Askerî Birlikleri Ziyaret

Askerî Birlikleri Ziyaret

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük ile birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki askerî birlikleri ziyaret etti.

Van Jandarma Asayiş
Kolordu Komutanlığı
Yüksekova 3. Taktik
Tümen Komutanlığı

İlk olarak, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'nı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, burada bölgenin güvenlik konularına ilişkin detaylı bilgi aldı. Özellikle geçtiğimiz hafta içinde Kato Dağı bölgesinde gerçekleştirilen başarılı operasyonla ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, başarılarından dolayı operasyona katılan komutan ve askerleri tebrik etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL’Ü YÜKSEKOVA’DA ESKİ BAŞYAVERİ KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Gül, Van’daki temaslarının ardından Kobra helikopterleri eşliğinde Yüksekova'ya geçti. Yüksekova 3. Taktik Tümen Komutanlığı'nda Cumhurbaşkanı Gül’ü karşılayan komutanlar arasında, daha önce Başyaver olarak da görev yapan Tuğgeneral Metin Özbek de vardı. Yüksekova 3. Taktik Tümen Komutanlığında faaliyetlerle ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra görevlerinde üstün başarı gösteren subay, astsubay, uzman çavuş ve er-erbaşa hediyeler verdi.

ERLERLE ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, 3. Taktik Tümen Komutanlığının er-erbaş yemekhanesinde her rütbeden askerle birlikte öğle yemeği yedi. Askerlerle birlikte kuru fasulye ve bulgur pilavı yenilen yemekte, her masaya üst düzey bir komutan oturdu.

7. Hudut Alay Kom.
Sancak Verme
Hakkâri Dağ
Komando Komutanlığı

SANCAK VERME TÖRENİ

Yemekten sonra Cumhurbaşkanı Gül, yeni kurulan 7. Hudut Alay Komutanlığı Sancak Verme Töreni'ne katıldı. Sancağı öperek alay komutanına teslim eden Cumhurbaşkanı Gül ardından Sancak İlk Devir Teslim Tutanağını imzaladı. Akabinde tören geçidini izleyen Cumhurbaşkanı Gül tören bitiminde, töreni izlemek için gelen şehit yakınları ve çocuklarla yakından ilgilendi.

GECEYİ HAKKÂRİ DAĞ KOMANDO TUGAYINDA GEÇİRDİ

Yüksekova'daki inceleme ve temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Hakkâri Dağ Komando Komutanlığına geçti. Burada Kayseri Komando Tugayından gelen askerlerin de olduğu birliğin faaliyetleri hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül'e ayrıca komandoların operasyona çıktıkları zaman yanlarına aldıkları kumanyalar gösterildi. En modern teçhizatlarla donatılan komandoların uzun süren operasyonlar sırasında bile sıcak yemek yiyebildiklerinin anlatılmasının ardından akşam yemeğini de her rütbeden askerle birlikte tugayda yiyen Cumhurbaşkanı Gül, geceyi de Hakkâri Dağ Komando Tugayı’nda geçirdi.