Birleşik Arap Emirlikleri Özel

Birleşik Arap Emirlikleri Özel

 

Türkiye’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne 15 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmî ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke ilişkilerinin ekonomik iş birliğinden öte stratejik bir vizyona kavuştuğuna dikkat çekerek, BAE’li iş adamlarını Türkiye’de yatırım yapmaya davet etti. Cumhurbaşkanı Gül iş adamlarına, “Son iki krizde de Türk ekonomisi başarısını test etti ve gösterdi. Gelin hep beraber iş birliğinin, dayanışmanın örneğini verelim” şeklinde seslendi.

İş Forumu
Dubai Emiri
Dubai Meydanı

Türkiye-BAE İş Forumu Toplantısı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan’ın davetlisi olarak, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte BAE’ye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül’ü Abu Dabi Havalimanı’nda, Birleşik Arap Emirlikleri Başbakan Yardımcısı ve Devlet Başkanlığı işlerinden sorumlu Şeyh Monsur, Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed El Nahyan, Ekonomi Bakanı Sultan Bin Said Monsuri ve Türkiye’nin Abu Dabi Büyükelçisi Vural Altay karşıladı.

HATTAT HASAN ÇELEBİ’NİN ŞEYH ZAYED CAMİSİ’NE KATKILARI

Cumhurbaşkanı Gül, BAE ziyaretinin ikinci gününde, dünyanın sayılı büyük camilerinden Şeyh Zayed Camisi'nde incelemelerde bulundu ve yetkililerden cami hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Sahibi Hattat Hasan Çelebi'nin eserlerinin de yer aldığı camide, Hasan Çelebi, Cumhurbaşkanı Gül'e eserleri hakkında bilgi verdi.

Buradaki programının ardından Abu Dabi Büyükelçiliği’ne geçen Cumhurbaşkanı Gül, Abu Dabi Büyükelçisi Vural Altay’dan bilgi aldı.

BAE DEVLET BAŞKANI ŞEYH HALİFE İLE GÖRÜŞME

Daha sonra Abu Dabi’deki resmî temaslarına başlayan Cumhurbaşkanı Gül, Müşrif Sarayı'nda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Halife Bin Zayed El Nahyan tarafından resmî törenle karşılandı.

Resmî Karşılama
Şeyh Zayed Camisi
Büyükelçilik

İki ülkenin heyetlerinin katılımıyla gerçekleştirilen görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanı Gül ve Şeyh Halife baş başa görüşmeye geçti.

“KÖRFEZ ÜLKELERİYLE İLİŞKİLER TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanı Gül baş başa görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerinin ulaştığı seviyeden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Körfez ülkeleriyle ilişkilerin Türkiye için önemine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Gül, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Körfez İşbirliği Teşkilatı Başkanlığını başarılı bir şekilde yaptığını de kaydederek, Şeyh Halife’ye teşekkür etti. Şeyh Halife, görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Gül’ün onuruna öğle yemeği verdi.

Akşam Yemeği
Zayed Üniversitesi
Dubai Metrosu

ABU DABİ EMİRİ'NİN ANNESİ ŞEYHA FATIMA'DAN, BAYAN GÜL ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül'e Birleşik Arap Emirlikleri'ne yaptığı ziyarette eşlik eden Bayan Gül, Abu Dabi Emiri Şeyh Halife'nin annesi Şeyha Fatima Bint Mübarek El Ketbi ile bir araya geldi.

KADINLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ ZİYARETİ

Bayan Gül, görüşmenin ardından Şeyha Fatima'nın onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı. Daha sonra Kadınlar Birliği Derneği'ne giden Bayan Gül, burada çiçeklerle karşılandı. Devlet Bakanı Maitha El Shammsy'nin eşlik ettiği Bayan Gül, dernek başkanı Noura El Suwaidi'den çalışmalar hakkında bilgi aldı ve tanıtım filmini izledi.

DERNEKTE ÇALIŞAN KADINLARLA SOHBET

Dernekte çalışan kadınların el işi ürünlerinin ve takılarının sergilendiği galeriyi gezen Bayan Gül, kadınlarla sohbet etti. Şeref Defteri'ni de imzalayan Bayan Gül, dernekten ayrılmadan önce çalışanlarla anı fotoğrafı çektirdi.

“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLER GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE İLERLİYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, BAE temasları çerçevesinde Zayed Üniversitesi ve dünyanın ilk ekolojik kenti olarak inşa edilen Masdar Şehri'nde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül'ü üniversiteye gelişinde Birleşik Arap Emirlikleri Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Şeyh Nahyan Bin Mübarek El Nahyan karşıladı. Üniversitenin rektörü, fakülte dekanları ve bir grup öğrenci ile sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, burada, Bilkent Üniversitesi'nden öğrencilerle telekonferans yöntemiyle kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

DÜNYANIN İLK EKOLOJİK KENTİ: MASDAR ŞEHRİ

Daha sonra dünyanın ilk ekolojik kenti olarak inşaatı süren Masdar Şehri'ni ziyaret ederek, incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, elektrik akımıyla hareket eden ve belirli bir hat üzerinde sürücüsüz ilerleyen otomobille kısa bir gezinti yaptı.

ŞEREF DEFTERİNE DOKUNMATİK İMZA

Masdar Şehri'nin elektronik ekran şeklindeki şeref defterine dokunmatik imza atan Cumhurbaşkanı Gül’e, ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu olan ve Abu Dabi'de yüksek lisans yapan Abdullah Kaya adlı Türk öğrenci elektronik ekran hakkında bilgi verdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın, onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül’e, Bayan Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek eşlik etti. Abu Dabi’deki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, yemeğin ardından karayoluyla Dubai’ye geçti.

“BAE’DEKİ BAŞARININ ALTINDA ORGANİZASYON KABİLİYETİ VE DİSİPLİN YATIYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, BAE temaslarının üçüncü gününde Türkiye-BAE İş Forumu Toplantısı'na katılarak bir konuşma yaptı. Dışişleri Bakanı olarak geldiği 2005 yılından bu yana geçen süre içinde BAE'de büyük gelişmeler yaşandığını, bunları uzaktan da olsa takip ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ülkedeki gelişmeleri bugün yakından bizzat görmekten de heyecan duyduğunu ve etkilendiğini bildirdi. BAE'deki başarının temelinde çok büyük bir organizasyon kabiliyeti, etkin bir çalışma ve büyük bir disiplin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “BAE'nin her tarafında gaz ve petrol yok. Dünyanın gaz ve petrole sahip olan başka ülkeleri de var, oralardaki hali biliyoruz. Buradaki gelişmeyi biliyoruz. Bu tamamen vizyon istiyor” dedi.

“YATIRIM ORTAMI İYİLEŞTİ, HUKUK ORTAMI GÜVENİLİR”

Son 10 yılda Türkiye'de büyük değişim yaşandığına, olağanüstü bir reform sürecinden geçildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, iş adamlarına, “Bu reform süreci Türkiye'yi çok değiştirdi. Bazılarınızın, eski yıllarda Türkiye ile bazı tecrübeleriniz olmuş olabilir. O Türkiye tamamen gitti, tamamen yeni bir Türkiye var. Bunu bütün dostlarımızın bilmesini isterim” şeklinde seslendi. Cumhurbaşkanı Gül, siyasi, hukuki ve ekonomik alanlarda yapısal değişikler yapıldığını, bunun sonucunda da Türkiye'deki yatırım ortamının çok iyileştiğini, güvenilir bir hukuk ortamı ortaya çıktığını vurguladı.

TİCARET HACMİ HEDEFİ: 10 MİLYAR DOLAR

İki ülke arasında 5 milyar dolar seviyesinde olan ticaret hacminin en kısa sürede 10 milyar dolara çıkarılması için gerekli çalışmalara başlandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, bu hedefin de üzerine çıkılabileceğini, Dubai'nin "reexport" yapan bir ülke olarak, ticari kapasitesinin nüfusuyla sınırlı olmadığını vurguladı.

“GEÇİCİ ORTAKLIKLAR YERİNE STRATEJİK, BÜYÜK ORTAKLIKLAR KURMALIYIZ”

Konuşmasının sonunda, ‘İş yapmak isteyen yol da bulur, iş yapmak istemeyen sebep de bulur’ Arap atasözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, "İş yapmak için çok yol var, yollar da çok açık, önümüzde duruyor. Bir de sizi destekleyen devlet adamları var. Gelin hep beraber bunları değerlendirelim, iş birliğinin, dayanışmanın örneğini verelim. Siz Türkiye'ye geldiğinizde yabancılık hissetmezseniz, Türkler de Dubai'de yaşarken yabancılık hissetmiyorlar. Geçici iş birlikleri, geçici ortaklıklar yerine stratejik, büyük ortaklıklar kurmamız lazım” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, DUBAİ EMİRİ EL MAKTUM İLE BİR ARAYA GELDİ

Toplantının ardından (BAE) Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, El Maktum'un onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı. Bu sırada, Bayan Gül de, El Maktum'un eşi Prenses Haya Bint El Hüseyin ile bir araya geldi.

DUBAİ METROSU VE MEYDAN OTELİ’NDE İNCELEME

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Dubai Metrosu’nda ve Meydan Projesi’nin bir bölümü olan Meydan Oteli’nde incelemelerde bulundu. Türk-Japon konsorsiyumu tarafından inşa edilen Dubai Metrosu’nun El-Gubayba istasyonunda yetkililer, Cumhurbaşkanı Gül’e metronun özellikleri ve yapımına ilişkin bilgi sundu. Cumhurbaşkanı Gül, metronun ardından, dünyanın en büyük yatay binasının yer aldığı 30 milyon metrekarelik alan üzerine yapılması planlanan Meydan Projesi'nin, 2 milyon metrekarelik tamamlanan kısmında yer alan Meydan Otel'ine giderek incelemelerde bulundu.

BAE’DEKİ TÜRK VATANDAŞLARLA BULUŞMA

Cumhurbaşkanı Gül akşam ise, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan vatandaşlarımızla bir araya geldi. Vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Türklerle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, BAE’de samimi ve içten siyasi görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi. İki ülke ilişkilerinin sağlamlığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Sizler vasıtasıyla bu sağlam ilişkilerin daha da güçlü bir şekilde geleceğe taşınacağından eminim” dedi.

“BAE’DEKİ TÜRKLER, BU ÜLKENİN GELİŞİMİNE ÖNEMLİ KATKILAR YAPIYORLAR”

Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine değinerek karşılıklı ticaretin ve yatırımların güçlü şekilde devam ettiğini söyledi. BAE’deki Türklerin, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Hepiniz çok değerli işler yapıyorsunuz. Burada bulunduğunuz konumların, yaptığınız işlerin, üstlendiğiniz sorumlulukların farkındayız. BAE’deki yetkililerin de sizlerle ilgili söyledikleri şeyler hep gurur verici. En üst seviyede görevler, sorumluluklar alıyorsunuz ve bu ülkenin her bakımdan gelişmesine, kalkınmasına katkıda bulunuyorsunuz. Bunu bana her vesileyle söylediler. Bundan gerçekten büyük bir gurur duyuyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Gül konuşmasının ardından, Bayan Gül ile birlikte, toplantıya katılanlarla sohbet etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN SON GÜN TEMASLARI

Cumhurbaşkanı Gül, BAE ziyaretinin son gününde, 9 Mart 2012’de hizmete girmesi öngörülen Rixos Oteli’nde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü, otele gelişinde Rixos Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince ve diğer ilgililer karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül incelemeleri sırasında, Dubai’deki yapay palmiye adasının en ucunda yer alan otelin konumuna işaret ederek otelden Dubai’nin şehir siluetinin ve sembolik binalarının görülebildiğini söyledi.

BAE temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Ankara’ya döndü.