Kilis

Cumhurbaşkanı Gül, çeşitli temas ve incelemeler gerçekleştirmek üzere, eşi Hayrünnisa Gül ile beraber Kilis’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Valilik önünde vatandaşlar tarafından yoğun sevgi ve ilgiyle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, “Nüfusunuz kadar Suriyeli kardeşinizi misafir ediyorsunuz; bu çok asil bir davranıştır ve tarih bunu muhakkak yazacaktır” dedi. Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Gül, belediyeden sonra şehrin ileri gelenleriyle öğle yemeğinde buluştu. Elbeyli Konaklama Merkezi’nde Suriyeli mültecilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, ardından İl Jandarma Komutanlığı ve 7 Aralık Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere, eşi Hayrünnisa Gül ile beraber, Kilis’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Havayoluyla Gaziantep’e giden Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’ü, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile diğer yetkililer karşıladı.

İL OLDUKTAN SONRA CUMHURBAŞKANI DÜZEYİNDE İLK ZİYARET

Gaziantep’ten karayoluyla Kilis’e geçen Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Kilis Valiliği önünde vatandaşlar yoğun sevgi ve ilgiyle karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül, burada halka hitaben yaptığı konuşmada, Kilis’te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, il olduktan sonra Kilis’i ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olmaktan dolayı da ayrıca mutluluk duyduğunu aktardı.

 

“NÜFUSUNUZ KADAR MİSAFİRİNİZ VAR; BU ASİL DAVRANIŞI TARİH YAZACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Gül, Kilis’in olağanüstü bir dönemden geçtiğini ve nüfusu kadar misafiri ağırladığını kaydederek, “İslam tarihine baktığımızda, Ensar ile Muhacir arasındaki ilişkiyi hatırlıyorum. Bu gerçekten çok asil bir davranış. Bundan dolayı bütün Kilisli vatandaşlarıma hem devletimiz, hem bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları adına teşekkürlerimi, şükranlarımı sunmak istiyorum. Çünkü nüfusunuz kadar misafiriniz var. Böyle bir olay başka bir yerde hiç olmamıştır. Böyle hiçbir il yoktur ki, nüfusu kadar komşusunu misafir etsin. Bu asil davranışı muhakkak ki tarih yazacaktır. Tarihte Kilis nasıl çok önemli bir merkez ise, bundan sonra da bu davranışı ile daima anılacaktır” dedi.

“KİLİSLİLER, UNUTULMAYACAK BÜYÜK BİR İNSANLIK DERSİ VERİYOR”

Kilis’in, İpek Yolu’nun üzerinde bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, Gaziantep, Kilis ve Halep’in tarih boyunca daima çok canlı olduğunu söyledi. Bugün Kilis’in nüfusunu az olmasına karşın, tarihinin ve kültürel kimliğinin çok eski olduğunu, insanlarının doğruluğu, dürüstlüğü ve insanlığı ile nam saldığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, şimdi ise nüfusu kadar Suriyeli kardeşlerini misafir ettiğini, bunun asillik ve “unutulmayacak büyük bir insanlık dersi” olduğunu belirtti.

Kilis Valiliği’nde Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Vali Süleyman Tapsız, il milletvekilleri, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı J. Alb. Necmi İnce, Belediye Başkanı Abdi Bulut ve İl Emniyet Müdürü Mehmet Akpınar tarafından karşılandı.

“KİLİSLİLERİN, SURİYELİ KARDEŞLERİNİ MİSAFİR ETMESİ OLAĞANÜSTÜ ASİL BİR DAVRANIŞ”

Cumhurbaşkanı Gül, Kilis Valiliği’ni ziyaret ederek, Vali Süleyman Tapsız’dan ildeki gelişmeler ve sorunları hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, valiliği ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı olarak bütün illeri ziyaret ettiğini, Kilis’i de, il olduktan sonra ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bütün bu ziyaretlerimde vatandaşlarımın gösterdiği sevgi ve heyecanı görüyorum. Bunu aslında vatana, millete ve devlete bağlılığın bir nişanesi olarak görüyorum. Kilis tarih boyunca önemli olan ve İpek Yolu üzerinde bulunan bir merkezdir. Buradan Halep ve Şam’a, ondan sonra tüm Orta Doğu’ya açılırsınız. Kilis’in kendine has bir tarihi vardır. Buradan çok önemli insanlar yetişmiştir. Kilis’in yine kendine has bir kimliği ve geleneği vardır. Bütün bunlar memleketimizin zenginlikleridir. Ama şu bir gerçek ki bugün Kilis deyince akla gelen, biraz önce Vali Bey’in de söylediği gibi, nüfusu 90 bin olan şehrimizde 80 bin, yani neredeyse nüfusu kadar Suriyelinin misafir ediliyor olmasıdır. Bu gerçekten büyük bir olaydır” dedi.

“SURİYELİ KOMŞULARIMIZA GÖSTERDİKLERİ EV SAHİPLİĞİ İÇİN KİLİSLİLERİ TEBRİK EDİYORUM”

Açıklamasında Cumhurbaşkanı Gül, “Hiçbir kimse evini bırakıp başka bir yere geçmek istemez. Hiçbir kimse evinde ne kadar fakir de olsa gidip başka topraklarda yaşamak istemez. Ama evleri yangın içinde olduğu için, can güvenlikleri olmadığı için, Suriye’de olan bitenleri yakinen bildiğimiz için, maalesef bu komşularımız evlerini, barklarını terk etmek ve burada sığınmak durumda kalmışlardır. İşte bunlara ev sahipliği yapmak, bunları misafir etmek gerçekten olağanüstü bir asil davranıştır ve alicenaplıktır. Bundan dolayı bütün Kilisli vatandaşlarımı bir kez daha tebrik ediyorum, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“BU TABLO, MUHACİR İLE ENSAR’IN YAŞADIKLARINI HATIRLATIYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, Vali Tapsız’dan aldığı brifingde, ilde asayiş ve güvenlik konularında hiçbir problem olmadığını öğrendiğini belirterek, “Dünyanın başka ülkelerinde olsa çok büyük güvenlik olayları, çok büyük asayiş meseleleri ortaya çıkardı. Bütün bunlar, bu şehrin halkının ne kadar asil olduğunu ve ne kadar insanlığının yüksek seviyede olduğunu göstermektedir. Bunu ilerde herkes çok konuşacaktır, tarih de yazacaktır şüphesiz ki. Bu, İslam tarihine baktığımızda Muhacir ile Ensar’ın yaşadıklarını hatırlatmaktadır” dedi.

CUMHURİYET MEYDANI’NDA HALKA HİTAP

Cumhurbaşkanı Gül, çeşitli temas ve incelemeler için bulunduğu Kilis’te, Cumhuriyet Meydanı’nda halka hitaben bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, milletvekili ve bakan olduğu dönemlerde Kilis’e geldiğini, ancak il olduktan sonra Kilis’i ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olmaktan duyduğu büyük memnuniyeti dile getirdi. Konuşmasında, “Kilis, nüfus olarak küçük olabilir ama tarihte çok önemli yeri olan bir ilimizdir” diyen Cumhurbaşkanı Gül, ildeki binaların, camilerin ve tarihî eserlerin, Kilis’in tarih açısından büyüklüğünün ve köklülüğünün çok açık ispatı olduğunu kaydetti.

 

“SURİYELİLERE EVLERİNİ AÇMALARI, KİLİSLİLERİN ASALETİNİ GÖSTERİYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, Suriyelilere evlerini, kucaklarını açmalarının Kilislilerin asaletini gösterdiğini ifade ederek, bu örneğin dünyada ender bulunduğunu ve insanlık tarihinde hiçbir zaman unutulmayacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, “Unutmayın ki hiç kimse evini, barkını kendi arzusuyla terk etmek istemez. Sizler de yakinen biliyorsunuz ki bütün uğraşmalarımıza rağmen böyle olmadı ve Suriye bugün ateş içerisinde. Halep’in halini düşünün, Şam’ın halini düşünün, her taraf yangın yeri. Binlerce insan can derdinde, yüz binin üzerinde insan hayatını kaybetti. İşte böyle şartlar altında insanlar evini, barkını, yuvasını terk edip geldiğinde sizler kucak açma asaletini gösterdiniz. İnsanlık tarihinde bu unutulmayacaktır, insanlık tarihine Türklerin asaleti olarak geçecektir” dedi.

“7 ARALIK, KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN EN ŞANLI SAYFALARINDAN BİRİDİR”

Cumhurbaşkanı Gül, “Devlet vatandaşlarımıza hizmet için vardır, sizlere hizmet için vardır. Vatanına, milletine, devletine bağlı olan, yeri geldiğinde canını esirgemeyen sizler için vardır. Kilis’in tarihinde, Kurtuluş Savaşı’nda da sembol hikâyeler vardır. 2 gün sonra kutlayacaksınız 7 Aralık’ı. Kuvayi Milliye orduları Albay Polat Bey’in komutasında girip burayı kurtardığında, ne büyük direnişin, mücadelenin verildiği Kurtuluş Savaşımızın en şanlı sayfalarından birisidir. Böyle bir şehrimize, bu samimiyetteki, asaletteki vatandaşlarımıza hizmet tabii ki hepimizin görevidir” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNDEN BİRİSİ POLATELİ’NDE KURULACAK”

Kilis’te çok köklü yatırımlar yapıldığını ve köklü ihtiyaçların giderildiğini, büyük barajların, yolların yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, hastanenin büyütülmesiyle ilgili çalışmaların bittiğini söyledi. Eğitim alanında önemli işler yapıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, okullardaki başarıdan da ayrıca gurur duyduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’nin en büyük illerinden daha başarılı oluyorsunuz imtihanlarda. 7 Aralık Üniversitesi’ni biraz sonra gidip gezeceğim ve yakından göreceğim. Eksikliklerini, ihtiyaçlarını yakından dinleyeceğim” dedi. Kilis’e yakında çok daha önemli bir yatırımın geleceğini bildiren Gül, “Belki de Türkiye’nin en önemli organize sanayi bölgelerinden birisi Gaziantep-Kilis arasında Polateli’nde kurulacak. Bunun sadece Kilis’in değil bütün bölgenin de çehresini değiştireceğine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“İNSANLARIN BİRBİRİNE SAYGI VE SEVGİSİ OLDUKÇA BAŞARILAMAYACAK HİÇBİR ŞEY YOKTUR”

Cumhurbaşkanı Gül, bir ülkede, şehirde huzur, istikrar, güvenlik ve vatandaşların birbirine karşı saygısı, sevgisi, muhabbeti olduğunda başarılamayacak hiçbir şeyin bulunmadığını belirterek, “Türkiye’de de çok şükür, çok büyük işler yapılıyor. Bunların hepsini takip ediyorsunuz. Kilis de bunlardan hissesini alıyor ve almaya da devam edecektir. Yeter ki bizler birbirimize saygı ve sevgimizi koruyalım. Hele hele küçük bir ilde, nüfusu 100 bin civarında olan bir ilde herkes birbirini tanır; herkes birbirinin arkadaşı, neredeyse akrabasıdır. Buralardaki huzur birbirinize saygıdan ve sevgiden geçer. Olabilir, farklı düşünebilirsiniz. Farklı siyasi akımlar olabilir. Bütün bunlar demokrasinin çoğulculuğunun gereğidir. Ama birbirimizi saygı ve sevgiyle dinlemek ve sonunda da şehrimizin güzelliği, iyiliği, memleketimizin çıkarı için ne gerekiyorsa bunu el birliği içinde yapmaktır” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL’Ü TEKVANDOCULAR KARŞILADI

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Gül, Cumhuriyet Meydanı’na gelişinde İl Spor Müdürlüğüne bağlı tekvandocular tarafından karşılandı. Meydandan ayrılırken de Şahinbey Belediyesi Halkoyunları Topluluğu’nun gösterisini izleyen Cumhurbaşkanı Gül, onlarla fotoğraf çektirdi.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, Kilis Belediye Başkanlığı’nı ve Eski Hamam’ı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, Kilis Belediye Başkanlığı’nı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ziyaret ettiği illerdeki belediyelere hiç ayırt etmeden gittiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, şehirlerin sahiplerinin belediye başkanları olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, diğer kamu görevlilerinin nereye takdir edilirse orada görevlendirildiklerini ve devleti orada temsil ettiklerini, belediye başkanlarının ise o şehirde doğmuş, büyümüş insanlardan seçildiklerini ve bu yüzden şehirlerin geleceğini iyi düşünmeleri gerektiğini söyledi.

“TARİHÎ MİRAS ÇOK ÖNEMLİDİR, ONUN KIYMETİNİ BİLMEK GEREKİR”

Kilis’i ziyaretlerinde yapılan çalışmalara tanık olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Eski eserleri muhakkak koruyun. Nüfus önemli değil. Tarihî miras çok önemlidir. Tarihi mirasın da kıymetini bilmek gerekir” dedi. Kilis Valiliği’nin restorasyonun ardından eski hükümet binasına taşınacağını öğrenmekten duyduğu memnuniyeti de dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, restorasyon konusunda özenli olunması gerektiğine de dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Gül, “Bazen restore ediyoruz diye bozuluyor. Hiç ellenmese denecek kadar yanlış işler yapılıyor. Onlara da hiç müsaade etmemek gerekir” dedi.

Belediye Başkanı Abdi Bulut da, ziyaretin anısına 10 hektarlık alanda Abdullah Gül Ormanı oluşturacaklarını açıkladı.

ESKİ HAMAM ZİYARETİ

Belediyeden sonra Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile 2009 yılında restorasyonu tamamlanan ve sergi amaçlı olarak kullanılan Eski Hamam’ı ziyaret etti.

 

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL, TÜRK BAYRAĞI İŞLEMELİ YORGANI İNCELEDİ

Halk Eğitim Merkezi ile Kız Meslek ve Çok Amaçlı Toplum Merkezi’nin (ÇATOM) sergilenen el işi ürünleri ve işlemelerini inceleyen Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, yöresel menengiç kahvesinin tadına baktı. Daha sonra katmer ustalarının bulunduğu bölüme giden Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, ustadan tatlının özellikleri konusunda bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, bakır ustalarından mesleğin inceliklerine dair bilgi alırken, Türk Bayrağı işlemeli yorganı da incelediler.

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Kilis’te şehrin önde gelenleri, şehit yakınları, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş adamları ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

Yemeğe gelişinde Kilis’i temsilen şehit aileleri ve gazilerle tokalaştığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, iki gün sonra Kurtuluş Savaşı’nda büyük destanlar yazan Kilis’in kurtuluş yıl dönümü olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, şehitleri minnetle anarken, gazilere de şükranlarını sunduğunu belirtti.

 

“KİLİS’İN NÜFUSU AZ, TARİHİ İSE ÇOK KÖKLÜ”

Nüfusu az olan şehrin tarihinin ise çok köklü olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, sahabeler şehri Kilis’in, tarihini konaklarında, binalarında gösterdiğini; değerli sanatçılar, komutanlar, siyasetçiler ve tüccarlar yetiştirdiğini ifade etti.

“GAZİANTEP-KİLİS ARASINDAKİ OSB, SADECE KİLİS’E DEĞİL BÖLGEYE DE EKONOMİK CANLILIK GETİRECEK”

Cumhurbaşkanı Gül, Gaziantep-Kilis arasındaki organize sanayi bölgesinin sadece Kilis’e değil bölgeye ekonomik canlılık getireceğine inancını ifade ederek, “Ayrıca Kilis’i Hatay’a bağlayacak yolun tamamlanması için tünelin, onunla ilgili bilgiler de aldım, takip ediyorum, o da tamamlandığında Kilis’in tüm Akdeniz’e uzandığı, yolların ne kadar kısaldığını hep beraber göreceğiz. Bütün bunlar muhakkak ki, devleti yönetenlerin, Hükümetimizin, kamu görevlilerinin gece-gündüz ilgilendiği, uğraştığı konulardır. Devlet halka hizmet için vardır. Halkın güvenliğini, istikrarını, refahını ve gelişmesini sağlamak için vardır. Ne zaman bir ülkede istikrar huzur olur, bu konularda çok hızlı yol alınır” dedi.

“SURİYELİ MİSAFİRLER KİLİS’İN ŞEREFİDİR”

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’de de yarım milyona yakın Suriyeli bulunduğunu, 90 bin nüfuslu Kilis’in 80 bin misafiri kabul ettiğini, bunun da Kilis için büyük bir şeref olduğunu ifade etti. Kilislilere, Muhacir ve Ensar arasındaki ilişkiyi anımsatarak bunu tarihin yazacağını söyledi. Suriye’de en kısa sürede barış, güven ve huzur ortamının sağlanmasını dileyen Cumhurbaşkanı Gül, “Umarız herkes evine döner, ama burada oldukları süre içinde gösterdiğiniz misafirperverlikten dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“HUZUR İÇİN DEMOKRASİ VE BİRBİRİNE SAYGI ELZEMDİR”

Türkiye’nin ve şehirlerin kıymetinin bilinmesinin önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Kıymet bilinmeyince komşu ülkedeki gibi oluyor. Bu önce huzursuzluk, sonra kavga olur. Allah korusun, bu boyuta kadar uzar işler. Onun için devletin, milletin kıymetini bilmek gerekir. Demokrasinin, birbirine saygının, çoğulculuğun, farklılıklara saygı duymanın muhakkak huzur için elzem olduğunu bilmek gerekir. Çocuklarımıza çok daha güzel memleket yaparız. Bunun için hep beraber uğraşıyoruz ve böyle olacağından da hiçbirinizin tereddüttü olmasın.”

ELBEYLİ KONAKLAMA MERKEZİ’Nİ ZİYARET

Elbeyli Konaklama Merkezi’ne gelişinde Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü, AFAD Başkanı Fuat Oktay ve diğer yetkililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Elbeyli Konaklama Merkezi’nde, “Değerli Suriyeli kardeşlerimiz” sözleriyle başladığı konuşmasında, Türkiye’de bulunan Suriyelilerin temsilcilerini dinlemek için kampa geldiğini söyledi. “Aslında bizler aynı coğrafyanın çocuklarıyız, ama devletlerimiz ayrı. Birbirimizi yakinen takip etmemiz, gerektiğinde sahiplenmemiz ve gerektiğinde de böyle kucak açmamız gereken hukukumuz var sizlerle” diyen Cumhurbaşkanı Gül, kardeşlik ve dostluğun zor günlerde belli olacağını vurguladı.

 

“TÜRK KARDEŞLERİNİZ, ACILARINIZI DERİNDEN HİSSETMEKTEDİR”

Tarihe bakıldığında her milletin hayatında bazen büyük acılar, sıkıntılar yaşandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Maalesef bugün sizin memleketiniz bizim de komşumuz olan Suriye’de olup bitenler hepimizin ciğerini dağlamakta; hepimiz çok büyük bir üzüntü duymaktayız. Türk kardeşleriniz, sizin acılarınızı derinden hissetmektedir” diye konuştu.

“SURİYE’DEKİ KATLİAMLAR TARİHİN KARA DEFTERİNE GEÇECEKTİR”

Suriyelilerin memleketlerinde daha mutlu, özgür, başı dik yaşamak ve daha serbest bir şekilde yönetilmek istediklerinde üzerlerine silah, tank, top ve füzeyle gelindiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: “Çok büyük acılar çektiniz ve çekiyorsunuz. Maalesef insanın dayanamayacağı katliamlar gerçekleşiyor, bunlar tarihin kara defterine geçecektir. Bütün bu acımasızlıklar yüz karası olarak kalacaktır. Biz şunu biliyoruz ki hiç kimse evini, barkını arzu ederek terk etmez. İnsanı, altın kafese bile koysan kendi evini ister. Sizlerin hangi zorluklar, hangi sıkıntılar içerisinde evinizi, barkınızı terk ederek buralara gelme durumunda kaldığınızı biliyoruz.”

“MUTLUYUZ Kİ KARDEŞLERİNE KUCAK AÇABİLEN BİR MİLLETİZ”

Cumhurbaşkanı Gül, Suriyelilerin, Türkiye’de kalmaya ihtiyaç duydukları süre boyunca misafir edileceklerine dikkati çekerek, “Biraz önce Kilis’te Türk kardeşlerinizle yaptığım konuşmalarda onlara şunu söyledim: Siz Suriyeli kardeşlerinize kucak açtınız, evinizi açtınız. Bu, İslam tarihindeki Ensar-Muhacir olayını hatırlatır. Bugün maalesef bunu yaşıyoruz ama mutluyuz ki kardeşlerine kucak açabilen bir millet var” diye konuştu.

“BİR GÜN MEMLEKETİNİZE DÖNDÜĞÜNÜZDE TÜRK KARDEŞLERİNİZİN BU KADİRŞİNASLIĞINI HATIRLAYIN”

Sıkıntıların geçeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, “Bir gün memleketinize döndüğünüzde Türk kardeşlerinizin bu kadirşinaslığını hatırlarsanız aramızdaki dostluğun, kardeşliğin pekişmesine yardımcı olursunuz. Sizden tek istediğimiz de bu olur. Hepinize Allah kolaylık versin. İnşallah en kısa süre içerisinde memleketinizdeki sıkıntılar, zulüm, haksızlıklar bitsin. Bu cinayetler sona ersin ve hepiniz bir gün güvenle memleketinize dönün” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ardından Bayan Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Vali Süleyman Tapsız, Belediye Başkanı Abdi Bulut ve AFAD yetkilileriyle tesisteki hastaneyi ziyaret etti; Gökkuşağı Kreşi’nde çocuklarla bir araya geldi.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL, SURİYELİ ÇOCUKLARLA BERABER

Çocuklar tarafından, Türkçe “Hoş geldiniz, merhaba” diyerek karşılanan Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, çocukların arasına oturarak, yanlarındaki çocuklara Arapça nasıl olduklarını sordular. Türkçe ve Arapça şarkılar söylenmesinin ardından bir kız çocuğu İstiklal Marşı’nı jestlerle okudu.

Yetkililere kreşte kaç çocuk olduğunu soran Cumhurbaşkanı Gül’e, 440 çocuk olduğu, sabahçı ve öğlenci olarak çocukların ikiye ayrıldığı bilgisi verildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin de, Cumhurbaşkanı Gül’e, anneler için meslek kursu, çocuklar için de kreş hizmeti verdiklerini aktardı. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, daha sonra çocuklarla anı fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, kampta kalan Suriyeli bir aileyi ziyaret ederek onlarla sohbet etti.

 

İL JANDARMA KOMUTANLIĞI ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, Elbeyli Konaklama Merkezi’nden İl Jandarma Komutanlığı’na geçti. Burada İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Necmi İnce tarafından tören mangasıyla karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, şeref defterini imzaladı. Kendisine sunulan brifingin ardından Cumhurbaşkanı Gül, bahçede ağaç fidanı dikti ve tören mangası ile uğurlandı.

CUMHURBAŞKANI GÜL, 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ’NDE

7 Aralık Üniversitesi’ne gelişlerinde ise Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü, Rektör Prof. Dr. İsmail Güvenç ve diğer ilgililer karşıladı. Üniversitede şeref defterini imzalayan Cumhurbaşkanı Gül’e, Rektör Güvenç üniversite hakkında bir sunum yaptı.

 

BAYAN GÜL, KİLİS’TE ÇOK AMAÇLI TOPLUM MERKEZİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Hayrunnisa Gül, Kilis’te kadınların bir araya gelerek etkinlikler düzenleyip, gündelik yaşamlarını kolaylaştıran temel bilgiler edindikleri ve gelir elde etmeye yönelik becerilerini geliştirdikleri Çok Amaçlı Toplum Merkezi’ni (ÇATOM) ziyaret etti.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Açıkgöz, Proje Koordinatörü Adalet Budak ve ÇATOM Başkanı Nimet Taş tarafından karşılanan Bayan Gül’e, yöresel kıyafetler giyen çocuklar çiçek verdi.

 

SURİYELİ KADINLARA ÖZEL İLGİ

Merkezin açılışını gerçekleştiren Bayan Gül’ün onuruna, kurdele kesiminin ardından yöreye özgü olan ve içinde şeker bulunan küp kırıldı. Kendisi için maniler okunan Bayan Gül, çocukların halkoyunları gösterisini izledi ve onlarla birlikte fotoğraf çektirdi.

Bayan Gül, Suriyeli kadınların da eğitim aldığı okuma-yazma sınıfını, tekstil bölümünü, ebru atölyesini ve el nakışları bölümünü ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ayrıca Merkez’de gerçekleştirilen ebru çalışmasını izleyen Bayan Gül’e Suriyeli bir kadın el yapımı tespih hediye etti.

ÇATOM’da bulunan Suriyeli kadınlarla yakından ilgilenen Bayan Gül, onlarla bir süre sohbet etti. Bayan Gül, ÇATOM’dan ayrılırken kendisine yoğun sevgi gösterisinde bulunan çevredeki kadınlarla da hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kilis’teki temas ve incelemelerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül Gaziantep’e geçti.