Pakistan Özel

 

Karşılama
Atlı Spor Gösterisi
Fahri Doktora

Pak Türk Okulu
İslamabad İş Forumu
Lahor İş Forumu

Cumhurbaşkanı Gül’e Yoğun İlgi

CUMHURBAŞKANI GÜL’E GİTTİĞİ HER YERDE YOĞUN İLGİ

Ziyaretinin ikinci durağı olan Lahor’da, havaalanından Badşahi Camii’ne kadar yaklaşık 10 km boyunca ellerinde Pakistan ve Türkiye bayrakları bulunan on binlerce kişi tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül için ayrıca geçilen yollarda araçların üstüne gül yaprakları döküldü. Lahor sokaklarında dikkati çeken bir diğer husus ise, neredeyse tüm billboardların Cumhurbaşkanı Gül’ün fotoğrafları ile süslenmiş ve Türkiye-Pakistan dostluğunu ifade eden bez afişlerle donatılmış olmasıydı.

Lahor’da Atlı Spor Gösterileri

Lahor’da, uzun zamandır bazı sıkıntılar yüzünden gerçekleştirilemeyen ve Pakistanlıların hayatında önemli bir yer tutan atlı spor gösterileri Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyareti münasebetiyle düzenlendi. Gösterilerden sonra Cumhurbaşkanı Gül’e bir de Arap atı hediye edildi.

Lahor Kalesinde Akşam Yemeği ve “Abdullah Gül Kavşağı” Açılışı

LAHOR’DA “ABDULLAH GÜL KAVŞAĞI”

Eski başbakanlardan Navaz Şerif’in konutunda, Cumhurbaşkanı Gül onuruna verilen yemeğe, Pakistan’daki tüm iktidar ve muhalefet partilerinin katıldığı gözlendi. Cumhurbaşkanı Gül onuruna verilen bir yemekte, Pakistan’daki farklı kesimlerin bir arada olması, bu ziyaretin birleştirici bir işlev gördüğü ve Pakistanlılar tarafından çok önemsendiği şeklinde yorumlandı.

Diğer taraftan Başbakan Gilani tarafından Cumhurbaşkanı Gül’ün onuruna, Lahor Kalesi’nde verilen akşam yemeği için yapılan hazırlıklar ve gösteriler dikkat çekiciydi. Akşam yemeğinin ardından ise Cumhurbaşkanı Gül, “Abdullah Gül Kavşağı”nın açılışını yaptı.

Resmî Akşam Yemeği ve Devlet Nişanı Tevdi Töreni

CUMHURBAŞKANI GÜL’E PAKİSTAN DEVLET NİŞAN

Ziyaretin bir diğer önemli başlığı da, Cumhurbaşkanı Gül’e Pakistan Devlet Nişanı tevdi edilmesiydi. “Nishan-e Pakistan” Devlet Nişanı, Cumhurbaşkanı Gül’e ve ziyaretine verilen değerin göstergesi olarak bu ziyaretten geriye önemli bir kare olarak kaldı.

PAKİSTAN ZİYARETİNDEN ÇIKAN SONUÇLAR

TOBB ve DEİK organizasyonu ile Pakistan’da ikili görüşmelerde bulunan Türk iş adamlarının kurduğu bağlantıların kısa vadede 350 milyon dolar, orta ve uzun vadede ise 1 milyar 300 milyon dolarlık ticaret hacmini ifade ettiği belirtiliyor. Türkiye’den ziyarete katılan yaklaşık 60 iş adamı İslamabad’da 150, Lahor’da ise 343 iş adamı ile ikili görüşme yaptı.

Türk firmalarının Pakistan’da en çok ilgi gösterdikleri sektör ise enerji oldu. Türk firmalarının hidroelektrik ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yapmayı düşündükleri kısa ve uzun vadeli yatırımların toplamının 1 milyar 200 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Enerjinin ardından ikinci sırayı ise inşaat yatırımları alıyor.

Ankaralı sayaç üreticisi Termikel, Pakistan’da yarı yarıya ortak olduğu 10 milyon dolar sermayeli bir firma kurdu. Termikel, Pakistanlı ortağı ile yılda bir milyon adet sayaç üretecek. Ayrıca, Yeditepe Üniversitesi de Pakistan’daki Preston ve Muhammet Ali Cinnah Üniversitesi ile öğrenci değişimi ve akademik konularla ilgili anlaşmalar imzaladı.

İş Forumları

“ŞİMDİ SIRA EKONOMİK İŞ BİRLİĞİNDE”

Cumhurbaşkanı Gül İslamabad’daki iş forumunda, ekonomik iş birliğinin siyasi dayanışma kadar gelişmemiş olmasının kendilerini üzdüğünü belirterek, “Şimdi artık dikkati ve yoğunluğu bu noktaya veriyoruz. Politik iş birliği, karşılıklı sevgi herhalde ekonomik iş birliğini biraz gölgeledi; onun çok büyümesini önledi. Şimdi artık bu konuda somut, güzel örnekler verme zamanı geldi. Bununla ilgili hükümetlerin, devletlerin yapacakları var, özel sektörün yapacakları var. Devletler olarak, hükümetler olarak bizler bu iş birliğinin altyapısını, hukuki altyapısını, çerçevesini tam oluşturacağız. Yine bu iş birliğinin gerçekleşebilmesi için özel sektörün yapamayacağı projeleri biz üstleneceğiz. Açacağımız yollardan da sizlerin güçlü bir şekilde girmesini arzu ediyoruz. Memnuniyet verici olan, Pakistan’da son dönemlerde ekonomik konularda çok köklü reformlar yapılmasıdır” dedi.

TAŞIMACILIK, TREN SEFERLERİ, ENERJİ

Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Zardari ile gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bölgesel konuları ele aldıklarını, Türkiye ile Pakistan arasındaki ekonomik potansiyeli daha da gerçekçi hale getirmek için somut projeler üzerinde durduklarını söyledi. Bu projelerin başında da Türkiye ile Pakistan arasında kargo tren taşımacılığının geldiğini, proje fikrinin sahibi olan Cumhurbaşkanı Zardari ile İstanbul’da da konuyu ele aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Ağustos ayından itibaren İstanbul’dan tren seferlerinin başlayacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, enerji konusunun iki ülkenin iş birliği yapacağı çok önemli alanlardan birisini oluşturduğunu kaydederek, beraberinde enerji sektöründen başarılı yatırımcılar bulunduğunu ve onların çeşitli görüşmeler yaptıklarını, bu konuda da önemli adımlar atılacağını aktardı.

Resmî Karşılama, Basın Toplantısı ve Mutabakat Zaptı İmzalanması

ÜÇ MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Ziyaretinin ikinci gününde ise Pakistan Cumhurbaşkanı Zardari tarafından “Aiwan-e Sadr” Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerde sonra Pakistan Cumhurbaşkanı Zardari ile bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısından önce ise iki ülke arasında “Planlama”, “Tarım” ve “Yatırım Ajansları” alanında iş birliğini öngören üç Mutabakat Zaptı imzalandı.

PakTürk Okulu’nun Yaptığı Gösteri

PAKTÜRK OKULU BİR GÖSTERİ DÜZENLEDİ

İslamabad’daki iş forumunun ardından, Pakistan’da faaliyet gösteren PakTürk Okulu’nun düzenlediği gösteriyi izleyen Cumhurbaşkanı Gül, Pakistan’daki Türk okulları ile ilgili sunumun yapıldığı etkinlikte okullara maddi destek veren hayırsever Pakistanlı iş adamlarına plaket sundu.

Burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasında her alanda mükemmel olan ilişkilerde eğitimin geniş yer tuttuğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çalışma ve hizmetler çok değerli. Bu okullar, iki ülke arasındaki dostluğu nesilden nesle taşıyacak köprüdür.”

Kaid-i Azam Üniversitesi'ndeki Fahri Doktora Töreni

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari’nin davetlisi olarak, 30 Mart - 2 Nisan 2010 tarihlerinde Pakistan’a resmî ziyaret gerçekleştirdi.

Pakistan ziyaretinin ilk gününde, İslamabad Büyükelçisi Babür Hızlan’ın Büyükelçilik Konutu’nda onuruna verdiği akşam yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Gül, heyetinde bulunan iş adamları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Programının ikinci gününde ilk olarak Pakistan Ulusal Meclisi Başkanı Dr. Fahmida Mirza ve Senato Başkanı Faruk Naek’i ayrı ayrı kabul eden Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Pakistan Cumhurbaşkanı Zardari tarafından “Aiwan-e Sadr” Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

İki ülke millî marşlarının çalınmasının ardından baş başa görüşen ve heyetler arası görüşmelere başkanlık eden cumhurbaşkanları daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül basın açıklamasının ardından Başbakan Yusuf Gilani’yle Başbakanlıkta görüştü ve Başbakan Gilani’nin onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

Kaid-i Azam Üniversitesi tarafından Uluslararası İlişkiler dalında Fahri Doktora verilen Cumhurbaşkanı Gül, törende Akademik Kurul ile öğrencilere hitaben konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, DEİK ve Pakistan Federal Yatırım Kurulu tarafından düzenlenen Türkiye-Pakistan İş Forumu’nun kapanış oturumuna katıldı daha sonra da Pakistan’da faaliyet gösteren PakTürk Okulu’nun düzenlediği gösteriyi izledi.

Cumhurbaşkanı Gül’e, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari tarafından “Nishan-e Pakistan” Devlet Nişanı tevdi edildi. Törenin ardından da Cumhurbaşkanı Gül, Pakistan Cumhurbaşkanı Zardari tarafından onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

İslamabad’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, 1 Nisan Perşembe günü Lahor’a geçti. Allame Muhammed İkbal’in anıt mezarını ziyaret ederek çelenk koyan Cumhurbaşkanı Gül, anıt mezarda bulunan Badşahi Camii’ni ziyaret etti, DEİK ve Pencap Yatırım Kurulu tarafından düzenlenen Türkiye-Pakistan İş Forumu’na katıldı ve burada bir konuşma yaptı.

Daha sonra Anamuhalefet Partisi, Pakistan Müslüman Ligi (PML-N) lideri Navaz Şerif ve Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ile görüşen Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Şerif tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, yemeğin ardından, Lahor Polo Sahası’na giderek, polo maçı ve yerel spor gösterisi izledi. Gösterinin ardından, Cumhurbaşkanı Gül’e bir Arap atı, birer polocu ve at başı heykeli hediye edildi.

Pencap Eyalet Valisi Salman Taseer’i kabul eden ve Pakistan Başbakanı Gilani’nin onuruna verdiği yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Gül, Lahor kenti çevre yolunda adını taşıyan köprülü kavşağın açılışını da yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, resmî ziyaretinin son gününde kanaat önderleri ve medya temsilcileri ile çalışma kahvaltısında bir araya geldikten sonra Pakistan’daki programını tamamlayarak Ankara’ya döndü.

Cumhurbaşkanı Gül’ün gerçekleştirdiği ziyaret sırasında,“Hükümetler arası Planlama Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı”, “İki Ülke Hükümetleri Arasında Tarıma Dayalı İş Birliği Mutabakat Zaptı” ve “Yatırım Ajansları Arasında İş Birliği Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Ziyaret çerçevesinde, Pakistan ile sahip olunan tarihî ve köklü dostluk, kardeşlik ve iş birliği ilişkilerinin yanı sıra güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler en üst düzeyde ele alındı. Sahip olunan mükemmel siyasi ilişkilere paralel olarak, ekonomi, ticaret ve yatırımlar alanındaki iş birliğinin müteahhitlikten enerjiye, ulaştırmadan bankacılığa, turizmden savunma sanayine uzanan geniş bir yelpazede somut projeler yoluyla güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi imkânları değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretine, Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, milletvekilleri ve diğer resmî görevlilerin yanı sıra, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, basın kuruluşları ile iş dünyasının temsilcilerinden oluşan geniş bir heyet eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Gül, daha önce Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’in daveti üzerine 2–3 Aralık 2007 tarihleri arasında Pakistan’a resmî ziyaret geçekleştirmişti.