30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla ilk olarak Anıtkabir’de düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanı Gül, ardından Başkomutan sıfatıyla ilk kez Çankaya Köşkü’nde tebrikleri kabul etti. Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, kutlamalar çerçevesinde Atatürk Kültür Merkezi’nde Bayan Gül ile birlikte tören birliklerini selamladı ve geçit törenini izledi.

Anıtkabir'deki
Tören
Çankaya Köşkü'nde
Tebrikleri Kabul
AKM'de
Geçit Töreni

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE TEBRİKLERİ KABUL

Cumhurbaşkanı Gül, Başkomutan sıfatıyla 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde ilk kez Çankaya Köşkü’nde tebrikleri kabul etti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Serruh Kaleli, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, milletvekilleri, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ali Em, sivil ve askerî erkân ile yabancı misyon şefleri Cumhurbaşkanı Gül’e tebriklerini iletti.

HER RÜTBEDEN ASKERÎ VE SİVİL PERSONEL DE TÖRENE KATILDI

Kutlamalarda, askerî öğrenci temsilcileri, başkentte görevli askerî personeli temsilen her rütbeden askerle sivil personel de Cumhurbaşkanı Gül’e tebriklerini sundu.

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’NDE GEÇİT TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Gül, kutlamalar çerçevesinde Bayan Gül ile birlikte Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenlere katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, AKM’ye gelişinin ardından üstü açık bir otomobille halkı selamladı. Tören Cumhurbaşkanı Gül`ün şeref tribününde yerini alması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Gül, tören geçişini ayakta selamladı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Serruh Kaleli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ ve Ali Babacan, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük ile diğer yetkililerin katıldığı töreni, yabancı misyon şefleri, subay ve astsubaylar ile çok sayıda vatandaş izledi.

YENİ MEZUN TEĞMENLERİN KONUŞMASI

Törende, İstiklal Marşı’nın okunması ve Türk Bayrağı’nın göndere çekilmesinin ardından Kara Harp Okulu’ndan mezun olarak bugün TSK’da göreve başlayan teğmen Ali Doğukan Seslikaya ve teğmen Mine Tamer, dönem arkadaşları adına konuşma yaptı.

PARAŞÜT BİRLİKLERİNİN ATLAYIŞI

Geçit töreni, paraşüt birliklerinin yaptığı atlayışla başladı. Atlayışların tamamlanmasının ardından paraşütçüler, Türk Bayrağı ve Atatürk posterini, şeref tribününün önünde açtı.

Armoni Mızıkası ve Karma Bando’nun geçiş için alanda yerini alması sonrası sırasıyla Tören Birlikleri Komutanlığı, Muharip Gaziler ve İç Güvenlik Gazileri Yürüyüş Grubu şeref tribününün önünden geçti.

Türk ordusunun her bir kuvvetini temsil eden birliklerin ve gazilerin ardından, yerli üretim zırhlı araçlar, yerli tasarım alçak irtifa hava savunma sistemiyle karadaki geçit töreni tamamlandı.

TÜRK YILDIZLARININ GÖSTERİSİ AYAKTA ALKIŞLANDI

Törende, Kara Havacılık Komutanlığına bağlı genel maksat ve taarruz helikopterleri ile Türk Hava Kuvvetlerine bağlı F-16, F-4 ve F-14 uçaklarıyla da gösteri uçuşu yapıldı. Türk Hava Kuvvetlerinin akrotim ekibi “Türk Yıldızları”nın gösterisi ise ilgiyle izlendi. Türk Yıldızlarının gösterisi, izleyenlerce uzun süre alkışlandı.

ANITKABİR’DE DÜZENLENEN TÖREN

Cumhurbaşkanı Gül, Zafer Bayramı vesilesiyle Anıtkabir’de düzenlenen törende devlet erkânı ile Aslanlı Yol’dan yürüyerek, Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu. Saygı duruşunun ardından Misak-ı Millî Kulesi’ne geçen Cumhurbaşkanı Gül, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk; tarihimizin en önemli günlerinden Büyük Zafer’in yıl dönümünde bizlere miras bıraktığınız Cumhuriyet’i emin adımlarla geleceğe taşımanın gururu içinde huzurunuzdayız.

Vatanı işgal edilen, bağımsızlığına kastedilen yüce milletimiz, önderliğinizde emsali olmayan bir mücadele vermiş, şanlı ordumuz üstün komutanızla tarihe altın harflerle yazılan bir başarıya imza atmıştır.

Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi’yle sadece nihai zafere ulaşmadınız, milletimizin hür ve müstakil yaşama kararlılığını, Anadolu’nun sonsuza kadar yurdumuz olduğunu da tüm dünyaya ilan ettiniz.

Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak ve koyduğunuz hedeflere ulaşmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Türkiye, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” düsturunuz doğrultusunda kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edecek, uluslararası arenada etkin, her alanda gelişmiş, güçlü ve müreffeh bir ülke olarak daima yükselecektir.

Sizi, silah ve dava arkadaşlarınızı, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm mensuplarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”