Çayın Başkenti Rize

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Rize’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ankara’dan havayoluyla geçtiği Trabzon’dan karayoluyla Rize’ye geçen Cumhurbaşkanı Gül’ü, Vali Nurullah Çakır, Rize Milletvekilleri, Garnizon Komutanı J. Kd. Alb. İsmet Cansaran, Belediye Başkanı Halil Bakırcı valilikte karşıladı.

Valilik önünde kendisin bekleyen vatandaşlara hitaben yaptığı kısa konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, Rize'de bulunmaktan, Rizelilerle kucaklaşmaktan çok büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

“RİZE'NİN BÜTÜN GÜZELLİĞİ GÜN GİBİ ORTADA”

Cumhurbaşkanı Gül, Rize'ye daha önceki yıllarda birkaç kez gelmek istediğini belirterek, “O günlerde maalesef sel felaketleri oldu, başka gelişmeler oldu ve buradan arkadaşlarım, ‘bu geziyi biraz daha erteleyelim de daha güzel bir havada, günde gelin’ dediler ve bugüne kaldı. Bugün de gerçekten Karadeniz'in, Rize'nin bütün güzelliği, bütün şirinliği sizlerle birlikte gün gibi ortada” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, kemençe eşliğinde türkü söyleyen yöresel sanatçı Ahmet Çakar'ı dinledi ve horon ekibini izledi.

“RİZE’DE BULUNMAKTAN BÜYÜK MEMNUNİYET DUYUYORUM”

Cumhurbaşkanı Gül, Valilikte yaptığı açıklamada, çeşitli vesilelerle daha önce birçok defa gittiği Rize’ye Cumhurbaşkanı olarak ilk kez geldiğini belirterek, “Bugün böyle güzel bir havada Karadeniz’in bütün güzelliğinin gözler önünde olduğu bir zamanda burayı ziyaret ediyor olmak büyük bir mutluluk veriyor. Ayrıca yine sizin de gördüğünüz gibi Rizeli vatandaşlarımın gösterdiği büyük sevgi ve muhabbet de beni şüphesiz ki çok mutlu etmiştir” dedi.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra, Rize Belediye Başkanlığı'nı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı açıklamada, şehirlerin gerçek sahiplerinin belediye başkanları olduğunu, şehirlerin güzelleşmesi, büyümesi, yaşanacak belde olabilmelerinin, belediye başkanlarının takip ettikleri imar politikaları ile ilgili olduğunu belirterek, “Şehirleri güzelleştirebilirler de uzun vadeli politikalarıyla yaşanmaz hale de getirebilirler" dedi.

“HER TÜRLÜ KAMU DESTEĞİ ELİNİZDE”

Kısa vadeli taleplerin, baskıların olabileceğine, uzun vadeli planlara bakmak gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Uzun vadeli işler şehirlerin geleceği için iyi değilse ona direnmek, iyi bir şekilde izah etmek gerekir. İnsanlar anlayışlıdır, eğer güzel anlatılabilirse. Rize, Karadeniz'in en güzel yerlerinden birisi, inanıyorum ki buranın güzelliklerine daha güzellik katacak imar çalışmaları, plan ve projeler yapılacaktır. Her türlü kamu, devlet, Ankara desteği üstelik elinizde. Böyle bir avantajınız da var. Bunları en güzel şekilde değerlendirin, su akarken testiyi doldurun ve Rize hep güzel kalsın” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI GÜL, RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ’NDE

Cumhurbaşkanı Gül, programı çerçevesinde, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ni ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Arif Yılmaz tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, üniversitenin Şeref Defteri’ni imzaladı. Üniversitede yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, Başbakanın ismini taşıyan üniversiteyi ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

“BİR ÜLKENİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ O ÜLKENİN BEŞERÎ SERMAYESİDİR”

Cumhurbaşkanı Gül, gittiği her yerde o ilin üniversitelerini ziyaret ettiğini hatırlatarak, “Dolayısıyla bu çerçevede bugün buradayım. Bu üniversite gelişmiş, 3 bine yakın öğrencisi olduğunu gördük” dedi. En önemli yatırımın eğitime yapılan yatırım olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Bir ülkenin en büyük zenginliği o ülkenin beşerî sermayesi dediğimiz nitelikli insanıdır. Nüfusun çok büyük olur, nitelikli değildir size yüktür; ama nüfusumuz küçük olur, çok yetişkindir, büyük bir zenginliktir. Eğer büyük nüfusunuz nitelikli bir nüfussa o zaman çok büyük bir sermayedir” dedi.

CUMHURİYET ÇAY FABRİKASI

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Gündoğdu beldesine giderek, ÇAYKUR’a ait Cumhuriyet Çay Fabrikası’nı da ziyaret etti. ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Cumhurbaşkanı Gül’e fabrikayı tanıtarak, yeşil çayın kuru çaya dönüştürülme safhalarını anlattı. Cumhurbaşkanı Gül’e, ÇAYKUR’un piyasaya yeni sürdüğü soğuk çay ikram edildi.

CUMHURBAŞKANI GÜL ÇAY TOPLADI

Cumhurbaşkanı Gül, Jandarma Komutanlığı’nı da ziyaret etti. İl Jandarma Komutanlığı ziyaretinin ardından ÇAYKUR Araştırma Enstitüsü’ne ait çay bahçesine giden Cumhurbaşkanı Gül, yöresel kıyafetli kadınlarla kısa süre sohbet etti ve çay topladı. Daha sonra Ziraat Botanik Bahçesi’ne giden Cumhurbaşkanı Gül, burada kısa süre dinlendi, kendisine yoğun ilgi gösteren vatandaşlarla sohbet etti.

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, akşam ise, Rize’de onuruna düzenlenen yemekte şehrin önde gelenleri, şehit ve gazi aileleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. Yemekte yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’de son yıllarda istikrarın hâkim olduğuna dikkat çekerek, ülkemizin her tarafının geliştiğini ve değiştiğini söyledi.

“SON 10 YILDA TÜRKİYE, AVRUPA’DAN 5 KAT FAZLA BÜYÜDÜ”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Gül, “Çok şükür memleketimizdeki istikrar, memleketimizin özellikle genel ekonomik politikalarının neticesi olarak Türkiye’nin ekonomisinin sağlam olması bir noktada testimizin dolu olduğunu gösteriyor. Her tarafa yetişebiliyoruz. Bütün şehirlerimiz olağanüstü bir değişim içerisinde. Çok büyük altyapı yatırımları yapılıyor, çok büyük kalkınma programları uygulanıyor. Öyle ki Avrupa’nın birçok ülkesi büyük sarsıntılar geçirirken, ekonomik krizden insanlar sokaklara dökülürken Türkiye, son 10 yılda Avrupa’dan 5 kat daha fazla büyüdü” dedi.

“TÜRKİYE’NİN DEMOKRATİK STANDARTLARI AVRUPA ÜLKELERİNİN SEVİYELERİNE GELDİ”

Herkesin ülkemizin kıymetini bilmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’de çok köklü siyasi ve hukuk reformları yapıldığını belirterek şöyle konuştu: “Hayatımızda tabu dediğimiz birçok konular tabu olmaktan çıktı. Hukuk normlarımız yükseldi, demokratik normlar yükseldi. Türkiye’nin demokratik standartları artık Avrupa ülkelerinin seviyelerine geldi. Son günlerde yaşadığımız olaylar bile Türk demokrasisinin testi anlamına gelmektedir. Bunu daha önceden, bu olayların başladığı ilk günlerde de söyledim.”