İsviçre Özel

İsviçre Özel


İsviçre'de ülkenin önde gelen 19 firmasının CEO'larıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin yüksek büyüme hızına, genç ve üretken bir nüfusa sahip; küresel kriz karşısında rüşdünü ispatlayan ekonomisiyle güçlü bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye ile İsviçre arasında geçmişi yüz yıla dayanan iliskilerin varlığına rağmen devlet baskanı seviyesinde ziyaretler, ancak son yıllarda gerçekleşmeye başladı. İsviçre Konfederasyonu Başkanı Pascal Couchepin'in 2008 yılında Türkiye'ye gelmesinden iki yıl sonra Cumhurbaşkanı Gül de, İsviçre'yi ziyaret ederek ikili ilişkilere yeni bir ivme kazandırdı.

“İKİ ÜLKE HALKLARINI YAKINLAŞTIRAN ZİYARET”

İsviçre Parlamentosu'nu ziyaret Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile köklü bir geçmişi paylaşan İsviçre'ye yapılan bu ziyaretin, iki ülkeyi ve halklarını yakınlaştıran yeni bir adım teşkil edeceğine emin olduğunu ifade etti. Dönemin Konfederasyon Başkanı Pascal Couchepin'in 2008 yılında Türkiye'ye ilk kez devlet başkanı düzeyinde tarihî önemde bir ziyarette bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, kendisinin de Türkiye'den İsviçre'ye cumhurbaşkanı seviyesindeki ilk devlet ziyaretini gerçekleştirmekten dolayı kıvanç duyduğunu söyledi.

“TİCARET HACMİ ARTIRILMALI”

Cumhurbaşkanı Gül, “İki ülke halkları arasındaki dostluk hislerini daha da kuvvetlendirecek bu çerçevedeki karşılıklı temasların önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğine inanıyorum. İsviçre ile Türkiye arasındaki ilişkiler, ekonomi, ticaret, eğitim, bilim, kültür ile sosyal ve beşeri alanlarda da büyük bir potansiyel arz etmektedir. Bu potansiyelin hayata geçirilmesi yolunda son dönemde önemli adımlar da attık. Özellikle ticaret ve yatırım ilişkilerimizin zemininin geliştirilmesinde önemli mesafe kat ettik” dedi.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

“İKİ ÜLKE ARASINDA ENERJİ BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK KONUDA İŞ BİRLİĞİ POTANSİYELİ VAR”

Cumhurbaşkanı Gül, İsviçre Cumhurbaşkanı Leuthard ile gerçekleştirdiği baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Cumhurbaşkanı Gül ve Cumhurbaşkanı Leuthard, daha sonra Bern'deki basın merkezinde ortak basın açıklaması yaptı. Türkiye ile İsviçre arasında siyasi konularda iyi bir iş birliği söz konusu olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Gül, ekonomik alanlarda da daha fazla iş birliği imkânı bulunduğunu vurguladı. Enerji başta olmak üzere iki ülke arasında birçok konuda iş birliği potansiyeli olduğuna da işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, bunların gelecek dönemde değerlendirilmesine ilişkin yararlı görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

CUMHURBAŞKANI LEUTHARD: “İSVİÇRE VE TÜRKİYE EKONOMİLERİ KRİZDEN BAŞARILI ÇIKTI”

İsviçre Cumhurbaşkanı Leuthard, ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İsviçre ile Türkiye arasında 50 yılı aşan zamandan bu yana diplomatik ilişkilerin mevcut olduğunu, bu ilişkilerin daha da yaygınlaştırılması istediklerini söyledi.

Dünyada yaşanan ekonomik krizden İsviçre ve Türkiye ekonomilerinin başarılı şekilde çıktıklarını belirten Cumhurbaşkanı Leuthard, “Türkiye, ekonomik krize İsviçre'den daha az maruz kalmış bulunuyor. Onları kutluyoruz” dedi.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

“TÜRKİYE FARK YARATAN GÜÇLÜ BİR ÜLKE”

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Bern’den sonra İsviçre'nin Zürih şehrine geçerek temaslarını burada sürdürdüler. Cumhurbaşkanı Gül, Zürih’te, Cumhurbaşkanı Leuthard ile birlikte “Economiesuisse” tarafından düzenlenen üst düzeyli iş adamları yuvarlak masa toplantısına katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin yüksek büyüme hızına, genç ve üretken bir nüfusa sahip, küresel kriz karşısında rüşdünü ispatlayan ekonomisiyle fark yaratan güçlü bir ülke olduğunu söyledi.

TÜRKİYE, 2017’DE DÜNYANIN EN HIZLI BÜYÜYEN İKİNCİ EKONOMİSİ

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Gül, OECD üyesi ülkeler arasında en hızlı büyüyen ülkenin Türkiye olduğunu kaydederek, Türkiye’nin bu performansıyla artık Çin ile mukayese edildiğini belirtti. Türkiye'de enflasyonun tek haneli rakamlarda olduğunu, işsizlik oranının da giderek azaldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Bazı yorumcuların isabetle ifade ettiği üzere Türkiye, artık Avrupa'nın son yıllardaki en sağlıklı adamı haline gelmiştir. Yine saygın bazı derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmelerde Türkiye'nin 2017 yılında dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi haline geleceği de tahmin edilmektedir” dedi.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

CLEANTECH FORUMU'NDA KONUŞMA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsviçre Cumhurbaşkanı Doris Leuthard ile birlikte Zürih’te düzenlenen Cleantech Forumu’na katılarak bir konuşma yaptı. Türkiye ve İsviçre açısından, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda birlikte çalışmanın önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Daha güvenli sürdürülebilir ve ekonomik anlamda bütün kesimleri tatmin edecek çalışmalar, temiz enerji teknolojileri açısından bakıldığında, yenilenebilir enerji kaynakları bizim için önemli olacaktır. Elbette ki, buradaki potansiyel geniş. Ancak bu potansiyeli uygun ve verimli bir şekilde kullanarak, dünya enerji ihtiyacına en üst düzeyde katkı sağlayabiliriz, biz buna bakmalıyız. Yenilenebilir enerji imkânları uzun soluklu ekonomik hedeflerle uyumlu ve katkı sağlayabilecek şekilde ele alınmalıdır. Maliyet etkinlik analizleri etkin olmalı. Burada baktığımız yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasıyla ilgili olarak ekonomik kaygılar ön plana çıkmakta ve bu imkânların kullanılması engellenmektedir” dedi.

TEMİZ ENERJİ TEKNOLOJİSİ KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ

Türkiye ile İsviçre arasında temiz enerji teknolojisi konusunda da iş birliği yapılabilecek önemli bir potansiyelin bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, doğa ve çevreye uyumlu enerji ve tüketim sistemleri ile geri dönüşebilir, temiz enerji kaynaklarının Türk yetkililerin ve dünyanın üzerinde önemle durduğu bir konu olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, enerjinin tutarlı ve faydalı bir biçimde kullanımının önemine de değinerek, “Geriye dönüştürülebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi bu bağlamda önem arz etmektedir” dedi. Enerji üretiminde, rüzgâr enerjisinin payının kısıtlı olduğunu, ancak gelecekte artmasının beklendiğini de kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığı zaman Türkiye'nin geriye dönüşebilir enerji üretme oranı yüksektir” dedi.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

ZÜRİH GÖLÜ GEZİSİ VE İSVİÇRE'DEKİ TÜRKLERLE BULUŞMA

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, İsviçre Konfederasyonu Başkanı Lothard ve eşi Bay Roland Hausin ile birlikte Zürih Gölü’nde tekne turu gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül gezinin ardından, Dolder Grand Hotel'de, İsviçre'de yaşayan Türklerle bir araya geldi.

BAYAN GÜL’ÜN İSVİÇRE TEMASLARI

Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte İsviçre’de bulunan Bayan Gül, Parlamento Binasında düzenlenen törenin ardından İsviçre Konfederasyonu Başkanı Doris Lothard’ın eşi Roland Hausin ile birlikte yürüyerek Eski Bern Şehri’ni gezdi. Tarihî mekânların yanı sıra Bern Saat Kulesi’nde incelemelerde bulunan Bayan Gül, ünlü fizikçi Albert Einstein’ın yaşadığı evi de ziyaret etti.

Daha sonra Bay Hausin ile birlikte Bern Müzesi’ne giden Bayan Gül’ü, müze müdürü ve yetkililer karşıladı. Müze hakkında bilgi aldıktan sonra Einstein’ın çalışmalarının sergilendiği bölümleri de gezen Bayan Gül’e, Einstein’ın kullandığı pasaportun bir örneği hediye edildi.

Bayan Gül, İsviçre ziyaretinin ikinci gününde İsviçre Konfederasyonu Başkanı Lothard’ın eşi Bay Hausin ile birlikte, Zürih’te bulunan, 1760’lardan bu yana üretilen çeşitli saatlerin sergilendiği Beyer Saat Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız