29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Çankaya Köşkü’nde bir resepsiyon verdi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün, Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümü nedeniyle verdiği resepsiyona devlet erkânının yanı sıra toplumun farklı kesimlerinden birçok davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile birlikte, davetlilerle tek tek tokalaştı ve resepsiyon sırasında konuklarıyla sohbet etti.

RESEPSİYONA HER KESİMDEN GENİŞ KATILIM

Resepsiyona, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ ile bazı bakanlar, ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanları ve TSK’yı temsilen çeşitli rütbelerden askerler ve eşleri katıldı. 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın eşi Semra Özal’ın da, eşinin vefatından sonra 1993 yılından beri ilk defa katıldığı resepsiyonda iş, sanat, spor, basın camiası ve çeşitli kesimlerden birçok davetli yer aldı.

Resepsiyonda bir basın mensubunun yaş gününü kutlaması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, bugünün aynı zamanda doğum günü olduğunu belirterek, “Herkes artık biliyor. Cumhuriyet ile birlikte ben de bir yaş daha yaşlanmış oldum veya büyümüş oldum. Allah hayırlı ömür versin herkese” dedi.

RESEPSİYONA KATILANLARA TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Gül Cumhuriyet’in 90. yıl dönümünün kutlanıldığını kaydederek, “Öncelikle katılan herkese teşekkür ediyorum. 90 yıl her ne kadar milletlerin hayatında çok büyük bir dönem olmasa da yine de tabii ki bir asra yaklaşıyor deyince önemli bir kesittir. 90 yıl içerisinde çok şeyler oldu” dedi.

“ÖZGÜVENİMİZİ KAYBETMEDEN NOKSANLARIMIZI GİDERMELİYİZ”

Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı açıklamada, daima ileri gidilmesi ve büyümek gerektiğine işaret ederek, “Daima yeni hamleler yapmamız lazım. Daima önümüzdekileri yakalama ve onları geçme azmi, enerjisi ve ortamı oluşturmamız gerekir. Şimdi önümüzdeki en büyük sınavın bu olduğu kanaatindeyim. Yoksa Türkiye bu haliyle muhakkak ki yine güçlü bir ülkedir ama fert başına millî geliri 25 bin doları geçmiş, 30 bin dolara yaklaşmış ülke haline gelebilmesi için hala yapacak çok şeyimiz var. Bunun da farkında olmamız gerekir. Bir taraftan özgüvenimizi kaybetmememiz ama diğer taraftan da noksanlıklarımızı bilerek onlara kapatmak için büyük bir azimle çalışmamız gerekiyor. Bunun için de birçok enerji var. Bunları sinerjiye dönüştürmesini bilmemiz gerekir” dedi.