde devam etmesi önemlidir. Bu konuda Hollanda’nın desteğini takdir ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, basın toplantısı sonrası, Hollanda Başbakanı Rutte’nin onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

KİMYASAL SİLAHLARIN YASAKLANMASI ÖRGÜTÜ GENEL KURULU

Cumhurbaşkanı Gül, temasları kapsamında Genel Direktörlüğünü Büyükelçi Ahmet Üzümcü'nün yaptığı Lahey'deki Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nü de ziyaret ederek genel kurula hitap etti.

“TÜRKİYE SİLAHSIZLANMAYA ÖNEM VERİYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, Türkiye'nin kimyasal silahlar sözleşmesine verdiği öneme dikkat çekti ve Türkiye'nin küresel anlamda silahsızlanma ve silahların yayılmasının önlenmesi konusunda çalışmalara her zaman önem verdiğini belirterek, "Bu konudaki konumumuz dünya tarafından gayet iyi bilinmekte ve takdir edilmektedir" dedi.

“KÜRESEL GÜVENLİK MESELESİ, TEK TARAFLI YAKLAŞIMLARLA ÇÖZÜLEMEZ”

Kitle imha silahlarının yayılmasının dünyanın önündeki en ciddi tehditlerden biri olduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Maalesef küresel silahsızlanma çabasındaki ivme kaybolmuş gözükmektedir. Bu tehdidin üstesinden gelebilmek için bütün ülkelerin, nükleer olanlar da dâhil olmak üzere adil ve prensipli yaklaşım benimsemeleri gerekmektedir. Güvenlik meselesiyle başa çıkmaya çalışırken, küresel sorunların tek taraflı, ikili ya da birbiri gibi düşünen küçük gruplar içinde çözülemeyeceği açıktır. Bütüncül bir yaklaşım ortaya konulmalı” diye konuştu.

HOLLANDA’DAKİ TÜRK TOPLUMUNUN TEMSİLCİLERİYLE BULUŞMA

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği'ne geçerek Hollanda'daki Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya geldi.

TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI KONSERİ

Lahey'deki temaslarını tamamlayarak Amsterdam'a dönen Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, akşam ise, Hollanda Kraliçesi Beatrix ile Kraliyet Tropikal Enstitüsü’nde, iki ülke arasındaki ilişkilerin 400. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası konserini izledi.

GURBETÇİLERİN SEVGİ GÖSTERİSİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Kraliyet Tropikal Enstitüsü'ne gelişlerinde, bir grup Türk tarafından sevgi gösterisiyle karşılandılar. Konserde sırasıyla Hollandalı besteci Hendrik Andriessen'in ‘Kuhnau'nun Bir Teması Üzerine Çeşitlemeler’, Arjantinli besteci Astor Piazzola'nın ‘La Minör Melodi’ ve Türk besteci Ulvi Cemal Erkin'in ‘Sinfonietta’ eserlerini seslendiren Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, konserin sonunda ise Dede Efendi'nin ‘Gülhinal’ parçasını icra etti.

VENLO 2012 FLORİADE BOTANİK FUARI

Hollanda ziyaretinin son gününde ise Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ve Kraliçe Beatrix ile konakladığı Amsterdam’dan Kraliyet Treni ile Venlo’ya geldi. Venlo Tren İstasyonu’ndan Hollanda Kraliyeti’ne ait otobüsle Venlo 2012 Floriade Botanik Fuar alanına giden Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe ve beraberindekiler, burada Hollanda Başbakan Yardımcısı Maxime Verhagen ve yerel yöneticiler tarafından karşılandı.

CUMHURBAŞKANI GÜL TÜRK BAHÇESİ’NİN AÇILIŞINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ve Kraliçe Beatrix, fuar özel defterini imzaladılar. Fuar alanındaki Hollanda pavyonunu gezen Cumhurbaşkanı Gül ve Kraliçe Beatrix, yürüyerek Türk Bahçesi’nin bulunduğu alana geçtiler. Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ve Kraliçe Beatrix, içinde bir Türk evinin de bulunduğu bahçenin açılışını gerçekleştirdiler.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ

Botanik Fuarı ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ve Kraliçe Beatrix ile Limburg Bölge Valisi Theo Bovens’in onurlarına verdiği öğle yemeğine katıldı. Venlo’dan 75 kilometre uzaklıktaki Maastricht kentine karayoluyla giden Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ve Kraliçe Beatrix, Mass Nehri üzerindeki köprüden bando eşliğinde yürüyerek geçtiler ve buradan Vali Konağı’na gittiler.

BONNEFANTEN MÜZESİ’NDE SERGİ AÇILIŞI

Öğle yemeğinden sonra Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Hollanda Kraliçesi Beatrix ile Bonnefanten Müzesi’nde Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi.

TÜRK VATANDAŞLARLA SOHBET

Bonnefanten Müzesi’ne gelişlerinde Cumhurbaşkanı Gül ve Hollanda Kraliçesi Beatrix’i, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve Müze Direktörü Stijn Huijts karşıladı. Bonnefanten Müzesi’nden çıkışında kendisini bekleyen Türk vatandaşları Cumhurbaşkanı Gül’e yoğun sevgi gösterisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, burada vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL’Ü KRALİÇE BEATRİX UĞURLADI

Hollanda Kraliçesi Beatrix, Maastricht meydanında Cumhurbaşkanı Gül’ü resmî törenle uğurladı. Törenin ardından Kraliçe Beatrix, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül ile birlikte havaalanına gitti.

Hollanda temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler Türkiye’ye döndü.