Bulgaristan Özel

Bulgaristan Özel

 

Üç günlük resmî bir ziyaret için Bulgaristan’a giden Cumhurbaşkanı Gül, Sofya’daki temaslarının ardından Türk soydaşların yoğun sevgi gösterileri arasında Şumnu’yu ve burada bulunan tarihi mekânları ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, ziyareti sırasında, Türk-Bulgar İş Formuna katıldı ve yapımı Doğuş İnşaat tarafından gerçekleştirilen Sofya Metrosu şantiye alanı ile Şumnu’da Türk sermayesi tarafından işletilen bir alüminyum fabrikasında incelemelerde bulunarak, tesisin yeni üretim biriminin temel atma törenine katıldı.

Nazım Hikmet Kültürevi
Pliska Tarih Müzesi
Şerif Halil Paşa Camisi
Koca Yusuf Heykeli
Başbakan Boyko Borisov

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov’un davetlisi olarak Bulgaristan’a resmî bir ziyarette bulundu. Aleksander Nevski Meydanı'nda Cumhurbaşkanı Parvanov tarafından resmî törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, tören birliğini selamladı. Törene, Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ve Cumhurbaşkanı Parvanov'un eşi Zorka Parvanova da katıldı.

Koca Yusuf Heykel Açılışı ve Soydaşlarla Buluşma

Cumhurbaşkanı Gül, törenin ardından meydanda bulunan Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu. Cumhurbaşkanları daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçerek, baş başa bir görüşme gerçekleştirdiler. Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Parvanov ortak basın toplantısı düzenlediler.

İş Forumu
Sofya Metrosu Şantiyesi
Alüminyum Fabrikası

Nazım Hikmet Kültürevi

“SON 20 YILDIR BULGARİSTAN İLE İLİŞKİLER GÜÇLENİYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, dost, komşu ve NATO içerisinde Türkiye’nin müttefiki olan Bulgaristan ile özellikle son 20 yıldır ilişkilerin çok güçlü olarak devam ettiğini, bunun son 10 yılında Parvanov’un Cumhurbaşkanlığı’nda ilişkilerin sürdüğüne işaret ederek, ziyaretinin ilişkilere yeni bir ivme kazandırmasını, mevcut olan ilişkileri daha güçlü hale getirmesini arzu ettiğini ifade etti.

Karşılama Töreni
Resmî Karşılama
Akşam Yemeği

“İLİŞKİLERİMİZİ DAHA DA GELİŞTİRME İNANCINDAYIZ”

Görüşmelerde ekonomik ilişkilerin geldiği güçlü seviyeden duyulan memnuniyetin ve daha ileriye götürülmesi için yapılması gerekenlerin de konuşulduğunu ileten Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: “Komşu iki ülke olarak gerek siyasi, gerek ekonomi, gerek kültürel, bütün alanlarda ilişkilerimizi daha da geliştirme inancındayız. Bu ziyaretimin bu bakımdan çok faydalı ve değerli olduğuna inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Gül
Cumhurbaşkanı Parvanov
Soru - Cevap

BULGARİSTAN BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüştü. Görüşmenin ardından Başbakan Borisov, Cumhurbaşkanı Gül onuruna bir çalışma yemeği verdi.

Bulgaristan Baş Müftüsü
Mustafa Hacı Aliş
Bulgaristan Meclis Başkanı
Tsetska Tsaçeva
Milletvekili
Ramadan Atalay

TÜRKİYE-BULGARİSTAN İŞ FORUMU

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Parvanov ile birlikte Türkiye-Bulgaristan İş Forumu'na katılarak, iş adamlarına hitap etti. Bulgaristan ziyaretinin iki ülke arasındaki dostluk, komşuluk ve müttefiklik ilişkilerini geliştireceğine dair inancını burada yaptığı konuşmada da yineleyen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Bulgaristan'da ilişkileri geliştirmek için güçlü irade bulunduğunu ve son 20 yılda güçlenerek devam eden ilişkilerin her alanda ilerlemesi gerektiğini vurguladı.

Şumnu İlahiyat Lisesi

TİCARET HACMİNDE İLK HEDEF: 5 MİLYAR DOLAR

Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2,5 milyar avroyu geçtiğini kaydederek, “Aslında daha önce ulaşmıştık ama ticaret hacminde ilk hedefimiz 5 milyar dolar olmalı. Daha sonra çok süratli bir şekilde 10 milyar dolarlara çıkmamız gerekir. Bu potansiyel var” şeklinde konuştu.

Şerif Halil Paşa Camisi

SOFYA METROSU ŞANTİYE ALANINDA İNCELEME

Cumhurbaşkanı Gül iş forumunun ardından, yapımı Doğuş İnşaat tarafından gerçekleştirilen Sofya Metrosu şantiye alanında incelemelerde bulundu. Şantiyeye gelişinde Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Doğuş İnşaat yöneticileri ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül’e, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahenk, metro inşaatı ile projenin ekonomik boyutu hakkında bilgi sundu.

Alcomet Alüminyum Fabrikası

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN KABULLERİ

Temasları çerçevesinde Bulgaristan Baş Müftüsü Mustafa Hacı Aliş ve beraberindeki heyet ile Bulgaristan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Milletvekili Ramadan Atalay’ı ayrı ayrı kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, Bulgaristan Meclis Başkanı Tsetska Tsaçeva ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Pliska Tarih Müzesi

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL ONURUNA RESMÎ AKŞAM YEMEĞİ

Akşam ise Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov ve eşi Zorka Parvanova, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül onuruna resmî akşam yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Gül yemekte yaptığı konuşmada, bu ülkeye geldiği andan itibaren kendisine, eşine ve heyetine gösterilen sıcak misafirperverlikten dolayı teşekkür etti ve Bulgaristan'a Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk kez gerçekleştirdiği resmî ziyaretinin özel bir önem taşıdığını ifade etti.

Resmî Akşam Yemeği

“BULGARİSTAN, KOMŞULUĞUN VE YAKINLIĞIN BÖLGEMİZDEKİ EN ÖNEMLİ ÖRNEĞİDİR”

Cumhurbaşkanı Gül, asırlarca iç içe yaşayan Türk ve Bulgar halklarının, paylaşılan hayatın somut mirası olan kültürel değerlerin ve insani bağların, ilişkilere ayrı bir anlam kazandırdığını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye ve Bulgaristan, sadece coğrafi değil, siyasi anlamda da komşuluğun ve yakınlığın bölgemizdeki en önemli örneğidir. İyi komşuluk ilişkileri, halklarımızın arasında kök salan kuvvetli bağların temelini oluşturmuştur. Ortak tarihimiz, geçmişten dostluk çıkarmak gerektiğini bize öğretmiştir. Tarihten gelen bu anlayış temelinde, Bulgaristan ile ilişkilerimizi halklarımızın menfaatleri doğrultusunda her alanda daha da geliştirmeyi arzu etmekteyiz.”

Cumhurbaşkanı Gül’ün Kabulleri

CUMHURBAŞKANI GÜL VARNA’DA

Cumhurbaşkanı Gül, Bulgaristan ziyaretinin son gününde Bayan Gül ve beraberindeki heyetle Başkent Sofya'dan uçakla Varna'ya geçti. Varna Havaalanı’nda yerel yetkililer tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Türk soydaşların yoğun olarak yaşadığı Şumnu şehrine geçti.

Meclis Başkanını Ziyaret

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL’E EKMEK VE BAHARAT İKRAMI

Şumnu yakınlarındaki Pliska Tarih Müzesi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’e yerel kıyafetli kızlar tarafından ekmek ve baharat ikram edildi. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, 1. Bulgar Çarlığı'nın 681’de kurulduğu yer olan Pliska'daki müze ve kentin tarihî özellikleri hakkında yetkililerden bilgi aldılar; arkeolojik buluntuları incelediler.

Sofya Metrosu Şantiye Alanında İnceleme

TÜRK YATIRIMI ALÜMİNYUM FABRİKASI

Daha sonra, 1991 yılında yapılan özelleştirmeyle Türk sermayesine devrolan alüminyum fabrikası Alcomet'e giden Cumhurbaşkanı Gül, fabrikaya gelişinde, Alcomet Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnce ve Şumnu Belediye Başkanı Krasimir Kostov tarafından karşılandı. Ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Gül, Alcomet Yönetim Kurulu Başkanı İnce ve Şumnu yerel yöneticileri tarafından fabrikanın yeni üretim biriminin temeli atıldı.

Türk-Bulgar İş Forumu

“TÜRK-BULGAR İŞ BİRLİĞİNİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ”

Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, Deliorman Bölgesini ziyaret etmekten ve fabrikanın yeni ünitesinin temelinin atılmasında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Fabrikanın sahiplerini Türk-Bulgar iş birliğinin en güzel örneğini verdikleri için tebrik eden ve çalışanlara başarılar dileyen Cumhurbaşkanı Gül, yeni üretim biriminin de hayırlı olması diledi.

Bulgaristan Başbakanı ile Görüşme

CUMHURBAŞKANI GÜL, ŞUMNU’DA SOYDAŞLARLA BULUŞTU

Daha sonra Şumnu'da Belediye Başkanı Krasimir Kostov tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Gül'e, yemek sırasında kentle ilgili sunum yapıldı. Yemeğe, Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ve heyet üyeleri de katıldı.

Resmî Karşılama ve Görüşmeler

ŞUMNU ŞERİF HALİL PAŞA TOMBUL CAMİSİ’Nİ ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, yemeğin ardından Bayan Gül ve beraberindekilerle 1741’de inşa edilen ve Balkan coğrafyasında ayakta kalan tek külliye olma özelliği taşıyan Şumnu Şerif Halil Paşa Tombul Camisi’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül, caminin önünde toplanan soydaşlar tarafından sevgi gösterileriyle ve “Hoşgeldiniz” denerek karşılandı. Şumnu'ya ilk kez bir Türk Cumhurbaşkanı geldiğini belirten soydaşlar, bundan dolayı sevinç ve gurur içinde olduklarını söylediler.

Karşılama

KÜLTÜREVİ VE LİSE ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, daha sonra caminin karşısında bulunan Şumnu İlahiyat Lisesi'ni ziyaret etti. Buradan Nazım Hikmet Kültürevi'ne yürüyerek geçen Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, davul çalan gençler tarafından “Sayın Abdullah Gül, Hoşgeldiniz” sözleriyle karşılandı. Nazım Hikmet Kültürevi'nde bir genç kız, bağlama eşliğinde Deliorman bölgesinde yaygın olarak söylenen “Bir Dalda İki Kiraz” türküsünü seslendirdi.

ŞEYTANCIK BELDESİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, Şumnu kentindeki temas ve incelemelerinin ardından, Bulgaristan'ın kuzeydoğusundaki Deliorman bölgesinde nüfusunun yüzde 80'ini Türklerin oluşturduğu Şeytancık beldesine geçti.

COŞKULU KARŞILAMA

Belde meydanında toplanan vatandaşların Türkiye ve Bulgaristan bayraklarıyla karşıladığı Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, kalabalığa el sallayarak karşılık verdiler. Şeytancık Belediye Başkanı Nurettin İsmailov, Cumhurbaşkanı Gül'ü karşılarken, Belediye Başkanı İsmailov'un eşi de Bayan Gül'e bir buket gül sundu.

“ZİYARETİM SİZİN İÇİN NE KADAR DEĞERLİYSE, BENİM İÇİN DE O KADAR DEĞERLİ”

Cumhurbaşkanı Gül, meydana yaptırılan efsanevi güreşçi Koca Yusuf'un heykelinin açılış töreninde yaptığı konuşmada alanda toplananlara, “Sevgili soydaşlarım” diye hitap ederek, Şeytancık'ı ziyaret etmenin heyecanını yaşadıklarını belirtti ve “Bulgaristan'daki Müslüman Türk azınlık ile gönül bağlarımızı güçlendirmek için buradayız. Ziyaretim sizin için ne kadar değerliyse, benim için de o kadar değerli” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ardından, beraberindeki milletvekilleri ve yerel yöneticilerle üstü kumaşla örtülen heykelin kurdelesini keserek açılışını gerçekleştirdi. Bulgaristan’daki temaslarına tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’ye döndü.

BAYAN GÜL’ÜN BULGARİSTAN TEMASLARI

Cumhurbaşkanı Gül'ün Bulgaristan ziyaretine eşlik eden Bayan Gül, Aleksander Nevski Meydanı'nda düzenlenen resmî karşılama töreninin ardından Bulgaristan Cumhurbaşkanı Parvanov'un eşi Bayan Zorka Parvanova ile çeşitli temaslarda bulundu.

Bayan Gül ve Bayan Parvanova ilk olarak, 10. yüzyılda inşa edilen ve 1954'ten bu yana müze olarak kullanılan Boyana Kilisesi'ni gezdiler. UNESCO Kültür Tarih Miras listesine 1979'da dâhil edilen kiliseye gelişlerinde yetkililer tarafından karşılanan cumhurbaşkanı eşlerine, kilisenin ünlü freskleri hakkında bilgi verildi.

ÇOCUKLAR TARAFINDAN ÇİÇEKLERLE KARŞILANDI

Daha sonra bakım evlerine bırakılmış çocuklara hizmet veren Saint Sofia Toplum Destek Merkezi'ni ziyaret eden Bayan Gül ve Bayan Parvanova, merkeze gelişlerinde çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandılar. Bayan Gül'e, merkezin çalışmaları hakkında slâyt gösterisi eşliğinde sunum yapıldı ve çalışmalar hakkında bilgi verildi. Merkezi gezerken çocuklarla da bir araya gelen Bayan Gül, bir bebeği kucağına alarak sevdi. Merkezde, Bayan Gül ve Bayan Parvanova'ya çocukların kendileri için yaptığı birer resim hediye edildi. Ziyaretin ardından Bayan Parvanova, Bayan Gül onuruna öğle yemeği verdi.