Cumhurbaşkanı Gül'e 'Yılın Devlet Adamı' Ödülünü Kraliçe Verdi

Cumhurbaşkanı Gül'e 'Yılın Devlet Adamı' Ödülünü Kraliçe Verdi


Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House adlı düşünce kuruluşunun “2010 Devlet Adamı” ödülü, düzenlenen törenle İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e takdim edildi.

KRALİÇE 2. ELİZABETH: “SAYGIN BİR LİDERLİK VE ULUSLARARASI BİR DEVLET ADAMLIĞI SERGİLEDİNİZ”

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, törende yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanı Gül ve eşini bu önemli ödülü almak için Londra’da karşılamaktan memnuniyet duyuyorum” dedi. Türkiye’ye 2008 yılında yaptığı resmî ziyarette, Cumhurbaşkanı Gül’ün gösterdiği misafirperverliği şükranla hatırladığını ifade eden Kraliçe 2. Elizabeth, “Yıllar boyunca saygın bir liderlik ve uluslararası bir devlet adamlığı sergilediniz. Bu ödülü Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü adına sunarak sizi tebrik ediyorum” dedi.

“ÖDÜLÜ SEVGİLİ ÜLKEM VE TÜRK HALKI ADINA ALIYORUM”

Ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, “Ödülü büyük bir onur ve alçak gönüllülükle sevgili ülkem ve Türk halkı adına alıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Gül, ödül jestinden dolayı Kraliçe 2. Elizabeth’e teşekkürlerini iletti. Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe’nin 2008’deki Türkiye ziyaretinin güzel anılarını kalbinde sakladığını da belirtti. Chatham House üyelerine de ödül için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül, kuruluşun 90. yılını kutladı ve ödülün arzularını hiç kaybetmeyen bir toplumun gelişme kararlılığını da onurlandırdığını vurguladı.

“BU ÖDÜL, ÇALIŞKAN TÜRK HALKININ BAŞARISINI SİMGELİYOR

Törende yaptığı konuşmada, “Aldığım bu ödül, birçok iç ve dış zorluklara rağmen Türkiye’nin son yıllarda gösterdiği gelişimin de teyididir. Türkiye’nin AB yolunda sessizce gerçekleştirdiği demokratik, sosyal ve ekonomik devrime şahit oluyoruz. Bu ödül, bilgelik, sağduyu, empati ve sivil gücüyle hareket eden büyük bir milletin değerlerini de tanımış oluyor. Chatham House Ödülü aynı zamanda Türkiye’nin çok boyutlu komşuluk ilişkilerini de sınırlarının ötesinde barış, istikrar ve refahı yeşertmesinin bir ifadesidir. Türkiye’nin yükselen demokrasi ve serbest piyasa ekonomisiyle İslam dünyasında parlayan ilham kaynağı olmasını taçlandıran bu ödül, çalışkan Türk halkının başarısını da simgeliyor” diyen Cumhurbaşkanı Gül, Chatham House Ödülü’nün, Türkiye ile İngiltere arasındaki sonsuz dostluğun belgesi olduğunu belirterek konuşmasını bitirdi.

CHATHAM HOUSE BAŞKANI MAJOR: “TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ, AB VE TÜRKİYE’YE YARAR SAĞLAYACAK”

İngiltere’nin eski Başbakanı ve Chatham House Başkanı John Major da törende yaptığı konuşmada, siyasetçilerin ve liderlerin yaptıklarıyla değerlendirildiğini ve Cumhurbaşkanı Gül’ün bu ödüle yakışan bir lider olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül’ün Türkiye ile İngiltere arasındaki dostluğa ve Türkiye’nin AB üyelik sürecine katkısına da değinen Major, “Türkiye’nin AB üyeliğinin, AB ve Türkiye’ye yarar sağlayacağına, bunun Türkiye ve AB’nin uluslararası etkisini artıracağına inanıyoruz” dedi. Türkiye’nin gelişmekte olan bir güç, istikrarlı, demokratik ve laik bir devlet olduğunu söyleyen Major, Cumhurbaşkanı Gül’ün sorunlara pragmatik çözümler getirilmesi konusundaki kişisel etkisinin önemine de işaret ederek, “Sizi yaptıklarınızdan ve yapacaklarınızdan dolayı kutluyorum” dedi.

Chatham House Direktörü Robin Niblett de konuşmasında ödülün kime verileceğinin, düşünce kuruluşunun üyelerinin oylarıyla belirlendiğini belirtti. Niblett konuşmasında, Cumhurbaşkanı Gül’ün, 2009’da Türkiye’nin Orta Doğu ve Kafkaslardaki komşularıyla ilişkilerinin derinleştirilmesi, Irak, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerle ilgili konularla Türkiye’nin AB üyeliği sürecindeki katkısına değindi.

Ödül töreni ve ardından gerçekleştirilen akşam yemeğine, Bayan Hayrünnisa Gül ile heyet üyeleri ve diğer yetkililer katıldı.

“CHATHAM HOUSE” ÖDÜLLERİ

“Chatham House Ödülü” 2005 yılından bu yana verilmektedir. Ödül verildiği yıldan bir önceki sene uluslararası ilişkilerin gelişimine en önemli katkıyı yapan devlet adamına takdim edilmektedir. Ödül, 2005 yılında eski Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yuşçenko’ya, 2006 yılında eski Mozambik Devlet Başkanı Joaquim Chissano’ya, 2007 yılında Katar Emiri’nin eşi Sheikha Mozah Bin Nasser Al Missned’e, 2008 yılında Gana Devlet Başkanı John Kufuor’a ve 2009 yılında Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’ya verilmişti.