Şanlıurfa

Şanlıurfa

 

Şanlıurfa ve Adıyaman’a iki günlük bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, her iki kentin de tarım ve sanayide önünün açık olduğunu vurgularken köklü ve zengin bir geçmişe sahip olmaları nedeniyle de sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın ilgi gösterdiği turizm merkezleri olduğunu kaydetti. GAP’ın bölgeye büyük katkılar yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, her iki kentte de farklı unsurların kardeşçe bir arada yaşıyor olmasını örnek göstererek, “Bölgedeki halkımızın birbirine olan sevgi ve saygısı devam ettiği sürece buralar çok daha hızlı kalkınacak ve zenginleşecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa ve Adıyaman’a iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

Valilik Ziyareti
Belediye Ziyareti
Garnizon Ziyareti

Şanlıurfa GAP Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Gül’ü Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve diğer ilgililer karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de eşlik etti.

Balıklıgöl
Göbeklitepe
Haleplibahçe

VALİLİK ZİYARETİ

İlk olarak valiliği ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül’e vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, valilikte yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kendine has özellikleri bulunan kentlerinden Şanlıurfa'yı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Daha önceki görevleri sırasında çeşitli vesilelerle Şanlıurfa'ya geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı olarak bu ilk ziyaretinin unutulmaz bir anı olacağını kaydetti.

PEYGAMBERLER ŞEHRİ

Cumhurbaşkanı Gül, “Peygamberler şehri” olarak bilinen Şanlıurfa'nın, insanlık tarihinin en köklü geçmişine sahip, dünyanın en eski insanlık izlerinin bulunduğu bölgede yer aldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, kentin sadece tarihiyle değil, nüfusu, ekonomik büyümesi, üniversitesi ve havaalanıyla da dikkat çektiğini kaydetti. Şanlıurfa'nın çevresinde büyük projeler yapıldığına da dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk Barajı'nın herkesin gurur duyduğu, dünya çapında bir proje olduğunu belirtti.

Açıklamasında, "Şanlıurfa, bereketli topraklarıyla Türkiye'nin en değerli ve en çok önem verdiğimiz illerinden birisidir" diyen Cumhurbaşkanı Gül, şehrin hızlı değişimi ve zenginleşmesinden etkilendiğini dile getirdi.

“ŞANLIURFA, ÖNÜMÜZDEKİ BİRKAÇ YIL İÇERİSİNDE ÇOK DAHA FAZLA İLGİ ÇEKECEKTİR”

Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: "İnanıyorum ki Şanlıurfa, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde çok daha fazla ilgi çekecektir. Yerli, yabancı sanayicilerin hücum ettiği, büyük yatırımların yapıldığı bir ilimiz olacaktır. Turizm değeri zaten giderek daha fazla bilinir hale gelmektedir. Dünyanın en eski ayak izleri bu bölgemizdedir. Birçok medeniyet, birçok dinler gelip geçmiştir. İslam dini için de en mübarek zatların bulunduğu ilimizdir. Bu ilimizin değerini, kıymetini hepimizin bilmesi gerekir. Her şeyden önce bu ilde doğup, büyüyüp yaşayanların Şanlıurfa'nın değerini bilmesi lazım. Türkiye olarak da bilmemiz lazım."

ZİYARET ANISINA 26 BİN FİDAN

Ziyaretin anısına Vali Güvenç, Cumhurbaşkanı Gül'e, gümüş kahve fincanı takımı hediye etti ve Valilikçe 26 bin fidanın dikildiği hatıra ormanı oluşturuldu. Ayrıca Vali Güvenç, Cumhurbaşkanı Gül'e kent ile ilgili bir brifing verdi.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI ZİYARETİNDE VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ

Valiliğin ardından Belediye Başkanlığı'na geçen Cumhurbaşkanı Gül'ü vatandaşlar alkışlarla karşıladı. Burada vatandaşlara hitaben yaptığı kısa konuşmada, kendisine gösterilen sevgiye teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül, ''Peygamberler diyarı Şanlıurfa'mızı Cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmek, benim için ayrı bir mutluluktur'' dedi. Cumhurbaşkanı Gül, kentte çeşitli temaslarda bulunacağını, bu temaslar sırasında vatandaşlarla bir araya gelmeye çalışacağını söyledi.

DERGAH CAMİSİ'NDE CUMA NAMAZI

Şanlıurfa Belediye Başkanı Fakıbaba, Cumhurbaşkanı Gül’e, yerel hizmetlerle ilgili brifing sundu. Daha sonra Cuma Namazı'nı, Dergah Camisi'nde kılan Cumhurbaşkanı Gül’e camiden ayrılışı sırasında vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

ŞANLIURFA HARRAN ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Şanlıurfa programı çerçevesinde 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nı ve Harran Üniversitesi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, ardından GAP bölgesinde incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, Tugay Komutanlığı’nı ziyaretinin ardından Şanlıurfa-Mardin karayolunun 25. kilometresinde bulunan Harran Üniversitesi (HRÜ) Osmanbey Yerleşkesi'ne geçti. HRÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu ve rektör yardımcıları tarafından Feyzullah Efendi Konağı'nda karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, "HRÜ Güneş Enerji Kulübü"nce tasarlanan ve 2010 yılında TÜBİTAK tarafından yapılan "Alternatif enerjili araç yarışları"nda en iyi tasarım ödülünü alan "GAP Car" adlı güneş enerjisiyle çalışan aracı inceledi.

FEYZULLAH EFENDİ KONAĞI

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Birecik Barajı'nın yapımı sırasında bir bölümü sular altında kalan Halfeti ilçesinden taşları sökülerek, Osmanbey Yerleşkesi'nde yeniden inşa edilen Feyzullah Efendi Konağı'nda incelemelerde bulundu. Ziyaret esnasında Rektör Prof. Dr. Mutlu, Cumhurbaşkanı Gül’e, üniversiteyle ilgili brifing sundu.

GAP BÖLGESİNDE İNCELEME

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait helikopterle GAP bölgesinde inceleme yapan Cumhurbaşkanı Gül’e, uçuş sırasında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu tarafından projeye ilişkin teknik bilgiler aktarıldı. İncelemelerinin ardından Cumhurbaşkanı Gül'ü taşıyan helikopter, Atatürk Barajı Yerleşkesi'nde bulunan DSİ 15. Bölge Müdürlüğü'ne gelişinde çok sayıda vatandaş tarafından sevgi gösterileriyle karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül'e burada DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz brifing sundu. Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra barajın gövde kısmına geçerek burada incelemelerde bulundu.

ŞEHRİN ÖNDE GELENLERİYLE AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, şehrin önde gelenleri ile şehit yakını ve gazilerle birlikte akşam yemeğine katıldı. Yemek öncesinde şehit aileleri ve gaziler başta olmak üzere tüm davetlilerle yakından ilgilenerek tokalaşan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra şehre önemli katkıları olan hayırseverlere plaket verildi.

Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, Şanlıurfa’ya daha önce defalarca geldiğini, ancak cumhurbaşkanı olarak buradaki vatandaşlarla kucaklaşmaktan ayrı bir haz duyduğunu belirterek kendisine gösterilen sevgi ve yakın ilgiye teşekkür etti.

“ŞANLIURFA TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ İLLERİ ARASINDA”

Şehri gören görmeyen herkesin Şanlıurfa’yı “Peygamberler şehri” olarak bildiğini, tarih içinde birçok Peygamberin iz bıraktığı ve insanlara güzel şeyleri öğreten kentin tarihiyle ilgili her geçen gün yeni şeylerin öğrenildiği söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, 12 bin yıl öncesinde burada insanların yaşadığının bilindiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “İnsanlığın bu kadar eski bir izi dünyanın herhangi bir yerinde daha bulunmuş değil” dedi. Şanlıurfa’nın birçok bakımdan zengin bir il olduğunu ve Türkiye’nin en değerli illeri arasında bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, kentte son yıllarda büyük değişiklikler yaşandığına dikkati çekerek emeği geçenleri kutladı.

“ŞANLIURFA, İSLAMİ KÜLTÜRÜ VE İSLAM ÖNCESİ ARKEOLOJİK KAZILARIYLA DAHA FAZLA İLGİ GÖRECEK”

Cumhurbaşkanı Gül, ziyareti sırasında ABD’nin California kentinden gelen turistlerle karşılaştığını belirterek, “Komşu ülkelerden değiller. Dünyanın öbür ucundan, ABD’den 10’a yakın insan vardı. Oralardan insanlar gelmeye başladıysa inanıyorum ki kısa süre sonra Şanlıurfa, gerek İslami kültürüyle gerekse İslam öncesi arkeolojik kazılarıyla çok daha fazla ilgi görecek ve buraya daha çok insan gelecek” dedi.

GAP’IN BÖLGEYE ETKİSİ

Şanlıurfa’nın bereketli topraklara sahip olduğunu da kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, helikopterle yaptığı GAP Bölgesi turunda kendisine verilen bilgilerden heyecan duyduğunu anlattı. GAP kapsamındaki çalışmaların kent topraklarında büyük bir ekonominin çıkmasına olanak sağladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, yatırımların neticesinin bugün alınmakta olduğunu, ilerleyen yıllarda ilginin daha da artacağını ifadede etti. Cumhurbaşkanı Gül, sadece Şanlıurfalıların değil Türkiye’nin her yerinden ve yurt dışından yatırımcıların kente geleceğini dile getirdi.

Konuşmasında, “Burası bütün bu bölgenin, Orta Doğu bölgesinin en önemli ticaret, tarım, turizm ve sanayi merkezi olma yolunda hızlı bir şekilde ilerlemektedir” diyen Cumhurbaşkanı Gül, yeni teşviklerden en fazla Şanlıurfa’nın faydalanacağını, bunun da en iyi şekilde değerlendirileceğine inandığını belirtti.

“TÜM TÜRKİYE SATHINDA GÜZEL GELİŞMELER OLUYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, büyük altyapı yatırımları yapıldığını, barajlar, sulama kanalları ve yolların hizmete sokulduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletimiz ve ülkemiz güçlendikçe hizmetler de daha çok gelmektedir. Hepimizin büyük bir mutlulukla gördüğümüz bir gerçek vardır ki, bütün Türkiye sathında bu güzel gelişmeler olmaktadır. Gerek Doğu gerek Batı, Türkiye’nin dört bir yanı birbirinden kıymetlidir. Her yerde güzel gelişmeler vardır, çünkü memleketimizde güzel bir istikrar vardır.”

“FARKLILIKLARIMIZ VAR, AMA HEPİMİZ BU ÜLKENİN ASİL VE EŞİT VATANDAŞLARIYIZ”

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Hepimizin dayanışma içerisinde olmamız, memleketimizin, birbirimizin kıymetini bilmemiz gerekir. Aramızda farklı düşünceler, farklı siyasi partiler, farklı görüşler tabii ki olacaktır. Aramızda farklı inanışlar da olacaktır. Biz büyük bir milletiz. Koskoca bir imparatorluğun devamıyız, onun mirasını taşıyoruz. Dolayısıyla böyle bir coğrafyada, böyle büyük bir nüfusun içinde farklı hayat tarzları, farklı inanışlar olacak; hatta farklı dinden insanlar olacak ki, sayıları az da olsa gayrimüslim vatandaşlarımız da var bizim. Etnik olarak baktığında kökü farklı olacaktır. Bunlar gayet normaldir ama çok şükür ki hepimiz bu ülkenin asil, eşit vatandaşlarıyız ve bu ülkeden gidecek başka yerimiz de yoktur. Hepimizin bu memleketin kıymetini bilmemiz lazım.”

“İSTİKRARLI BİR DÖNEMDEYİZ, HER ŞEHRİMİZİN EKSİĞİNİ TAMAMLAMALI”

Türkiye’nin çok yıllar kaybettiğini ve daha yapılacaklar olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, hala kendisinden iş ve aş isteyen çok kişinin bulunduğunu ifade etti. Yeni iş imkânlarının, yeni yatırımlar ve yeni faaliyetlerle hayata geçebileceğini söyleyen Gül, “Onun için şimdi dövüş, kavga sırası asla değil. Böyle bir istikrarlı dönem yakalamışız, her şehrimizin eksiğini tamamlamamız lazım. Bir söz vardır; ‘Su akarken herkes testisini doldursun’ derler” dedi.

“ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİMİZ BAŞ TACIMIZ”

Konuşmasının sonunda şehit aileleri ve gazilere şükranlarını sunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Eminim ki bu şehir vaktiyle kahramanlarına nasıl sahip çıktıysa şimdi de şehit yakınlarını, gazilerini el üstünde tutacaktır, baş tacı yapacaktır” dedi.

BALIKLIGÖL VE GÖBEKLİTEPE ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, Şanlıurfa programının ikinci gününde önce Balıklıgöl’ü, ardından da Haleplibahçe’deki kazı alanı ile dünyanın en eski tapınak kalıntılarının bulunduğu yer olarak nitelendirilen Göbeklitepe’yi ziyaret etti.

Şanlıurfa’da konakladığı otelden yürüyerek Balıklıgöl’e giden Cumhurbaşkanı Gül’ü, vatandaşlar yoğun ilgi ve alkışlarla karşıladı. Hazreti İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen Halilürrahman Gölü’ne gelen Cumhurbaşkanı Gül, burada balıklara yem attı.

HALEPLİBAHÇE’DEKİ KAZI ALANI

Cumhurbaşkanı Gül, Balıklıgöl ziyaretinin ardından yürüyerek Haleplibahçe’deki kazı alanına geçerek burada Amazon Kraliçeleri’nin savaş sahnelerinin resmedildiği mozaikleri inceleyip, Şanlıurfa Müze Müdürlüğü yetkililerinden bilgi aldı.

GÖBEKLİTEPE: DÜNYANIN EN ESKİ TAPINAK KALINTILARININ BULUNDUĞU YER

Daha sonra karayoluyla kent merkezine 18 kilometre mesafede bulunan Örencik köyü yakınlarındaki Göbeklitepe ören yerine giden Cumhurbaşkanı Gül, “Dünyanın en eski tapınak kalıntılarının bulunduğu” yer olarak adlandırılan bölgede incelemelerde bulundu.

Alman Arkeoloji Enstitüsü’nde görevli Kazı Başkanı Prof. Dr. Klaus Schmidt de Cumhurbaşkanı Gül’e kazı çalışmalarıyla ilgili bir brifing sundu.

İncelemelerinin ardından Şanlıurfa’daki programını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Adıyaman’a geçti.