Afrika Özel-2

 

Türkiye’den Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne, Cumhurbaşkanı Düzeyinde İlk Ziyaret

Türkiye’nin Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne TİKA vasıtasıyla karşılık beklemeden yardımlar yaptığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin gerek BM’de gerek diğer uluslararası kuruluşlarda “Afrika’nın sesi” olduğunu vurguladı.

Şafak Türk Okulu’nu Ziyaret

Resmî Karşılama ve Cumhurbaşkanı Kabila ile Görüşme

İş Forumu ve İş Adamları ile Görüşme

Cumhurbaşkanı Gül’ün Kongo Kabulleri ve Ziyaretleri

Kongo Nehri Kıyısında Yürüyüş

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, burada ilk olarak heyetinde yer alan ve bu ülkede faaliyet gösteren Türk iş adamlarıyla bir araya geldi.

“ÜLKE OLARAK GELDİĞİMİZ NOKTA GURUR VERİCİ”

Cumhurbaşkanı Gül iş adamları ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin Afrika’ya yaptığı insani yardım miktarının 1 milyar doları geçtiğini belirterek, “Sadece güçlü ordu, güçlü ekonomiyle değil, karşılık beklemeden, insanlık adına yapılan yardımlarla büyük ülke olunuyor. Türkiye hem devlet eliyle hem sivil toplum eliyle bunu yapıyor. Bir zamanlar Türkiye’nin yardım alan ülke olduğunu düşünürseniz bugün gelinen nokta gurur vericidir” dedi.

“BURALARDA TÜRKİYE’YE DESTEK VAR”

Avrupa ülkeleri ile Afrika ülkelerinin ilişkilerinin geçmişte sömürgeciliğe dayanırken, Türkiye’nin kıtaya karşılık beklemeden insani yardımlar yaptığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Türklerin sömürgeci geçmişi olmadığı için Türkiye-Afrika ilişkileri halisanedir. Geçmişimizde sömürgecilik olmadığı için buralara alnımız ak geliyoruz. O bakımdan Türklerin kıymeti biliniyor. Buralarda Türkiye’ye destek var” dedi.

ZİYARETİN SOMUT SONUCU: SİYASİ İSTİŞARE MEKANİZMASI KURULUYOR

Cumhurbaşkanı Gül ziyaretinin ikinci gününde ilk olarak, konakladığı otelde, Dışişleri Bakanı Alexis Thambue Muwamba’yı kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Cumhurbaşkanı Joseph Kabila tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül ve Cumhurbaşkanı Kabila’nın baş başa görüşmelerinin ardından başkanlık ettikleri heyetler arası görüşmelerde, Türkiye ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dışişleri bakanlıkları arasında “Siyasi İstişare Mekanizması Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye’den Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne ilk kez cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret gerçekleştiğini hatırlatarak, Türk halkının Kongo halkına selamlarını ileten Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretin iki ülke ilişkilerinde yeni sayfalar açacağına inandığını ifade etti.

KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ’NİN İLK İŞ FORUMU

Daha sonra Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakanı Adolphe Muzito’yu kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, ardından Başbakan Muzito ile birlikte Türkiye-Kongo Demokratik Cumhuriyeti İş Forumu toplantısına katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada, “Kuzey ile güney arasındaki farklılık ilelebet devam edemez. Kuzey zenginken güneyin zengin kaynaklarına rağmen büyük sıkıntılar içinde olması kabul edilemez” dedi ve bu farklılık nedeniyle Türkiye’nin Afrika’nın sorunlarıyla ilgilenilmesi gerektiği görüşünü her platformda dile getirdiğini belirtti.

ŞAFAK TÜRK OKULU’NU ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, iş forumundan sonra ise Kinşasa’daki Şafak Türk Okulu’nu ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri her alanda geliştirme kararlılığında olduklarını vurguladı ve bunun en önemli ayaklarından birini de eğitim alanındaki iş birliğinin oluşturduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Gül, ardından Parlamento Binası’nda Senato Başkanı Kengo Wa Dondo ve Meclis Başkanı Broshabe Evariste ile görüştü. Daha sonra Kongo Nehri kıyısında bir süre gezinti yapan Cumhurbaşkanı Gül, kaldığı otelde Doğu Kasai Eyalet Valisi Ngoy Kasanji’yi de kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Cumhurbaşkanı Kabila tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

KONGO’DA YAŞAYAN TÜRK VATANDAŞLARI

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Kongo’da yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya gelerek, vatandaşların faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı ve sorunlarını dinledi.

Cumhurbaşkanı Gül, görüşmenin ardından Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden ayrılarak, Kamerun’a hareket etti.