Van Ziyareti - Özel

Van Ziyareti - Özel

 

Kurban Bayramı’nın ilk gününü Van’da karşılayan ve bayram namazını Ulu Cami’de kılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, namazın ardından Vanlılarla bayramlaştı. Önce İŞGEM çadır kentini, ardından Gedikbulak köyünü ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, son olarak Erciş’teki Yeni Şehir çadır kentini ziyaret ederek burada depremzedelerle öğle yemeği yedi.

Ulu Cami'de Bayram Namazı
İŞGEM Çadır Kenti
Gedikbulak Köyü

Erciş Yeni Şehir Çadır Kenti

Cumhurbaşkanı Gül, bayram namazını kıldığı kent merkezindeki ulu Cami’den çıkışı sırasında yaptığı açıklamada, tüm vatandaşlarımızın, özellikle de Vanlı vatandaşların bayramını kutladığını söyledi. Deprem nedeniyle bayrama buruk bir şekilde girildiğini ifade eden ve depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Gül, “Cenab-ı Allah böyle afetlerden bütün milletimizi, bütün insanlığı, herkesi korusun ama tabii ki bayramın ne olduğunu bilmemiz gerekir. İşte bayram asıl bugünlerde anlamlıdır. Bugün, herkesin birbiriyle daha çok dayanışma içinde olduğu, birbiriyle daha çok kardeş olduğunu hissettiği, büyük bir millet olduğumuzu ve bu milletin parçaları ve fertleri olarak hepimizin birbirimizle daha çok kucaklaşmamız gerektiği gündür. İhtiyacı olanlara hepimizin, hep beraber koşmamız ve kucaklamamız gereken zamandır. Bayramın anlamı budur. Böyle bir afet, böyle üzüntülü, böyle buruk bayram olmasa da zaten yapmamız gereken buydu. Ama bu bayrama biraz böyle hepimiz maalesef üzgün girdik. Onun için bu görevlerimizi, vazifelerimizi çok daha iyi hatırlamamız gerekir. Ben bir kez daha hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Şehitlerimize hepsine Allah'tan rahmet diliyorum ve bütün vatandaşlarımın bayramlarını bir kez daha tebrik ediyorum ve hepinizin bayramı kutlu olsun” dedi.

İŞGEM ÇADIR KENTİ ZİYARETİ

Van'da depremzedelerin kaldığı Mevlana Evleri'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, depremzede vatandaşlarla birlikte kahvaltı yaptı.

218 Mevlana evinin yer aldığı İŞGEM Çadır Kent’te incelemelerde bulunan ve vatandaşların sorunlarını dinleyen Cumhurbaşkanı Gül, ilgililere sorunların çözülmesi için talimatlar verdi. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı yetkilileri depremzedelerin yazılı ve sözlü taleplerini aldı. Cumhurbaşkanı Gül, Mevlana Evleri'nin küçük olmasından yakınan depremzedelere banyo ve tuvaleti olan daha büyük barınakların yakın zamanda gönderileceği bilgisini verdi.

DEPREMZEDELERLE KAHVALTI

Cumhurbaşkanı Gül, Mevlana Evleri'nde depremzedelerle birlikte kahvaltı yaptıktan sonra da kriz merkezine geçerek, Vali Karaloğlu'ndan çalışmalara ilişkin brifing aldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL GEDİKBULAK KÖYÜ’NDE

İŞGEM Çadır Kent’teki incelemelerinin ardından geçtiği Gedikbulak Köyü’nde Cumhurbaşkanı Gül’e, Beyoğlu Belediyesi’nin yardım faaliyetleri hakkında bilgi sunuldu. Cumhurbaşkanı Gül, incelemeleri sırasında deprem bölgesine önümüzdeki dönemde daha güzel evlerin yapılacağını, şartların bir günde iyileştirilmesinin mümkün olmadığını belirterek, ''Yoktan var etmek Allah'a mahsus. El birliği içinde çalışılıyor'' dedi.

“İNŞALLAH BİR DAHA BÖYLE FELÂKETLER YAŞANMAYACAK”

Depremde yıkılan Gedikbulak İlköğretim Okulu’nun enkazında da incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, muhtardan aldığı bilgiye göre depremden 10 dakika önce okulda toplantı yapıldığını ve binada 50 kişinin bulunduğunu belirterek, ''Daha büyük bir felaketten korunmuşlar'' dedi. Cumhurbaşkanı Gül açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bakınca insanın aklı almıyor. Bir köy yerinde 3 katlı okul ne demek? Niye yaygın bir okul olmasın. Bütün bunların ders olması gerekir. Memnuniyet verici olan şey, böyle bir günde, en acılı günde, herkes buraya koşmuş gelmiş. Beyoğlu Belediyesinin yardımları var. Halkımız da kadirşinas, böyle acılı bir günde yapılan hizmetleri herkes takdir ediyor. Şimdi inşallah konteynerler gelecek, ondan sonra da evler yapılacak. Muhtar, 'evler toplu yapılmasın, dağınık yapılsın ki çiftçiliğimize devam edelim. Şehir hayatı buraya konulmasın' diyor. Bunları Vali Bey dinleyecek, ilgililer, Bakanlıklar, Hükümet dikkate alacak, ona göre kalıcı işler yapılacak. İnşallah bir daha böyle felâketler yaşanmayacak. Vatandaş da perişan olmayacak.''

ERCİŞ'TEKİ YENİ ŞEHİR ÇADIR KENTİNİ ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, Gedikbulak’tan geçtiği Erciş’te, Kızılay tarafından kurulan Yeni Şehir çadır kentini ziyaret etti.

Çadırlarda yaşayan depremzedelere, yaşadıkları çadırların geçici olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Bir süre sonra sizleri yeni yapılacak evlere alacağız” dedi. Ziyareti sırasında depremzedeler, Cumhurbaşkanı Gül’e hitaben, “Allah sizi başımızdan eksik etmesin” diye seslenerek bölgede yapılan yardımlar ve çalışmalardan dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.

ÇADIR YEMEKHANEDE DEPREMZEDELERLE BİRLİKTE ÖĞLE YEMEĞİ

Bu arada çocukların talebi üzerine kısa bir röportaj yapan ve onlarla hatıra fotoğrafı çektiren Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Kartal Belediyesi tarafından yaptırılan çadır yemekhanede depremzedelerle birlikte öğle yemeği yedi. Cumhurbaşkanı Gül, Van’da incelemede bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Çadır kentten ayrılışı sırasında vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Cumhurbaşkanı Gül, depremde hasar gören yerlerde incelemelerde bulundu ve sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Erciş’teki temaslarının ardından karayolu ile Van’a gelen Cumhurbaşkanı Gül, Ankara’ya döndü.