Afrika Özel-2

 

Cumhurbaşkanı Gül, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Kamerun’u kapsayan yurt dışı gezilerini en kalabalık iş adamı heyetlerinden birisiyle yaptı. 200’e yakın iş adamı, ziyaretlerde pek çok iş ve yatırım bağlantısı gerçekleştirdi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki temaslarını tamamlayarak Kamerun’a geçen Cumhurbaşkanı Gül, Yaounde Havalimanı’nda, Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya tarafından resmî törenle karşılandı.

Törenin ardından konaklayacağı otele geçen Cumhurbaşkanı Gül, burada Kamerun Başbakanı Philemon Yang, Dışişleri Bakanı Henri Eyebe ve Meclis Başkanı Cavaye Yegue Djibril’i ayrı ayrı kabul etti.

Türk-Kamerun Lisesi

Kamerunlular ve Kamerun’daki Türklerin Karşılaması

İş Forumu ve İş Adamları ile Görüşme

Kamerun’dan Fotoğraflar

Cumhurbaşkanı Gül’e Kamerun Devlet Nişanı Takdimi

Resmî Karşılama ve Akşam Yemeği

Kabul, Ziyaret, İmza ve Uğurlama Törenleri

CUMHURBAŞKANI GÜL’E KAMERUN DEVLET NİŞANI

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda baş başa görüştü. Baş başa görüşmede Cumhurbaşkanı Biya tarafından Cumhurbaşkanı Gül’e Kamerun Devlet Nişanı takdim edildi.

TÜRKİYE İLE KAMERUN ARASINDA RESMÎ PASAPORTLARA KARŞILIKLI VİZE MUAFİYETİ

Cumhurbaşkanı Gül ile Cumhurbaşkanı Biya’nın yaklaşık 1,5 saat süren görüşmesinin ardından iki ülke heyetlerinin katılımıyla Türkiye ile Kamerun arasında resmî pasaportlara karşılıklı vize muafiyeti getiren anlaşma ile tarım alanında teknik, bilimsel ve ekonomik iş birliğini öngören protokol imzalandı.

“TÜRKİYE’NİN AFRİKA’YA YARDIMLARI DEVAM EDECEK”

Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerin ardından Türkiye-Kamerun İş Forumu’na katıldı. Forumda yaptığı konuşmada, Afrika’nın köklü meselelerini dünyanın meselesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Afrika’ya teknik ve insani yardımlarının devam edeceğini belirtti.

Bugünkü dünyada en iyi yardım şeklinin beraber iş ve yatırım yapma, teknolojiyi, bilgiyi transfer etme olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca Türkiye’nin Afrika’daki büyükelçilik sayısının 18’den 25’e çıkartılmasının düşünüldüğünü söyledi.

KAMERUN: “MİNYATÜR AFRİKA”

Kamerun’un “Minyatür Afrika” olarak bilindiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Afrika’nın bütün çeşitliliklerini barındıran Kamerun’un, zengin yer üstü ve yer altı kaynaklarına sahip olduğuna işaret etti ve “Kamerun ile yakın iş birliği içinde olmaya önem veriyoruz” dedi.

Türkiye’nin Kamerun’a, inşaat, madencilik, sağlık ve eğitim alanlarında yatırım yapabileceğini ve tarım alanındaki tecrübelerini aktarabileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, iş adamlarının kısa sürede iş birliği yapabilmesi için iki ülke yöneticilerinin gerekli desteği vermeye hazır olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Kamerun Cumhurbaşkanı Biya tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

KAMERUN’U ZİYARET EDEN İLK TÜRK CUMHURBAŞKANI

Cumhurbaşkanı Gül, yemekte yaptığı konuşmada, Kamerun’u ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan kıvanç duyduğunu belirterek, 2010 yılının Türkiye-Kamerun ilişkilerinde birçok ilke imza atılan bir sene olarak hafızalarda kalacağını söyledi.

STRATEJİK ORTAKLIK BAĞLARINI DAHA DA İLERİYE TAŞIMA ÇABALARI

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Afrika Kıtası ile stratejik ortaklık bağlarının daha da ileriye taşınması yönündeki çaba ve gayretlerini sürdüreceğini belirterek, ilişkilerin adil, dengeli ve halkların ortak menfaatlerine hizmet edecek bir zeminde geliştirilmesine büyük özen gösterdiklerini ifade etti.

Tek taraflı kazanım gayesiyle hareket eden ülkelerin geçmişte Afrika halklarına büyük acılar yaşattıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, tüm uluslararası camianın “Afrika’nın en fazla eşit ortağı olunabileceği” gerçeği ışığında hareket etmesi gerektiğini belirtti.

TÜRK-KAMERUN LİSESİ’Nİ ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, Kamerun ziyaretinin ikinci ve son gününde Türk ve Kamerunlu bazı iş adamlarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Daha sonra Türk-Kamerun Lisesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, burada coşkuyla karşılandı. Öğrencilerin yerel dans gösterileri yapmalarının ve her iki ülkenin millî marşlarını söylemelerinin ardından, Kamerunlu bir kız öğrenci “Gesi Bağları” türküsünü seslendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Türkiye’nin Yaounde Büyükelçiliği Kançılarya binasının açılışını yaptı.

Kamerun’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Ankara’ya döndü.