İngiltere Özel

İngiltere Özel

 

Türkiye'den İngiltere'ye 23 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmî ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, yılda iki devlet başkanını ağırlayan Kraliçe 2. Elizabeth’in 2011 yılında ABD Başkanı Obama’dan sonraki ikinci konuğu oldu. 101 pare top atışıyla Kraliçe 2. Elizabeth tarafından görkemli bir törenle karşılanan ve 7 atlı arabadan oluşan konvoy ile İstiklal Marşı eşliğinde Buckingham Sarayı'na giren Cumhurbaşkanı Gül’e Türk ve İngiliz vatandaşları yol boyunca sevgi gösterisinde bulundu.

Resmî Karşılama
Prens Charles'in Daveti

101 pare top atışıyla Kraliçe 2. Elizabeth tarafından görkemli bir törenle karşılanan ve 7 atlı arabadan oluşan konvoy ile İstiklal Marşı eşliğinde Buckingham Sarayı'na giren Cumhurbaşkanı Gül’e Türk ve İngiliz vatandaşları yol boyunca sevgi gösterisinde bulundu.

Mandarin Oteli

GALLER PRENSİ CHARLES EŞLİK ETTİ

Tören alanına ilk olarak İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip İngiltere millî marşı eşliğinde geldi. Daha sonra tören alanının White Hall Kapısı'ndan Türk bayraklı araçla Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül girdi. Bu sırada Cumhurbaşkanı Gül'e Galler Prensi Charles eşlik etti.

Otomobil İle Tören Alanına Hareket

101 PARE TOP ATIŞIYLA GÖRKEMLİ KARŞILAMA

Kraliçe ve eşi, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü tören alanındaki platformda karşıladı. Bu sırada Green Park'ta 41 pare, Tower of London'da 62 pare top atışı yapıldı. İstiklal Marşı'nın çalınmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül, Edinburgh Dükü Philip ile birlikte Kraliyet Şeref Kıtası'nı selamladı. Selamlamanın ardından Süvari Birliği eşliğinde Kraliyet atlı arabaları tören alanına geldi. Kraliçe Elizabeth ve Cumhurbaşkanı Gül ilk arabaya, Bayan Gül ile Edinburgh Dükü Philip ikinci arabaya bindiler. Atlı arabaların tören alanından ayrılışı sırasında İstiklal Marşı ikinci kez çalındı.

Karşılama töreni sırasında alanda İngiltere Başbakanı David Cameron, Dışişleri Bakanı William Hague ve İçişleri Bakanı Theresa May de hazır bulundu.

Tören Alanı

TÜRK VE İNGİLİZ VATANDAŞLARDAN SEVGİ GÖSTERİSİ

Atlı arabalar tören alanından ayrıldıktan sonra Türk ve İngiliz bayraklarıyla donatılan Mall Caddesi'nden geçerek Buckingham Sarayı'na doğru gitti. Cadde boyunca aralarında Türk ve İngiliz vatandaşlarının da bulunduğu kalabalık bir grup sevgi gösterisinde bulundu.

Atlı Arabalarla Buckingham Sarayına Gidiş

BUCKINGHAM SARAYI'NA İSTİKLAL MARŞI EŞLİĞİNDE GİRİLDİ

7 atlı arabadan oluşan konvoy, Buckingham Sarayı'nın avlusuna bando tarafından çalınan İstiklal Marşı eşliğinde girdi. İngiltere'nin millî marşının da çalınmasından sonra, arabalarından inen Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe 2. Elizabeth, Bayan Gül ve Edinburgh Dükü Philip, sarayın giriş kapısının önündeki merdivenlerde basın mensuplarına poz verdiler.

Buckingham Saray Kapısında Selamlama