Portekiz

 

Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile beraber, Cumhurbaşkanı Cavaco Silva’nın davetlisi olarak Portekiz’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Lizbon’daki temaslarında, Türkiye ve Portekiz’in, Avrupa ve dünya tarihine damgasını vurmuş, çığır açmış imparatorlukların mirasçıları olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, siyasi alanda mükemmel seyreden ilişkilerin yanı sıra ekonomik ilişkilerde yaşanan yükselişe de vurgu yaptı. Türkiye’nin AB üyeliği süreci hakkındaki görüşlerini muhataplarına aktaran Cumhurbaşkanı Gül, katıldığı Portekiz-Türkiye İş Forumu’nda, “Türkiye ve Portekiz iş dünyası birbirini daha fazla keşfetmeli” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Lizbon Maduro Askerî Havalimanı’nda Kalkınma Bakanı Miguel Poiares Maduro, Türkiye’nin Lizbon Büyükelçisi Ebru Barutçu Gökdenizler ve diğer yetkililer karşıladı.

CUMHURBAŞKANI GÜL BELEM SARAYI’NDA

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, ertesi gün, Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ve eşi Maria Cavaco Silva tarafından Belem Sarayı’nda resmî törenle karşılandı. Töreninin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Portekiz Cumhurbaşkanı Silva ve eşi Silva ile baş başa görüştü; sonra da her iki cumhurbaşkanının başkanlığında heyetler arası görüşmelere geçildi.

PORTEKİZLİ ŞAİRİN MEZARINA ÇELENK

Karşılama töreni öncesinde de Cumhurbaşkanı Gül, Portekizli şair Luis Vaz de Camões’in mezarına çelenk bıraktı ve ardından 1501 yılında Vasco da Gama’nın Hindistan’a yaptığı ilk seferden dönüşünün anısına inşa ettirilen manastırı gezerek yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra da Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, şeref defterini imzaladı.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Gül, heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı. Yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, bakanlar, çok sayıda milletvekili, işadamları ve yatırımcılarla beraber Portekiz'e geldiklerini hatırlatarak, Portekiz ve Türkiye arasındaki ilişkilerin daima dostane olduğuna dikkat çekti.

ASKERÎ VE EKONOMİK ALANLARDA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI

İmparatorluk geçmişi olan iki ülke olarak ilişkilerin tarihten alınan destekle bugün de mükemmel bir şekilde geliştiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, NATO üyesi olan iki ülke ilişkilerinin her bakımdan gayet iyi olduğunu belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmelerde hem ikili ilişkilerimizi, hem bölgede cereyan eden konuları gözden geçirme fırsatı bulduk. Bugün gerek askerî sahada iş birliği ile ilgili gerekse ekonomik iş birliği ile ilgili bazı anlaşmalar imzalanacaktır. Bunlar da ilişkilerimizin ulaştığı boyutu göstermektedir” dedi.

PORTEKİZ BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Portekiz Başbakanı Passos Coelho ile görüştü. Görüşmenin ardından Başbakan Passos Coelho ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki özellikle ekonomik ilişkilerin gelişmekte olduğunu ifade ederek, AB müzakere sürecinde Portekiz’in Türkiye’ye verdiği desteğin önemli olduğunu belirtti.

İSTANBUL’U GÖREN LİZBON’U, LİZBON’U GÖREN İSTANBUL’U DAİMA HATIRLAR”

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Portekiz’in ilişkilerinin bugün çok güçlü olduğunu belirterek, iki ülkenin dünyanın zor zamanlarında, NATO üyesi olarak dünya barışına hizmet ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, “Ayrıca, İstanbul ve Lizbon birbirini çok andırırlar. Bildiğim kadarıyla burada da yedi tepe var. İstanbul’un da yedi tepesi var. Dolayısıyla İstanbul’u gören Lizbon’u, Lizbon’u gören İstanbul’u daima hatırlar” dedi.

“İMZALANAN ANLAŞMALAR İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRDİ”

İki ülke halkları arasında da her zaman dostluk bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, bu ziyaretinin de ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağını söyledi. Başbakan Passos Coelho’nun geçen yıl Türkiye’ye yaptığı ziyaretin oldukça verimli geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ziyarette iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecek strateji belgesinin imzalandığını, bugün imzalanan anlaşmaların da ilişkilerin daha güçlendiğini gösterdiğini anlattı.

İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI

Basın toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Passos Coelho huzurunda iki ülke arasında bir dizi iş birliği anlaşmaları imzalandı.

CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ

Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Gül, Portekiz Başbakanı Passos Coelho’nun onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

PORTEKİZ PARLAMENTO BAŞKANI ESTEVES İLE GÖRÜŞME

Portekiz Başbakanı Coelho ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Parlamento Başkanı Maria Assunçao Andrade Esteves ile bir araya geldi.

Sao Bento Sarayı’na gelişinde Cumhurbaşkanı Gül, Parlamento Başkanı Esteves tarafından askerî törenle karşılandı. Parlamento Başkanı Esteves ile Cumhurbaşkanı Gül’ün görüşmesinde, Portekiz Parlamentosundaki siyasi partileri temsil eden bazı milletvekilleri ile Cumhurbaşkanı Gül’ün heyetindeki milletvekilleri de hazır bulundu.

LİZBON BELEDİYESİNİ ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, bu programının ardından Lizbon Belediyesini ziyaret etti. Belediyeye gelişinde Belediye Başkanı Antonio Costa tarafından törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül’ü, belediyenin çalışmaları kapsamında okullarında Türkiye’ye ilişkin dersler alan öğrenciler alkışlarla karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül’e kentin altın anahtarı takdim edildi.

CUMHURBAŞKANI GÜL’E, LİZBON’UN ALTIN ANAHTARI TAKDİM EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, Lizbon’da bulunmaktan ve burada özellikle çocuklarla bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Öğrencileri, Türkiye-Portekiz dostluğunun geleceğinin simgesi olarak gördüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Portekiz’in millî şairi Camoes’in “dünya şehirlerinin prensesi” olarak nitelediği Lizbon’un anahtarını almaktan duyduğu onuru dile getirdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, akşam ise, Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ve eşi Maria Cavaco Silva tarafından onurlarına verilen akşam yemeğine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, yemekte yaptığı konuşmada, kendilerine gösterilen misafirperverlik için teşekkür etti.

İLİŞKİLERİMİZ ORTAK DEĞERLER TEMELİNDE MÜKEMMEL BİR SEYİR İZLİYOR”

Dost ve müttefik iki ülke olarak, ilişkilerin ortak değerler temelinde mükemmel bir seyir izlediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, bir milyar doları aşan ticaret hacminin ve karşılıklı yatırımların daha da arttırılmasının, enerji alanında yeni iş birliği olanaklarının değerlendirilmesinin, halklar arasındaki temasların güçlendirilmesi bağlamında turizm ve kültür alanındaki iş birliğimizin geliştirilmesinin ortak hedef olduğuna işaret etti.

TÜRKİYE’NİN AB MÜZAKERE SÜRECİNDE PORTEKİZ’İN DESTEĞİ

Türkiye ve Portekiz halklarının geçmişte olduğu gibi, gelecekte de Avrupa ve dünyanın geleceğini şekillendirmeye namzet olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, bu bağlamda, ülkemizin AB üyeliği yolunda karşılaştığı engellerin aşılması konusunda Portekiz’in geleneksel olarak verdiği destekten dolayı da teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının sonunda, “Bugüne kadar örnek bir iş birliği sergileyen iki ülke olarak, bundan sonra birlikte atacağımız adımlar da Avrupa-Akdeniz havzasında ve ötesinde barış, istikrar ve refahın kalıcı hale getirilmesine katkıda bulunacaktır” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN LİZBON KABULLERİ

Cumhurbaşkanı Gül, ertesi gün ise, Portekiz’in eski Cumhurbaşkanı ve eski Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio ve Lizbon İslam Toplumu Başkanı Abdülmecid Abdülkerim Vekil’i ayrı ayrı kabul etti.

PORTEKİZ-TÜRKİYE İŞ FORUMU

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra, Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ile birlikte Portekiz-Türkiye İş Forumu'nun kapanış toplantısına katıldı. Yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Portekiz'in dost iki ülke olduğunu, tarihin çok eski dönemlerine dayanan ilişkilerin son yıllarda yeni bir ivme kazandığını söyledi.

EKONOMİK İLİŞKİLERDE YAŞANAN YÜKSELİŞ

Siyasi alanda mükemmel seyreden ilişkilerin yanı sıra ekonomik ilişkilerde yaşanan yükselişe işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Portekiz'den Türkiye'ye gerçekleştirilen üst düzey ziyaretlerde varılan anlaşmaların hayata geçirildiğini, ziyaretinin de ilişkileri taçlandırdığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, ancak son yıllarda üç kat artarak 1 milyar doların üzerine çıkan ticaret hacminin yeterli olmadığını vurguladı.

“ŞİRKETLERİNİZ GÜVEN İÇERİSİNDE TÜRKİYE'DE ÇALIŞABİLİR”

AB ile müzakere sürecinde Maastricht kriterlerinin neredeyse tamamının gerçekleştirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Portekizli iş adamlarına, “Şirketleriniz güven içerisinde Türkiye'de çalışabilir” diye seslendi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin yeni pazarlar ve yeni coğrafyalara açılmak bakımından da önemli bir avantaj sağladığını belirterek, “Yeni pazarlar ve yeni coğrafyalar keşfederek ekonomik krizden çıkmayı araç olarak görüyorsunuz. Türkiye başlı başına büyük bir imkân olduğu gibi Türkiye'nin çevresi de kalkınan ülkeler ve büyük pazarlar. Orta Doğu, Kafkaslar ve Orta Asya, Türkiye'nin ve Türk şirketlerinin çok avantajlı olduğu yerler. Bu ülkelerden hangisine giderseniz gidin Türkiye'ye gitmiş gibi görürsünüz” dedi.

PORTEKİZLİ İŞ ADAMLARIYLA ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, toplantının ardından Portekizli iş adamlarıyla öğle yemeğinde bir araya geldi.

SİNTRA ULUSAL SARAYI

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül daha sonra, Lizbon’a 30 kilometre uzaklıktaki Sintra’ya geçerek, ilk olarak Sintra’nın merkezinde bulunan, 8. yüzyılda Endülüs Emevileri tarafından inşa edilen yapı üzerine yükselen Sintra Ulusal Sarayı’nı gezdi.

TÜRK TURİSTLERİN İLGİSİ

Ardından Sintra’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bir diğer yapısı Pena Sarayı’na geçen Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, sarayı gezen Türk turistler tarafından “Hoş geldiniz” diyerek ve alkışlarla karşılandı.

CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN PORTEKİZ CUMHURBAŞKANI SİLVA ONURUNA RESEPSİYON

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, akşam ise, Lizbon’da Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ve eşi Maria Cavaco Silva onuruna resepsiyon verdi. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Portekiz Cumhurbaşkanı ve eşini, resepsiyonun verileceği Foz Sarayı’na gelişlerinde kapıda karşıladı. Resepsiyon öncesinde klasik Türk müziği eserlerinin seslendirildiği konserde Dilek Türkan’a, kemençede Derya Türkan, piyanoda Baki Duyarlar, kontrbasta Erdal Akyol ve kanunda İhsan Özer eşlik etti.

BAYAN GÜL, CUMHURBAŞKANLIĞI MÜZESİ İLE FRANCİSCO DE ARRUDA OKULU’NU ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül'ün Portekiz ziyaretine eşlik eden Bayan Gül ise, Lizbon’da bir dizi program gerçekleştirdi. Bayan Gül, ilk olarak, Cumhurbaşkanı’nın eşi Maria Cavaco Silva ile yabancı devlet başkanları tarafından verilen resmî hediyeler ile Portekiz cumhurbaşkanlarının portrelerinin ve şeref madalyalarının sergilendiği Cumhurbaşkanlığı Müzesi’ni ziyaret etti.

BAYAN GÜL, ENGELLİ ÇOCUKLARLA BİRLİKTE GÜL FİDANI DİKTİ

Bayan Gül, müze ziyaretinin ardından Francisco de Arruda Okulu’nu ziyaret etti. Bayan Gül’e okula gelişinde çiçekler veren çocuklar, Türk ve Portekiz bayrakları ile selamladı. Okulda, “Ulusal Okuma Planı” proje sorumluları Prof. Fernando Pinto do Amaral ve Dr. Filomena Cravo ile okul müdürü Dr. Rosario Matos tarafından karşılanan Bayan Gül’e, kütüphane bölümünde bulunan öğrenciler tarafından kısa bir müzik dinletisi sunuldu.

ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN EĞİTİM MERKEZİ ZİYARETİ

Bayan Gül, daha sonra, Lizbon’da Engelli Vatandaşlar İçin Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Bayan Gül’ü Eğitim Merkezi’ne gelişinde Portekiz Cumhurbaşkanı’nın eşi Maria Cavaco Silva, Portekiz Başbakanı’nın eşi Laura Maria Ferreira Garces, Merkezin Başkanı Dr. Carmen Duarte ve Genel Müdürü Carina Conduta karşıladı.

BAYAN GÜL ÇOCUKLARLA YAKINDAN İLGİLENDİ

Karşılamanın ardından Merkezin faaliyetleri hakkında bilgi sunulan Bayan Gül, eğitim salonlarını ziyaret etti. Bu çerçevede; bilgisayar ve iletişim teknolojileri, el işleri, terapi, spor ve jimnastik salonlarını gezen Bayan Gül, salonlarda bulunan çocuklarla yakından ilgilendi.

SAĞLIK VE REHABİLİTASYON KLİNİĞİ’Nİ ZİYARET

Bayan Gül, daha sonra da yan binada yer alan ve koordinatörlüğünü Portekiz Başbakanı’nın eşinin yaptığı Sağlık ve Rehabilitasyon Kliniği’ne geçerek, fizyoterapi ve elektroterapi odalarını ziyaret etti.

Portekiz ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’ye döndü.