Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi IV. Zirvesi

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Konseyi) IV. Zirvesi Cumhurbaşkanı Gül’ün ev sahipliğinde Bodrum’da gerçekleştirildi. Zirveye, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, zirve öncesinde Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen görüşmelerde enerji, ulaştırma ve kültür alanlarındaki iş birliğinde somut adımlar atılması kararlaştırıldı.

Akşam Yemeği
Aile Fotoğrafı
Nazarbayev ile Görüşme
Zirve Oturumu
Üçlü Görüşme
Kapanış Oturumu

KONUK CUMHURBAŞKANLARI ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

İkili görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül, konuk Cumhurbaşkanları onuruna aynı yerde akşam yemeği verdi. Yemekte Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgız Cumhurbaşkanı Atambayev ile Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov yer aldı.

AİLE FOTOĞRAFI

Cumhurbaşkanı Gül; Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev, Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Atambayev ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’u zirvenin yapıldığı otele gelişleri sırasında karşıladı ve birlikte “Aile fotoğrafı” çekildi. Cumhurbaşkanı Gül daha sonra zirvenin açış konuşmasını yaptı.

Zirveye katılanlara, “Hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmasında Cumhurbaşkanı, Gül, Türk Konseyi’ne üye olmamasına karşın Türkmenistan’ın Devlet Başkanı Berdimuhammedov’un da misafir olarak yer aldığını söyledi.

“KARDEŞ TÜRK DEVLETLERİYLE BAĞLARIMIZIN PEKİŞTİRİLMESİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUM”

Cumhurbaşkanı Gül, “Siz Kıymetli Kardeşlerimizle buluşmalarımız, bizim için her zaman özel bir önem taşımaktadır. Şahsen ortak dil, kültür, inanç, tarih ve değerleri paylaştığımız kardeş Türk devletleriyle bağlarımızın pekiştirilmesine büyük önem veriyorum. Bu anlayışla, Cumhurbaşkanı sıfatıyla her birinizi resmî ziyaret için Türkiye’de ağırladım. Birçok kez misafiriniz olmaktan da büyük mutluluk duydum. Aramızdaki bağlar böylesine köklü, dostluğumuz bu kadar güçlü ve ilişkilerimiz bu denli yoğun olunca, iş birliğimizi sadece ikili düzeyde sınırlı tutamazdık. Nitekim 2009 Nahçıvan Zirvesi’nde, kardeş Türk Cumhuriyetleri arasında karşılıklı ekonomik bağımlılığı ve sosyo-kültürel etkileşimi arttırmaya yönelik çabalarımıza ivme kazandırmak üzere Türk Konseyi’ni kurmaya işte bu anlayışla karar verdik” dedi.

“MAKSADIMIZ, BÖLGESEL ORTAKLIK RUHUNU PERÇİNLEMEK VE YENİ SİNERJİLER OLUŞTURMAK”

Türk Konseyi’ni, “Birlikten kuvvet doğar” şiarından hareketle, çok taraflı iş birliğine kurumsal bir çerçeve kazandırmak için kurduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Önemli el sanatlarımızdan halı dokumacılığındaki ‘Türk Düğümü’nden ilham aldık. Bildiğiniz üzere, dokumacılıkta birbirine eklenen düğümler, diğerlerinden güç alarak daha dayanıklı ve kıymetli bir eser ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu aynı zamanda, Türk kavimleri arasındaki birlik, beraberlik ve dayanışmanın da sembolüdür. İşte, biz de Türk Konseyi’yle, birbirimizden alacağımız kuvvetle iş birliğimizi bir kat daha perçinlemeyi hedefledik. Maksadımız, diğer bölgesel iş birliği mekanizmalarını destekleyecek şekilde, bölgesel ortaklık ruhunu perçinlemek ve yeni sinerjiler oluşturmaktı. Paylaştığımız ortak coğrafyadaki imkânlardan layıkıyla istifade etmek ve karşı karşıya olduğumuz risklerle mücadele etmek için buna ihtiyacımız vardı. Böylece, halklarımızın refahına ve bölgemizin istikrarına daha fazla katkı yapabileceğimize; dayanışma ve ortaklığımızı pekiştireceğimize inanıyorduk.”

KAPANIŞ OTURUMU

Cumhurbaşkanı Gül zirvenin kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Türk Konseyi'nin bir sonraki toplantısının yapılacağı Kazakistan'a teşekkür ederek, bu toplantılar ile Türk Konseyi'nin güçlendirilmesine yönelik iradenin bir kez daha teyit edildiğini, liderler olarak zirve vesilesi ile verilen fotoğrafın da bu anlama geldiğini kaydetti.

“HEPİMİZ CUMHURBAŞKANLARI OLARAK BU PROJELERİ TAKİP EDECEĞİZ”

Projenin birlikte hayal edildiğini ve bugünlere getirildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Konsey’in halklarımızın istikrar ve refahına katkı yapacak sonuç odaklı, somut projeler üreten bir cazibe merkezi haline gelmesi yine bizim desteğimizle olacaktır. Şimdiye kadar önemli adımlar attık. Zirvelerde alınan kararların uygulanması ve somut projelerin hayata geçirilmesi çok önemlidir. Hepimiz Cumhurbaşkanları olarak bu projeleri takip edeceğiz. Bu momentumu sürdürmeye ihtiyaç vardır” dedi.

KONSEYİN YENİ GENEL SEKRETERİ

Cumhurbaşkanı Gül, bakanların da temas halinde olarak projelerin takibini gerçekleştireceklerini, yeni atanan Genel Sekreter’in orijinal fikirlerine ve vizyoner gayretlerine ihtiyaç duyulacağını ifade ederek, “Yeni Genel Sekreterin yaşının getirdiği dinamizmi Konsey’e de yansıtmasını bekliyoruz. Dönem Başkanı sıfatıyla Türkiye, kendisine her zaman destek olacaktır” dedi. Türkiye’nin yeni genel sekretere destek olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, zirveye katılanlara teşekkür etti ve ülkelerine döndüklerinde Türk halkının sevgi ve selamlarını iletmelerini istedi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün konuşmasının ardından zirvenin ortak bildirisi, Türk Konseyi Genel Sekreteri ve yardımcılarının atanmasına ilişkin karar imzaya açıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, zirve sonrası, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN-TÜRKMENİSTAN ÜÇLÜ GÖRÜŞMESİ

Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, konuk Cumhurbaşkanları onuruna öğle yemeği verdi.