Kış 2012 Tatbikatı (Kars)

Kış 2012 Tatbikatı (Kars)

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kars’ta gerçekleştirdiği 2012 Kış Tatbikatı’na katılan Cumhurbaşkanı Gül, tatbikattan sonra yaptığı konuşmada, “Aslında bütün bu hazırlıklar, tatbikatlar ve harcamalar, barışı temin etmek için yapılmaktadır. Bütün arzumuz bölgemizde huzurun, güvenliğin, istikrarın olması ve bunun üzerinde de iş birliğinin genişlemesidir” dedi.

Kış 2012 Tatbikatı
Tatbikat Konuşması

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin planlı tatbikatlarından olan Kış 2012 Tatbikatı, birliklerimizin çetin kış şartlarında eğitim kabiliyetini geliştirmek ve atış dâhil muharebe etme imkân ve kabiliyetlerini denemek amacıyla, 3. Ordu Komutanlığı’nda gerçekleştirildi.

Tatbikatı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile kuvvet komutanları izledi.

Kars’ta vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, incelemeleri sırasında, her şeye hazırlıklı olmak gerektiğini vurgulayarak, depremlerde maddi durumu iyi olanların bile bir tas çorbaya ihtiyaç duyduğunu, böyle durumda da devletin varlığını gösterdiğini söyledi.

Tatbikattan Kareler

TATBİKAT ALANINDA ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Kış 2012 Tatbikatı çerçevesinde bilgi aldıktan sonra Mehmetçik Çadır Kentini ziyaret etti.

Daha sonra taarruz helikopterlerinin saldırı, muharebe, arama-kurtarma harekâtı, havadan ikmal ve yaralı tahliye faaliyetlerine ilişkin tatbikatı izleyen Cumhurbaşkanı Gül, beraberindekilerle öğle yemeğini tatbikat alanında yedi.

Öğleden sonra ise birliklerin ateş ve manevra kabiliyetlerinin denendiği tatbikatta Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, birliklerin hedefleri dövmesini dürbünle izledi.

Cumhurbaşkanı Gül, tatbikatı izledikten sonra yaptığı konuşmada, tatbikatı büyük bir kıvanç ve onurla takip ettiklerini belirterek, emeği geçen tüm TSK mensuplarına teşekkürlerini ifade etti.

“KUVVETLERİMİZİN EĞİTİM VE DONANIMINI GÖRMEKTEN GURUR DUYDUK”

Cumhurbaşkanı Gül, tatbikattan büyük bir gurur duyduğunu kaydederek, “Çetin şartlar altında müşterek, fiili ve atışlı olarak icra edilen bu tatbikat sırasında bütün kuvvetlerimizin nasıl bir koordinasyon içinde olduğunu, nasıl etkin olduğunu, nasıl başarılı olduğunu, eğitimli ve donanımlı olduğunu görmekten çok büyük bir gurur duyduk” dedi.

“MAZİSİ ZAFERLERLE DOLU OLAN TSK, İHTİYAÇ OLDUĞUNDA AYNI BAŞARIYI GÖSTERECEKTİR”

Hava kuvvetlerinin de katıldığı tatbikatın, TSK’nın en zor şartlarda, en modern imkânları kullanarak muharebede nasıl başarılı olacağını gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, tatbikatta bir muharebede karşılaşılabilecek her türlü olumsuzlukları da devreye sokan senaryoların icra edildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Mehmetçiğin en kötü şartlarda nasıl savaşılacağını ve nasıl kazanılacağını gösterdiğini ifade ederek, “Mazisi zaferlerle dolu ve çok parlak olan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bundan sonra da ihtiyaç olduğunda aynı başarıyı göstereceğinden milletimizin hiçbir şüphesi yoktur” dedi.

“BÖLGESİNDE BARIŞ İSTEYEN, İSTİKRAR VE GÜVEN DAĞITAN JENERATÖR GİBİ BİR ÜLKEYİZ”

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Aslında bütün bu hazırlıklar, tatbikatlar ve harcamalar, barışı temin etmek için yapılmaktadır. Biz bölgesinde barış isteyen, istikrar ve güven dağıtan jeneratör gibi bir ülkeyiz. Bütün arzumuz bölgemizde huzurun, güvenliğin, istikrarın olması ve bunun üzerinde de iş birliğinin genişlemesidir. Atalarımızın söylediği söz eminim hepimizin hafızasındadır; ‘Hazır ol cenge, istiyorsan sulh-u selah.’ Dolayısıyla bazılarının yanlış yapmasını önlemek istiyorsak, bazılarının gaflete düşmesini önlemek istiyorsak onları caydırmamız gerekir. Onları caydırmanın yolu da gerektiğinde en kötü şartlara, her şeye hazır olmaktır. Hazır olmak da bir günlük iş değildir. İstenmeyen en kötü şartlar doğduğunda; ülkemizin, vatanımızın, devletimizin hakkını, hukukunu koruyabilmek için uzun bir eğitim gerekmektedir. Uzun bir eğitimde de büyük fedakârlıklar gerekmektedir.”

“SARIKAMIŞ’TA YAŞANAN ACILARI UNUTMUYORUZ”

Sarıkamış Harekâtı sırasında 98 yıl önce yaşananları ve verilen şehitleri hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Bizler tarihimize önem veririz ve tarihimizi de okuruz. Ama bugün Türk askerinin bu soğukta, 1,5 metre karda teçhizatını, azmini ve harekât kabiliyetini görünce tarihten ders aldığımızı ve acıları unutmadığımızı bir kez daha görüyorum. Bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi.

“YENİ ULUSLARARASI VE BÖLGESEL ŞARTLAR, YENİ ASKERÎ-POLİTİK STRATEJİLERİ GEREKTİRİYOR”

Bugün tezahür eden uluslararası ve bölgesel şartların, askerî-politik yeni stratejilerin ortaya çıkmasını gerekli kıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, buna karşı TSK’nın kendisini yenilemesi ve modernleştirmesinin de kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, tatbikattaki incelemelerinin ardından Ankara’ya döndü.