Kayseri Ziyareti - 24.06.2011

Kayseri Ziyareti - 24.06.2011

 

Abdullah Gül Üniversitesi’nin temel atma törenine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kayseri’ye bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, sabah saatlerinde yürüyüş yaptığı Erciyes Yaylası’nda vatandaşlarla bir araya gelerek onlarla sohbet etti.

Geleneksel
Kayserililer Kahvaltısı

Kahvaltı Konuşması

Master Planı İncelemeleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaret programı çerçevesinde sabah saatlerinde Erciyes Yaylası’nda yürüyüş yaptı. Burada karşılaştığı vatandaşlarla sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül’e, yürüyüş sırasında rastladığı bir bayan hemşerisi tarafından kuzu hediye edildi. Bazı vatandaşlar ise Cumhurbaşkanı Gül’e çeşitli ikramlarda bulundu.

GELENEKSEL KAYSERİLİLER KAHVALTISI

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin ikinci gününde ise Erciyes Dağı'nda Büyükşehir Belediyesi tesislerinde gerçekleştirilen ve ilin önde gelenlerinin de bulunduğu “Kayserililer Brunchı”na katıldı. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, toplantıya katılan davetlilere ''sevgili hemşehrilerim'' diye seslendi. Geçen yıl da toplantıyı İstanbul’da gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, bu tür toplantıların dayanışmayı artırdığını ve unutulmaz nitelik kazandığı ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, dün sabah Erciyes Dağı'nda çocukluk arkadaşlarıyla yaptığı yürüyüşü ve organize sanayi bölgesindeki temaslarını anlattı.

“GELİŞMİŞ ÜLKELERE MAKİNE SATAN FABRİKALARI GÖRÜNCE GURUR DUYDUM”

Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri'nin her geçen gün geliştiğini ve herkes tarafından takdir edildiğini, kentin artık Türkiye dışına da açıldığını belirtti.  Organize Sanayi Bölgesi’nde 2006 yılında 139 fabrikanın temelinin atıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, tamamlanan fabrikalardan bazılarında incelemelerde bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Yüksek teknolojiyle çalışan, en gelişmiş ülkelere makine satan fabrikaları görünce göğsüm kabardı, gurur duydum” dedi.

“HEBA EDİLEN YILLARI TELAFİ ETMEMİZ İÇİN ÇOK ÇALIŞMAMIZ LAZIM”

Herkesin önceliğini, Türkiye'nin büyümesi ve gelişmesine vermesi gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, “Çünkü kaçırdığımız çok büyük yıllar var. Kısa geçmişimize, siyasi tarihimize baktığımızda çok istikrarsız yıllarımız olmuştur, çok heba ettiğimiz yıllarımız olmuştur, enerjimizi boşa harcadığımız yıllarımız olmuştur. Bunları telafi etmemiz için hepimizin çok daha fazla çalışması kaçınılmazdır ki bizden daha çok gelişmiş olan ülkelerle mesafemizi kısa süre içerisinde kapatabilelim” dedi.

12 HAZİRAN MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİ

Cumhurbaşkanı Gül, Meclisin önümüzdeki salı günü toplanacağını hatırlatarak, milletvekili genel seçimine büyük bir katılım olduğunu, oyların yüzde 95'inin TBMM'ye yansıdığını belirtti ve bunun Türkiye'de demokrasinin ne kadar derinleştiğini ve kökleştiğini gösterdiğini söyledi.

“SORUNLARIN ÇÖZÜM YERİ MECLİS”

Demokrasinin en önemli iki unsurunun katılımcı ve temsili demokrasi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, “Seçimde bu iki unsur da gerçekleşti, bu büyük bir başarıdır. Buna asla gölge düşürmememiz gerekir. Bugün hukuki mevzuattan kaynaklanan bazı sorunlar var, eminim ki olgunlukla, ağır başlılıkla, konuşarak, diyalogla ve yine demokrasi ve hukukun gösterdiği istikamette bunların hepsi çözülecektir. Demokrasi ve hukuk derken de evrensel demokrasiyi ve en gelişmiş ülkelerdeki özgürlükçü hukuku kastettiğimden kimsenin şüphesi olmaması gerekir. Ortaya çıkan problemler ve bugün karşı karşıya olduğumuz sorunları beraber çözebilme kabiliyetini göstereceğiz, bundan da hiçbir tereddüdüm yoktur. Bütün bunların da çözüm yeri şüphesiz ki Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir” dedi.

KAHVALTIYA KATILANLAR

Geleneksel Kayserililer kahvaltısına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, bazı Kayseri milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve çok sayıda davetli katıldı.

ERCİYES DAĞI MASTER PLANI

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Erciyes Dağı Master Planıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Telesiyej tesislerine giderek, burada Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki ve yüklenici firma yetkililerinden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı.