Üçlü Zirve

Türkiye-Afganistan-Pakistan Sekizinci Üçlü Zirvesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Gül zirvenin gerçekleştirileceği 13 Şubat öncesindeki akşam, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif ile Çankaya Köşkü’nde akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, 13 Şubat’ta, konukları Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif'i Çankaya Köşkü’nde ayrı ayrı karşıladı. Ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı Karzai ve Başbakan Şerif ile ayrı ayrı gerçekleştirdikleri ikili görüşmelere geçildi. İkili görüşmelerden sonra dörtlü görüşme yapıldı. Daha sonra Üçlü Zirve Toplantısı’nın Kısıtlı Katılımlı Oturumu gerçekleştirildi.

BÖLGEDE KALICI BARIŞ VE İSTİKRARIN HÂKİM KILINMASI İÇİN ATILABİLECEK ADIMLAR

Aile fotoğrafının çekilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ve Pakistan Başbakanı Şerif onuruna öğle yemeği verdi. Bu yıl “Asya’nın Kalbinde Sürdürülebilir Barış” temasıyla gerçekleştirilen zirvede, üç ülkeyi buluşturan bu bölgede kalıcı barış ve istikrarın hâkim kılınması için atılabilecek adımlar ele alındı.

“BU ZORLU DÖNEMDE AFGANİSTAN VE PAKİSTAN, KARDEŞLERİ TÜRKİYE’Yİ YANLARINDA GÖRMEYE DEVAM EDECEKLER”

Daha sonra ise Türkiye-Afganistan-Pakistan Sekizinci Üçlü Zirvesi’nin Geniş Katılımlı Oturumu gerçekleştirildi. Oturumun açılışında yaptığı konuşmada, “Üçlü Zirve süreci; Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasındaki emsalsiz ilişkileri böylesine bir platformda geliştirmek yönündeki ortak irademizin ve samimi gayretlerimizin müşahhas nişanesidir. Çalışmalarımızın temelinde siyasi diyalog, güvenlik, iş birliği ve kalkınma ortaklığı bulunmaktadır. İş birliğimiz gücünü, halklarımız arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarından almaktadır” diyen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasındaki ilişkilerin, tarihî bağlardan kaynaklanan, halktan halka, gönülden gönüle ilişkiler olduğunu vurguladı.

ZİRVE SÜRECİNİN KAZANIMLARI

Cumhurbaşkanı Gül, bugün sekizinci toplantısı gerçekleştirilen Üçlü Zirve sürecinin, ilk toplantının yapıldığı 2007 yılından bu yana geçen süre zarfında, daha kapsamlı ve ileri bir merhaleye eriştiğini, bundan üç ülkenin de memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Bu mekanizma sayesinde, ülkeler ve kurumlar arasında karşılıklı güven, diyalog ve ortak ilgi alanına giren konularda büyük ölçüde anlayış birliği oluşturmakta muvaffak olunduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, bunun ise Zirve sürecinin şimdiye kadarki en büyük kazanımı olduğunu vurguladı.

TOPLANTININ TEMASI: “ASYA’NIN KALBİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİR BARIŞ”

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadarki kazanımlarımızı muhafaza ederek, bunlara yenilerini ilave etmek bakımından kritik bir dönemden geçiyoruz. Pakistan geçen yıl çok önemli bir demokrasi sınavından başarıyla çıkmıştır. Bu sürecin konsolidasyon aşaması devam etmektedir. Pakistan’ın aynı başarıyı, ekonomik kalkınma ve terörle mücadelede de göstereceğine inanıyoruz. Afganistan açısından ise 2014 çok önemli bir yıl olacaktır. Nisan ayında Afganistan’da Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacaktır. Yılsonu itibariyle ISAF operasyonu sona erecek ve Afganistan’daki uluslararası askeri mevcudiyetin geri intikal süreci tamamlanmış olacaktır. Böylece, uluslararası toplumun desteğiyle, başarı ve aynı zamanda çalkantılarla dolu bir dönem geride kalacaktır. Afgan kardeşlerimiz, bundan sonra birlik, beraberlik ve uzlaşı içinde, ülkelerinin istikrarını pekiştirecek adımları atmaya başlayacaktır. Afganistan’ın bu süreci başarıyla tamamlaması, geride kalan 13 yılda elde edilen kazanımlarının kalıcılığı bakımından belirleyici olacaktır. Afganistan’ın bu süreçte karşı karşıya bulunduğu sıkıntılar, ‘Asya’nın kalbi’ olarak anılan bu geniş coğrafyayı ve hatta ötesini etkileyecek boyuttadır. Afganistan’ın selameti temin edilmeden bu geniş coğrafyada kalıcı barış tesis edilemez. Benzer şekilde, komşu ve dostlarının iş birliği olmadan, Afganistan’da gerçek anlamda istikrar ve güvenliğin hâkim kılınması mümkün değildir. İşte tam da bu sebeple, Üçlü Zirve Sekizinci Toplantısı’nın temasını ‘Asya’nın Kalbinde Sürdürülebilir Barış’ olarak belirledik.”

Cumhurbaşkanı Gül, Afganistan ve Pakistan’ın, bu zorlu dönemde, kardeşleri Türkiye’yi, bugün burada olduğu gibi, tüm samimiyetiyle yanlarında görmeye devam edeceklerini ifade etti.

“BİZE DÜŞEN, MÜŞTEREK VİZYON TEMELİNDE, KARARLILIKLA HAREKET ETMEYİ SÜRDÜRMEKTİR”

Üç kardeş ülkenin, Üçlü Zirve Süreci ve 2011’de başlatılan ve tüm bölge ülkelerini kapsayan İstanbul Süreci çerçevesinde, bölgesel diyalog ve sahiplenmenin en güzel örneklerini vermeyi sürdüreceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Devlet adamları olarak bizlere düşen, Üçlü Zirve sürecinin daha ileriye götürülmesini teminen, iş birliği ve ortaklık ruhunu temel alan müşterek vizyonumuz temelinde, kararlılıkla hareket etmeyi sürdürmektir. Bu düşüncelerle, Kardeşlerim Cumhurbaşkanı Sayın Karzai ve Başbakan Sayın Şerif’e bir kez daha hoşgeldiniz diyorum” dedi.

Türkiye-Afganistan-Pakistan Sekizinci Üçlü Zirvesi’nin Geniş Katılımlı Oturumu’nun ardından ortak bildiri yayımlandı.