Bartın

Ziyaretinin ikinci gününde Bartın’a geçen ve valilik, belediye başkanlığı, garnizon komutanlığı ile üniversite ziyaretlerinin yanı sıra şehrin ileri gelenleriyle öğle yemeğinde buluşan Cumhurbaşkanı Gül, Amasra’yı da ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, güzel bir bahar havasında Türkiye’nin en şirin kentlerinden birisi olan bu tarihî kentte Bartınlılarla olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Geceyi Zonguldak’ta geçirdikten sonra sabah karayoluyla Bartın’a geçen Cumhurbaşkanı Gül, Bartın Valisi Ali Çınar, İl Milletvekilleri, Bartın Deniz ve Garnizon Komutanı Dz. Kd. Alb. Mehmet Erdemir, Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Alaaddin Karsavuran ve İl Emniyet Müdürü Mehmet Altınok tarafından karşılandı. Bu sırada kendisini karşılamaya gelenlerle selamlaşan Cumhurbaşkanı Gül, küçük kızlardan oluşan halk oyunları ekibi ile anı fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra valilik önünde kendisine yoğun ilgi ve sevgi gösteren vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı. Güzel bir bahar havasında Türkiye'nin en şirin kentlerinden birisi olan bu tarihi kentte, Bartınlılarla olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, çeşitli vesilelerle geldiği Bartın’ı Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk kez ziyaret ettiğini söyledi.

“BARTIN’IN ÖZELLİĞİ, SAKİNLİĞİ VE HUZUR KENTİ OLMASI”

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin her tarafının birbirinden güzel olduğuna işaret ederek, “Her yörenin kendine has özellikleri var. Bartın’ın özelliği de sakinliği, huzur kenti olması. Yemyeşil cennet misali ve çok eskiden beri tarih dolu olmasıdır. Buranın ne kadar turistik, ne kadar tarihi, ne kadar geleneğinin olduğunu biliyorum” diye konuştu.

Kente başka sıfatlarla gelip gittiğinde Bartın'ın değerli ailelerini ve geleneklerini öğrendiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Bartın'ın huzur ve kardeşlik içinde olduğunu görmenin herkesi çok memnun ettiğini belirtti. Türkiye'de çok hızlı bir kalkınma yaşandığının altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, “Bu kalkınmadan her yer nasibini aldığı gibi şüphesiz ki Bartın'da nasibini alıyor. Her şeyden önce Bartın'da artık bir üniversite var. Amasra buranın ayrı bir hazinesi. Sadece sizler için değil bütün Türkiye için böyle” dedi.

“BU BÖLGE VE İNSANLARI HER TÜRLÜ HİZMETE LAYIK”

Bartınlıların güzelliklerin içinde yaşadığını ancak bazen bunun farkında olmadıklarına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, “İnsan bazen içinde bulunduğu güzelliğin farkında olmayabilir. İnanın ki, Bartın böyle bir yer” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, yerin üstünün değil altının da zengin olduğuna işaret ederek, bölgenin ve insanlarının her türlü hizmete layık olduklarını söyledi. Zonguldak ve Bartın'ın birbirinin kardeşi olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, eksiklerin giderilmesi için devletin elinden gelen her türlü çabayı gösterdiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, herkesin arzusunun çocuklara daha iyi bir ülke, güzel şehirler ve güzel bir Bartın bırakmak olduğunun altını çizerek, “Onlar daha güzel okullarda okusun. Onlar daha güzel şartlarda hayatlarını devam ettirsinler. Onların ekonomik şartları daha iyi olsun. Daha refahta olsunlar diye bugün hepimiz gece gündüz çalışıyoruz” diye konuştu.

 

 

BARTIN BELEDİYESİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül’ü belediyeye gelişi sırasında Belediye Başkanı Cemal Akın karşıladı. Bartın Belediyesi’nde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin en şirin, en cennet köşelerinden birinin Bartın olduğunu belirterek, odaya girerken gördüğü resimlerin Bartın'ı özetlediğini söyledi.

 

 

KENTLERİN KORUNMASI VE İMAR FAALİYETLERİ

Cumhurbaşkanı Gül, Allah'ın verdiği güzellikleri ve Bartın'ı bozmadan büyütmenin önemine işaret ederek, Bartın'ı zenginleştirmenin ve kıymetli hale getirmenin bütün vatandaşların ve kamu yöneticilerinin görevi olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama esas belediye hizmetleri ile belediye başkanı, belediye meclisi ile onların vizyoner bakışı ile bu gerçekleşebilir. İmar faaliyetlerini ona göre yapmak, şehrin gelişmesini ona göre planlamak, korunacak yerlerin korunmasına hassasiyet göstermek, binaların yüksekliğini buna göre sınırlamak, bütün bunlar belediye hizmetleridir.”

“YEREL SİYASETÇİLERİN BÖLGELERİNİ SAHİPLENMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanı Gül, kamu yöneticilerinin hepsinin belli bir süreyle şehirlerde görev yaptıklarını, daha sonra ise başka yere giderek hizmetlerine devam ettiklerinin altını çizerek, “Devlet geleneği böyle ama genellikle yerel yöneticiler orada doğan ve büyüyen insanlardan olur. Dolayısıyla yerel siyasetçilerin bölgelerini sahiplenmesi çok önemli. Bunun için de uzun görüşlü, vizyoner bir politika takip etmek gerekir. Buraların kıymetine kıymet katmak gerekir. Bartın, Amasra tüm buralar gerçekten anlatarak tarif edilemeyecek kadar güzel yerlerdir” dedi.

“BARTIN’IN KONAKLARI ÇOK MEŞHURDUR”

Bartın'ın konaklarının çok meşhur olduğuna dikkat çek Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: “Vaktiyle o konaklardan birinde Talat Beylerin Konağı'nda kalmıştım. Bütün bunları muhafaza edin. Onları korumak için kolaylıklar gösterin. Çevrenin, denizin güzelliğini hep muhafaza edin ve imar faaliyetlerinizi bu çerçeve içinde yapın. O zaman burası çok büyük cazibesine cazibe katacağı, insanların gelip yerleşeceği, Türkiye'nin en güzel yörelerinden birisi olacaktır. Turizm faaliyetleri çok daha canlı olacak, yerli yabancı turistler buralara gelip gitmeyecekler, belki günlerini geçireceklerdir.”

BARTIN DENİZ VE GARNİZON KOMUTANLIĞI ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, Belediye’nin ardından Bartın Deniz ve Garnizon Komutanlığı’nı ziyaret etti.

 

 

“BARTIN’DAKİ BİRLİK, BERABERLİK VE DAYANIŞMA İKLİMİ MEMNUNİYET VERİCİ”

Cumhurbaşkanı Gül, Bartın’da onuruna verilen öğle yemeğinde; il protokolü, ilin önde gelenleri, şehit yakınları, gaziler, STK temsilcileri ve iş adamları ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, salonu girişinde önce şehit yakınları ve gaziler ile selamlaştı. Yemekte yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, daha önce şehirde çeşitli vesilelerle bulunduğunu ancak Cumhurbaşkanı olarak Bartın’ı ilk kez ziyaret ettiğini ve bundan mutluluk duyduğunu söyledi.

 

 

“BARTIN’DAKİ HUZUR VE DAYANIŞMAYI GÖRMEKTEN MEMNUN OLDUM”

Türkiye’nin bütün illerini seçildiği günden itibaren ziyaret ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, bir Cumhurbaşkanı tarafından çok uzun süre ya da hiç ziyaret edilmeyen iller bulunduğuna dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Gül, her ilde Cumhurbaşkanı ziyaretinin birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirdiğini, Cumhurbaşkanı’nın, ülkenin birliğini, beraberliğini ve Türk milletini temsil eden kişi olarak gittiği her yerde bunu teşvik ettiğini kaydederek, “Ben de bugün Bartın’da değerli siyasetçiler, ilin değerli yöneticileri, hepsiyle yaptığım görüşmelerde bu yönde görüşlerimi herkesle paylaşırken burada da çok iyi bir dayanışma, huzur ve koordinasyonu görmekten çok memnun oldum” diye konuştu.

BARTIN’IN COĞRAFİ VE TARİHÎ GÜZELLİKLERİ

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin her yerinin kendisine has özellikleri ve övünülecek değerleri bulunduğunu, ama Bartın’ın tabiat güzelliği, yeşili, deniziyle, denizle yeşilin buluştuğu bir yer olarak güzelliklerini ortaya serdiğini aktararak, şehrin ayrıca tarihî yönünün de bulunduğuna işaret etti. Nüfusun azlığına, geç şehir olmasına rağmen Bartın’ın Karadeniz’deki birçok şehirden daha eski bir tarihi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, burada çok farklı medeniyetler kurulduğunu anımsattı.

“SON 10 YIL İÇİNDE HİZMETLERDE ÇOK BÜYÜK GELİŞMELER OLDU”

Cumhurbaşkanı Gül, bütün bunların kıymetinin bilinmesini gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir taraftan huzur ve bir taraftan da ülkemizde refahın artması, gelişmenin ve ekonomik kalkınmanın sağlanması, ihtiyaçların karşılanması için kamu-özel herkes ele ele çalışıyor. Özellikle son 10 yıl içinde hizmetlerde çok büyük gelişmelerin olduğuna eminim ki herkes vakıftır.”

“HERKES ELBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞMALI”

Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: “Bütün bunlar için hepimizin birbiriyle dayanışma içinde olması çok önemli. Farklı siyasi partiler, farklı görüşler, farklı akımlar; bunlar demokrasinin, çoğulculuğun bir gereği. Çoğulculuğu bir kavga, çekişme, enerjilerimizi boşa harcama olarak anlarsak o zaman memleket olarak da zarar görürüz; şehirler, beldeler olarak da zarar görürüz. Küçük bir ailede bile bir çekişme başlarsa bunun sonu nereye gider bilirsiniz. Onun için birlik, beraberlik ve şehrimizin geleceği söz konusu olduğunda herkesin el birliği içerisinde çalışıyor olması çok önemli.”

HÜKÜMET CADDESİ’NDE VATANDAŞLARLA BULUŞMA

Öğle yemeğinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Bartın’da Hükümet Caddesi’nde yürüyüş yaparak, halkla selamlaştı ve fotoğraf çektirdi. Cumhurbaşkanı Gül, yürüyüş esnasında basın-yayın faaliyetini 90 yıldır sürdüren Bartın Gazetesi’ne uğradı. Daha sonra Refah Partisi döneminden arkadaşı Talat Gizli’nin iş yerine geçen Cumhurbaşkanı Gül, kendisi ile bir süre sohbet etti.

 

 

BARTIN ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Bartın Üniversitesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, üniversiteye gelişi sırasında Rektörlük önünde kendisini bekleyen öğretim görevlisi ve öğrencileri selamladı. Rektör Prof. Dr. Ramazan Kaplan’dan üniversite hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı açıklamada, “Üniversitenin üniversite olabilmesi bina ile alakalı değil; prefabrikte de eğitim verilebilir. Üniversitemiz de böyle güzel bir yere kurulmuş. Burası daha çok hoca ve öğrenci çekebilir. Bunu engelleyecek hiçbir şey yok” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI GÜL AMASRA’YI ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül, Bartın’daki temaslarını tamamladıktan sonra Amasra’yı ziyaret etti. Amasra Kaymakamlığı önünde kendisini bekleyen vatandaşlarla selamlaşan Cumhurbaşkanı Gül, çocuklarla yakından ilgilendi. Buradan yürüyerek Amasra Kalesi’ne giden Cumhurbaşkanı Gül’e yol boyunca sevgi gösterilerinde bulunuldu. Kaleyi gezen Cumhurbaşkanı Gül, kale içinde bulunan Fatih Camii’ni de ziyaret etti.

 

 

Cumhurbaşkanı Gül, Amasra’daki etkinliklerinin ardından İstanbul’a geçti.