Bosna Hersek Özel

 

Heyetinde bulunan 100’ün üzerinde Türk iş adamıyla Bosna Hersek’e iki günlük resmî bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül,“Kalbimizin ortak attığı Balkan halklarının huzuru huzurumuz, kederi kederimizdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Bosna Hersek ziyaretinin ilk gününde Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Slajdzic ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün Mostar Temasları

Türkiye’nin Balkanlar’ın önemli bir parçası olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye, bu dostluğunu, yakınlığını Bosna Hersek’teki bütün gruplara, bütün etnik ve dinî farklılıklara, hepsine de aynı duyarlılık ve samimiyetle göstermektedir ve herkesi aynı büyük dostlukla kucaklamaktadır” diye konuştu.

Uluslararası Burç ve Uluslararası Saraybosna Üniversitelerini Ziyaret

HEYETTE 100’DEN FAZLA TÜRK İŞ ADAMI

Bosna Hersek’e 100’ün üzerinde Türk yatırımcı ve iş adamıyla geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Bosna Hersek’te yatırım yapılması ve her tarafında Türk girişimcilerin çalışması dileğinde olduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ortak basın toplantısının ardından Bosna Hersek Parlamenterler Meclisi'ne geçti. Burada, Bosna Hersek Parlamenterler Meclisi Başkanı ve Collegium üyeleriyle görüşen Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Parlamenterler Meclisi üyelerine hitap etti.

Saraybosna Başçarşı Ziyareti

DAYTON BARIŞ ANLAŞMASI SONRASI BOSNA HERSEK

Dayton Barış Anlaşması’ndan bu yana Bosna Hersek’teki gelişmelerin dünya tarafından büyük bir ilgi ve dikkatle izlendiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Şahsen, gelişmeleri iyimser bir gözle değerlendirenler arasında yer alıyorum. Bütün etnik gruplarıyla, azınlıklarıyla ve farklı dinlere mensup kesimleriyle halkınızın 90’lı yıllarda yaşamış olduğu acı tecrübeler, üstesinden gelinmesi güç bir toplumsal travma yaratmıştır. Bu bir gerçektir. Bu gerçek, eski Yugoslavya’nın halefi olarak ortaya çıkan diğer devletler ve halklar için de geçerlidir. Kendi özel durumunuzu yorumlarken, diğer komşu ülke ve halklarının da benzer tecrübelerden geçtiğini hatırda tutmanız elzemdir. Önemli olan yalnızca bu tespitleri yapmak da değildir. Bunların tekrarına mahal vermeyecek şekilde uzlaşma, uyum ve birlikteliğe yönelmek çok daha mühimdir” dedi.

Aliya İzzetbegoviç'in Mezarını Ziyaret

“BALKAN HALKLARININ HUZURU HUZURUMUZ, KEDERİ KEDERİMİZDİR”

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Balkanlar’a yaklaşımının ortak değerler, karşılıklı çıkarlar ve ortak bir vizyon temelinde şekillendiğini, Türkiye'nin, Balkanlar’da kalıcı barış ve istikrarın hararetli savunucularından olduğunu belirterek, “Kalbimizin ortak attığı Balkan halklarının huzuru bizim huzurumuz, kederi bizim kederimizdir. Balkanlar’da yaşayan milletlerin refah ve esenliğine katkı yapmayı manevi borcumuz olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Bosna Hersek Parlamentosuna Hitap

TÜRKİYE-BOSNA HERSEK İŞ FORUMU

Bosna–Hersek’e yaptığı resmî ziyaret çerçevesinde Türkiye-Bosna Hersek İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, Bosna Hersek’in Türk halkının kalbinde müstesna bir yeri olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme arzusunda olduklarını kaydetti. Bosna Hersek'te ayrı etnisiteler olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin ilgisinin Bosna Hersek’in tamamına olduğunu vurguladı.

Türkiye-Bosna Hersek İş Forumu

“BOSNA HERSEK, NATO VE AB YOLUNDA SÜRATLE İLERLİYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerde siyasi ilişkiler konusuna da değinildiğini belirterek, şunları söyledi: “Bosna Hersek'in, NATO ve AB yolunda süratle ilerlemesi gerektiğini vurguladım. Bununla ilgili de muhakkak ki önemli reformlar yapmak, yeri geldiğinde Anayasa değişiklikleri, yeri geldiğinde kanunlar çıkarmak ve bu yolu Bosna Hersek’in hızlı alması gerektiğine inandığımı söyledim. Bosna Hersek, NATO ve AB rotasına yerleştiği andan itibaren Bosna Hersek'in taşı toprağı çok daha değerli olacaktır. Çünkü

Avrupa'nın kalbinde, merkezinde olan bu kadar güzel bir ülke, kuralları, standartları AB standartlarına çıktığında, güvenliği, istikrarı NATO şemsiyesi altına girdiğinde, ülkenin geleceği çok belli olacaktır. Geleceğiyle ilgili planlar çok rahat yapılacaktır. Tereddütler, güvensizlikler yok olacaktır. Böyle olunca da yatırımcılar, iş adamları herkes koşarak gelecektir ve yarışacaktır.”

Resmî Karşılama ve Ortak Basın Toplantısı

TÜRK ŞİRKETLERİNE “SANTRAL KURUN” ÇAĞRISI

Türk şirketlerinin potansiyel taşıyan ırmaklarda santraller kurup, yatırımlar yaparak enerji üretebileceği ve Bosna Hersek’in enerji arzını artırabileceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu konuyla ilgili çalışmaların yapılmasını isterim. Hem özel sektör tarafından, hem de ilgili bakanlıklar tarafından yapılmasını ve bu işlerin kolaylaştırılmasını isterim. Göreceksiniz birden bire çok sayıda Türk şirketi yatırım yapacaktır. Neticesinde tabii ki Bosna Hersek ekonomisine katkı sağlayacaktır.”

BAŞÇARŞI ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Bosna Hersek İş Forumu’nun ardından Başçarşı’ya giderek esnafla sohbet etti. Dükkânını ziyaret ettiği bir bakırcı tarafından kendisine şadırvanın bakıra işlenmiş resmi hediye edilen Cumhurbaşkanı Gül, Galatasaray’ın eski futbolcularından Tarık Hodzic’in dükkânına da uğrayarak bir süre sohbet etti.

SARAYBOSNA YUNUS EMRE TÜRK KÜLTÜR MERKEZİ

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Silajdzic tarafından onuruna verilen resmî akşam yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ne gitti. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde Anadolu Ajansı ile FENA arasındaki anlaşmanın imza töreni ile Anadolu Ajansı Saraybosna Temsilciliği’nin açılışı dolayısıyla düzenlenen Anadolu Ajansı Ödüllü Fotoğrafları Sergisi’nin açılışına katıldılar.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bosna Hersek ziyaretinin ikinci gününde Yüksek Temsilci Valentin Inzko'yu ve ardından Bosna Hersek Dinler Arası Konseyi üyelerini kabul etti.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Saraybosna'daki temasları çerçevesinde eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Uluslararası Burç Üniversitesini ziyaret ederek, üniversitenin yeni binasının açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül daha sonra, bir başka Türk okulu olan Uluslararası Saraybosna Üniversitesini ziyaret ettiler.

ALİYA İZZETBEGOVİÇ'İN MEZARINI ZİYARET

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Bosna Hersek eski cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in mezarını ziyaret etti.

Daha sonra tarihî Başçarşı'da bulunan Gazi Hüsrev Bey Camii'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Cuma namazını burada kıldı. Cumhurbaşkanı Gül, cami çıkışında, avluda toplanan ve kendisini bekleyen halkla tokalaştı ve bir süre sohbet etti. Saraybosna'daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Mostar'a gitti.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN MOSTAR TEMASLARI

Mostar’da temasları çerçevesinde Sarı Saltuk Tekkesi’ni, Koski Mehmet Paşa Camii'ni ve Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nu ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Hırvat Belediye Başkanı Lubo Beşliç ile Boşnak Şehir Konseyi Başkanı Murad Çoriç'i kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Gül, ardından Mostar Köprüsü ve civarında incelemelerde bulundu.