Ordu

Ordu ve Giresun illerine iki günlük bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, ilk durağı olan Ordu’ya giderken yolu üzerinde bulunan Ünye ve Fatsa’da vatandaşlarla bir araya geldi. Her iki ilçede de vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra valiliği ziyaret ederek vatandaşlara hitap etti. Konuşmasında ziyaretinin, 30 yıldan fazla bir süre sonra Ordu’ya ilk Cumhurbaşkanı ziyareti olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, Ordu’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca belediye, garnizon ve Ordu Üniversitesi’ni de ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Ordu’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Samsun’dan karayoluyla geçtiği Ordu’nun Ünye ilçesinde güllerle karşılandı.

“ÜNYE KENDİSİNİ HER BAKIMDAN FARK ETTİRİYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, “Burası çok köklü tarihi, kültürü olan, çok değerli siyasetçiler, yazarlar, önemli insanlar ve âlimler yetiştirmiş bir ilçemiz. Aslında ilçeye girişten çıkana kadar buradaki tarihi ve kültürü eski evlerden, konaklardan ve mimariden şehrin güzelliklerini hemen görüyorsunuz. Ünye kendisini her bakımdan fark ettiriyor” dedi.

 

CUMHURBAŞKANI GÜL, FATSA’DA VATANDAŞLARA HİTAP ETTİ

Konuşmasının ardından Fatsa’ya geçen Cumhurbaşkanı Gül, Fatsa’da da vatandaşlar tarafından yoğun sevgi ve ilgiyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, daha önce milletvekili olduğu dönemde Fatsa’yı ziyaret ettiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Bugün Cumhurbaşkanı olarak ilk defa gelirken gerçekten Fatsa’yı çok daha farklı gördüm. Fatsa’yı çok daha gelişmiş, çok daha dinamik ve çok daha zenginleşmiş olarak görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Çocukluğumda Karadeniz’de ilk duyduğum, ilkokula gitmeden önce bile duyduğum yer Fatsa olmuştu. Şöyle ki o zaman dayım doktor olarak buraya gelmişti ve burada doktorluk yapmıştı. O zaman sizin sevginizi kazanmış; o günden bugüne muhabbeti, arkadaşlıkları hep devam eder sizin buradaki büyüklerinizle.”

O dönemden bugüne Fatsa’nın, gönlünde ve ailesinde çok ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Daha sonra milletvekili olduğum dönemlerde de hep Fatsa’yı yakından takip etmiştim, ama bugün Cumhurbaşkanı olarak özellikle sizlerle beraber olmak ve Cumhurbaşkanı olarak siz değerli vatandaşlarımı ve çocukluğumdan itibaren irtibatım olan burayı ziyaret etmekten ayrıca büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

 

30 YILDAN SONRA İLK CUMHURBAŞKANI ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, Ordu’da ilk olarak valiliği ziyaret etti. Valiliğe gelişinde yoğun ilgi ve sevgiyle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, aralarında gaziler ve engellilerin bulunduğu vatandaşlarla selamlaştı. Halka hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin, otuz yıldan fazla bir süre sonra Ordu’ya ilk Cumhurbaşkanı ziyareti olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Gül, daha önce çeşitli vesilelerle Ordu’ya geldiğini, ancak Cumhurbaşkanı olarak Ordu’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, kendisine gösterilen yoğun ilgi ve sevgiye de teşekkür etti.

 

“ORDU’YU ZİYARET ETMEKTEN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUM”

Karadeniz’in Türkiye’nin en güzel, en yeşil yerlerinden, Ordu’nun da Karadeniz’in en güzel ve en müstesna yerlerinden birisi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Ordu’nun, fındığı, güzelliği ve halkının çalışkanlığı, yetiştirdiği değerli siyasetçileri, devlet adamları, yazarları, edebiyatçıları, fikir insanları, sanatçıları ve âlimleriyle çok ayrı bir yeri vardır. İşte böyle bir ilimizi Cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmekten gerçekten çok büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

“ORDU ÇOK DEĞİŞTİ VE İLERLEDİ”

Ordu Valiliği’nde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, kendisine yol boyunca gösterilen sevginin, şahsında devlete ve millete olan sevginin tezahürü olduğunu, söyledi.

Ordu’nun çok değiştiğini ve ilerlediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Büyükşehir olmak demek, her şeyin daha büyük şekilde koordine edilmesi demek. Planlamanın bu şekilde yapılması, kaynakların kullanımının büyük ölçekteki bir havuz içinde kullanılması muhakkak ki daha büyük hizmetler olarak bütün Ordulu vatandaşlarıma yansıyacaktır” dedi.

ZİYARET ANISINA 52 BİN FİDAN

Vali Kenan Çiftçi de yaptığı açıklamada, ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Gül adına Ordu merkez ve ilçelerine 52 bin fidan dikildiğini. Ordu’nun en büyük ceviz fidanı ormanı olan Çatalpınar’daki ormana “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül” adının verildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül de, bunun, kendisi için en büyük hediyenin olduğunu söyledi.

ORTA CAMİİ’NDE CUMA NAMAZI

Cumhurbaşkanı Gül, valiliğin ardından, Cuma Namazını Orta Camii’nde kıldı. Camiden çıkışında Cumhurbaşkanı Gül, kendisini bekleyen vatandaşlarla sohbet etti.

BELEDİYE ZİYARETİ

Cuma Namazının ardından yürüyerek Ordu Belediyesi’ne gelen Cumhurbaşkanı Gül, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ile görüştü ve belediyenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı açıklamada, şehirlerin gerçek sahiplerinin belediyeler olduğunu ifade ederek, “Bir şehrin uzun vadeli geleceğini belediyeler ve belediye başkanları aslında tayin eder. İmar, çevreyle ilgili konular, tamamen onların vizyonuyla ilgilidir. Eğer şehirleri biz geniş bir vizyon ile güzelleştirebilirsek, hatta bazı yerlerde güzelliğini bozdurmazsak o zaman oralar yaşanabilir hale gelir” dedi.

 

CUMHURBAŞKANI GÜL’E EL YAPIMI BASTON

Cumhurbaşkanı Gül’e, ziyaretinin ardından belediye binasından ayrılırken 86 yaşındaki Salih Elibol tarafından el yapımı baston hediye edildi. Elibol, bastonu Cumhurbaşkanı Gül’e, babasına vermesi için hediye ettiğini söyledi.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPAN SPORCULARLA SOHBET

Cumhurbaşkanı Gül, belediye ziyareti sonrası Boztepe'de öğle yemeği yedi. Restorana gelişinde Boztepe Yamaç Paraşütü Spor Kulübü üyeleriyle sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, aralarında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Yılmaz'ın da bulunduğu yamaç paraşütçülerinin atlayışlarını izledi.

Fındık ve çilek ikramında bulunan yöresel kıyafetli çocuklarla sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, Ordu'da yetişen fındık ve fındık ürünleri, kivi, çilek hakkında yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Gül daha sonra yöresel ürünler ile “Fındıktaki Alın Teri” isimli sergiden Anadolu Ajansı foto muhabirleri tarafından hazırlanan bazı fotoğrafların yer aldığı stantta incelemelerde bulundu.

 

GARNİZON VE FABRİKA ZİYARETİ

Boztepe’deki öğle yemeğinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, önce İl Jandarma Komutanlığı’nı, daha sonra ise Sanset Gıda Sagra Çikolata Fabrikası’nı ziyaret etti.

 

CUMHURBAŞKANI GÜL ORDU ÜNİVERSİTESİ’NDE

Daha sonra programı çerçevesinde Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül’ü, üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri alkışlarla karşıladı.

Cumhurbaşkanı Gül, rektörlükte yaptığı açıklamada, her il ziyaretinde mutlaka üniversitelere gittiğini belirtti. Türkiye’nin 81 ilinde üniversite olduğunu, bazı illerde birden fazla üniversite bulunduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, bütçeden en büyük payın eğitime ayrıldığını belirterek, kamu kaynaklarının büyük bölümünün üniversitelere aktarıldığını söyledi.

“ŞEHRİN ADINI TAŞIYAN ÜNİVERSİTENİN ORDU İLE BÜTÜNLEŞMESİ ÖNEMLİDİR”

Ordu Üniversitesi’nin kurulması için çok kişinin çaba harcadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, şehrin adını taşıyan üniversitenin Ordu ile bütünleşmesi gerektiğini dile getirdi. Üniversitelerin bütünleşirken kentlerin seviyesini artırması gerektiğini anlatan Cumhurbaşkanı Gül şöyle konuştu: “Şehrin gelişmesine, kalkınmasına, kültürel hayatına lokomotif görevi yapacaktır. Üniversite hocaları dünyayı en çok gezen, okuyan insanlar olduğuna göre, vizyonu en geniş insanlar olmaları lazım. Dolayısıyla bu yöreye, Ordu ve çevresine de bilgilerini en iyi şekilde aktarabilmeliler.”

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, şehit aileleri, gaziler, ilin üst düzey kamu görevlileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş adamları ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, salona girişinde şehit aileleri ve gazilerin oturduğu masaya giderek konuklar adına ailelerle tokalaştı. Ordu’yu Cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Gül, uzun yıllar boyunca Ordu’ya Cumhurbaşkanı gelemediğini bildiği için kente daha önce gelmek istediğini, ancak 2011’deki planın ertelenmek zorunda kaldığını anlattı.

 

CUMHURBAŞKANI GÜL, KENDİSİNE GÖSTERİLEN SEVGİ İÇİN ORDULULARA TEŞEKKÜR ETTİ

Çarşamba Havalimanı’ndan karayoluyla Ordu’ya gelirken yol boyunca kentteki gelişmeleri gördüğünü, kent merkezindeki ziyaretlerinde de yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Ünye, Fatsa ve şehir merkezinde kendisine gösterilen sevgi için Ordululara teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Gül, bunun kendi şahsında devlete ve millete bağlılığı ve sevgiyi ifade ettiğini belirtti.

“ORDU, CENNET GİBİ BİR ŞEHİR”

Cumhurbaşkanı Gül, bazı illerde siyasetçilerin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin “ayrı ayrı telden çaldığını” ifade ederek, “Bir araya gelemeyen, bir masa etrafında oturamayan bazı illerimizi görüyorum ve görüyorum ki su akarken onlar testilerini de dolduramıyorlar. Onun için burada gördüklerimden çok memnun oldum” diye konuştu. Ülkenin ve şehirlerin kıymetinin bilinmesini isteyen Cumhurbaşkanı Gül, Ordu’yu “cennet gibi bir yer” diyerek tanımladı. Kayseri’de yeşilliğe hasret olduklarını söyleyen Gül, “Üç söğüt ağacı görsek bir suyun kenarında ‘Ne kadar yeşilmiş’ deriz. Sizler adeta cennette yaşıyorsunuz. Bir tarafta deniz, yaylalar her zaman çok güzel buralar. Bunun kıymetini mutlaka bilmek lazım” dedi.

ORDU-GİRESUN HAVAALANI İNŞAAT SAHASINDA İNCELEME

Cumhurbaşkanı Gül, çeşitli temas ve incelemeler gerçekleştirmek üzere bulunduğu Ordu’da, Ordu-Giresun Havaalanı inşaat sahasını inceledi ve balıkçı barınağına giderek, balıkçılarla bir süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Gül, kaldığı otele yaklaşarak siren çalan ve “Sayın Cumhurbaşkanımız, fındığın başkentine hoş geldiniz” yazılı pankart açan 15 balıkçı teknesindeki balıkçıları, odasının penceresini açarak selamladı.

 

BALIKÇI BARINAĞINI ZİYARET

Daha sonra balıkçı barınağını ziyaret ederek balıkçılarla sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, balıkçılardan ağ yapımı hakkında bilgi aldı ve birkaç ilmek ağ ördü.

Daha sonra programı çerçevesinde Gülyalı ilçesindeki Ordu-Giresun Havaalanı inşaat sahasına giderek incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

 

Ordu’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Giresun’a geçti.