Bangladeş Özel

 

Hatıra Ağacı Dikim Töreni
Resmî Karşılama Töreni
Türk Okulu Ziyareti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 12-13 Şubat 2010 tarihlerinde Bangladeş’e resmî bir ziyarette bulundu.

Hindistan’a 7-12 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiği ziyareti tamamladıktan sonra Bangladeş’e geçen Cumhurbaşkanı Gül, Dakka Zia Havalimanı’nda, Cumhurbaşkanı Muhammed Zillur Rahman tarafından resmî törenle karşılandı.

Resmî Karşılama ve Tören Fotoğrafları

Savar Ulusal Şehitler Anıtı’na çelenk koyan ve fidan diken Cumhurbaşkanı Gül, kaldığı otelde Dışişleri Bakanı Dr. Dipu Moni’yi ile Maliye Bakanı Abul Maal Abdul Muhith’i ayrı ayrı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Gül’ün İş Adamları ile Fotoğrafları

Cumhurbaşkanı Gül, Bangladeş Cumhurbaşkanı Mohammed Zillur Rahman ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda baş başa görüştükten sonra her iki cumhurbaşkanı heyetler arası görüşmelere başkanlık etti ve basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Gül akşam da, Bangladeş Cumhurbaşkanı Mohammed Zillur Rahman tarafından Bangabhaban Sarayı’nda onuruna verilen yemeğe katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül’ün Kabulleri

Ziyaretinin ikinci gününde, Bangladeş Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu tarafından düzenlenen çalışma kahvaltısına katıldıktan sonra sırasıyla, Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Enam Chowdhury, ana muhalefetteki Milliyetçi Parti Lideri, eski Başbakan Khaleda Zia, Türkiye-Bangladeş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fikret Çiçek ile beraberindeki yöneticileri ve Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina’yı kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Hasina tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

Dakka Üniversitesi’ni de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül’e burada fahri doktora unvanı verildi. Cumhurbaşkanı Gül, fahri doktora töreninin ardından Dakka’daki Uluslararası Türk Ümit Okulu’nda incelemelerde bulundu ve okul yöneticilerinden eğitim faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Dakka Üniversitesi Fahri Doktora Töreni Fotoğrafları

Cumhurbaşkanı Gül’ün Bangladeş’i ziyareti sırasında, ikili ilişkilerin mevcut durumu gözden geçirildi, başta ekonomik ve ticari ilişkiler olmak üzere her alanda iş birliğinin geliştirilmesi imkânları üzerinde duruldu.

Türk Okulu Ziyaret Fotoğrafları

Başkent Dakka’dan Görüntüler