Kırklareli

Kırklareli

Cumhurbaşkanı Gül, Tekirdağ’daki temas ve incelemelerini tamamlayarak ertesi gün Kırklareli'ne geçti. Cumhurbaşkanı Gül'ü, Vali Mustafa Yaman, Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç ve diğer yetkililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Gül, valilik önünde yaptığı konuşmada, kendisine gösterilen yoğun ilgi ve sevgiden dolayı vatandaşlara teşekkür ederek, Kırklareli’nde bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, Kırklareli’nin ülkemizin en güzel illerinden birisi, güzel bir Rumeli şehri, doğal güzellikleriyle, ormanlarıyla, tabiatıyla çevresiyle sadece vatandaşlarımızın değil, yabancıların da görmek istedikleri güzel bir şehrimiz olduğunu anlattı.

 

Halka Hitap
Valilik Ziyareti
Soru - Cevap
Belediye Ziyareti
Kırklareli Üniversitesi
Öğle Yemeği
Sancak Tevdi Töreni
81 İl Ziyareti

“TÜRKİYE’Yİ EN GELİŞMİŞ ÜLKELERİN ÖTESİNE TAŞIMAK İÇİN ELBİRLİĞİ İLE ÇALIŞACAĞIZ”

Kırklareli’nin, ülkenin kıymetini bilmeleri konusunda vatandaşlara çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Gül, “Birbirimizi seveceğiz, birbirimizi sayacağız, birbirimizin kıymetini bileceğiz ve ülkemizi Türkiye’yi daha mutlu yapmak için, Türkiye’yi en gelişmiş ülkelerin daha da ötesine taşımak için elbirliği ile gece gündüz hepimiz çalışacağız. Burası çok huzurlu bir şehrimiz, herkesin birbiri ile dostluğu, arkadaşlığı, komşuluğu güçlü. Bunun böyle devam etmesini arzu ediyorum ve geleceğin çok daha iyi olacağını, geleceğin hepimize, çocuklarımıza daha çok güzellikler getireceğinden emin olmanızı istiyorum” dedi.

 

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK CAM FABRİKALARI, İLAÇ FABRİKALARI KIRKLARELİ’NİN KIYMETİNİ ARTIRMAKTADIR”

Cumhurbaşkanı Gül valilikte yaptığı açıklamada ise, Kırklareli’ne ziyaret gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bütün illere yaptığım ziyaretlerde nihayetinde Cumhurbaşkanları bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını temsil ettiği için her zaman bir heyecan olur. Burada da bu heyecanı gördüm. Uzun yıllardan sonra buraya bir cumhurbaşkanı ziyareti olması, gördüğüm kadarıyla yoğun bir ilgi çekiyor. Daha önce çeşitli vesilelerle geldiğim bu güzel ilinize Cumhurbaşkanı olarak ziyaret gerçekleştirirken önce tabii ki vilayeti ziyaret ediyorum. Sonra belediye başkanınızı belediyede ziyaret edeceğim. Sonra üniversiteyi ziyaret edeceğim. Burada ayrıca bir sancak merasimimiz olacak, bu vesile ile Genelkurmay Başkanımız, Kara Kuvvetleri Komutanımız onlar da gelecekler dolayısıyla Kırklareli’nde bugün olağandışı bir günü hep beraber yaşayacağız” dedi.

BELEDİYE ZİYARETİ

Valilikten belediye binasına yürüyerek geçen Cumhurbaşkanı Gül, yolda kendisine sevgi gösteren vatandaşlarla sohbet etti. Başkan Mehmet Siyam Kesimoğlu'ndan çalışmaları hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı açıklamada, belediye başkanlarının şehrin gerçek sahipleri olduğunu kaydetti.

BELEDİYE BAŞKANLARININ ŞEHİRLERDEKİ ROLÜ

Cumhurbaşkanı Gül, belediye başkanlarının, takip ettikleri imar politikalarıyla şehirlerin geleceğini, ya aydınlık ve çok güzel yapabileceğini, ya da güzel iş yapmak için acelecilikten 10-20 yıl sonra şehri yaşanamaz hale getirebileceklerini, bu yüzden belediye başkanlıklarını somut iş yapılan yer olarak gördüğünü kaydederek, "Belediye başkanlıklarını, şehirlerine, insanların en büyük hizmeti yaptıkları makam ve imkân olarak görürüm" dedi.

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ'Nİ ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Kırklareli Üniversitesi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında Türkiye'nin her ilinde üniversite olmasıyla övündüklerini ifade ederek, Kırklareli Üniversitesi'nin 6 yıllık bir üniversite olarak hâlâ kuruluş aşamasında bulunduğunu, kısa süre içerisinde kampüsünün tamamlanacağını umduğunu dile getirdi.

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Kırklareli’nde il protokolü, ilin önde gelenleri, şehit yakınları, gaziler, STK temsilcileri ve iş adamları ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül yemek öncesinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı olarak Kırklareli’ne ilk kez geldiğini belirterek, gelişinin heyecanını şehrin yaşadığını görmekten de büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti. Tüm konuklar adına şehit yakınları ve gazilerin elini sıktığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Hepinize bir kez daha sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum” dedi.

 

“CUMHURBAŞKANI BÜTÜN MİLLETİ TEMSİL EDER VE ÜLKENİN BİRLİĞİNİN, BERABERLİĞİNİN SEMBOLÜDÜR”

Cumhurbaşkanı olarak görevine başladığında bütün illeri ziyaret temek istediğini söylediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Çünkü gördüm ki bazı illerimize, 40 seneden fazla Cumhurbaşkanı ziyareti gerçekleşmemiş. Sizler de biliyorsunuz ki Cumhurbaşkanı bütün milleti, Türk milletini temsil eder ve ülkenin birliğinin, beraberliğinin sembolüdür. Bu anlamda Cumhurbaşkanı ziyaretlerinin önemli olduğuna inanıyordum, gidince de öyle olduğunu gördüm. Önce doğudan başladım, Van’dan, Diyarbakır’dan, Şırnak’tan en zor dönemlerde. Sonra diğer bütün illerimizi de dolaştım. Kırklareli ve Tekirdağ’a daha önce gelmeyi planlamıştık ama bazı sebeplerden dolayı ertelemek durumunda kaldık ve bugün Kırklareli’ne ziyaret ettiğim 81. il olarak gelmiş olduk” dedi.

“KIRKLARELİ TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ SANAYİ KURULUŞLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, Kırklareli’nin Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yaptığını, tarımın güçlü olduğunu, bunun ötesinde de çok güzel doğal zenginliklere sahip olduğunu anlattı. Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle tamamladı: “İnanıyorum ki Türkiye gelecekte çok daha iyi olacak, çok daha güçlü olacak. Halkımız çok daha müreffeh olacak, çok daha zengin olacak, Kırklareli de muhakkak bunun içinden kendine düşen payı alacak ve Kırklareli’nin de geleceği her bakımdan güzel olacak.”

 

 

CUMHURBAŞKANI GÜL, 81 İLİ ZİYARET EDEN İLK CUMHURBAŞKANI OLDU

Cumhurbaşkanı Gül, yemekten önce ise, bütün illeri ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olması sebebiyle kendisi için hazırlatılan dev Türkiye haritasını imzaladı. Üzerinde, "81 ilin tamamını ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı. 11 Eylül 2007 tarihinde Van ile başlayan Türkiye yolculuğu, 18 Haziran 2014 Kırklareli ile tamamlandı" yazısının bulunduğu haritadaki illerin üzerinde Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaret ettiği tarihler, İstanbul ve Ankara'da ise Cumhurbaşkanlığı forsu yer aldı. Cumhurbaşkanı Gül, haritada başkent Ankara'nın üzerine imza attı. Cumhurbaşkanı Gül'e, 39 numaralı Kırklarelispor forması hediye edildi.

5. KOLORDU İSTİHKÂM ALAY KOMUTANLIĞI’NDA SANCAK TEVDİ TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Gül, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) 5'inci Kolordu İstihkam Alay Komutanlığı'na sancak verdi.

Komutanlığın Pınarhisar'da bulunan Albay Suat Karadağ Kışlası'ndaki "sancak verme töreni"nin gerçekleştiği alana gelen Cumhurbaşkanı Gül, askerleri selamladı.

Sancağın platforma gelmesiyle başlayan törende İstiklal Marşı söylendi. Alay tarihçesinin ve Alay Komutanı İstihkam Albay Fikri Kayhan Akın'ın öz geçmişinin okunduğu törende, Cumhurbaşkanı Gül, Akın'a alay sancağını tevdi etti.

“BU SANCAK, YÜCE TÜRK MİLLETİNİN ALAYINIZIN ŞEREFİNE EMANET ETTİĞİ KUTSAL BİR VARLIKTIR”

Cumhurbaşkanı Gül, sancağı tevdi ederken şunları kaydetti: “Size ve İstihkam Alayı'nın mensuplarına kutsal bir emaneti, alay sancağını tevdi etmek üzere aranızdayım. Bu sancak, yüce Türk milletinin alayınızın şerefine emanet ettiği kutsal bir varlıktır. Bu sancak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şeref timsalidir. Türk ordusu, tarihi boyunca dünyaya örnek olacak şekilde sancağını korumuş, onu yüceltmiş ve uğrunda severek binlerce şehit vermiştir. Sizin de onun tertemiz, parlak ve asil rengine leke getirmeyeceğinizden eminim. Bu sancağı şimdi teslim aldığınız gibi, sizden sonraki komutana da şerefli ve temiz olarak teslim edeceksiniz. Bu kutsal emaneti Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak size teslim ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun.”

İstihkam Albay Akın, sancağı aldıktan sonra "teslim andı" içti ve sancağı öperek başına koydu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün sancağın ilk teslim tutanağını onaylaması sonrası sancak yerine alındı.

Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ile çok sayıda askeri yetkili ve davetli katıldı.

Kırklareli temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul’a geçti.