Tekirdağ

Tekirdağ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Tekirdağ ve Kırklareli ’ne iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

Tekirdağ’a gelişinde Cumhurbaşkanı Gül’ü, Vali Ali Yerlikaya, İl Milletvekilleri, 5. Kolordu Komutanı Korg. Tahir Bekiroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Gül ilk olarak valiliği ziyaret etti. Valiliğe gelişinde vatandaşları selamlayan ve onlarla tokalaşan Cumhurbaşkanı Gül, vatandaşlarla sohbet etti. Cumhurbaşkanı Gül'e iki çocuk tarafından çiçek verildi. Burada kendisine yoğun ilgi ve sevgi gösteren vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasına sıcak havada kendisine gösterilen sevgi ve muhabbetten dolayı teşekkür ederek başladı.

 

Karşılama
Halka Hitap
Valilik Ziyareti
Soru - Cevap
Belediye Ziyareti
Namık Kemal Üniversitesi
Ticaret Borsası
Garnizon
Akşam Yemeği

 

VATAN ŞAİRİ NAMIK KEMAL’İN MEMLEKETİ TEKİRDAĞ

Cumhurbaşkanı Gül daha önce başka vesilelerle Tekirdağ'a çok geldiğini ancak Cumhurbaşkanı olarak gelmesinin bugüne nasip olduğunu dile getirerek, Tekirdağ'ın, Türkiye'nin Avrupa'daki, Trakya'daki büyük kenti olduğunu söyledi. Bu tarihî vilayette vatandaşlarla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Tekirdağ'ın, vatan şairi Namık Kemal'in doğduğu, tarımın, sanayinin, ticaretin çok geliştiği il olduğunu aktardı.

 

 

“IRAK'TA OLUP BİTENLER BİR İÇ SAVAŞ, MEZHEP SAVAŞI GÖRÜNTÜSÜ VERİYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, her şeyin başının huzurlu, saygılı, mutlu, karşılıklı sevgi ve muhabbeti koruyarak gelişme ve kalkınma olduğunu belirterek, "Maalesef komşumuz Irak'ta olup bitenler bir iç savaş, mezhep savaşı gibi görüntü veriyor. Bunlar çok üzücüdür. Müslümanlıkta bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibi yasaklanmıştır. Ama gördüğünüz gibi cehalet, öfke, kin söz konusu olunca insanlar birbirini nasıl yok ediyorlar. Onun için bir an önce komşularımızda huzurun, komşu ülkelerde barışın olmasını canı gönülden istiyoruz ve bunun için var gücümüzle çalışıyoruz. Ayrıca Musul'daki Başkonsolosluğumuzdaki görevlilerimizi ve birçok sivil vatandaşımızı sağ salim Türkiye'ye getirmek için de emin olun ki devletin bütün ilgili birimleri teyakkuz halinde. Bütün ilgililer gece gündüz koordine halinde ve büyük bir çalışma içerisinde. İnşallah bu vatandaşlarımızı ve konsolosluktaki görevlilerimizi Türkiye'ye sağ salim getireceğiz. Bunun için uğraşıyoruz. Ayrıca Türkiye, iki ateş arasında kalan Irak'taki Türkmen kardeşlerimizin her zaman yanında olmuştur ve yanında olmaya devam edecektir. Onları geçmişte de yalnız bırakmadık, bundan sonra da yalnız bırakmayacağız ve gereken her şey yapılmaktadır ve yapılacaktır " dedi.

 

 

“TEKİRDAĞ’IN ASIRLARA DAYANAN BİR TARİHİ VARDIR”

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra valiliğe geçerek açıklamalarda bulundu. Tekirdağ’ın sanayii, tarım, lojistik, ulaştırmada ilin çok ötesinde, Türkiye ile ilgili bir faaliyet ve dinamizmi olduğunu, beş tane sanayii ve ticaret odası, dört tane sanayii ve organize bölgesi, bir tane Avrupa Serbest Bölgesi bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Sanayide Türkiye’nin en büyük üretim firmaları burada üretim yapıyor, istihdam sağlıyorlar. Eminim ki vergilerini de burada ödüyorlardır. Ayrıca tarımda ürettikleriniz Türkiye’yi besliyor, buğdayda, ayçiçeğinde burası öndedir” dedi.

TEKİRDAĞ BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET

Valilik ziyaretinin ardından yürüyerek belediye binasına geçen Cumhurbaşkanı Gül, yürüyüşü sırasında kendisine sevgi gösterisinde bulunanları selamladı ve sohbet etti. Cumhurbaşkanı Gül, belediyeyi ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Tekirdağ'ın kısa bir süre önce büyükşehir belediyesi olduğuna işaret ederek, böylece belediye başkanının sorumluluğunda sadece vilayet merkezinin değil, şehir merkezi kadar büyük olan ilçelerin de bulunduğunu söyledi.

“ŞEHİRLERİN ESAS EMANETÇİLERİ BELEDİYE BAŞKANLARIDIR”

İllerde sadece valileri değil, belediye başkanlarını da ziyaret ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, belediye başkanlarının valilerden farklı olarak şehirde doğan, büyüyen, eşi dostu akrabası orada olan insanlar olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, "Şehirlerin esas emanetçileri belediye başkanlarıdır. Şehri uzun vadede yaşanabilir yapmak da yaşanamaz hale getirmek de belediye başkanlarının politikalarıyla ilgilidir" dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ'NDE

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Tekirdağ’da Namık Kemal Üniversitesi'ni ziyaret etti. Üniversite’ye gelişinde Cumhurbaşkanı Gül’ü, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya, Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve diğer ilgililer karşıladı.

Burada yaptığı açıklamada, üniversitede bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, 2006 yılında kurulan üniversitenin bu kadar büyümesinin ve gelişmesinin, öğrenciler ve akademisyenler açısından takdire şayan olduğunu söyledi.

 

 

ÖĞRENCİLERİN YETİŞTİRİLME KRİTERLERİ

Bu binalarda iyi eğitim verilip verilmediğinin önemli olduğunu, bu yüzden öğretim üyelerinin üzerinde büyük sorumluluk bulunduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, "Ne gerekirse devlet imkânı sunuyor. Sizden de tek beklentimiz size emanet ettiğimiz çocukları en iyi şekilde yetiştirmek. Mezun olduklarında sadece devlette değil özel sektörde, sadece Türkiye'de değil bütün dünyada iş yapabilir bilgi, birikimi ve özgüveni onlara vermektir. Ümit ediyorum ki Namık Kemal Üniversitesi'nde de bu yönde gidiyordur çalışmalar" dedi.

TEKİRDAĞ’DA YATIRIMI BULUNAN İŞADAMLARI İLE ÖĞLE YEMEĞİ

Ziyareti öncesinde ise Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük binasında Tekirdağ’da yatırımı bulunan işadamları ile öğle yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, 2004-2007 yılları arasında Sırbistan-Karadağ Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Vuk Draskovic’i kabul etti. Kabul sırasında Draskovic, Cumhurbaşkanı Gül’e “İmparatorlar Yolu” adlı kitabını hediye etti.

TEKİRDAĞ TİCARET BORSASI ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül üniversite ziyaretinin ardından Tekirdağ Ticaret Borsası 2014 Yılı İlk Ürün Alım Töreni’ne katıldı. Tekirdağ Ticaret Borsası’na gelişinde Cumhurbaşkanı Gül’ü, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarı ve Borsa Meclis Başkanı Bahattin Atıcılar karşıladı. Başkan Sarı’nın takdim konuşmasının ardından alım işlemine geçildi. Açık artırma usulü yapılan satışta, Tekirdağ Zafer Mahallesi'nden gelen Golia cinsi buğday örnekleri, Cumhurbaşkanı Gül ile beraberindekilere sunuldu. Açık artırmaya katılan Cumhurbaşkanı Gül, tonuna 900 lira vererek, 7 ton buğdayı satın aldı. Böylece sezonun ilk ürün satışı gerçekleşmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra buğdayın üreticisi Ali Arabacı'ya ilk mahsul ödülü olarak Reşat altını hediye etti. Yaptığı kısa konuşmada "Hayırlı olsun" dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, "Hepiniz emeğinizin, gayretinizin, hepsinin karşılığını inşallah en güzel şekilde alın. Tekrar hayırlı olsun, kendinize, ailenize, bütün alanlar da satanlar da helal bir şekilde kazanç sağlasın" dedi.

 

 

8. MEKANİZE PİYADE TUGAY VE GARNİZON KOMUTANLIĞI

Ticaret Borsası’nın ardından 8. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanlığı’na geçen Cumhurbaşkanı Gül, burada Garnizon Komutanı Tuğg. Halil Erkek tarafından askeri törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül, Garnizonu ziyaretinin ardından bahçede fidan dikti.

 

 

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, akşam ise Vali Ali Yerlikaya’nın onuruna verdiği yemeğe katıldı. Burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, salona girdiğinde herkesin elini sıkmak istediğini, bunun mümkün olmadığını ancak herkes adına şehit aileleri ve gazilerle el sıkıştığını söyledi. Geldiği andan itibaren Tekirdağ'da vatandaşların çok samimi sevgisini ve muhabbetini gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya'dan sabah geniş bir şekilde brifing aldığını, Büyükşehir Belediyesini ziyaret ettiğini anlattı.

 

 

“TEKİRDAĞ TRAKYA'DAKİ TEK BÜYÜKŞEHİRDİR”

Cumhurbaşkanı Gül, Tekirdağ'ın Trakya'daki tek büyükşehir olduğunu hatırlatarak, "Yeni büyükşehir oldu. Hayırlı olsun hepimize" dedi. Belediyede şehirle ilgili, daha sonra Namık Kemal Üniversitesi’nde üniversiteyle ilgili bilgi aldığını, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun kendisine yeni yapılan büyük hastaneyle ilgili bilgi verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, "Üniversitenin sadece öğrenci sayısından değil, Avrupa'nın gerekli gördüğü kalite belgelerini aldığını gördüm. Buna da çok sevindim. Çünkü gittiğim bütün illerde üniversiteleri hep ziyaret ettiğimde 'Devlet olarak biz size büyük imkânları veriyoruz ama içinde siz ne yapıyorsunuz bunu tam bilmiyorum. Size emanet ettiğimiz çocukları en iyi şekilde yetiştiriyor musunuz, yetiştirmiyor musunuz? Bunu takip edeceğiz' derim" dedi.