Litvanya

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite’nin davetlisi olarak Litvanya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül’ü Vilnius Uluslararası Havalimanı’nda Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Büyükelçi Rasa Kairiene, Vilnius Büyükelçisi Akın Algan ve Litvanya’nın Ankara Büyükelçisi Kestutis Kudzmanas karşıladı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na geçen Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite törenle karşıladı. Ardından gerçekleştirilen baş başa görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Gül ile Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiler.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Gül, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin köklü olduğuna ve Türkiye ile Litvanya arasında 1930 yılında dostluk anlaşması imzalandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin bu dostluğa daima sadık kaldığını belirterek şunları söyledi: “Öyle ki işgal ve ilhak dönemlerinde bile Türkiye bunları hiç tanımamıştır. 1991 yılında bağımsızlığını tekrar kazandığında hemen büyükelçiliğimizi açtık ve diplomatik ilişkilerimizi en güçlü bir şekilde geliştirdik.”

“ÜMİT EDERİM Kİ LİTVANYA’NIN DÖNEM BAŞKANLIĞINDA YENİ FASILLAR AÇILIR”

Litvanya’nın kısa bir süre sonra AB’nin dönem başkanlığını devralacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Grybauskaite’nin AB konusundaki tecrübelerini çok iyi bilen biri olarak dönem başkanlığında çok başarılı olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Grybauskaite’ye, AB konusunda Litvanya hükümeti ve halkının Türkiye’ye verdiği destekten dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye, bildiğiniz gibi AB ile müzakere yapan bir ülkedir. Nüfusu büyük, ekonomisi büyük ülkelerin müzakere süreçlerinin daima biraz sancılı olduğunu biliriz. Geçmişten de bazı üye ülkelerin başlarına bu gelmişti. Ama bu sürecin canlılığı ve başarıyla bitirilmesi çok önem verdiğimiz bir konudur. Neticede müzakere süreci başarıyla bitmiş olsa bile tam üyelik otomatik değil, bilindiği gibi. Bazı ülkeler referanduma gitme kararı aldılar. Hatta Türk halkının o zaman kararı ne olabilir; bunlar farklı farklı konular. Ama müzakereye başladıktan sonra müzakerenin başarılı bir şekilde bitirilmesinin çok önemli olduğu kanaatindeyim. Ümit ediyoruz ki sizin dönem başkanlığınız sırasında yeni fasıllar açılabilecektir” dedi.

ANTAKALNİS MEZARLIĞI’NI ZİYARET

Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Antakalnis Mezarlığı’na çelenk koydu.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, akşam ise, Cumhurbaşkanı Grybauskaite tarafından onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül yemek öncesinde yaptığı konuşmada, Litvanya’da bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Vilnius’u daha önce 2004 ve 2005 senelerinde iki defa ziyaret etme imkânını bulmuştum. Ancak, Litvanya’ya Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk kez gerçekleştirdiğim bu resmî ziyaretin, benim için özel bir kıymeti bulunmaktadır. Türk ve Litvan halkları tarih boyunca birbirlerine karşı dostane hisler beslemişlerdir. Türkiye ve Litvanya arasında 1930 yılında imzalanan Dostluk Anlaşması, bu hissiyatın günümüze kadar güçlenerek ulaşan müşahhas temelini teşkil etmektedir” dedi.

“LİTVANYA’NIN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNE SOMUT KATKI YAPACAK”

Litvanya’nın üç ay sonra üstleneceği AB Dönem Başkanlığı’nın Türkiye-AB ilişkilerine somut katkısı olacağına inandığını aktaran Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle tamamladı: “2011 yılında başarıyla icra ettiğiniz AGİT Dönem Başkanlığı örneğinde olduğu üzere, Dönem Başkanlığınızın AB’nin geleceğine de ışık tutacağına eminim. Nazik davetinize icabeten gerçekleştirdiğim bu ziyarette, ikili iş birliğinin her alanda daha da geliştirilmesi doğrultusundaki karşılıklı siyasi irademizi ve geleceğe yönelik müşterek vizyonumuzu teyit etmek, bana kıvanç vermiştir.”

LİTVANYA BAŞBAKANINI KABUL

Cumhurbaşkanı Gül, Litvanya ziyaretinin son gününde ise ilk olarak Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevicius’u kaldığı otelde kabul etti.

LİTVANYA-TÜRKİYE İŞ FORUMU

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ile Litvanya-Türkiye İş Forumu’nun açılışına katılarak iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, gerçekleştirdikleri görüşmelerde ilişkilerin ekonomik ayağına verilen önemin dile getirildiğini ve ekonomik faaliyetlerin gelişmesi için gerekenlerin yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, iş dünyası temsilcilerine bu konuda görev düştüğünü kaydederek, “Sizleri teşvik etmek ve yolunuzu açtığımızı göstermek için bugün aranızdayız” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN LİTVANYALI İŞ ADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

Konuşmasında Türk iş adamlarına, “Bu ülkede sizin önünüze herhangi bir bürokratik engel, öngörülmeyen problemler çıkmamakta. Bunu, en tarafsız kurum olarak Dünya Bankası söylemekte. Dolayısıyla cesaretle bu ülkede yatırım yapabilirsiniz, cesaretle bu ülkeyle ticaret yapabilirsiniz. Bu ülkenin hukukuna ve kurallarına güvenebilirsiniz” diye seslenen Cumhurbaşkanı Gül, Litvanyalı iş adamlarına da “Siz de Türkiye’ye yatırım yapabilir, Türk iş adamlarına güvenebilir, Türkiye ile ticaret yapabilirsiniz. Her şeyden önce Türkiye’nin, harcama paritesine göre bir trilyon doların üzerinde gayri safi milli hasılası vardır” diye konuştu.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Grybauskaite huzurunda, TRT ile Litvanya Radyo Televizyon Kurumu arasında iş birliğine dair mutabakat muhtırası ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Litvanya Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı arasında iş birliğine dair mutabakat muhtırası imzalandı.

KÜLTÜR VE EĞİTİM MERKEZİ’NİN AÇILIŞI

Litvanya-Türk İş Forumu’nun ardından Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Gül, merkeze gelişinde Litvanya Müftüsü Romas Yakubauskas, Tatar Cemiyeti Başkanı Alexander Begaskas ve din görevlisi Mustafa Azgün tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül, açılışın ardından binada incelemelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca Litvanya Meclis Başkanı Vydas Gedvilas’ın onuruna verdiği öğle yemeğine de katıldı.

TATAR TOPLUMU TEMSİLCİLERİNİ KABUL

Daha sonra, Türk basın mensuplarına Letonya ve Litvanya gezisini değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, ardından Litvanya’da bulunan Tatar toplumu temsilcilerini kabul etti.

BAYAN GÜL, LİTVANYA ULUSAL SANAT GALERİSİ’NDEKİ SERGİYİ GEZDİ

Letonya ziyaretinde Cumhurbaşkanı Gül’e eşlik eden Bayan Gül, bir dizi program gerçekleştirdi. Bayan Gül, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen resmî karşılama töreninin ardından, Litvanya Ulusal Sanat Galerisi’ndeki sergiyi gezdi. Sanat Galerisine gelişinde Bayan Gül’ü, Ulusal Sanat Galerisi Müdürü Ieva Mazuraite karşıladı. Karşılamanın ardından daimi sergilerin yer aldığı bölümleri gezen Bayan Gül, daha sonra da Galeri’nin ev sahipliğini yapmakta olduğu dönemsel sergiler bölümünde incelemelerde bulundu.

BAYAN GÜL VİLNİUS ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Litvanya ziyaretinin son gününde ise, Vilnius’un kalbi olarak bilinen Katedral Meydanı’nı gezen Bayan Gül, yetkililerden şehrin tarihi hakkında bilgi aldı. Ardından Vilnius Üniversitesi’ne geçen Bayan Gül’ü üniversiteye gelişinde Rektör Benediktas Juodka karşıladı. Bayan Gül ve yetkililer daha sonra üniversitenin içinde yer alan ve Vilnius Üniversitesi öğrencilerinin mezuniyet törenlerinin yapıldığı St. Johns Kilisesi ve tarihî kütüphane bölümüne geçerek burada sergilenen eserleri inceledi.

LİTVANYALI ÖĞRENCİLER BAYAN GÜL’Ü, “GÜL PEMBE” ŞARKISIYLA KARŞILADI

Üniversite ziyareti sırasında, Türkçe Eğitim Merkezi’nde görevli akademisyenler ve Türkçe öğrenen Litvanyalı öğrencilerle de bir araya gelen Bayan Gül, Barış Manço’nun “Gülpembe” adlı eserini seslendiren gençler tarafından karşılandı. Öğrencileri tek tek tebrik eden Bayan Gül, kendileriyle bir süre Türkçe sohbet etti. Üniversite yetkilileri ise Bayan Gül’e Türkçe Eğitim Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi sundu.

Litvanyalı öğrenciler, ziyaret sırasında Orhan Veli Kanık’ın “İstanbul’u Dinliyorum” şiirini de okudular.

KEHRİBAR USTALARINI İLGİYLE İZLEDİ

Üniversite ziyaretinin ardından Kehribar Sanat Merkezi’ne giden Bayan Gül’e kehribarın oluşum evreleri hakkında bilgi sunuldu. Burada bir kehribar ustasının kehribar yapımını izleyen Bayan Gül, ayrıca çeşitli renk ve boyutlarda zengin bir koleksiyona sahip olan Kehribar Müzesi’ni ziyaret etti ve burada bulunan Konuk Defteri’ni imzaladı.

Litvanya gezisini tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’ye döndü.