İtalya

 

Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile beraber, Cumhurbaşkanı Napolitano'nun davetlisi olarak İtalya'ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Roma’daki temaslarında, Türkiye ve İtalya’nın köklü bir maziye ve medeniyet birikimine ev sahipliği yapan iki ülke olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, iki ülkenin, Avrupa’nın geleceğinin inşasında el birliğiyle çalışma kararlılığında olduğunu vurguladı. Programı çerçevesinde Türk ve İtalyan iş adamlarıyla kahvaltıda bir araya gelen ve Türkiye-İtalya İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Gül, İtalyan iş dünyasına, “Türkiye’deki fırsatları değerlendirin” çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Gül’ün İtalya ziyaretinin Floransa ayağı ise olumsuz hava şartları yüzünden iptal edildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun davetlisi olarak, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte İtalya’ya bir devlet ziyareti geçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül'ü Roma'da İtalya Milli Eğitim Bakanı Maria Chiara Carrozza, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, eşi İnci Akil, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy, eşi Belkıs Gürsoy ve öteki ilgililer karşıladı.

CUMHURBAŞKANI GÜL, CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI QUİRİNALE’DE

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül ertesi gün İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve eşi Clio Maria Bittoni Napolitano tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'de resmî törenle karşılandı.

Karşılama töreninin ardından baş başa görüşme gerçekleştirildi ve her iki Cumhurbaşkanının başkanlığında heyetler arası toplantı yapıldı.

BAYAN GÜL VE BAYAN NAPOLİTANO, CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI QUİRİNALE’Yİ GEZDİ

Resmî karşılama töreninin ardından Bayan Gül ve Bayan Napolitano, bir süre baş başa görüştükten sonra rehber eşliğinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale’yi gezdi.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül toplantıda yaptığı açıklamada, kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

“İTALYA, TÜRKİYE’NİN DÖRDÜNCÜ BÜYÜK TİCARET ORTAĞI”

Gerçekleştirilen devlet ziyaretinin Türkiye ve İtalya arasında mevcut güzel ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağına olan inancını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye ile İtalya, tarihin derinliklerine giden ilişkileri ve dostlukları olan iki ülkedir. Roma ve İstanbul vaktiyle Akdeniz’in önemli iki başkenti, şehriydi. Bugün de ilişkilerimiz çok güçlüdür. NATO içerisindeki müttefiklik ilişkilerimiz, Avrupa’nın bütün kurumlarında beraberliğimiz vardır. Ayrıca İtalya, Türkiye’nin dördüncü büyük ticaret ortağıdır” dedi.

İTALYA SENATOSU VE ROMA BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, basın toplantısının ardından İtalya Senatosu Başkanı Pietro Grasso ve Roma Belediye Başkanı Ignazio Marino ile görüştü. İtalya Senatosu’na gelişinde Cumhurbaşkanı Gül’ü, Senato Başkanı Grasso karşıladı. Karşılamanın ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Senato Başkanı Grasso bir süre görüştü. Görüşmeden sonra Anayasa Salonu’na geçen Cumhurbaşkanı Gül, burada incelemede bulundu.

Daha sonra belediyeye geçen Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Roma Belediye Başkanı Ignazio Marino karşıladı. Gerçekleştirilen görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül Belediye Başkanı Marino’nun makam odasının balkonundan Roma şehir manzarasını izledi.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜN ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve Bayan Clio Maria Bittoni Napolitano tarafından Quirinale Sarayı’nda onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, yemekte yaptığı konuşmada, tarih boyunca papalara, krallara ve cumhurbaşkanlarına ev sahipliği yapan Quirinale Sarayı’nda, İtalyan dostlarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

“İNSANLAR ARASINDA GÖNÜL KÖPRÜLERİ İNŞA EDEN KADİM KÜLTÜRLERİN MİRASÇILARIYIZ”

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve İtalya’nın köklü bir maziye ve medeniyet birikimine ev sahipliği yapan iki ülke olduğuna işaret ederek sözlerine şöyle devam etti: “Farklılıkları kucaklayan, hoşgörüyü perçinleyen ve insanlar arasında gönül köprüleri inşa eden kadim kültürlerin mirasçılarıyız. Diplomatik ilişkilerimiz 1856 yılında tesis edilse de, ilk temaslarımızın geçmişi çok daha eskiye dayanmaktadır. Akdeniz, Türkler ile Venedik ve Cenevizlileri daha 14. yüzyılda ticarette, bilahare kültür ve sanatta birleştirmiştir. O tarihten bu yana Türk-İtalyan ilişkilerinin en belirleyici özelliği sürekliliktir. 16. yüzyıldan itibaren Venedik Sefiri’nin İstanbul’daki ikametgâhı olan Venedik Sarayı, bugün de İtalyan Büyükelçiliğinin hizmetindedir. Roma’daki Türk Büyükelçiliği ise 127 yıldır Gamberini Sarayı’nda faaliyet göstermektedir. Ayrıca, bir dönem İstanbul’da yaşayan, İtalyan birliğinin kurucusu Garibaldi’nin ilk başkanı olduğu İtalyan İşçi Dayanışma Cemiyetinin hatırası 150 yıldır Beyoğlu’ndaki Garibaldi Binası’nda yaşamaktadır.”

“AVRUPA’NIN GELECEĞİNİN İNŞASINDA EL BİRLİĞİYLE ÇALIŞMA KARARLILIĞINDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve İtalya arasındaki güçlü karşılıklı etkileşimin, Akdeniz Havzası’nda önemli merkezler konumundaki iki ülkenin birbirine olan yakınlığını gösterdiğini kaydederek, “Bu nedenle çağımızda demokrasi, çoğulculuk, hukukun üstünlüğü, özgürlükler, adalet ve farklılıklara saygı gibi ortak değerlerde buluşmamız hiç şaşırtıcı değildir. Bu müşterek değerler, esasen İtalya’nın kurucuları arasında yer aldığı Avrupa Birliği’nin de temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. İki ülke, dün olduğu gibi bugün de ortak ilke ve değerleri paylaştığımız Avrupa’nın geleceğinin inşasında el birliğiyle çalışma kararlılığındadır” diye konuştu.

TÜRK VE İTALYAN İŞ ADAMLARIYLA KAHVALTI

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin ikinci gününde Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilen kahvaltılı toplantıda Türk ve İtalyan iş adamlarıyla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül’ün bir konuşma yaptığı toplantıda açış konuşmasını ise Roma Büyükelçisi Hakkı Akil yaptı. Toplantıda ayrıca, İtalyan Sanayiciler Birliği Başkanı Giorgio Squinzi, TOBB/DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İtalya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Carlo Caldena ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da birer konuşma yaptı.

MEÇHUL ASKER ANITINA ÇELENK

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Roma kent merkezindeki Meçhul Asker Anıtı’na (Altare della Patria) çelenk koydu. Cumhurbaşkanı Gül’e, tören sırasında Anayasa Reform Bakanı Gaetano Quagliariello eşlik etti.

TARİHÎ HUBER KÖŞKÜ YENİDEN HAYAT BULACAK

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne ait tarihi İstanbul Huber Köşkü’nün, yapıldığı dönemin ruhunu ve orijinal tasarımını yansıtacak şekilde restore edilmesi için Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, İstanbul Teknik Üniversitesi, İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (I.C.E) ile Assorestauro Derneği arasında iyi niyet protokolü imzalandı. Roma’da gerçekleşen imza törenine Bayan Gül de katıldı.

TÜRKİYE-İTALYA İŞ FORUMU

Cumhurbaşkanı Gül, programı çerçevesinde Türkiye-İtalya İş Forumu’na katıldı. Törenin yapıldığı salona gelişinde, Cumhurbaşkanı Gül’ü İtalya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Carlo Calenda, TOBB/DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK Türk-İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay karşıladı.

Cumhurbaşkanı Gül toplantıda yaptığı konuşmada, toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu Forumu organize eden Türk-İtalyan iş dünyasının temsilcilerine çok teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanı Napolitano’nun davetine icabetle bir devlet ziyareti gerçekleştiriyorum. 2009 yılında da kendisi benim davetimi kabul edip Türkiye’ye gelmişti ve Türkiye’de gayet başarılı bir ziyareti olmuştu. Şimdi 4 sene sonra bir nevi bu ziyaretin iadesi şeklinde gerçekleşiyor bu devlet ziyareti, ama bunu da resmî bir temasın ötesine taşıdığımızı da görüyorsunuz” dedi.

“ARAMIZDAKİ 20 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİNİ BÜYÜTEBİLİRİZ”

Baş başa ve heyetler arasında yaptıkları görüşmelerde, birçok konuyu detaylı biçimde ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Gül, “İki ülke arasında siyasi konularda halletmemiz gereken herhangi bir mesele yok, mükemmel ilişkiler var. Ama iki ülke arasında, daha da geliştirmemiz gereken bir alan var, o da ekonomik alanlar, ticaret ve yatırımlardır. Burada konuşan gerek bizim Odalar Birliği Başkanımız, gerek sizin iş dünyanızın temsilcileri, gerek bakanlar çok detaylı rakamlar verdiler. Hem bugünkü durumu hem de potansiyeli ortaya koydular. Ben de inanıyorum ki, gerçekten aramızdaki 20 milyar dolarlık ticaret hacmi küçüktür. Bu, büyüyebilecek bir hacimdir, potansiyel vardır. Potansiyel olmasa uğraşmaya değmez. Ama çok kısa süre içerisinde bunu çok daha ilerilere taşıyabiliriz. Yatırımlar konusunda sizin çok büyük şirketlerinizin Türkiye’de iyi tecrübeleri vardır. 60 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren şirketleriniz var. Türkiye’nin nereden nereye geldiğini en iyi onlar bilirler. Ama 550 milyar dolar civarında dışarı yatırım yapmış olan bir ülkenin Türkiye’de 4,5 milyar dolarlık yatırım yapması çok az. Potansiyelin var olduğunu söylerken buna işaret etmek istiyorum” dedi.

İTALYAN İŞ ADAMLARINA ÇAĞRI: “TÜRKİYE’DEKİ FIRSATLARI DEĞERLENDİRİN”

Konuşmasında İtalyan iş dünyasına da seslenen Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi: “Türkiye’deki fırsatları değerlendirin. Türkiye’de iş dünyası ile barışık, iş dünyasının değerini bilen bir yönetim vardır. Problemler varsa, bu problemlerin pratik bir şekilde çözümü için gayret sarf eden bir yönetim vardır. Aranızdaki bazı şirketler zaman zaman karşılaştıkları problemlerin nasıl çözüldüğünü de bilirler; hukuk çerçevesi içerisinde ama anlayış içerisinde.”

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ ROMA TÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’NİN AÇILIŞI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül’ü, Kültür Merkezi’ne gelişinde İtalyan Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Sekreteri İlaria Borletto Buitoni, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi ve Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi Müdürü Sevim Aktaş karşıladı.

Merkezin açılında yaptığı konuşmada, ziyareti vesilesiyle Yunus Emre Kültür Merkezi’nin Roma’da da açılıyor olmasından çok büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Çünkü Yunus Emre Kültür Merkezlerinin Dışişleri Bakanlığım dönemimde yasasını özellikle takip ederek çıkarttık ve bunu o dönemdeki en iyi faaliyetlerimden birisi olarak düşünürüm. Roma gibi açık müze şehirde, her tarafı, her taşının altı tarih ve kültür kokan bir şehirde, bir Türk kültür merkezinin açılıyor olmasının çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Ve bunun, işte bu gördüğünüz, yüzyıllar önce yapılmış böyle muhteşem bir yerde, kendisi çok nadir bir kültür eseri olan bu binada açılıyor olmasını da ayrıca çok büyük memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

KOLEZYUM VE VİLLA BORGHESE MÜZESİ’Nİ ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül daha sonra Kolezyum’u ve Villa Borghese Müzesi’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Ziyareti sırasında yetkililer Cumhurbaşkanı Gül’e Kolezyum hakkında bilgi sundu. Cumhurbaşkanı Gül, Kolezyum’un ardından Villa Borghese Müzesi’ni de gezerek, yetkililerden müze hakkında bilgi aldı. İtalya Restorasyon ve Konservasyon Enstitüsü Müdürü Gisella Capponi ile Kolezyum Müdürü Arkeolog Rossella Rea da Cumhurbaşkanı Gül’e ziyaretleri sırasında eşlik etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN İTALYA CUMHURBAŞKANI NAPOLİTANO ONURUNA RESEPSİYON

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, akşam ise, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve eşi Clio Maria Bittoni Napolitano onuruna bir resepsiyon verdi.

Resepsiyona, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya Adalet Bakanı Annamaria Cancellileri, AB İşleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi, Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Naci Koru, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy, Türkiye Futbol Direktörü ve (A) Milli Futbol Takım Teknik Direktörü Fatih Terim ile çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyon öncesinde Behzat Gerçeker yönetimindeki ENBE Orkestrası ve solistleri Maria Radulescu İpek, Onur Turan ve Elvan Günaydın ile Meyra bir konser verdi.

İTALYA BAŞBAKANI LETTA'YI KABUL

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin son gününde İtalya Başbakanı Enrico Letta'yı konakladığı otelde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Gül’ün İtalya ziyaretinin Floransa ayağı ise olumsuz hava şartları yüzünden iptal edildi.

İtalya ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül Türkiye’ye döndü.