Yemen

Yemen

 

Cumhurbaşkanı Gül’ün, vizelerin kaldırıldığı ve Türk Şehitliği’nin açıldığı Yemen ziyaretine çok sayıda iş adamı katıldı. Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyaret sırasında ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik karşılıklı irade ortaya konurken birçok önemli anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh’in davetlisi olarak Yemen Cumhuriyeti’ne iki günlük resmî bir ziyarette bulundu.

Resmî Karşılama

San’a Havalimanı'ndan sonra “Al Jund-il Mechul” Anıtı’na giderek çelenk koyan Cumhurbaşkanı Gül’ü, Cumhuriyet Sarayı’nda Yemen Cumhurbaşkanı Saleh, resmî törenle karşıladı. Her iki cumhurbaşkanı burada gerçekleştirdikleri baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Türk Şehitliği
Uluslararası Türk Okulu
Al-Ordi Kışlası

İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI

Cumhurbaşkanı Gül ve Yemen Cumhurbaşkanı Saleh’in başkanlık ettiği heyetler arası görüşmelerin ardından Türkiye ile Yemen arasında, vize muafiyeti için çalışma yapılması mutabakatı dâhil, çeşitli alanlarda 5 iş birliği anlaşması imzalandı.

İmzalanan Anlaşmalar

“DOSTLUK VE KARDEŞLİK BAĞLARIMIZ DAİM KALDI”

Programı çerçevesinde Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh’in onuruna verdiği akşam yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Gül, iki ülkenin, aradaki coğrafi mesafeye ve Soğuk Savaş yıllarının zorluklarına rağmen, dostluk ve kardeşlik bağlarının daim kaldığını söyledi.

Türkiye’nin, Yemen ile ilişkilerinin ayrıcalıklı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Halklarımız 400 yıllık ortak tarihlerinde aynı kaderi paylaşmış, sevinci ve kederi birlikte yaşamıştır. İlişkilerimizde her zaman karşılıklı sevgi ve muhabbet hâkim olmuştur” dedi.

Müzik ve Halk Oyunları
Basın Toplantısı
Akşam Yemeği Konuşması

Resmî Akşam Yemeği

“İLİŞKİLERİN GÜÇLENDİRİLMESİNE YÖNELİK İRADE, YENİ UFUKLAR AÇACAK”

Cumhurbaşkanı Gül, gerçekleştirdikleri görüşmelerde ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik teyit edilen karşılıklı iradenin, gelecekte iki ülkeye yeni ufuklar açacağını belirtti. Türk ve Yemen özel sektörlerinin bu vizyonunun hayata geçirilmesinde temel rol oynayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, iki ülkenin seçkin iş adamlarının katılımıyla yarın yapılacak iş forumu toplantısına verdiği özel öneme işaret ederek, bu çerçevede, iş çevrelerinin girişimlerinin cesaretlendirilmesi gerektiğini söyledi.

YEMEN’DE TÜRK ŞEHİTLİĞİ AÇILIŞI

Cumhurbaşkanı Gül Yemen’de ikinci gün temasları çerçevesinde Yemen Dışişleri Bakanı Dr. Abubakr Al Qırbi’yi kabul etti ve ardından Türk Şehitliği Anıtı’nın açılış törenine katıldı. Yemenli genç kızların “Yemen Türküsü”nü seslendirdiği açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Gül, “Aslında söylenecek her şeyi burada iki Yemenli genç kız söyledi. Bütün Türklerin, Anadolu'da herkesin bam teline basan Yemen Türküsünü...” dedi. Türkü sırasında çok duygulandığını da ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü, “Ben aslında hislerine sahip çıkan bir insanım. Ama hatırladığım kadarıyla bir kez de 2005 yılında bu türküyü bu topraklarda dinleyince hislerime hâkim olamamıştım, bir de bugün...”

Türk Şehitliği Açılışı

“YEMEN’DE GÖSTERİLEN FEDAKÂRLIKLAR BOŞA GİTMEDİ”

Konuşmasında gençliğe de seslenen Cumhurbaşkanı Gül, “Tarihin ne olduğunu, Yemen’in ne izler bıraktığını, bu türkülerin niçin söylendiğini anlayabilmek için Yemen ile ilgili hiç değilse bir iki roman, hikâye veya tarihî eser okuyun. O zaman Yemen’in ne olduğunu, atalarımızın neler çektiğini çok daha iyi anlayacaksınız. Mekke ve Medine’yi korumak için askerlerimizin buralarda gösterdikleri fedakârlıklar dillere destan olmuştur ve Türkler Yemen’den ayrılırken büyük bir muhabbet ve dostluk içinde ayrılmışlardır. Kaderin tecellisi öyle olmuştur ki, eski vatan toprakları bugün ayrı ayrı ülkeler haline gelmiştir. Ama burada gösterilen fedakârlıkların boşa gitmediği de görülmüştür; Mekke ve Medine hiçbir zaman işgal edilememiştir. İşte bütün bunlar Türk askerlerinin fedakârlıkları neticesinde olmuştur” dedi.

“TÜRKLER VE YEMENLİLER BİRBİRLERİNİ RAHATLIKLA ZİYARET EDECEK”

Daha sonra Cumhurbaşkanı Saleh ile ortak basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Gül, gerçekleştirdikleri görüşmelerde hem ikili, hem de bölgesel ilişkileri ele aldıklarını aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca iki ülke arasındaki mevcut anlaşmaların hepsinin en etkin şekilde uygulanacağını bildirerek, dün imzalanan anlaşmalara ilaveten, toplantının ardından imzalanacak olan vize anlaşmasıyla da iki ülke arasındaki vizelerin kalkacağını, eskiden olduğu gibi Türkler ve Yemenlilerin birbirlerini rahatlıkla ziyaret edeceğini söyledi.

Basın Toplantısı

“ORTAK YATIRIMLARI DAHA DA ARTIRACAĞIZ”

Türk-Yemen İş Forumu’nda iş adamlarına hitap edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, ortak yatırımları daha da artıracaklarını, Türkiye’nin hem kamu hem de özel sektör olarak özellikle enerji alanında yatırım yapmaya çok arzulu olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, sağlık ve eğitim konularında da iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da güçlü hale getirileceğini ve bu konularla ilgili görüşmelerin sürdürüldüğünü kaydederek, “San’a ile İstanbul’a her gün bir uçak seferi var. Dışişleri Bakanı olarak 2005 yılında geldiğimde hiç uçuş yoktu. O zaman Sayın Cumhurbaşkanı ile konuşmuştuk ve daha sonra bu seferler başladı. Bugün de uçaklar dolu gidip geliyor. Hem Türk Hava Yolları hem de Yemen Hava Yolları, iki ülkenin halkını birbirine daha çok yakınlaştırmıştır” dedi.

Türk-Yemen İş Forumu

CUMHURBAŞKANI SALEH: “TÜRK İŞ ADAMLARINA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE BİR ALAN TAHSİS ETMEYE HAZIRIZ”

Yemen Cumhurbaşkanı Saleh de açıklamasında, Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ziyaretin iki ülke arasında yatırımların yapılabilmesi için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Türk iş adamlarına organize sanayi bölgesindeki bir alanı tahsis etmeye hazır olduklarını da sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Saleh, “Biz aynı zamanda Türk kardeşlerimize elektrik ve enerji üretimi konusunda istasyon inşası için bir alanı vermeye de hazırız” dedi.

ULUSLARARASI TÜRK OKULU ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, programı çerçevesinde Uluslararası Türk Okulu’nu ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül okulda yaptığı konuşmada öğrencilere, Türk halkının selamlarını getirdiğini belirterek, Yemen'e ayak bastıklarından itibaren duygusal anların yaşandığını ve bunun sürdüğünü belirtti. Yemen'in Türk tarihinde özel bir yerinin bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Yemenlilerle Türklerin beraber yaşadıkları toprakları savunmak için cansiperane bir mücadele verdiklerini, göğüs göğüse mücadelenin yaşandığı bu topraklarda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, “Bu sağlam dostluğu yaşatmak da hepimizin görevidir” dedi.

Uluslararası Türk Okulu Ziyareti

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye tarafından donatılan Türk-Yemen Endüstri Meslek Lisesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Yemen Türk Meslek Eğitim Enstitüsü Açılışı

“TÜRKİYE HER KONUDA YEMEN’İN YANINDA”

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Yemen İş Forumu’na katıldı ve burada bir konuşma yaptı. Türkiye'nin Yemen'in her konuda destekçisi olduğunu, Yemen'in toprak bütünlüğüne, birliğine, beraberliğine büyük önem verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadele konusunda da Türkiye'nin Yemen'in yanında olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, ülkemizin Yemen ile siyasi ilişkilerin yanı sıra, ekonomik ilişkilere de değer verdiğini, Yemen'in altyapısına katkı sağlanması, turizm, sağlık gibi konularda iş birliği yapılmasının da önem arz ettiğini vurguladı.

“ATALARIMIZ NASIL SEYAHAT ETTİYSE…”

Cumhurbaşkanı Gül, özel sektörün de Yemen'deki yatırımları için önemli bir adım atıldığını ve vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasının ticaretin önünü açacağını söyledi. Türkiye ile Yemen arasında vizelerin kaldırılması konusundaki anlaşmanın önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Atalarımız nasıl vizesiz seyahat ettilerse biz de hudutlarımızda vizesiz seyahat edeceğiz” dedi.

İŞ ADAMLARINA YEMEN’E YATIRIM ÇAĞRISI

Türk iş adamlarına da, “Burada iş yapacağız, ama burası uzak diye mazeretler yok” diye seslenen Cumhurbaşkanı Gül, 2005 yılındaki ziyareti sırasında iki ülke arasında uçuş olmadığını, bugün ise hem THY'nin hem de Yemen Havayollarının uçuşlarının olduğunu hatırlattı. Yemen ile Türkiye arasında ticaret hacminin artırılması gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin pek çok yatırım alanında dünyada önemli bir yerinin bulunduğunu ifade etti. Dünyanın en önemli müteahhitlerinin Türkiye'den çıktığını, enerji alanında büyük yatırımların olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin enerji alanında kendini ispatlamış şirketleri bulunduğunu, bunların da Yemen'de yatırım yapabileceklerini belirtti.

VİZELER KALDIRILDI

Toplantının ardından Türkiye ile Yemen arasında karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşma, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yemen İçişleri Bakanı Mutahar Raşid el-Muri tarafından imzalandı. Ayrıca Ekonomik ve ticari konulardaki anlaşmalar ise iki ülkenin tarafları arasında imzalandı.

İş Konseyi’nin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Yemen Başbakanı Ali Mohammad Mujawar tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

Saleh Camii

Programı çerçevesinde eski Yemen Çarşısı (Bab-el Yemen) ve Saleh Camii’nde de incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, temaslarını tamamlayarak, Yemen’den ayrıldı. Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyareti, Türkiye'den Yemen'e Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması bakımından özel bir önem taşıyor.