Muş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Muş'u ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül’ü, Muş’ta, Vali Ali Çınar, Milletvekilleri Garnizon Komutanı Kur. Alb. Ali Özarslan, Belediye Başkanı Necmettin Dede, İl Jandarma Komutanı Alb. Mehmet Erhan Arıkan ve İl Emniyet Müdürü Muharrem Durmaz karşıladı.

Karşılama
Muş Valiliği
Halkı Selamlama
Vatandaşlarla
Çay Sohbeti

Murat Köprüsü
Muş Alparslan
Üniversitesi
Tugay Komutan
Yardımcılığı

Akşam Yemeği

CUMHURBAŞKANI GÜL, YOĞUN SEVGİ GÖSTERİLERİYLE KARŞILANDI

Valiliğe gelişinde yoğun kalabalık tarafından bayrak, gül ve yoğun sevgi gösterileriyle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, aracından inerek halkı selamladı. Ardından Valiliğe geçen Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı açıklamada, bir takvim çerçevesinde bütün illeri ziyaret ettiğini hatırlatarak, Muş’a da bugün gelmenin nasip olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Bu ziyaretlerim sırasında halkımızın bana gösterdiği teveccüh, aslında devletine, milletine bağlılığının bir işareti oldu. Bugün de Muş’ta sokaklarda vatandaşlarımın gösterdiği teveccühten, ilgiden dolayı hepsine candan teşekkür ediyorum” dedi.

UZUN YILLARDAN SONRA MUŞ’U ZİYARET EDEN İLK CUMHURBAŞKANI

Uzun yıllardan sonra Muş’u ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olmanın da kendisi için bir gurur kaynağı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, bütün vatandaşlarımıza sevgi ve muhabbetlerini tekrarladığını aktararak, “Çok daha iyi günlerin, çok daha aydınlık günlerin hepimizi beklediğini ve bu iyi günler için hepimizin, iyi niyetli sabırla ve elbirliği içerisinde çalışmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum” diye konuştu.

“LALELER ŞEHRİ MUŞ’TA VATANDAŞLARIMLA KUCAKLAŞMAK BENİM İÇİN BÜYÜK BİR MUTLULUK”

Muş ziyaretinde Valiliğin ardından Belediye’ye geçen Cumhurbaşkanı Gül, kendisine yoğun sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı. Muş’un Sultan Alparslan’ın Anadolu’nun kapılarını açıp, hepimize bu toprakları yurt ettiği yer olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Laleler şehri, bu güzel şehirde, siz değerli vatandaşlarımla kucaklaşmak benim için gerçekten büyük bir mutluluk oluyor. Hele hele uzun yıllardan sonra bu ile bir Cumhurbaşkanı olarak gelmem ve aranızda olmam ayrıca daha da anlamlı. Daima Türkiye’de iyi şeylerin olacağını söyleyen, en zor durumlarda bile ısrarlı bir şekilde iyi şeylerin olması gerektiğine inanan ve bunu destekleyen birisi olarak, bugün memleketimizde güzel şeylerin olduğunu görmekten de ayrıca çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Ve böyle bir iklimde ilinizi ziyaret etmek nasip olduğu için ayrıca seviniyorum. Bütün temsilcileriniz, değerli milletvekilleriniz, TBMM’de hep beraber bu fotoğrafları görmeyi sizler de çok arzu ediyorsunuz tabii ki” dedi.

“GEÇMİŞİ UNUTUP, GELECEĞE BAKMALIYIZ”

Ülkemizde çok büyük yatırımların yapıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, bütün bunların huzurun, kardeşliğin pekiştiği, herkesin birbirinin kıymetini daha çok bildiği, herkesin birbirini daha çok sahiplendiği bir dönemde çok daha anlamlı olacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, bu açıdan geçmişi unutup, geleceğe bakmak gerektiğini, sıkıntılardan kurtulma azminin herkeste bulunduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, “İnanıyorum ki güzel günler, çok daha aydınlık günler bizleri bekliyor. Çok daha fazla çalışmamız gerekir. Çünkü ülkemizin bu yörelerinin başka şehirlerimize göre daha çok çalışmaya, daha çok yatırıma, daha çok altyapıya ihtiyacı var. Okullarımızın sayısının artması gerekir. Bütün bunlar huzur ortamı içerisinde çok daha kolay olacaktır. Özel sektör de gelecektir, onlar da yatırımlarını yapacaklardır. İnşallah böyle bir dönemin başladığını görüyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ardından belediyeyi ziyaret ederek, çalışmaları hakkında Belediye Başkanı Necmettin Dede’den bilgi aldı.

ÇAY OCAĞINDA MUŞLULARLA SOHBET

Belediye Başkanlığını ziyaretinin ardından yürüyerek kent merkezine giden Cumhurbaşkanı Gül, bir çay ocağında Muşlularla bir süre sohbet etti.

TARİHÎ MURAT KÖPRÜSÜ’NDE İNCELEME

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti döneminde yaptırılan ve Murat Çayı üzerinde bulunan tarihî Murat Köprüsü’nde incelemelerde bulundu.

MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Muş programı çerçevesinde 49. Motorlu Piyade Tugay Komutan Yardımcılığını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Alparslan Üniversitesi Rektörlüğü’ne geçti. Üniversiteye gelişinde Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, rektörlük binası ile Kongre ve Kültür Merkezi’nin temelini attı. Cumhurbaşkanı Gül, öğrencilerle bir süre sohbet etti ve fotoğraf çektirdi. Üniversitede fidan dikme törenine de katılan Cumhurbaşkanı Gül, Rektör İnanç’tan üniversite hakkında bilgi aldı.

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Muş’ta onuruna verilen akşam yemeğinde şehrin önde gelenleri ile bir araya geldi ve bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, salona girişinde şehit ve gazi ailelerinin masasına giderek bir süre onlarla sohbet etti

Cumhurbaşkanı Gül, Muş’ta bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu, bunu daha da büyüten şeylerden birisinin 30 yıl aradan sonra kente gelen ilk cumhurbaşkanı olması olduğunu söyledi. İlk gördüğü Muş ile bugün gördüğü Muş arasında çok büyük farklar bulunduğunu, 10 sene sonra çok daha farklı olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin güzel bir ortamda gerçekleşiyor olmasından mutluluk duyduğunu dile getirdi.

“GÜZEL BİR TÜRKİYE RÜZGÂRI ESİYOR”

Cumhurbaşkanı seçildiği zaman ilk defa Van, Hakkâri ve Şırnak illerini gezdiğini, sonra bazı Batı ve Orta Anadolu illerini ziyaret ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Bu ziyaretimde güzel bir Türkiye rüzgârı esiyor olması, çok büyük korkumuzla ilgili çok büyük ümitlerin tekrar yeşermiş olması, şüphesiz bu ziyaretimi çok daha anlamlı hale getirmektedir. Bu vesile ile hemen şunu da ifade etmek isterim ki bu ülke hepimizindir. Bu memleket hepimizindir. Ülkemizin, memleketimizin, vatanımızın kıymetini muhakkak ki hepimizin bilmesi gerekir” diye konuştu.

“ÜNİTER YAPIMIZ İÇERİSİNDE HEP BERABER KARDEŞLİK RUHU İÇERİSİNDE YAŞAYACAĞIZ”

Konuşmasında, “Ondan sonra da hepimiz geniş, yüksek demokratik standartları içerisinde bu ülkenin birliği beraberliği içerisinde, üniter yapısı içerisinde hep beraber büyük bir kardeşlik ruhu içerisinde yaşayacağız. Bugünlerde bu problemlerden kurtulmak için önemli çabalar var. Bu önemli çabalar inşallah netice verecektir. Herkesin olumlu, yapıcı olarak çalışması gerekir. Herkesin katkı vermesi gerekir ve kardeşlik lafta kalmaması gerekir. Gerçek kardeş olabilmemiz için hepimizin birbirimize saygı göstermesi gerekir. Onun için hep ‘bu ülkede iyi şeyler olacak’ demişimdir. İyi şeylerin olması için doğrusu hep gayret sarf etmişimdir. Yeri gelmiştir, bunlarla ilgili işler yapmışımdır. Bugün inşallah bu iyi şeylerin yurt çapında gerçekleşeceğine de inanıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Gül, Muş’un daha da kalkınmaya ihtiyacı olduğunu da söyledi.