Türkiye-Afganistan-Pakistan 7. Üçlü Zirve

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde, Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirve Süreci’nin yedinci toplantısı Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi. Zirvenin genel oturumunun başında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, “Mesafeleri ortadan kaldıracak adımları atmalı; ekonomik, ticari, siyasi ve kültürel ilişkilerimizin gelişmesine hizmet edecek tedbirleri almalıyız” dedi.

Zirve programı çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Gül, her iki cumhurbaşkanını ayrı ayrı karşıladı. Ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile ayrı ayrı gerçekleştirdikleri ikili görüşmelere geçildi. İkili görüşmelerden sonra da dörtlü görüşme yapıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN KONUK CUMHURBAŞKANLARI ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ

Aile fotoğrafının çekilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari onuruna öğle yemeği verdi.

“ÜLKELERİMİZ ARASINDA TARİHTEN GELEN BAĞLARI DAHA DA GÜÇLENDİRMENİN ZAMANI GELDİ”

Üçlü Zirvesi’nin genel oturumunun başında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, “Mesafeleri ortadan kaldıracak adımları atmalı; ekonomik, ticari, siyasi ve kültürel ilişkilerimizin gelişmesine hizmet edecek tedbirleri almalıyız” dedi.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari’yi Türkiye’de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

“ÜÇLÜ İŞ BİRLİĞİ, ÜLKELERİN ÖTESİNDE BÖLGESEL İSTİKRARA DA KATKI YAPIYOR”

Türkiye-Afganistan-Pakistan arasındaki üçlü iş birliğinin, zirveler sürecinin başladığı 2007 yılındakinden çok daha kapsamlı ve ileri bir noktaya taşındığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, süreç sayesinde diyalog ve iş birliği temellerinin her geçen gün güçlendiğini vurguladı. Sürecin, halkların ve bölgenin yararı gözetilerek, somut projelerin kararlaştırıldığı ve uygulamaya konduğu önemli bir platform vasfı taşıdığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, üçlü iş birliğinin ülkelerin ötesinde bölgesel istikrar ve iş birliğine de katkıda bulunduğunu ve uluslararası toplum tarafından takdirle izlendiğini belirtti.

“TÜRKİYE, AFGANİSTAN VE PAKİSTAN ARASINDAKİ İLİŞKİLER EMSALSİZ”

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasındaki ilişkileri “emsalsiz” olarak nitelendirerek, “Bu ilişkiler devletlerarası olmanın ötesinde, halktan halka ve gönülden gönüle ilişkilerdir. Dostluk bağlarımızın tarihten güç alan derin kökleri mevcuttur. Biz bu bağları muhafaza etmek, pekiştirmekle ve geliştirmekle mükellefiz” dedi. Bu mesuliyetin bir gereği olarak 7. Üçlü Zirve Toplantısı’nın bağlılık teması üzerine gerçekleştirileceğini bildiren Cumhurbaşkanı Gül, bu çerçevede üçlü işbirliğinin yeni ufuklara nasıl taşınacağına ilişkin samimi görüş alış-verişinde bulunacaklarını vurguladı.

“ÜÇ ÜLKE ARASINDAKİ GÜVEN VE İŞ BİRLİĞİNİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

7. Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi’nin genel oturumunun ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari ile ortak bir basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, üç ülke arasındaki sürecin devam edeceğini ve iş birliği alanlarının genişlediğini vurguladı.

Toplantıda yaptığı açıklamada, altı yıl içinde yedi kez üçlü zirve toplantısı yapıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, bu toplantılar çerçevesinde sadece üç cumhurbaşkanının değil, ülkelerin kurumlarının da bir araya gelerek görüştüklerini kaydetti.

ÜLKELER ARASINDAKİ EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ

Toplantılarda kalkınma ve ekonomik gelişme ile ilgili olarak da, ulaştırma bakanlarının bir araya geldiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, özellikle Pakistan ve Türkiye arasındaki tren yolunun geliştirilmesine ilişkin konuların ele alındığını, ayrıca TOBB’un ev sahipliğinde İstanbul Forumu çerçevesinde ayrı toplantılar gerçekleştirildiğini söyledi.

“ÜÇ ÜLKE ARASINDAKİ SÜREÇ DEVAM EDECEK”

Zirve süreci sonucunda Pakistan ve Afganistan arasındaki yakınlaşma ve beraber çalışma ortamının güçlü bir şekilde geliştiğine de işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Bunda üç ülke arasındaki güven ile beraber çalışma ve iş birliği çok önemlidir. Bunu kararlılıkla sürdürme kararını aldık. Hatırlayacaksınız, geçen seneki toplantıdan önce büyük bir terör olayı meydana gelmiş; Afganistan eski Cumhurbaşkanı Burhaneddin Rabbani hayatını kaybetmişti. Bu toplantıdan da birkaç gün önce Afganistan İstihbarat Başkanı Sayın Esad’a karşı bir suikast teşebbüsü olmuş, ama çok şükür ki, kendisi yaralı olarak kurtulmuş ve aldığımız bilgiler çerçevesinde durumu gayet iyiye gitmektedir. Bütün bu ortam içerisinde bu toplantılar yapılmıştır” dedi.

“GÜVEN, İSTİKRAR, EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ VE REFAH BÖLGEYE HÂKİM OLACAK”

Cumhurbaşkanı Gül, bu çerçevede var olan güvenin tazelendiğini ve beraber çalışma kararlılığının da tekrar ifade edildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Gelecekten çok ümitliyiz. İnanıyoruz ki, Afganistan ve Pakistan arasındaki bütün güvenlik sorunları bu diyalog çerçevesi içerisinde en iyi şekilde yoluna girecektir ve bunun yanında da güven, istikrar, ekonomik iş birliği ve refah bölgeye hâkim olacaktır. Türkiye’ye gösterdikleri güvenden dolayı değerli kardeşim Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ve değerli kardeşim Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari’ye bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI KARZAİ: “TÜRKİYE’YE VE TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai de yaptığı açıklamada, kendilerini bu zirve için yedinci kez Türkiye’de ağırladıkları için Cumhurbaşkanı Gül’e ve Türk halkına teşekkür ettiğini söyledi. Konuşmasında zirvenin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Karzai, gerçekleşmesi için Türkiye’nin harcadığı çabanın ve emeğin karşılığını zirvenin verdiğini, bu noktada ilerleme kaydedildiğini söyledi.

PAKİSTAN CUMHURBAŞKANI ZERDARİ: “ÇALIŞACAĞIZ, ÇÜNKÜ BU BİZİ BARIŞA GÖTÜRECEK”

Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari de yaptığı açıklamada, Türkiye’yi dokuzuncu ziyareti olduğunu hatırlatarak, kendilerini ağırladıkları için Cumhurbaşkanı Gül’e ve Türk halkına teşekkür ettiğini söyledi. Her iki ülkede gerçekleştirilen saldırıların, çalışmalarının istenmediğini gösterdiğini belirten Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari, “Çalışacağız, çünkü bu bizi barışa götürecek” dedi.

TERÖRLE MÜCADELEDE İŞ BİRLİĞİ

Açıklamaların ardından bir basın mensubunun zirveye katılan cumhurbaşkanlarına, “Terörle mücadelede iş birliğini güçlendirmek için atılan somut adımların neler olduğunu” sorması üzerine, cumhurbaşkanları adına verdiği yanıtta Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi: “Eğer genelkurmay başkanları, istihbarat teşkilat başkanları, içişleri bakanları bir araya gelip bu konuları uzun uzun konuştuysa sizin tahmin etmeniz gerekir. Ama onların konuştukları ve aldıkları tedbirin hepsini de bildirilerde veya kamuoyunun önünde açıklamanın da işin tabiatı gereği uygun düşmeyeceğini siz de tahmin edersiniz. Aslında cumhurbaşkanları arasında özel telefon bağlantıları hazırlandı ama henüz faaliyete geçmedi. Bu yakında faaliyete geçecek. Şunu söylemek isterim ki, sınır güvenliği ile ilgili konulardan tutun da istihbarat paylaşımı ve istihbarat kurumları arasındaki yakın iş birliği ve askeri eğitimler var. Biliyorsunuz bununla ilgili ortak tatbikatlar yapılıyor. Genelkurmay Başkanımız bununla ilgili geçen sene alınan kararlar üzerine yapılan ortak tatbikatları şehir içi, şehir dışı, meskun mahallerde terörle mücadele konusunda bilgiler verdi. Ayrıca yeni aldıkları kararlar var. Önümüzdeki sene içerisinde yapılacak yine ortak eğitim çalışmaları ve faaliyetler var. Bunlarla ilgili bilgiler verdiler.”

TÜRKİYE’NİN AFGANİSTAN’DAKİ BARIŞ MİSYONU

Konuk bir basın mensubunun, “Türkiye’nin tam olarak Afganistan’daki barış sürecinde oynadığı rol nedir? Türkiye’nin bu anlamda gelecekte atacağı adımlar ne olacaktır?” sorusuna da Cumhurbaşkanı Gül, bu konularla ilgili olarak dün ve bugün ikili, üçlü olmak üzere geniş görüşmeler yaptıklarını hatırlatarak, “Bu çerçevede Sayın Rabbani de bütün çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Türkiye’nin katkıları kolaylaştırıcı katkılardır. Bunun ötesinde bu konularla ilgili detaya girmenin doğru olmayacağını bir kez daha burada söylemek isterim. Ama Türkiye kolaylaştırıcı rolünü oynamaya devam etmektedir” cevabını verdi.

HÜKÜMETLER ARASI MUTABAKAT MUHTIRASI

Cumhurbaşkanlarının açıklamalarının ardından Türkiye, Afganistan ve Pakistan hükümetleri arasında ekonomik ve ticari iş birliğine dair mutabakat muhtırası imzalandı.

ZİRVE ÖNCESİNDE AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi öncesinde, Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari ile Çankaya Köşkü’nde akşam yemeğinde bir araya geldi.