Polonya Özel

Polonya ÖzelAB üyesi ülkeler içinde, vatandaşları Türkiye’nin AB üyeliğine en çok destek veren ülkelerden biri olan Polonya’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye ve Avrupa'nın gelecekleri birbirinden ayrı ve bağımsız düşünülemez. Bizim Avrupa'ya bakış vizyonumuz, onun iç ve dış dayanışma, iş birliği ve bütünleşmenin en üst düzeyde olduğu bir kıta olmasıdır. Küresel sorumluluklarını omuzlayan bir Avrupa görmek istiyoruz” dedi.

Eski Şehir
Ulusal Meclis
Serbest Görüntüler

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislav Komorowski’nin davetlisi olarak eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Polonya’yı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, programı çerçevesinde ilk olarak Varşova’daki eski şehri gezdi. Eski şehrin Vistül nehrine bakan bir noktasında fotoğraf çektiren Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, daha sonra eski şehrin meydanındaki bir kafede kısa süre oturdu ve yanlarına gelen bir Türk aile ile sohbet etti.

TÜRKİYE’YE LİBYA TEŞEKKÜRÜ

Ertesi gün resmî temaslarına başlayan Cumhurbaşkanı Gül, Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski tarafından törenle karşılandı. Karşılama törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Cumhurbaşkanı Komorowski ve eşi Anna Komorowski ile görüştüler.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül ve Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski heyetler arası görüşmeye geçti. Görüşmede, Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski, Libya’dan Polonya vatandaşlarının kurtarılması konusunda Türkiye'nin verdiği desteği överek, Cumhurbaşkanı Gül’e katkılarından dolayı teşekkür etti.

Resmî Karşılama
Hanımefendinin Temasları
Osmanlı Fermanları

Abdullah Gül
Bronislav Komorowski
Soru - Cevap

“TARİHİN DERİNLİKLERİNE UZANAN DOSTLUK KÖPRÜSÜ”

Heyetler arası görüşmelerin ardından Belvedere Sarayı'nın bahçesinde, Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki dostluğun köklerinin tarihin derinliklerine kadar gittiğini vurgulayarak, ilişkilerin başlamasının 600'üncü yılının 2014'te kutlanacağını aktardı. Tarihten gelen dostane ilişkilere ve stratejik ortaklığın gereği olarak iki ülkenin ilişkilerini her alanda geliştirmek konusundaki kararlılığa dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, gerçekleştirdikleri görüşmelerde bu konuları ele aldıklarını ifade etti.

Meçhul Asker Anıtı
Donald Tusk
Anlaşmalar

“POLONYA, AB KONULARINA STRATEJİK AÇIDAN BAKIYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke ilişkilerinin mükemmel düzeyde bulunduğunu, savunma konularında müttefikler olarak iş birliğinin ileri düzeylere taşındığını kaydederek, Avrupa’nın büyüyen iki ekonomisi olarak bundan duyulan mutluluğu dile getirdi. Polonya’nın önümüzdeki Temmuz ayından itibaren AB’nin Dönem Başkanlığını üstleneceğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Polonya AB konularında stratejik vizyonunu kaybetmeyen ve olaylara, gelişmelere stratejik açıdan bakan, Avrupa’nın geleceğini düşünen ülkelerin başında gelmektedir” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL MEÇHUL ASKER ANITI'NDA

Cumhurbaşkanı Gül basın toplantısının ardından, Varşova'da bulunan Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koydu ve şeref defterini imzaladı. Cumhurbaşkanı Gül daha sonra Polonya Başbakanı Donald Tusk ile Başbakanlıkta görüştü ve Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

BİLİM VE TEKNOLOJİ ALANINDA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI

Ortak basın toplantısı öncesinde ise, Türkiye ile Polonya hükümetleri arasında bilim ve teknoloji alanında iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşma, Türkiye ve Polonya'nın bilim kurumları arasında ortak bilimsel projeler geliştirilmesini, her iki ülke bilim adamlarının karşılıklı ziyaretlerini ve üniversitelerde ders vermelerini öngörüyor.

“AVRUPA’NIN GELECEĞİ BAĞLAMINDA TÜRKİYE’NIN VİZYONU”

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Varşova’da Natolin Avrupa Koleji’nde, “Avrupa’nın Geleceği Bağlamında Türkiye’nin Vizyonu” konulu bir konferans gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, küresel ağırlığın Asya'ya kayması, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'daki demokratikleşme hareketi ile Avrupa'nın odağının kaymasının oluşturduğu üç önemli dinamiğin, Avrupa'nın yeniden düşünmesini gerektirdiğini belirtti.

“TÜRKİYE İLE AVRUPA'NIN GELECEKLERİ BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ DÜŞÜNÜLEMEZ”

Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye ile Avrupa her zaman etkileşim içinde olmuştur. Politik, ekonomik ve sosyokültürel alanlarda karşılıklı olarak birbirinden etkilenmiştir. Türkiyesiz bir Avrupa tarihini yazmak neredeyse imkânsızdır. Sonuç olarak; Türkiye ve Avrupa'nın gelecekleri birbirinden ayrı ve bağımsız düşünülemez. Bizim Avrupa'ya bakış vizyonumuz, iç ve dış dayanışma, iş birliği ve bütünleşmenin en üst düzeyde olduğu bir kıta olmasıdır. Biz Avrupa'nın 'olmayan bir oyuncu' değil, küresel ölçekte angaje olan bir aktör olmasını diliyoruz. Küresel sorumluluklarını omuzlayan bir Avrupa görmek istiyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, akşam ise Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ve Bayan Komorowski’nin onurlarına verdiği yemeğe katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkilerin dostluk, müttefiklik ve stratejik ortaklığa yakışır şekilde devam ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, ilişkilerin temellerinin Osmanlı ve Leh Krallığı dönemine dayandığını kaydetti.

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE TAM DESTEK

Cumhurbaşkanı Gül ziyaretinin son gününde ise, Polonya Parlamentosunu ziyaret ederek, Polonya Ulusal Meclis Başkanı Grzegorz Schetyna ve Senato Başkanı Bogdan Borusewics ile ayrı ayrı görüştü. Cumhurbaşkanı Gül’ün gerçekleştirdiği görüşmelerde, hem Meclis Başkanı Schetyna hem de Senato Başkanı Borusewics, Türkiye’nin AB üyeliğine tam destek verdiklerini ifade ettiler.

CUMHURBAŞKANI GÜL, VİSTULA ÜNİVERSİTESİ’NDE ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Daha sonra Varşova'da Vistula Üniversitesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Türklerin yönetiminde bulunan okula gelişinde öğrencilerin alkışları ile karşılandı. Üniversitenin kütüphanesinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, burada bulunan Türk öğrencilerle sohbet etti ve derslerinde başarı diledi.

Natolin Avrupa Koleji
Resmî Akşam Yemeği
Vistula Üniversitesi

Okuldan ayrılışı sırasında başından gül yaprakları dökülerek uğurlanan Cumhurbaşkanı Gül, Varşova’daki temaslarını tamamlayarak, İstanbul’a hareket etti.

BAYAN GÜL’ÜN POLONYA PROGRAMI

Cumhurbaşkanı Gül'ün Polonya ziyaretine eşlik eden Bayan Gül, Belvedere Sarayı'ndaki resmî karşılama töreninin ardından Bayan Komorowski ile baş başa bir görüşme yaptı. Görüşmede, Türkiye'deki “Eğitim Her Engeli Aşar Projesi” toplantısına davet edilen ancak katılamayan Bayan Komorowski, projeyi takip ettiğini belirtti. Bayan Gül de proje hakkında Bayan Komorowski'ye bilgi verdi.

BİLİM VE KÜLTÜR SARAYI GEZİSİ

Cumhurbaşkanı eşleri daha sonra, Varşova'nın sembolik yapılarından, eski Sovyet Lider Stalin'in Polonya ile dostluğunu göstermek için yaptırdığı 230 metrelik saat kulesinin de bulunduğu Bilim ve Kültür Sarayı'nı gezdiler. Sarayın kapalı seyir terasına çıkan Bayan Gül ve Bayan Komorowski, buradan Varşova'nın panaromik manzarasını izlediler. Gezi sırasında Polonyalı bir rehber tarafından Bayan Gül'e bilgi sunuldu.

POLONYALI ÇOCUKLAR BAYAN GÜL’Ü ÇİÇEKLERLE KARŞILADI

Daha sonra binanın dördüncü katında bulunan Gençlik Sarayı'na geçen Bayan Gül’ü, çocuklar çiçeklerle karşıladı. Okul dışında resim, müzik, bale gibi güzel sanat dalları da dâhil 46 alanda eğitim faaliyeti verilen sarayda, çocuklar müzik, dans ve jimnastik gösterisi yaptı.