Letonya

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Cumhurbaşkanı Andris Berzins’in davetlisi olarak Letonya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Riga Uluslararası Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül'ü, Letonya Devlet Protokolü Genel Müdürü Büyükelçi Veronika Erte, Riga Büyükelçisi Serap Özcoşkun, Letonya’nın Ankara Büyükelçisi Atis Sjanits ve diğer ilgililer karşıladı.

RİGA’DA RESMÎ KARŞILAMA TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, ertesi gün Riga’da, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ve eşi Dace Seisuma tarafından törenle karşılandı. Resmî karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanlığı Geçici İkametgâhı’na geçen Cumhurbaşkanı Gül ile Bayan Gül, Letonya Cumhurbaşkanı Berzins ve eşi Dace Seisuma birlikte fotoğraf çektirdiler ve bir süre görüştüler. Fotoğraf çekiminin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Şeref Defteri’ni imzaladılar. Daha sonra da Cumhurbaşkanı Gül ve Cumhurbaşkanı Berzins’in başkanlık ettikleri heyetler arası görüşmelere geçildi.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Gül, heyetler arası görüşmelerin ardından Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Berzins ile görüşmelerinin verimli geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Letonya'nın çok eski iki dost ülke olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 1925 yılında kurulduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye bu geçen süre içerisindeki işgal ve ilhak kararlarını hiçbir şekilde tanımamıştır ve Letonya’yı bağımsız ülke olarak görmüştür” dedi.

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE VERDİĞİ DESTEKTEN DOLAYI LETONYA’YA TEŞEKKÜR

Letonya’nın, ülkemizin AB üyeliğine verdiği desteği hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Bundan dolayı bir kez daha hem Sayın Cumhurbaşkanı’na hem hükümetinize, hem de Letonya halkına teşekkür ediyorum. Bu desteğin bundan sonra da devamını çok arzu ediyoruz. 2015 yılında Letonya AB’ye dönem başkanlığı yapacak. O yıl biz de G 20 ülkelerine ev sahipliği yapacağız. İnanıyoruz ki bu ziyaretimiz ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmıştır ve ilişkilerimizin daha gelişmesi için bir ivme yaratmıştır” dedi.

Toplantı öncesinde ise, iki ülke arasında ulaştırma ve lojistik sektöründe iş birliğine dair niyet mektubu imzalandı.

ÖZGÜRLÜK ANITI'NA ÇELENK

Ortak basın toplantısının tamamlanmasından sonra Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül, Letonya Cumhurbaşkanı Berzins ve Bayan Seisuma ile birlikte Özgürlük Anıtı'na giderek, çelenk koydu.

TÜRK ÖĞRENCİLERLE SOHBET

Cumhurbaşkanı Gül, törenin ardından, Letonya'da eğitim gören Türk öğrencilerle sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra da Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics'in Küçük Lonca Binası'nda onurlarına verdiği öğle yemeğine katıldı.

TÜRK-LETON İŞ FORUMU

Cumhurbaşkanı Gül, Letonya’da Meclis Başkanı Solvita Aboltina ile görüştü, ardından Letonya İşgal Müzesi’ni ziyaret etti ve Türk-Leton İş Forumu’nun kapanış oturumuna katılarak burada bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hiçbir dönem işgal ve ilhakları tanımadığını, 1991 yılına kadar işgal ve ilhaklara “hayır” diyen bir ülke olduğunu vurguladı. “Letonya ile iş birliğimiz ve dayanışmamız gayet sağlamdır” diyen Cumhurbaşkanı Gül, Letonya İşgal Müzesi’nin de buna şahitlik ettiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, iş adamlarına müzeyi görmeleri tavsiyesinde bulunarak, “Tarihte neler olmuş görün. Bu tarih içerisinde Türkiye’nin ne kadar sağlam durduğunu, Letonya’nın işgalini tanımayan ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu göreceksiniz” dedi.

"LETONYA’DA DAHA GENİŞ İŞ İMKÂNLARI VAR”

İki ülke arasındaki ilişkilerin siyasi bakımdan güzel bir şekilde geliştiğine belirten Cumhurbaşkanı Gül, mükemmel seyreden siyasi ilişkilerin yanı sıra ekonomik ilişkilerin de gelişmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki 300 milyon dolarlık ticaretin yetersiz olduğunu, bazı Türk büyük şirketlerin Letonya’da güzel işler yaptığını ancak daha geniş iş imkânları bulunduğunu ifade etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ve eşi Dace Seisuma tarafından onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı. Yemek öncesinde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, Letonya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, kendilerine gösterilen misafirperverlik dolayı teşekkür etti.

"DOST VE MÜTTEFİK LETON HALKINA ŞEHİTLİĞİMİZE GÖSTERDİKLERİ İTİNADAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Türkiye ve Letonya’nın, Avrupa'nın kuzey ve güney uçlarında yer alan ve Baltık Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayan tarihî ticaret yolu üzerindeki iki ülke olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Letonya'nın 2015 yılında Avrupa Birliği'nin Dönem Başkanlığını üstlenmesi ise, bir tevafuk olarak bu yıl dönümünü taçlandıracaktır. Esasen, Türk ve Leton halkları arasındaki kadim ilişkiler, yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. 1877-78 Osmanlı-Rus savaşında Plevne'de esir düşerek Letonya topraklarına getirilen ve burada hayatlarını kaybeden askerlerimiz, Cesis şehrindeki şehitlikte Leton halkının ebedi misafiri olarak yatmaktadırlar. Bu fırsattan istifadeyle, Zat-ı Devletleri'nin şahsında, dost ve müttefik Leton halkına şehitliğimize gösterdikleri itinadan dolayı Türk Milleti adına bir kez daha teşekkür ediyorum.”

LETONYA BAŞBAKANI DOMBROVSKİS’TEN CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA KAHVALTI

Letonya temaslarının son gününde Cumhurbaşkanı Gül, onuruna Başbakan Valdis Dombrovskis tarafından verilen kahvaltıya katıldı; ardından GAMA tarafından inşa edilmekte olan Riga Kombine Çevrim Santrali’nde incelemelerde bulundu. Çevrim santraline gelişinde Cumhurbaşkanı Gül’ü, GAMA Holding ve Leton Elektrik İdaresi üst düzey yöneticileri karşıladı. Yetkililer tarafından projeye ilişkin brifing sunulan Cumhurbaşkanı Gül, burada bulunan Şeref Defteri’ni imzaladı. Cumhurbaşkanı Gül, elektrik üretim binasında incelemelerde bulunduktan sonra Türk mühendis ve çalışanlarla fotoğraf çektirdi.

Letonya’daki ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin ikinci durağı olan Litvanya’ya geçti.

RİGA BORSASI SANAT MÜZESİ’Nİ ZİYARET

Bayan Gül, Letonya programı çerçevesinde Riga Borsası Sanat Müzesi’ni ziyaret etti. Müzeye gelişinde Müze Müdürü Daiga Upeniece tarafından karşılanan Bayan Gül’e yetkililer tarafından müzeye ilişkin bilgi sunuldu. Daha sonra Bayan Gül, giriş katta yer alan “Romantik Bir Bakış” adlı sergiyi ziyaret etti. Sergide, Hollandalı ve Belçikalı sanatçıların 19. yüzyıl romantizm dönemini yansıtan yağlıboya tabloları yer alıyor.

BAYAN GÜL, LETONYA’DA DEKORATİF SANATLAR VE TASARIM MÜZESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Letonya’da düzenlenen resmî karşılama töreninin ardından Dekoratif Sanatlar ve Tasarım Müzesi’ne geçen Bayan Gül ve Cumhurbaşkanı Berzins’ın eşi Dace Seisuma’yı Letonya Ulusal Sanat Müzesi Direktörü Mara Lace ile Dekoratif Sanatlar ve Tasarım Bölümü Başkanı Inese Baranovska karşıladı. Karşılamanın ardından, Leton sanatçıların çeşitli dekoratif sanat eserlerini ve modern tasarım ürünlerini içeren daimi sergilerin yer aldığı bölümlerde incelemede bulunan Bayan Gül ve Bayan Seisuma’ya sergilenmekte olan eserlere ilişkin bilgi sunuldu.