Zonguldak

Cumhurbaşkanı Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Zonguldak ve Bartın’a iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. İlk durağı olan Zonguldak’ta valiliğe gelişinde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Gül, “Zonguldak deyince akla alın teri ve emek gelir” dedi. Taşkömürü ocağında maden işçileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül akşam da şehrin ileri gelenleriyle yemekte buluştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Zonguldak ve Bartın’a iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

Valiliğe gelişinde vatandaşlar tarafından sevgi gösterisi ile karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, burada vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı. Zonguldak’ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Zonguldak deyince akla alın terinin, emeğin ve emeğin başkentinin geldiğini belirtti. Emek bayramının, dün Türkiye’nin dört bir köşesinde hep beraber kutlandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Ama emeğin, alın terinin ne olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Sadece toprağın üstünde değil, toprağın altında da terlemenin ne olduğunu en iyi siz bilirsiniz” dedi.

 

 

“BURALAR CENNET GİBİ YERLER”

Vatandaşlara hitabının ardından Zonguldak Valiliğini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Zonguldak’ın daima gönlünde ayrı bir yeri olduğunu ve siyasete girdiğinde ilk ziyaret ettiği illerden birisi olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin yeşilliğini, güzelliğini ilk gördüğü illerden birisinin burası olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, “Orta Anadolu’da büyüyen bir kişi olarak bu yeşilliklere daima hasret olmuşuzdur. Bizim oralarda iki tane ağaç görseniz çok yeşilmiş dersiniz, buralar ise cennet gibi yerler gerçekten” ifadelerini kullandı.

“YER ALTI ZENGİNLİKLERİ VE ÖZELLİKLE KÖMÜR DEYİNCE ZONGULDAK AKLA GELİR”

Zonguldak’ın Türkiye’de ayrı bir yere sahip olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yerin altındaki zenginlikleri ile özellikle kömür deyince burası akla gelir, demir-çelik deyince yine bölge olarak Zonguldak çevresi hep akla gelir. Ama ayrıca tabii ki, Zonguldak devletimize, milletimize de çok önemli siyasetçiler, devlet adamları yetiştirmiştir. Başta rahmetli Sayın Başbakan Bülent Ecevit olmak üzere, Sayın Meclis Başkanı Köksal Bey, Değerli Milletvekilleri ve birçok bilim adamı ve sanatkârlar… Bunların hepsini tek tek saymak istemiyorum sizler hep biliyorsunuzdur. Bu şehrimizin böyle bir özelliği var, bütün bunların ötesinde deminden beri hepimizin tekrarladığı emeğin başkenti olması sebebiyle ise daha ayrı bir simgedir burası. Maden işçilerinin, kömür işçilerinin yerin altında alın terini akıtarak en temiz şekilde helalinden paralarını kazandıkları yer de burasıdır. İşte böyle bir ilimizi bugün ziyaret ediyorum.”

BELEDİYE ZİYARETİ

Cuma Namazının ardından bir fırında kendisine ikram edilen pasta ve böreklerin tadına bakan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra il protokolü ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, yemeğin ardından Zonguldak Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediyeye gelişinde, Başkan Muharrem Akdemir tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı açıklamada, geldiği andan itibaren Zonguldak’ın güzelliklerini yaşadıklarını belirtti.

 

 

ŞEHRİN GELİŞİMİNDE BELEDİYENİN ÖNEMİ

Şehirlerin esas sahiplerinin belediye başkanları olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Şehrül-Emin sayılır onlar. Çünkü diğer kamu görevlileri devlet nerede görevlendirirse orada görevlerini yaparlar. Vali Bey Zonguldak’tan başka yere gidebilir, başka yerden buraya gelebilir, diğer kamu yöneticileri de öyle. Siyasetçiler şüphesiz ki şehrin yine sahipleridir, ama onlar Ankara’da esas görevlerini yapıyorlar. Ama şehre sahip çıkan belediye başkanlarıdır. Şehrin geleceği, imarı belediyelerin elinde, belediye meclisi ve başkanının elinde. O bakımdan belediyelere çok önem veriyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, belediye başkanlığından ayrılırken Azra Ceylin adlı epilepsi hastası küçük bir kızla yakından ilgilendi.

 

 

GARNİZON KOMUTANLIĞINI ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra 3. Jandarma Eğitim Tugay ve Jandarma Komutanlığını ziyaret etti.

 

 

CUMHURBAŞKANI GÜL, BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ’NDE

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Bülent Ecevit Üniversitesi’ni ziyaret etti. Rektörlük girişinde kendisini bekleyen öğrencileri selamlayan Cumhurbaşkanı Gül'e eğitim için Türkiye'ye gelen yabancı öğrenciler çiçek verdi. Cumhurbaşkanı Gül, bu sırada Afganistan'dan Hilal Masum ile anı fotoğrafı çektirdi. Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer’den Üniversite’ye ilişkin bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı açıklamada, Karaelmas Üniversitesi’ne daha sonra Bülent Ecevit isminin verildiğini hatırlattı. Üniversiteyi ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, üniversitelerin sadece eğitim değil, bilim merkezleri olduğuna işaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, üniversitelerin bulundukları şehir ile yakın ilişki içinde olmaları gerektiğine dikkat çekerek, ilin ve bölgenin gelişmesine lokomotiflik görevi yapması gerektiğini vurguladı.

 

 

CUMHURBAŞKANI GÜL, KOZLU TAŞKÖMÜRÜ İŞLETMELERİ’NDE MADEN İŞÇİLERİYLE

Cumhurbaşkanı Gül, Bülent Ecevit Üniversitesi'nden sonra Kozlu Taşkömürü İşletmeleri Müessese Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Burhan İnan'dan müessese hakkında brifing alan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra 1 Nolu kuyubaşında madene inmek için bekleyen işçilerin yanına gitti.

Beyaz madenci elbisesi giyen Cumhurbaşkanı Gül'ü, madencilerin çocukları ellerinde çiçeklerle karşıladı. Kendisine sevgi gösterinde bulunan madencilerin yanına giden Cumhurbaşkanı Gül, onlarla sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Zonguldak’ta il protokolü, şehit yakınları, gaziler, STK temsilcileri ve iş adamları ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı olarak bütün illeri ziyaret etmeyi, göreve seçildiğinde planladığını dile getirerek, “Cumhurbaşkanı ziyareti illerimizde bir heyecan birlik ve dayanışma oluşturur. Bu vesile ile ben de düşüncelerimi ifade ederim gelecekle ilgili” diye konuştu.

“EMEĞİN BAŞKENTİNDE OLMAKTAN BÜYÜK MEMNUNİYET DUYUYORUM”

Cumhurbaşkanı Gül, Zonguldak’ın, Türkiye’nin ve Karadeniz’in en şirin illerinden birisi olduğunu belirterek, “Cenab-ı Allah buraya çok büyük güzellikler vermiş. Sadece toprağın üstü değil, toprağın altı da zengin. Belki başka illerimizden, yörelerimizden farkı, toprağının altının da çok zenginliğiyle meşhur olmasıdır” dedi. Toprağın altı denince, madenler ve esasta kömürün geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, şehre geldiği andan itibaren herkesin “Emeğin Başkenti Zonguldakımıza hoşgeldiniz” dediğine dikkat çekti ve “Ben de gerçekten, alın terinin çok kutsal olduğu, yerin üstünde değil, özellikle yerin altında alın terinin olduğu Zonguldak’ta, emeğin başkentinde olmaktan gerçekten büyük memnuniyet duyuyorum” şeklinde konuştu.

FİLYOS PROJESİ’NİN ZONGULDAK’A KATKISI

“Bir taraf ilerlerken, bir taraf eğer o ilerlemeyi göstermezse o zaman orada mutluluk olmaz” diyen Cumhurbaşkanı Gül, kentin projelerine ilişkin fikirler aldığını ve takip edilmesi gerekenler bulunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, Filyos Projesi’nin hayata geçiriliyor olmasının önemine dikkat çekerek bu tip projelerin eskiden uzun yıllar sonra hayata geçirildiğini, şimdi ise tarih verilerek zamanında bitirildiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, imkân ve kabiliyetlerin geliştiğini ve bundan dolayı eksikliklerin giderileceğinden kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini ifade ederek yolların, bağlantıların ve tünellerin önümüzdeki birkaç yıl içinden bitirileceğinden kimsenin şüphe duymamasını istediğini belirtti.