Erzincan

İki günlük program çerçevesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Erzincan ve Gümüşhane illerine bir ziyaret gerçekleştirdi. İlk durağı olan Erzincan’da önce valiliği ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, burada vatandaşlara hitap etti. Cuma Namazından sonra Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile beraber, Taşçı Konağı’nda bakır levhalar üzerine işleme yaptı. Ardından sırasıyla 3. Ordu Komutanlığı, belediye, Erzincan Üniversitesi ve Cemevini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, akşam da şehrin ileri gelenleriyle yemekte bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere, Bayan Gül ile birlikte Erzincan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.


Havalimanı Karşılama

Valilik Halka Hitap

Valilik Açıklama

Valilik Soru-Cevap

Cuma Namazı
Taşçı Konağı
Bakır İşleme
Bayan Gül’ün
Huzurevi Ziyareti

3. Ordu Komutanlığı

Belediye Açıklama

Erzincan Üniversitesi

Cemevi Ziyareti

Akşam Yemeği

Erzincan Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü, Vali Abdurrahman Akdemir, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Belediye Başkanı Yüksel Çakır ile diğer yetkililer karşıladı.

İlk olarak valiliği ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül’ün konvoyuna il merkezinden valilik binasına gelişine kadar atlı cirit takımı refakat etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL’E VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ

Cumhurbaşkanı Gül, Erzincan’da valilik önünde kendisini bekleyen ve yoğun ilgi gösteren halka hitaben bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Gül, Erzincan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu şehir hoşgörünün saygının, sevginin sembolü haline gelmiş bir şehirdir. Bundan dolayı da bütün Erzincanlı vatandaşlarımı tebrik ediyorum” dedi.

Erzincanlılara, “Sabırla devletinize bağlı, memleketinizi seven yeri geldiğinde her türlü fedakârlığı yapan insanlarsınız” şeklinde seslenen Cumhurbaşkanı Gül, gün boyu Erzincan’da bulunacağını ve ildeki gelişmeleri yakından göreceğini ifade etti.

“ERZİNCAN DAHA HUZURLU VE GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE GELECEK NESİLLERE TAŞINACAK”

Kendisine gösterilen yoğun sevgi ve ilgi için de teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül, Erzincan’ın ve memleketimizin daha huzurlu, güçlü bir şekilde gelecek nesillere taşınacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, çocuklara çok daha güzel bir gelecek bırakılacağını, okul, sağlık, ulaşım ve iş imkânı açısından her şeyin çok daha güzel olacağını bildirerek, “Ama bu, hepimiz elbirliği içerisinde, omuz omuza, birbirimize sevgi ve saygı çerçevesinde çalışarak olacaktır. Bu şehir bunun en güzel sembollerinden birisidir” dedi.

“DAHA ÖNCE BİLDİĞİM ERZİNCAN İLE BUGÜNKÜ ERZİNCAN ARASINDAKİ FARK ÇOK ETKİLEYİCİ”

Erzincan Valiliği’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, siyasette bulunduğu süre içinde kente gelip gittiğini, ancak Cumhurbaşkanı olarak Erzincan'ı ilk defa ziyaret ettiğini kaydederek, “Bu vesileyle, bütün yol boyunca ve biraz önce sevgi ve muhabbetlerini eksik etmeyen bütün vatandaşlarıma, herkese teşekkür ediyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erzincan Valiliği’ni ziyaret ederek, ildeki gelişmeler ve sorunları hakkında Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir’den bilgi aldı.

“TÜRKİYE BÜYÜK BİR İSTİKRAR İÇİNDE YOLUNA DEVAM EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, valilikte yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’miz çok şükür büyük bir istikrar içinde yoluna devam etmektedir. Her geçen gün ülkemizin, halkımızın problemleri çözülmekte. Çok önemli adımlar atılmakta ve Türkiye geleceğe çok güçlü bir şekilde taşınmaktadır. Geçenlerde Cumhuriyet’in 90. kuruluş yıl dönümünü hep birlikte kutladık. 100. yıl dönümü geldiğinde inşallah Türkiye her alanda çok daha güçlü, çok daha gelişmiş, çok daha müreffeh, her bakımdan halkı çok daha mutlu bir ülke olacaktır.”

ZİYARET ANISINA 2 BİN 500 FİDAN DİKİLDİ

Erzincan Valisi Akdemir de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyareti anısına Erzincan Ergan Dağı Kış Sporları Merkezi’nde 4 hektarlık alanda 2 bin 500 fidanı toprakla buluşturduklarını, Erzincan’ın merkez nüfusu olan 96 bin fidanı da mart ayı içerisinde dikeceklerini ve bir hatıra ormanı oluşturacaklarını söyledi.

Valiliği ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Terzi Baba Camii’nde Cuma Namazı kıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL, BAKIR LEVHALAR ÜZERİNE İŞLEME YAPTI

Daha sonra öğle yemeği için Taşçı Konağı’na geçen Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, yemekten önce konaktaki bakır ustalarının yanına giderek, bakır işleme sanatı hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, bakır levhalar üzerine işleme yaptılar. Bakır işleme ustaları Cumhurbaşkanı Gül’e üzerine fotoğrafı bulunan el işlemesi bakır levha hediye etti.

3. ORDU KOMUTANLIĞI ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, öğle yemeğinin ardından 3. Ordu Komutanlığı’nı ziyaret etti.

ERZİNCAN BELEDİYESİ ZİYARETİ

Erzincan Belediyesi’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, Erzincan’ın, ülkenin tarihten gelen değerleri bir arada toplayan en müstesna illerinden biri olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, geçmişte yaptığı ziyaretlerdeki resimlerine baktığını, kendisinin de, belediye başkanının da değiştiğini, geçen sürede Erzincan’ın da çok değiştiğini, mamur hale geldiğini ve kendini toparladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Belediye Başkanı Yüksel Çakır’dan belediyenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

“ERZİNCAN’DA DÜZGÜN BİR ŞEHİRCİLİK YAPISI VAR”

Açıklamasında Cumhurbaşkanı Gül, “İmar faaliyetleri, kendi iç yasaları ve yapılan düzenlemeler noktasında Erzincan, Türkiye’nin en müstesna yerlerinden biridir. Tabii afetlerden çok büyük zarar görmüştür, ama bunun getirdiği fırsatı da en iyi şekilde değerlendirmiştir ve bugün düzgün bir şehircilik yapısı vardır. Bu şehrin güzel yapısını bozmamak gerekiyor. Daha da güzelleştirip devam ettirmek belediyelerin en önemli politikaları arasındadır” dedi.

“ERZİNCAN, TÜRKİYE İÇİN BİR SEMBOL”

Cumhurbaşkanı Gül, Erzincan’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu, Erzincan’ın en önemli özelliğinin buradaki tolerans, hoşgörü, farklılıkların birbirine saygısı olduğunu vurguladı. Bunun tarihten beri sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Gül, “O açıdan bu, Türkiye için de semboldür” dedi.

ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, buradan Erzincan Üniversitesi’ne geçerek, üniversitenin faaliyetleri ile ilgili Rektör Prof. Dr. İlyas Çapoğlu’ndan bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Gül, Üniversitede yaptığı açıklamada, Türkiye’nin her şehrinde üniversite bulunduğunu, öğrencilerin hedefinin üniversitede 4-5 yıl geçirmek olmaması gerektiğini kaydederek, üniversiteye girenlerin mezun olduklarında vasıflı hale gelmelerinin önemine işaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, üniversite eğitiminin öğrencilerin vizyonunu ve bakış açısını geliştirmesi gerektiğine de dikkat çekti.

“ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN KALİTESİ YÜKSEK OLMALI”

Bu vasıfların öğretim üyeleri tarafından öğrencilere verilememesi durumunda kaynakların israf olacağı uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Gül, “Üniversitelerin özellikle dikkatini çekiyorum. Her mezunun büyük bir özgüvenle diplomasını gösterebilmesi lazım. Gerekirse barakada bile eğitim yapılabilir ancak, kalitesi yüksek olmalıdır” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, ERZİNCAN’DA CEMEVİNİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesi’ni ziyaret etti. Ziyaretinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi: “Biliyorsunuz Muharrem ayı içerisindeyiz. Böyle mübarek günlere de rastlamış oldu. Gündüz Cuma Namazına nasıl gittiysem, bugün de burada Cemevini ziyaret etmekten gerçekten büyük bir memnuniyet duydum. Ve şunu söyleyeyim: Bu memleket hepimizindir. Bu memlekette dedelerimiz de, onların dedeleri de, babalarımız da, atalarımız da, hepimiz burada doğmuşuz, burada büyümüşüz. Dolayısıyla burada hepimiz de birbirimize saygı, sevgi, muhabbet içerisinde olduğumuz sürece her şey çok daha iyi olacaktır. Tabii ki çeşitli görüşleri dinledim, notları da aldım. Biliyorsunuz Türkiye’de büyük bir değişiklik var, anlayış değişikliği var. Birbirimizin sorunlarına kulak veriyoruz. Onlar dinleniyor. Bunlarla ilgili gerekenler adım adım yapılıyor. Sadece Alevi vatandaşlarımızın değil, Sünni vatandaşlarımızın da, memleketimizin doğusunun da, batısının da, İzmir’in de, Diyarbakır’ın da, Kayseri’nin de hepsinin sorunları var, çeşitli talepleri var. Dolayısıyla bunların hepsine kulak vermek, bunları gidermek için uğraşmak da, devleti yönetenlerin, hepimizin tabii ki görevidir. O açıdan doğrusu çok memnun oldum. Sağolsunlar, gayet güzel dualar da edildi. Ben tekrar bütün vatandaşlarımın, özellikle Erzincanlıların bu kadar büyük bir hoşgörü ve dayanışma içerisinde, birbirlerine saygı ve sevgi içerisinde yaşıyor olmalarını çok anlamlı buluyorum. Herkesi bundan dolayı tekrar tebrik ediyorum.”

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Erzincan’da şehrin ileri gelenleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, şehit aileleri ve gazilerle akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemek salonuna gelişinde Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile beraber, şehit aileleri ve gazilerle selamlaşarak onlarla bir süre sohbet etti.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Gül, son ziyaretinden bu yana kentte gerçekleşen büyük değişime ve gelişmeye bugün tanıklık ettiğini ifade ederek, şehrin canlılığını gördüğünü ve bundan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

“3. ORDU’NUN TARİHİ, TÜRK TARİHİNİN EN ŞANLI SAYFALARIYLA DOLU”

Cumhurbaşkanı Gül, valilik ve belediye başkanlığını ziyaretleri sırasında yetkililerden bilgi aldığını ve daha sonra 3. Ordu Komutanlığı’nı ziyaret ettiğini belirterek, “3. Ordu, sizin bağrınızda. Çok büyük komutanlar 3. Ordu’ya komutanlık etti. Tarihi, Türk tarihinin en şanlı sayfalarıyla dolu. Gazi Osman Paşa Plevne’yi müdafaa ederken 3. Ordu’da idi. Atatürk, Enver Paşa, Mareşal Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir; hepsi 3. Ordu’nun komutanları oldular ve bugün 3. Ordu sizin bağrınızda, size emanet” dedi.

“MUHARREM AYININ HÜZÜN VE ACILARINDAN DERS ÇIKARMALIYIZ”

Cumhurbaşkanı Gül, Erzincan’dan büyük âlimler, ozanlar, devlet adamları, siyasetçiler, Türkiye sathında çok değerli isimler çıktığına işaret ederek, Cuma Namazı sırasında ve cemevini ziyaretinde vatandaşlarla bir araya geldiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu, ilin, Türkiye’nin zenginliğidir. Muharrem ayı içerisindeyiz. Bu ayın maneviyatını, değerini hepimiz biliriz. Oruçlarla çok güzel sohbetlerle bu ay idrak edildi. Şunu da biliriz ki bu ayın çok derin hüznü ve acısı vardır. Bu hüzün ve acılardan ders çıkartarak, hepimizin iyi, doğru insan olmamız, insanlığa hizmet etmemiz için çıkartacağımız şeyler vardır. Önemli olan hep beraber, kendi vatanımızda, kendi ülkemizde kardeşçe, dostça el birliği içerisinde çalışmak, yaşamak, ülkemizi kalkındırmak, halkımızı mutlu etmektir. Erzincan, bunun sembollerinden birisidir.”

“TÜRKİYE BÜYÜK PROBLEMLERİNİ KARARLILIKLA ÇÖZÜYOR”

Türkiye’nin büyük problemlerinin kararlılıkla çözüldüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunlar uzun yıllar saklandığı, üstü örtüldüğü için kronikleşmişti, acılar çekilmişti. Bugün hepimiz, özgüven içerisinde bu konuları rahatlıkla konuşuyoruz. Özgüven içerisinde farklı düşünceleri, sesleri dinliyoruz. Alevi vatandaşlarımı dinlediğimde, onların çözülmesi gereken birçok sorunlar var. Diğer vatandaşlarımı dinlediğimde onların da sorunları var. Kayseri’de de İzmir’de de Diyarbakır’da da. Bunları çözmek, yoluna koymak da devleti, ülkeyi idare edenlerin görevidir. Devleti, ülkeyi idare edenler, sizlerin temsilcileriniz, değerli siyasetçiler, herkes el birliği içinde bu anlayışa gelmiştir.”

Cumhurbaşkanı Gül, yemek öncesinde Erzincanlı 10 hayırsever iş adamına teşekkür plaketi verdi.

106 YAŞINDAKİ MELEK TEYZEDEN BAYAN GÜL’E SICAK İLGİ

Cumhurbaşkanı Gül’ün Erzincan ziyaretine eşlik eden Bayan Gül, ilk olarak 100. Yıl Atatürk Huzurevi ve Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Huzurevine gelişinde yetkililer tarafından karşılanan ve çalışmalar hakkında bilgi alan Bayan Gül, daha sonra huzurevi sakinleri ile bir araya geldi.

HUZUREVİ SAKİNLERİ İLE BİRLİKTE AŞURE YEDİ

Yemek salonunda Muharrem ayı dolayısıyla kendisine ikram edilen aşureden tadan Bayan Gül, Merkez’de bakım görenlerin yaptıkları el işlerinin sergilendiği salonu da ziyaret etti. Huzurevi sakinleri ile tek tek ilgilenen ve yaşam alanlarını gezen Bayan Gül, 106 yaşındaki Melek Dinçer ile de bir süre sohbet etti. Ziyaret sırasında, huzurevi sakinlerinden Cihat Özdemir’in okuduğu şiir ise, dinleyenleri hem duygulandırdı, hem de gülümsetti.

ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ

Bayan Gül, Erzincan’da ayrıca devlet koruması altındaki zihinsel engelli altı kişinin yaşadığı Kardelen Umut Evi ile 13-16 yaşındaki beş kız öğrencinin yaşadığı Kardeşler Çocuk Evi’ni ziyaret ederek, ev sakinleri ve yetkililer ile sohbet etti.

BAYAN GÜL, ERZİNCAN YILDIZLARI İLE BULUŞTU

Bayan Gül, şehrin ileri gelenlerinin katıldığı akşam yemeğinin ardından 81 il yıldızları projesinde Erzincan’ı 2011-2012 ve 2013 yıllarında temsil eden öğrenciler, Busenur Korkmaz, Kübra Arduç ve Münevver Karaca ile fotoğraf çektirdi ve sohbet etti. Kısa sohbete daha sonra Cumhurbaşkanı Gül de katıldı.