Almanya Özel


Almanya Federal Cumhurbaşkanı Christian Wulff, 18-22 Ekim 2010 tarihlerinde ülkemize resmî bir ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Wulff’u 19 Ekim Salı günü Çankaya Köşkü’nde törenle karşıladı. Ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Hayrünnisa Gül, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Wulff ve Bayan Bettina Wulff ile görüştü. Daha sonra her iki cumhurbaşkanının başkanlık ettiği heyetler arası görüşmelere geçildi, daha sonra da ortak basın toplantısı düzenlendi.

Çankaya Köşkü Yerleşkesi’nde bulunan Atatürk Müze Köşkü’nü gezen her iki Cumhurbaşkanı, ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gitti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, bir süre Genel Kurul çalışmalarını izledi. Almanya Cumhurbaşkanı Wulff, burada Genel Kurul'a hitaben bir konuşma yaptı. Aynı gün Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Hayrünnisa Gül, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Wulff ve Bayan Bettina Wulff onuruna Konut’ta özel bir akşam yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Gül ve konuk Cumhurbaşkanı Christian Wulff, 20 Ekim Çarşamba günü Kayseri’ye gitti. Kayseri’de Türk ve Alman İş Adamları Yuvarlak Masa Toplantısı ve Türk-Alman İşadamları Forumu’na katılan her iki Cumhurbaşkanı, Türk-Alman İşadamları Forumu’nda iş adamlarına hitaben birer konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Wulff ile 21 Ekim Perşembe günü Aya İrini’de gerçekleştirilen Avrupa 2010 Kültür Başkentleri ortak konserini izledi. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Hayrünnisa Gül, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Wulff ve Bayan Bettina Wulff’un onuruna resmî akşam yemeği verdi.

Konuk Cumhurbaşkanı Wulff ve Bayan Bettina Wulff, 22 Ekim Cuma günü Tarabya’daki Almanya Büyükelçiliği Yazlık Konutu’nda Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Hayrünnisa Gül’ün onuruna özel öğle yemeği verdiler ve ardından da her iki cumhurbaşkanı Beykoz'da inşa edilecek Türk-Alman Üniversitesi’nin ilk taşını yerleştirdiler.

Federal Cumhurbaşkanı Wulff’un ülkemizi ziyareti sırasında ayrıca, Göreme, Tarsus ve Adana’yı da ziyaret ederek, temas ve incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk yurtdışı ziyaretlerinden birini Türkiye’ye yapan Federal Cumhurbaşkanı Wulff’un bu ziyareti Almanya’dan Türkiye’ye on yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı seviyesindeki ilk resmî ziyaret olması bakımından da özel bir önem taşımaktadır.

Federal Cumhurbaşkanı Wulff’a ülkemizi ziyareti sırasında, üst düzeyli bir heyet ve Alman iş dünyasının önde gelen temsilcileri eşlik etti.