Danimarka

Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe II. Margrethe’nin davetlisi olarak, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte, Danimarka’ya bir devlet ziyareti gerçekleştirdi. İki ülke tarihinde bir ilki teşkil eden ziyarette, ilişkilerin 18. yüzyıl ortalarına kadar gittiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, Danimarka-Türkiye dostluğunun bugün de güçlü bir biçimde devam ettiğini söyledi. İş Forumu’nda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin potansiyeline vurgu yapan Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin son gününde Danimarka İslam Toplumu temsilcilerini de kabul etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte, Kraliçe II. Margrethe’nin davetlisi olarak Danimarka’ya bir devlet ziyareti gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Danimarka’da devlet töreniyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Kraliyet Muhafız Birliği Bandosu’nun çaldığı marş eşliğinde uçaktan indi ve Kraliçe II. Margrethe ve Prens Henrik tarafından merdiven başında karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü taşıyan uçağa Danimarka hava sahasına girişinden itibaren, Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 tipi iki adet savaş uçağı refakat etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL AMALIENBORG SARAYI’NDA

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül karşılama töreninin ardından Amalienborg Sarayı’na hareket etti. Kraliyet Süvari Birliği, saray mahalline yakın Esplanaden bölgesinden itibaren Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ün bulunduğu konvoya güzergâh boyunca refakat etti. Amalienborg Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, törenle karşılandı. Daha sonra baş başa görüşmeye geçildi.

 

TÜRK VE DANİMARKALI İŞ ADAMLARI İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Türk ve Danimarkalı iş adamları ile çalışma yemeğine katıldı. İki ülke arasında 2 milyar dolardan az ticaret hacmi bulunduğunu ve yatırımların çok az olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, karşılıklı yatırımların artması gerektiğini söyledi.

DANİMARKA-TÜRKİYE İŞ FORUMU

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Veliaht Prens Frederik ile Danimarka Sanayiciler Birliği’nde düzenlenen İş Forumu açılış oturumuna katıldı. Türkiye’nin başlı başına bir potansiyel olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Harcama paritesine göre 1 trilyon doları geçen GSMH var. Gayrı Safi Millî Hasılası ile Avrupa’nın 6. ve dünyanın da 16. büyük ekonomisi. G-20'nin bir üyesi, 2015 yılında G-20 Zirvesi Türkiye’de yapılacak, bu anlamda uluslararası ekonomik gelişmeleri tabii ki yakından takip ediyoruz ve bunlara katkı vermek için de uğraşıyoruz” dedi.

 

“ŞU BİR GERÇEK Kİ, DANİMARKA VE TÜRKİYE DOST İKİ ÜLKEDİR”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Gül, “Şu bir gerçek ki, Danimarka ve Türkiye dost iki ülkedir. Ayrıca Türkiye’nin AB üyeliği konusunda Danimarka çok güçlü bir destekçimiz. Biraz önce Sayın Bakan söyledi, bu vesileyle şunu da paylaşmak isterim: Danimarka’ya ilk ziyaretimi 2002 yılında bugünkü hükümetin ilk başbakanı olarak gerçekleştirdim. O dönemden hala bazı bakanlar görevde. O ziyaret AB zirve toplantısı vesilesiyleydi, o zirve bizim için önemliydi. Çünkü Türkiye ile müzakerelere başlama konusundaki ilk karar ve açıklama o zirvede gelmişti ve en kısa süre içerisinde Türkiye ile müzakerelere başlayacağız denilmişti. 2004 yılında da resmî olarak bu karar alınmıştı. Bu süre içinde de Danimarka daima bizi destekledi. İnanıyorum ki bu destek devam edecektir” dedi.

Toplantıya, Danimarkalı ve Türk iş adamlarını daha çok iş ve ticaret yapmaya teşvik etmek için katıldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, iki ilkenin ticaret hacimlerine kıyasla iki ülke arasındaki 1,8 milyar dolarlık ticaret miktarının çok düşük olduğunu kaydetti.

HOUSE OF GREEN VE MOLLER-MAERSK ZİYARETİ

İş Forumu açılış oturumunun ardından yürüyerek “House of Green”e geçen Cumhurbaşkanı Gül ve Veliaht Prens Frederik’i İklim, Enerji ve İskân Bakanı Rasmus Helveg Petersen ile “House of Green”in Müdürü Finn Mortensen karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül ve Veliaht Prens Frederik’e yeşil enerji hakkında bir film gösterimi yapıldı ve salondaki uygulamalar üzerinde den çalışmalar hakkında bilgi sunuldu.

Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca A.P. Moller-Maersk Firması’nı da ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 

KRALİÇE II. MARGRETHE’DEN CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Danimarka Kraliçesi II. Margrethe ve eşi Prens Henrik tarafından Amalienborg Sarayı’nda onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, yemekte yaptığı konuşmada, “Mutlu insanlar diyarı” olarak bilinen Danimarka ile Türkiye arasındaki ilk devlet ziyareti vesilesiyle Kopenhag’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

 

“İKİ ÜLKE VE HALKLARI, ÇOK YÖNLÜ ETKİLEŞİMLERİNİ BUGÜNE KADAR SÜRDÜRMÜŞTÜR”

Danimarka ile 1756 yılında imzalanan ve Osmanlı tarihinde bir ilki teşkil eden Dostluk, Seyri Sefain ve Ticaret Anlaşması’nın “Osmanlı Devleti ile Danimarka Krallığı arasında ebedi barış ve samimi dostluk tesis edilecektir” ifadeleriyle başladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Memnuniyetle müşahede ediyoruz ki, 258 yıllık köklü bir maziye dayanan Türkiye-Danimarka ilişkilerine damgasını vuran ilkeler, tam da bu dostluğu yansıtan ortaklık ve iş birliğidir” dedi.

DANİMARKALI YAZAR ANDERSEN’İN İSTANBUL TASVİRİ

Avrupa’nın en yeşil başkentine gerçekleştirmekte olduğu tarihî ziyaretin, mazisi yüzyıllara dayanan dostluğu her alanda perçinlemesini temenni ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle tamamladı: “Son olarak, Andersen’in zamanında İstanbul için yaptığı şu çarpıcı tasviri, bugün bütün ihtişamıyla bizleri karşılayan ‘tüccarlar limanı’ Kopenhag şehriyle ile ilgili olarak ben de tekrarlamak istiyorum: ‘Karşımızda sadece rüyalarda görebileceğimiz bir güzellik duruyordu… Üstüne büyülü bir sis perdesi çöken bu muhteşem şehrin denizini, güneşte pırıl pırıl parlayan gemiler süslüyordu... Yeşile çalan parlak gökyüzünün altında böylesine bir güzelliği daha önce hiç görmemiştim’.”

DANİMARKA PARLAMENTOSU ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin ikinci gününde ilk olarak Parlamento Başkanı Mogens Lykketoft ile görüştü.

 

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Danimarka’daki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Thorning-Schmidt ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Danimarka ile Türkiye’nin ilişkilerinin oldukça eskiye gittiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, ziyaret vesilesiyle iki ülke ilişkilerine yeni bir ivme kazandırmak ve ilişkileri daha da ileriye taşımak arzusu içerisinde olduklarını ifade etti.

 

“UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE ÖNEM VERİYORUZ”

Dış politika ile ilgili konuların da önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, iki müttefik ülke olarak Ukrayna ve özellikle Kırım’daki gelişmeleri detaylı biçimde ele aldıklarını ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdikleri önemi tekrarladıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Bu konudaki de facto durumların Avrupa’da başka rahatsızlıkları ve başka problemleri doğurabileceğini, o açıdan uluslararası hukukun, bunun daima göz önüne alınması gerektiği üzerinde durduk. Ayrıca bu konularda soğukkanlı olunmasını ve uluslararası hukuka özellikle riayet edilmesini, yoksa yeni bir soğuk savaş döneminin başlamasının hiç kimseye faydasının olmayacağını, bundan herkesin çok zarar göreceğine ilişkin fikirlerimizi de paylaştık” dedi.

“SURİYE’DE YAŞANAN TRAJEDİLERİ EN İYİ BİLEN ÜLKE TÜRKİYE’DİR”

Suriye’de yaşanan trajedileri en iyi bilen ülkenin Türkiye olduğuna, bunun en fazla yükünü çeken ülkelerden birinin de Türkiye olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’de 250 bine yakın Suriyeli göçmenin bulunduğunu, bunların bir kısmının kamplarda, çok sayıda Suriyelinin de kendi imkânları ile Türkiye’de yaşadığını ve şimdiye kadar Türkiye’nin 2,5 milyar doların üzerinde harcama yaptığını ifade etti.

DANİMARKA BAŞBAKANI THORNİNG-SCHMİDT'TEN CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA YEMEK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ortak basın toplantısının ardından Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt tarafından onuruna verilen yemekte bir konuşma yaptı.

Konuşmasında gösterilen misafirperverlik için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasında imzalanan Dostluk ve Ticaret Anlaşması’na sadık kalındığını ve bunun sürdürüldüğüne işaret ederek, “Türkiye ve Danimarka ile NATO’da, AGİT’te Avrupa Konseyi’nde ve birçok platformda hep beraber. AB üyeliğimizi de destekleyen bir ülke, biraz önce de bu desteğinizi güçlü bir şekilde ifade ettiniz, tekrarladınız. Bundan dolayı bir kez daha size teşekkür ediyorum” dedi.

 

CUMHURBAŞKANI GÜL, NOVO NORDISK’İ ZİYARET ETTİ

Onuruna verilen öğle yemeğinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile birlikte dünyaca ünlü Novo Nordisk firmasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

 

BAYAN GÜL PRENS MARY İLE BİR ARAYA GELDİ

Danimarka ziyaretinde Cumhurbaşkanı Gül’e eşlik eden Bayan Gül, Veliaht Prenses Mary ile bir araya geldi.

Bayan Gül’ü Amalienborg Sarayı’nda ağırlayan Veliaht Prenses Mary, onuruna bir öğle yemeği verdi. Prenses Mary, yemek esnasında şiddete maruz kalan kadın ve çocuklara yönelik olarak himayesinde faaliyet gösteren Mary Vakfı ile sığınma evi hakkında bilgi verirken Bayan Gül de Türkiye’de yapılan çalışmaları anlattı. Yaklaşık 1,5 saat süren yemeğin ardından Bayan Gül, Prenses Mary birlikte Danner Kadın Sığınma Evi’ni ziyaret etti.

Kadın ve çocuklara yönelik hizmet veren Danner Kadın Sığınma Evi’nin çalışmaları hakkında hazırlanan sunumu dinleyen Bayan Gül, daha sonra Prenses Mary ile birlikte sığınma evini gezdi. Ortak yaşam alanı olan salonda kadın ve çocuklarla bir araya gelen Bayan Gül, bir süre ev sakinleri ile sohbet etti. Bir saat süren ziyaret basına kapalı olarak gerçekleşti.

Bayan Gül, Danimarka programı kapsamında ayrıca, Kraliyet Ailesi’ne ait sanat eserlerinin de sergilendiği Ulusal Sanat Galerisi’ni gezdi. Müzede, Danimarkalı ressamların eserlerinin yer aldığı bölümü gezen Bayan Gül, 15-19. yüzyıllar arasında İstanbul’un resmedildiği tablolarla yakından ilgilendi. Bayan Gül, Kraliçe II. Margrethe’in resmî akşam yemeği konuşmasında değindiği Danimarkalı Ressam Melchior Lorck’un İstanbul ve Süleymaniye Camisi’ni konu alan çizimlerini de inceledi.

 

CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN DANİMARKA KRALİÇESİ II. MARGRETHE ONURUNA RESEPSİYON

Cumhurbaşkanı Gül, Danimarka ziyaretinin ikinci gününde Kraliçe II. Margrethe onuruna bir resepsiyon verdi. Cumhurbaşkanı Gül ile Bayan Gül, Danimarka Kraliçesi II. Margrethe ve Prens Henrik’i otelin girişinde karşıladı ve birlikte konserin düzenlendiği salona geçtiler. Fatih Erkoç ve orkestrası tarafından verilen konseri izleyen Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül, Danimarka Kraliçesi II. Margrethe ve Prens Henrik, daha sonra XVI. Louis Salonu’nda düzenlenen resepsiyonda Türk ve Danimarkalı davetlilerle bir araya geldi.

 

KRALİÇE II.MARGRETHE CUMHURBAŞKANI GÜL'Ü UĞURLADI

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Amelienborg Sarayı'nda Galeri Salonu’nda bulunan Şeref Defteri ve cam defteri imzaladılar. Ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Danimarka Kraliçesi II. Margrethe ve Prens Henrik tarafından saraydan uğurlandılar.

DANİMARKA İSLAM TOPLUMU HEYETİNİ KABUL

Ardından Cumhurbaşkanı Gül, Danimarka İslam Toplumu heyetini Mariott Otel’de kabul etti.

ROSENBORG KALESİ ZİYARETİ

Daha sonra Bayan Gül ile birlikte Rosenborg Kalesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül'ü, kaleye gelişlerinde Kale Müzesi Müdürü Jorgen karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, sırasıyla Tablo Salonu ile Kral IV. Christian’ın savaş giysilerinin bulunduğu bölüm ve altın ve fildişi obje koleksiyonları, savaş malzemeleri ve son olarak Kraliyet Hazinesi’nin yer aldığı kısımları ziyaret etti. Danimarka’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül Ankara’ya döndü.

Danimarka’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül Ankara’ya döndü.