Kuveyt

 

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile birlikte, Emir Şeyh El Sabah’ın davetlisi olarak Kuveyt’e resmî bir ziyaret gerçekleştirdi. İki ülke arasında birçok anlaşmanın imzalandığı ziyarette Türkiye-Kuveyt İş Forumu’na da katılan Cumhurbaşkanı Gül, “Riskleri az, getirisi çok olan Türkiye’deki istikrar ve güven devam edecektir” dedi. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Kuveyt’te inşası tamamlanan Hamidiye Camii’nin açılmasına ilişkin 114 yıllık tarihî bir belgeyi Emir Şeyh El Sabah’a sundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte, Emir Şeyh El Sabah’ın davetlisi olarak Kuveyt’e resmî bir ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nda, Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah ile Veliaht Prens Şeyh Nawaf El Sabah törenle karşıladı. Kuveytli çocukların çiçek sunduğu törenin sonunda Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Kuveyt Emiri’nin eşliğinde Bayan Sarayı’na geçti.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN KABULLERİ

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Sarayı-El Jahra-I Konukevi’nde sırasıyla, “Kuwait Finance House” Yönetim Kurulu Başkanı Hamed Abulmohsen El Marzouq, “National Bank of Kuwait” (NBK) Yönetim Kurulu Başkanı ve NBK Grup Başkan Yardımcısı Şeyha El Bahar, Kuveyt Yatırım İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Bader El Saad, Kuveyt Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Khaled El Hamad El Sabah’ı ayrı ayrı kabul etti.

TÜRKİYE-KUVEYT ARASINDA İMZALANAN İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI

Cumhurbaşkanı Gül ve Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah’ın görüşmelerinin ardından anlaşmaların imza töreni gerçekleşti. Anlaşmaların imza töreninde; “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Askeri Eğitim İş Birliği Anlaşması”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Basın ve Enformasyon Alanlarında İş Birliği Protokolü”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Ticari Deniz Taşımacılığı Anlaşması” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Arşiv Alanında İş Birliği Protokolü” imzalandı.

BAYAN GÜL, TARIK RECEP İSLAM SANATLARI MÜZESİ İLE ARAP FONU BİNASI’NI GEZDİ

Cumhurbaşkanı Gül’ün Kuveyt’e gerçekleştirdiği resmî ziyarete eşlik eden Bayan Gül, Kuveyt Emiri’nin kız kardeşi Şeyha Fariha Jaber El Ahmad El Sabah’ın verdiği çay davetine katıldı.

Bayan Gül, programı kapsamında ayrıca el yazması Kuran-ı Kerim ve hat eserlerinin de sergilendiği Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi ile Arap ülkelerine özgü sanat eserleriyle dekore edilen el yapımı seramik, ahşap işlemeler ve halıların da sergilendiği Arap Fonu Binası’nı ziyaret etti.

KUVEYT EMİRİ ŞEYH EL SABAH’TAN CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN KUVEYT EMİRİ ŞEYH EL SABAH’A 114 YILLIK TARİHÎ BELGE

Cumhurbaşkanı Gül, resmî bir ziyaret gerçekleştirmek için bulunduğu Kuveyt’te, Emir Şeyh El Sabah’a tarihî bir mektup verdi. Bu esnada, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Arşiv Alanında İş Birliği Protokolü” Devlet Arşivleri Genel Müdürü Uğur Ünal ve Kuveytli mevkidaşı tarafından imzalandı.

Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah’a, Kuveyt’te inşaatı tamamlanan camiinin, o günkü padişahın ismi (Hamidiye Camii) ile açıldığına dair Kuveyt Hâkimi Mübarekküssabah Paşa’nın Basra Valisi Muhsin Paşa’ya 21 Eylül 1900 tarihli mektubunu verdi. Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah, tarihî belgeyi aldıktan sonra, “Bu tarz bir belge ancak sizde olurdu zaten” dedi ve yapılan anlaşmanın bu şekilde gereğinin yerine getirildiğini de belirtti.

CUMHURBAŞKANI GÜL, KUVEYT OPERETİ’Nİ İZLEDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Kuveyt Opereti’ni izledi. Bayan Sarayı Konferans Merkezi’ne gelişinde Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, operette Kuveytli öğrenciler tarafından Kuveyt’in kuruluşu ve bağımsızlığı temalı halk dansları ve müzik performansını izledi. Her yıl düzenlenen ve yaklaşık bin davetlinin izlediği operet sonunda Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah uğurladı.

TÜRKİYE-KUVEYT İŞ FORUMU

Türkiye-Kuveyt İş Forumu’nun açılışına katılan Cumhurbaşkanı Gül, Türk ve Kuveytli iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında Cumhurbaşkanı Gül, toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, siyasi ilişkiler açısından Türkiye ile Kuveyt’in mükemmel ilişkileri bulunduğunu söyledi.

Yatırımlar için Türkiye’nin büyük potansiyeli bulunduğunu konuşmacıların dile getirdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Gül, “Şunu bilmenizi isterim ki Türkiye riskleri az, getirisi yüksek olan bir ülkedir. Getirisi daha yüksek olan ülkeler bulabilirsiniz ama oraların da riskleri çok fazladır. Hatta riski hiç olmayan ülke bulursunuz da, oraların da getirisi neredeyse hiç yoktur. Bu açıdan baktığımızda Türkiye gerçekten ideal bir ülkedir. İstikrar ve güven Türkiye’ye neler kazandırdı gördük, özellikle son on yıl içinde gördük. Önümüzdeki yıllarda da bunun böyle devam edeceğine emin olabilirsiniz” dedi.

KUVEYTLİ VATANDAŞLARIN TÜRKİYE’DE MÜLK SAHİBİ OLMALARI

Aynı kültür ve tarihî değerleri paylaşan bir ülke olarak Kuveytli yatırımcıların Türkiye’de kendilerini rahat hissedeceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Körfez ülkelerinin vatandaşlarının Türkiye’de mülk edinebilmelerinin önünün anayasa değişikliği ile açıldığına da işaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, bunun neticesinde de binlerce Kuveytlinin Türkiye’de ev sahibi olduğunu ve bundan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti.

KUVEYT’TEKİ HAVAALANININ BÜYÜTÜLMESİ

Büyük Türk müteahhitlik şirketlerinin Kuveyt’teki havaalanının büyütülmesi için yeterliliklerini aldığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Ümit ederim ki bu ihale süreci içerisinde de başarılı çıkacaklar ve Türkiye ile Kuveyt arasında ekonomik faaliyetlerin önemli bir ayağını teşkil edecektir” dedi.

“TÜRKİYE’DE BÜTÜN KAPILAR SİZİN İÇİN AÇIKTIR”

İş adamlarına daha çok iş yapmaları ve karşılıklı olarak kazanmaları çağrısında Cumhurbaşkanı Gül, iş adamlarının mevcut potansiyeli görmeleri ve bunu değerlendirmeleri gerektiğini vurgulayarak, “Şunu unutmayın ki Türkiye’de bütün kapılar sizin için açıktır, her seviyede. Herkes çok mutlu olur, daha çok iş yapmanızdan” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN KÖRFEZ’E OLAN İLGİSİ STRATEJİK BİR BAKIŞTIR”

Türkiye’nin Körfez’e olan ilgisinin sadece ekonomik olmadığına da değinen Cumhurbaşkanı Gül, ülkemizin Körfez’e bakışının “stratejik bir bakış” olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Önce istikrar ve güven. Buraların istikrar ve güveni bütün bir bölgenin, çok geniş bir bölgenin istikrarı ve güvenidir. İslam dünyası için, buraların istikrarı çok önemlidir. İstikrar ve güven olduktan sonra ekonomik iş birliği zaten gelecektir ve gelmektedir de. Onun için son yıllarda bütün Körfez ülkeleriyle ilişkilerimiz olağanüstü bir şekilde gelişmiştir.”

Kuveyt’te Türklerin kendisini evinde hissettiğini, iki ülke arasında en üst seviyedeki ziyaretlerin sürdüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, bu ziyaretlerin iş adamlarının kendilerini güvende hissetmesi için önemli bir atmosfer yarattığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini “Kazan-kazan ilişkisi içinde gelecek çok daha güzel olacaktır” diyerek bitirdi.

İKİ ÜLKE ARASINDA ARTAN HAVAYOLU TAŞIMACILIĞI

Cumhurbaşkanı Gül, Türk-Kuveyt İş Forumu’nun ardından bir havayolu şirketinin Kuveyt seferlerinin başlaması vesilesiyle düzenlenen törene katıldı. Burada yaptığı kısa konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, eskiden Türkiye ile Kuveyt arasında haftada birkaç kez uçuş olduğunu, ardından her gün uçuş olmasıyla övünüldüğünü, artık yaz aylarında iki ülke arasında sekiz uçuş yapıldığını söyledi.

KÜÇÜK BOT LİMANI İNŞASI TEMEL ATMA TÖRENİ

Kuveyt Başbakanı Şeyh Jaber Mübarek El Hamad El Sabah’ın Bayan Sarayı Emirlik Çadırında onuruna verdiği yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra da Küçük Bot Limanı inşası temel atma töreni için Hilton Mangaf Oteli’ne geçti. Cumhurbaşkanı Gül’ü törenin yapılacağı Hilton Mangaf Oteli’ne gelişinde Kuveyt Petrol Bakanı ve Meclis İlişkilerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Salih El Ömer karşıladı. Bu sırada, millî kıyafet giyen çocuk Cumhurbaşkanı Gül’e, bir buket çiçek takdim etti.

Gerçekleştirilen törende, Kuveyt Petrol Şirketi (KOC) Yönetim Kurulu Başkanı Hashem Hashem ve STFA Yönetim Kurulu Başkanı Alp Taşkent’in konuşmalarından ardından, projeye ilişkin tanıtım filmi izlendi ve sahnede sembolik temel atma töreni gerçekleştirildi.

Ardından Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt eski Başbakanı Şeyh Nasser El Sabah ile bir araya geldi. Bu görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Gül; fikir adamı, şair ve iş adamı, Babteyn Kültür Merkezi kurucusu Abdulaziz El Babteyn tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

TÜRK VE KUVEYTLİ İŞ ADAMLARIYLA KAHVALTI

Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt’te Türk ve Kuveytli iş adamlarıyla kahvaltıda bir araya geldikten sonra temaslarını tamamlayarak İstanbul’a hareket etti.