Afyonkarahisar

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Afyonkarahisar’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Afyonkarahisar’a gelişinde Cumhurbaşkanı Gül’ü, Vali İrfan Balkanlıoğlu, ilin milletvekilleri, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Garnizon Komutanı Albay Gökhan İsmet Gülmez ve diğer ilgililer karşıladı.

Valilik binasına gelişinde kırmızı karanfil ve alkışlarla karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, kendisini bekleyen vatandaşları selamladı.

Valilik Ziyareti
Belediye Ziyareti
Öğle Yemeği
Üniversite Ziyareti
Garnizon Ziyareti
Fabrika Ziyareti

AFYONKARAHİSAR’IN TARİHİMİZDEKİ ÖNEMİ

Cumhurbaşkanı Gül, Valilikte yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Afyonkarahisar’ın Kocatepe’yi bağrında barındıran, Büyük Taarruz’un başladığı yer olduğunu kaydetti ve “Büyük Atatürk’ün silah arkadaşlarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yolunu açtığı yer. Dolayısıyla Afyonkarahisar’ın, Kocatepe’nin tarihimizde çok önemli bir yeri vardır” dedi.

SOĞUK HAVAYA RAĞMEN VATANDAŞLARDAN CUMHURBAŞKANI GÜL’E YOĞUN İLGİ

Ziyaretinin soğuk bir kış gününe denk geldiğini, Afyonkarahisar’ın da soğuğuyla meşhur olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, soğuk havada kendisini karşılayan vatandaşlara teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Gül, kentin insanlarının çok çalışkan olduğunu, özellikle son yıllarda ekonomisinin canlılığı ile Türkiye’nin ve yurt dışındaki ülkelerin dikkatini çektiğini belirterek kentin başarılarıyla gurur duyduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, siyasi hayatı boyunca defalarca geldiği kenti, bugün havadan incelediğinde çevre yolları ve imarıyla kentin gelişimini gördüğünü söyledi.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN ZİYARETİ ANISINA 10 BİN FİDAN

Afyonkarahisar Valisi Balkanlıoğlu da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyareti dolayısıyla kentte 10 bin fidan dikildiğini ve 200 öğrenciye burs verildiğini söyledi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞUNUN YOLUNU AÇAN ŞEHRİMİZ AFYONKARAHİSAR”

Valiliğin ardından Belediye Başkanlığı’nı da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, belediyelerin çalışmalarına büyük önem verdiğini, şehirlerin güzelleşmesi ve yaşanır hale gelmesinin belediye hizmetleriyle mümkün olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Afyonkarahisar gibi Büyük Taarruza ev sahipliği yapmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yolunu açmış bir şehrimizin de her bakımdan örnek olması, güzel olması hepimizin arzusudur. İnanıyorum ki buranın gelişimi, imar faaliyetleri, altyapı hizmetlerine yönelik işleri, siyasetçiler, kentin ileri gelenleri el birliği içinde çok daha güzel yapacaklardır” dedi.

ZİYARET ANISINA BELEDİYEDEN 50 ÖĞRENCİYE BURS

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyareti anısına Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde okuyan 50 öğrenciye yardımda bulunduklarını, burs verilen öğrencilerden 25’inin de Türk Cumhuriyetleri’nden gelenler arasından seçildiğini söyledi.

GARNİZON KOMUTANLIĞI VE ÇAVUŞ METE SARAÇ KIŞLASI ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, Vali Balkanlıoğlu tarafından onuruna verilen öğle yemeğinin ardından Şehit Teğmen Uğur Acar Kışlası'na geçerek, Garnizon Komutanlığı'nı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra, 5 Eylül 2012’de 25 askerin şehit olduğu patlamanın meydana geldiği Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'na gitti ve mühimmat depolarının bulunduğu bölümde incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

“AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ, BÖLGE ÜNİVERSİTESİ HALİNE GELMİŞ”

Cumhurbaşkanı Gül, Afyonkarahisar temasları çerçevesinde, Afyon Kocatepe Üniversitesi'ni (AKÜ) ziyaret etti ve üniversite hakkında brifing aldı.

Cumhurbaşkanı Gül’ü, üniversitenin Ahmet Necdet Sezer yerleşkesinde Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül üniversite ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, AKÜ'nün kuruluşundan bu yana önemli mesafeler katettiğini, üniversitenin 44 fakültesi, binin üzerinde öğretim üyesi ve 36 bine yakın öğrencisi bulunduğunu ve kent merkezi nüfusunun 6'da 1'ini öğrencilerin oluşturduğunu söyledi. AKÜ'den değerli siyasetçiler çıktığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Binin üzerinde öğretim üyesi demek, bilgisi olan, uzmanlık alanı olan insan demek. Bu büyük bir potansiyel. Bölge üniversitesi haline gelmiş” dedi.

MERMER SANAYİ BÖLGESİ’Nİ ZİYARET

Üniversiteden sonra İscehisar ilçesinde bulunan ve mermer makinesi üretimi yapılan Demmak Demireller Makina Sanayi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül’ü, Mermer Sanayi Bölgesi’ndeki çalışanlar sevgi gösterileriyle karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül, Demmak Yönetim Kurulu Başkanı Şuayp Demirel ve diğer yetkililerden fabrika hakkında bilgi aldı ve incelemelerde bulundu.

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Afyonkarahisar’da il protokolü, şehit yakınları, gaziler, iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemek öncesinde şehit yakınları ve gazilerin yanına giderek sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, yemekte yaptığı konuşmada, ziyaretinin soğuk ama güneşli bir güne rastladığını, ancak yaptığı ziyaretler ve görüşmelerden mutlu olduğunu söyledi.

“KENTİN GELİŞİMİNİ GÖRMEKTEN MUTLU OLDUM”

Siyasette olduğu dönemlerde Afyonkarahisar’a sık sık geldiğini, uzun bir aradan sonra gerçekleşen bu ziyarette kentin gelişimini gördüğüne belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Anadolu’da parlayan bir şehrin olduğunu bir kez daha görmek beni çok gururlandırdı. Çok şükür artık Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir gibi illeri değil, Anadolu’dan buna ilave edeceğimiz çok şehirlerimiz var. Bunların içerisinde parlayan bir şehir de burası, Afyon” dedi.

“ÜLKEMİZİ DAHA İLERİ GÖTÜRMEK İÇİN EL BİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞALIM”

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin her yerinin ayrı bir güzelliği olduğunu ifade ederek, “Yeter ki hepimiz bu ülkenin kıymetini bilelim. Birbirimize saygı, sevgi içerisinde olalım ve ülkemizi daha ileri götürmek, mevcut sorunlarımızı çözmek ve ülkemizdeki refahı artırmak için el birliği içerisinde çalışalım” diye konuştu.