Serhat Şehri Ardahan

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Artvin’deki temas ve incelemelerini tamamlayarak Ardahan’a geçti.

Yolu üzerinde bulunan Şavşat ilçesi Cumhuriyet Caddesi’nde kendisini karşılayan vatandaşları selamlayan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü Yavuzköy’de bulunan Şavşat Evi’nde kahvaltı yaptı.

VATANDAŞLAR CUMHURBAŞKANI GÜL’E YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Cumhurbaşkanı Gül’ü, Ardahan’a gelişinde atlarla karşılayan Ardahan Rahvan At Binicilik ve Spor Kulübü Derneği üyeleri konvoya Valiliğe kadar eşlik ettiler. Bu sırada vatandaşlar da ellerinde gül ve karanfillerle Cumhurbaşkanı Gül’e yoğun sevgi gösterisinde bulundular.

Cumhurbaşkanı Gül’ü Valilik önünde Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Belediye Başkanı Faruk Köksoy ile diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Valilik önünde kendisini bekleyen vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Ardahan’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

“ÇOCUKLARIMIZA DAHA GÜZEL BİR TÜRKİYE BIRAKMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Gül, yol boyunca bütün çocukların ellerinde karneler gördüğünü belirterek şöyle konuştu: “Hepsinin gözlerinden öpüyorum. Onlara başarılar diliyorum. Biliyorsunuz okullarda küçükken hepimizin okuduğu ve şimdi de bütün çocukların okuduğu şiirlerde Edirne’den Ardahan’a kadar bu güzel vatandan bahsederiz. Türkiye’nin, bu güzel vatanımızın Serhat şehirlerinden birisi Doğu’da Ardahan’dır, sizlersiniz. Sizler burayı bekliyorsunuz. Sizler burada yaşıyorsunuz, sizler bu toprakları şenlendiriyorsunuz. Bizlerin, hepimizin, bütün devlet görevlilerinin, bütün kamu görevlilerinin, hükümetin, yerel yöneticilerin, herkesin var oluşu sizlere hizmet içindir. Sizlere hizmet etmek, sizlerin geleceğini daha iyi iyileştirmek, çocuklarımıza daha güzel Türkiye bırakmak, daha güzel Ardahan bırakmak, onlara daha iyi eğitim, daha iyi sağlık bütün bunlar için uğraşıyoruz. Ve sizler de görüyorsunuz ki her geçen gün, her geçen yıl Türkiye daha güzelleşiyor, daha zenginleşiyor bununla Ardahan’da aynı şekilde daha çok gelişiyor.”

“ŞEHİRLERİN ESAS SAHİPLERİ BELEDİYE BAŞKANLARIDIR”

Cumhurbaşkanı Gül, Ardahan’da Merkez Camisi’nde Cuma Namazını kıldıktan sonra Belediye ve Ardahan Üniversitesi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, Ardahan Belediyesi’nde yaptığı açıklamada, şehirlerin esas sahiplerinin belediye başkanları olduğunu ifade ederek, “Size eskiden ‘şehremini’ derlerdi. Doğup büyüdüğünüz yerler buralar. Diğer kamu görevlileri burada görev yaparlar. Ondan sonra başka bir ile giderler. Orada aynı şekilde görevlerini yaparlar. Onun için buraların gerçek sahiplerisiniz. Şehirlerinizi ne kadar güzelleştirir, altyapısını genişletir ve başarılı bir şekilde halkın önemli ihtiyaçlarını karşılarsanız o kadar çok halkı burada tutarsanız; yoksa insanların hakları vardır. Türkiye onların, istedikleri yere gider, istedikleri yerlere yerleşebilirler” dedi.

“ARDAHAN’DA ÜNİVERSİTE OLMASI HAYAL EDİLEMEZDİ”

Göçlerin en büyük sebeplerinden birinin şehirlerin çok güzel yaşanılabilir yapılmamasından kaynaklandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül şöyle konuştu: “O zaman insanlar daha güzel yerlere gidiyor. Artık ulaşım problem olmaktan çıktı, haberleşme problem olmaktan çıktı. Devlet her türlü eğitim ve sağlık hizmetlerini taşıyor. Ardahan’da üniversite var. Bunlar hayal edilemezdi, şimdi bütün bu Ankara’nın, merkezî hükümetin ve bütün devlet organlarının elinden geleni yaptığı bir dönemdir. Belediyeler de kaynaklarını en iyi şekilde kullanacaklar. Kaynakları yetmiyorsa ilave kaynaklar, fonlar, bütün bunlar oluşturulacak ve buranın güzel serhat şehrini çok daha güzelleştireceksiniz. Halkı burada çok daha mutlu edeceksiniz.”

ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Ardahan Üniversitesi Rektörlüğüne geçti. Ziyaret sırasında Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Cumhurbaşkanı Gül’e üniversite ile ilgili bilgiler sundu. Cumhurbaşkanı Gül, rektörlük binası çıkışında kendisine bugün aldıkları karneleri gösteren öğrencilerle sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Ardahan'da onuruna verilen yemekte ilin önde gelenleri şehit aileleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül yemeğin yapıldığı salona girişinde şehit ailelerinin bulunduğu masaya giderek, onlarla sohbet etti.

Yemekte yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, Ardahan'ın bir serhat şehri olduğunu ifade ederek, “Merkezden biraz uzak olunca, bazen gözden uzak olunca gönülden de uzak olunur diye hissiyat olur. Hâlbuki tam tersi sınırları bekleyen, vatanın çerçevesini çizen illerdir, serhat şehirlerimiz. Dolayısıyla daima Ardahan gözümüzde çok önemlidir. Her zaman çok önemli bir yeri vardır serhat şehirlerimizin” dedi.

“AZERBAYCAN'LA ARDAHAN ARASI 2,5 SAATE DÜŞECEK”

Gün boyu il ile ilgili geniş bilgiler aldığını belirten Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: "Eskiler iyi bilir. Yollar hiçbir zaman böyle değildi. Yollar, tüneller, hepsi olağanüstü gayret ve altyapı isteyen çalışmalar. Şimdi daha da canlandırmak için önemli projeler var. Komşu ülkelerle ticareti artırmak, iş birliğine gitmek, alışverişi artırmak için de işinizi kolaylaştırmamız lazım. Bunun yolu da kapılardan, gümrüklerden geçmekte. Bu anlamda Çıldır-Aktaş Sınır Kapısı açılmak üzere. 52 milyon liraya ihalesi yapıldı. Bu gerçekleştiğinde Azerbaycan'la Ardahan arası 2-2,5 saate düşecek. Gürcistan yine aynı şekilde olacak. Bütün bunlar şehrinizi, sağa sola çok daha kısa yoldan bağlayacaktır. Kars-Tiflis-Bakü demiryolu projesi var bir de. Onun bir kısmı da sizden geçiyor. Bütün bunlar şehirlerimizin daha yaşanır hale gelmesi, ihtiyaçlarının en iyi şekilde kazanılması ve aynı zamanda oradaki ekonomik faaliyetlerin çoğaltılması için yapılan faaliyetlerdir.”

25. HUDUT TUGAY KOMUTANLIĞI’NI ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, yemeğin ardından, 25. Hudut Tugay Komutanlığı’nı ziyaret etti. 25. Hudut Tugay Komutanı Tuğg. Yüksel Durak tarafından tören bölüğüyle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, şeref defterini imzaladı. Kendisine sunulan brifing sonrası bahçede fidan diken Cumhurbaşkanı Gül, temaslarını tamamlayarak Ardahan’dan ayrıldı.