Almanya Özel-2

Almanya Özel-2

 

Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un davetlisi olarak Hayrünnisa Gül ile bu ülkeye resmî bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Berlin, Osnabrück ve Stuttgart’ı kapsayan programı sırasında hem Cumhurbaşkanı Wulff ve eşi, hem de Türk ve Alman vatandaşları tarafından sıcak bir şekilde ağırlandı. Tarih boyunca müttefik olmuş iki ülkenin Cumhurbaşkanları ve eşleri arasında kurulan güçlü dostluk ilişkileri ziyarete damgasını vururken; daha önce Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ün memleketleri Kayseri’de ağırladığı Cumhurbaşkanı Wulff ve eşi, aynı jesti göstererek, Cumhurbaşkanı Gül ve eşini, memleketleri Osnabrück’te misafir etiler.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un davetlisi olarak eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Almanya’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Tegel Havalimanı’nda Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet ve Alman yetkililer tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül için havalimanında askerî tören düzenlendi. Askerî uçaklar tören başlamadan önce top atışı eşliğinde saygı uçuşu yaptı. Almanya hava sahasına girdikten sonra Alman Hava Kuvvetleri’ne bağlı askerî uçaklar tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekileri taşıyan özel uçak, bu uçaklar eşliğinde havalimanına indi.

İRAN’DA TUTUKLANAN ALMAN GAZETECİLERİ KABUL

Karşılama töreninin ardından kalacağı Ritz Carlton Otel’e geçen Cumhurbaşkanı Gül, İran’da casusluk yaptıkları iddiasıyla tutuklanan ve kendisinin girişimlerinin ardından serbest bırakılan Alman gazetecileri kabul etti. Kabulde, Bild gazetesi muhabiri Marcus Hellwig ve foto muhabiri Jens Koch içeri girdiklerinde Cumhurbaşkanı Gül’e, Türkçe “Her şey için teşekkür ederiz” dediler. Cumhurbaşkanı Gül de “Bir şey değil” cevabını verdi. Şubat ayında İran’a gerçekleştirdiği ziyaret öncesinde Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un durumu kendisine ilettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “O da sizler için çok uğraştı” dedi. Görüşmede gazeteciler, Tebriz’de hapishanede bulundukları sırada Cumhurbaşkanı Gül’ün İran’a geleceğini radyodan öğrendiklerini ve “Cumhurbaşkanı inşallah bizi kurtarır” diye dua ettiklerini anlattılar.

WANNSEE GÖLÜ'NDE GEZİNTİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Almanya Cumhurbaşkanı Wulff ve Bayan Wulff ile Wannsee Limanı'nda bir araya geldikten sonra tekneye binerek Wannsee Gölü'nde gezinti yaptılar.

Wannsee Gölü’ndeki gezintisinin ardından, yürüyerek Heiland Kilisesi'ne gelen Cumhurbaşkanları ve eşleri, burada 1844 yılında inşa edilmiş olan kilise hakkında yetkililerden bilgi alarak binayı gezdiler. Cumhurbaşkanı Gül ve Cumhurbaşkanı Wulff ile beraberlerindekiler daha sonra tekneyle kilisenin olduğu bölgeden ayrılarak, Soğuk Savaş Müzesi'ne gittiler.

ÖZEL AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve Bayan Wulff’un kendileri onuruna Türk Mahallesi Kreuzberg'deki bir restoranda verdiği özel akşam yemeğine katıldılar.

TÜRK VATANDAŞLARIYLA SOHBET

Cumhurbaşkanları ve eşleri, yemeğin ardından Berlin'de “Küçük İstanbul” olarak anılan Türk mahallesi Kreuzberg'e geldiler. Bölgede bulunan Türk vatandaşları Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekileri alkışlarla karşıladı.

CUMHURBAŞKANLARI GÜL VE WULFF KREUZBERG’DE

Daha sonra Hasır Restorant’ta bir süre oturup çay içen Cumhurbaşkanı Gül ve Cumhurbaşkanı Wulff burada, Berlin'de gerçekleştirilen Eyalet Meclisi seçimlerinde Yeşiller Partisi'nden milletvekili seçilen Özcan Mutlu ve Hıristiyan Demokrat Parti'nin seçilemeyen Türk adayı Ertan Taşkıran ile sohbet etti.

“SCHLOSS BELLEVUE”DE RESMÎ KARŞILAMA TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Gül için resmî karşılama töreni, ertesi gün, Berlin’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ''Schloss Bellevue''de yapıldı. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gelişlerinde Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve eşi Bettina Wulff tarafından karşılandı. İki ülke millî marşlarının çalınmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül, tören kıtasını selamladı.

ÇİFTE VERGİLENDİRMENİN ÖNLENMESİ ANLAŞMASI

Cumhurbaşkanı Gül'ün Almanya'ya gerçekleştirdiği resmî ziyarette kendisine eşlik eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Cumhurbaşkanı Gül ve Almanya Cumhurbaşkanı Wulff'un huzurunda Türkiye ile Almanya arasında ''Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması''nı imzaladılar. Anlaşmanın imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanlarının başkanlık ettiği heyetler arası görüşmelere geçildi.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Gül ve Almanya Cumhurbaşkanı Wulff heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

İki ülkenin daima dost, müttefik olduğunu, bugün de Türk-Alman ilişkilerinin güçlü olmasının birçok nedeni bulunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, 50 yıl kadar önce davet üzerine buraya gelen Türk iş gücünün bugün 3 milyona yakınının hâlâ Almanya'da olduğunu, 1 milyona yakınının da Alman vatandaşlığına geçtiğini hatırlattı.

“EKONOMİK İLİŞKİLERİNİN GELDİĞİ SEVİYE MEMNUNİYET VERİCİ”

Açıklamasını, “Bu görüşmelerimizde en çok ele aldığımız nokta, Türk-Alman ilişkilerini geleceğe taşımak olmuştur. Geleceğe taşırken de eski temeller üzerinde yeni vizyonlar geliştirmek, bilimde, teknolojide, sanatta, kültürde, eğitimde ilişkilerimizi çok daha derinleştirmek ve güçlendirmek” sözleriyle sürdüren Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke ekonomik ilişkilerinin geldiği seviyeden memnuniyet duyduğunu da iletti.

“AVRUPA'NIN EN SAĞLIKLI İKİ EKONOMİSİNE SAHİBİZ”

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra şunları kaydetti: “Avrupa'nın en sağlıklı iki ekonomisine sahibiz. Maastricht kriterlerini karşılayan, makro ekonomik göstergeler açısından iki ülke vardır. Türkiye'nin de Almanya'nın da bütçe açıkları en düşüktür, iç borçları en küçük seviyededir. Her iki ülke de büyümesini devam ettirmektedir. Türkiye bu senenin ilk yarısında yüzde 10,2 büyümeyi gerçekleştirmiştir ki, dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olmuştur. Bütün bu göstergeler, pek çok Avrupa ülkesinde ise maalesef negatiftir. Umut ediyoruz ki hızlı bir toparlanma içerisinde diğer ülkeler de kendilerini toparlarlar ve ekonomik canlanma hep beraber yaşanır.”

“NEUE WACHE” ANITINI ZİYARET

Basın toplantısının ardından Bayan Gül ile savaş kurbanları ve baskı görenleri temsil eden “Neue Wache” anıtını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, anıta çelenk bıraktı.

FEDERAL MECLİS BAŞKANI İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Berlin'de konakladığı Ritz Carlton Oteli'ne geçti ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliği heyeti ile bir araya geldi. Kabulün ardından Meclis binasına geçen Cumhurbaşkanı Gül, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert ile görüştü.

BERLİN EYALET BAŞBAKANINI ZİYARET

Berlin Eyalet Başbakanı Wowereit ile birlikte Belediye Binasına geçen Cumhurbaşkanı Gül, Şehir Defteri'ni imzalayarak Wowereit ile bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Gül, Ritz Carlton Oteli'nde Federal Dışişleri Bakanı Guido Westerwell’yi de kabul etti.

TÜRK-ALMAN İŞ FORUMU

Cumhurbaşkanı Gül ve Almanya Cumhurbaşkanı Wulff, Ritz Carlton Otel'de gerçekleştirilen Türk-Alman İş Forumu'na katılarak birer konuşma yaptılar.

Konuşmasında programın sunucusunun hem Türkçeyi hem de Almancayı güzel konuştuğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Bizim istediğimiz de bu. Kendi ana dilini de öğrenebilir, diğer dili de aksansız konuşabilir. Bir insanın iki ana dili olabilir. Almanya'da bütün Türklerin yapması gereken bu” diyerek, Türk ve Alman taraflarının bu konuda teşvik edici olması gerektiğinin altını çizdi.

“GEÇMİŞTEN GELEN İLİŞKİLERİMİZ SAĞLAM BİR MECRADA DEVAM EDİYOR”

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin çok eskiye dayandığını, Türkiye ile Almanya arasında ilk ticaret anlaşmasının 1840'ta yapıldığını, o yıllarda Türkiye'nin dış ticaretinin yüzde 42'sinin Almanya ile yapıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Bugün de baktığımızda Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı yine Almanya. Bu şunu gösteriyor; ilişkilerimiz geçici ve konjonktürel değil. İlişkilerimiz geçmişten geliyor ve sağlam bir mecrada devam ediyor. O bakımdan, ben gelecek ile ilgili atıflar yaparken bunu hayali olarak söylemiyorum, inanarak söylüyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ: “SÜRECİ YAVAŞLATMAK BİZİ RENCİDE EDİYOR”

AB'ye üyelik süreci ile ilgili olarak Türkiye'nin kendi üzerine düşenleri bitirdikten sonra, AB üyeliğinin söz konusu olacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Bu konuda da hiçbir endişe ve korkuya gerek kalmadığı kanaatindeyim. Belki şöyle de olabilir, ileride bu gün karşı çıkanlar 'Türkiye Avrupa Birliği'ne aman üye olsun' diyebilirler. Türk halkı farklı düşünebilir. Zorlama ile hiçbir şeyin olacağına inanmıyorum. Verilen sözlerin yerine getirilmesi bizim için yeterli şarttır. Tam üyeliği günü geldiğinde konuşuruz. Türkiye eğer Avrupa için gerçekten bir değerse o zaman Avrupa Birliği devletleri ve halkları 'evet' der. Eğer, değer ifade etmiyorsa biz de onu saygıyla karşılarız ama bugünkü süreci çeşitli vesilelerle yavaşlatmak veya durdurmak çok samimi bir davranış olmuyor ve bizi rencide ediyor” diye konuştu.

HUMBOLDT ÜNİVERSİTESİ’NDE KONUŞMA

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Almanya’nın köklü üniversitelerinden Humboldt Üniversitesi’nde bir konuşma yaptı. Bomba ihbarı yapılması üzerine iki saat gecikmeyle başlayan konuşmasına, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un onuruna vereceği akşam yemeğine de gecikildiğini hatırlatarak başlayan Cumhurbaşkanı Gül, bu yüzden konuşmayı özetleyeceğini, konuşmasının tam metninin Almanca tercümesiyle birlikte üniversitenin internet sitesine konulacağını bildirdi.

“AVRUPA’NIN GENİŞLEMESİNDE EN BÜYÜK FIRSATLARI SUNACAK ÜLKE TÜRKİYE'DİR”

Cumhurbaşkanı Gül, bugün birçok AB ülkesinin yaşadığı problemin büyüme kaynaklı olduğunu işaret ederek, “Büyüyemediği için bu problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Büyümek için ise muhakkak ki çevreyle daha çok ilgilenmek gerekir. O bakımdan dünyanın 20-30 yıl sonra ağırlığının Asya merkezli olacağı açık seçik ortadayken, AB'nin içe kapalı olması demek, bisikletin pedalını çevirmekten vazgeçmek anlamına gelir ki, bunun bugün bazıları tarafından savunulsa bile yarın mümkün olmayacağını herkes görecektir. Böyle bir genişlemede en büyük stratejik fırsatları ve imkânları sunacak olan ülke Türkiye'dir. Enerji açısından, büyük nüfus açısından, Kafkaslara ve Orta Asya'ya ulaşma açısından, ulaşım yolları açısından ve kendi büyük ekonomik potansiyeli açısından” dedi.

“AB MÜZAKERELERİNDE TÜRKİYE’YE SAMİMİ OLMAYAN ENGELLER KONMASIN”

Türkiye'nin müzakereleri başarıyla bitirmesine fırsat verilmesini isteyen Cumhurbaşkanı Gül, “Sahte, samimi olmayan engellemeler yapılmasın. Türkiye müzakere sürecini bitirdikten sonra AB'ye tam üye olup olmama kararı o zaman alınacak. Belki Fransa 'İstemiyorum' diyecek, Avusturya belki 'Ben istemiyorum' diyecek, belki de Türk halkı 'Ben artık istemiyorum' diyecektir. Bunlar o gün tartışılacak konulardır. Bugünün konusu ise Türkiye'nin müzakereleri başarıyla bitirmesine yardımcı olmaktır" diye konuştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜN TEHDİT VE ŞANTAJLARINA ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Gül, programın iki saat geç başlamasına neden olan bomba ihbarıyla ilgili olarak ise, “Almanya'nın demokratik ortamından faydalanan ve bunu istismar eden terör örgütüyle ilintili 30-40 kişinin buradaki tehditleri ve bu toplantıyı yaptırmak istememeleri, bu toplantıyı yapma ısrarımız karşısında da bomba ihbarı yapması üzerine güvenlik güçleri konuşmayı bu kadar geciktirdiler. Ama şunu ifade etmek isterim ki, burada böyle 30-40 kişiye pes edecek, onların tehdidine, şantajına boyun eğecek halde değiliz. Asla da onlara taviz vermem” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Üniversitedeki programın ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve eşi Bettina Wulff’un kendileri onuruna verdikleri resmi akşam yemeğine katıldılar.

ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Gül, Almanya programının üçüncü gününde Berlin'de Başbakan Angela Merkel ile görüştü. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakanlığa gelişinde Başbakan Merkel tarafından, Türkiye, Almanya ve AB bayraklarının önünde karşılandı.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL’DEN, CUMHURBAŞKANI WULFF VE EŞİ ONURUNA RESEPSİYON

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile birlikte Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve Bayan Wulff'un onuruna, tarihî Brandenburg Kapısının yakınındaki Axica Kongre ve Toplantı Merkezi’nde bir resepsiyon verdi.

Konuşmasında, Cumhurbaşkanı Wulff ile eşini ve tüm davetlileri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Aslında ben size ev sahipliği yapıyorum, ama ilişkilerimiz o kadar çok boyutlu ki, Türkler ve Almanlar Türkiye ve Almanya'da hem ev sahibi, hem de misafir olarak birbirleriyle ilişki içerisine girerler. Dolayısıyla hem misafiriz, hem ev sahibiyiz, burada da, Türkiye'de de. Geçen sene Türkiye'ye yaptığınız ziyaretten bir sene geçmeden, beni davet ettiniz, ben de şimdi iade-i ziyarette bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

BAYAN GÜL’ÜN ALMANYA TEMASLARI

Cumhurbaşkanı Gül'ün Almanya ziyaretine eşlik eden Bayan Gül, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un eşi Bettina Wulff ve Almanya Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanı Kristina Schröder ile engelli çocukların yaşıtlarıyla birlikte eğitim aldıkları Ina Anaokulu’nu ziyaret ettiler.

Bayan Gül ve Bayan Wulff, kendilerini çiçeklerle karşılayan çocuklarla bir süre konuştular ve birlikte bazı çocukları salıncakta salladılar. Çocukların Türkçe söyledikleri “Kâtibim” türküsünün yanı sıra farklı dillerde seslendirdikleri şarkıları da dinleyen Cumhurbaşkanı eşleri, üç Türk çocuğun anneleri ile de bir süre sohbet ettiler.

Bayan Gül ve Bayan Wulff daha sonra anaokulunu gezerek, burada yürütülen çalışmalar ve engelli çocukların diğer çocuklarla birlikte karma eğitim yapmasını amaçlayan projeyle alakalı yetkililerinden bilgi aldılar.

Bayan Gül ve Bayan Wulff, anaokulundan çıkarken çevrede toplanan Türk kökenli vatandaşlarla da selamlaştı.