Adıyaman

Adıyaman

 

Şanlıurfa’daki programını tamamlayarak çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Adıyaman’a geçen Cumhurbaşkanı Gül’ü, askerî helikopterle geldiği Adıyaman’da Vali Ramazan Sodan, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ve diğer ilgililer karşıladı.

Valilik Ziyareti
Soru-Cevap
Belediye Ziyareti
Garnizon Ziyareti
Üniversite Ziyareti
Yemek

VALİLİK ZİYARETİ

Adıyaman’da ilk olarak valiliği ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, valilik önündeki alanda toplanan ve kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlara hitaben kısa bir konuşma yaptı.

“ATATÜRK BARAJI’NIN BÖLGEYE YAYDIĞI BEREKETİ GÖRMEKTEN MUTLUYUZ”

Konuşmasında, Adıyaman’a daha önce de geldiğini, ancak Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini gerçekleştirmekten memnuniyet duyduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, şehrin kısa zamanda ne kadar güzelleştiğini ve zenginleştiğini gördüğünü söyledi. Atatürk Barajı’nın bölgeye yaydığı bereketi görmekten, millet ve bölge halkı adına sevinç duyduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, kendisine gösterilen yakın ilgiye teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Gül, kentin değişimine tanıklık etmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Atatürk Barajı’nın nimetlerinden ve son teşvik düzenlemelerinden en çok faydalanacak kentlerden birinin Adıyaman olduğunu vurguladı. Kentin turizm potansiyeliyle ayrı bir cazibe merkezi olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Şanlıurfa ve Adıyaman gibi tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmış toprakların, yalnız idari sınırlarla ayrılabileceğini söyledi.

“BU COĞRAFYA GİDEREK ZENGİNLEŞİYOR”

Açıklamasında Cumhurbaşkanı Gül, “Memleketimizin, bu coğrafyanın giderek zenginleşmesi, topraklarının daha bereketli hale gelmesi, şehirlerin güzelleşmesi, hepimiz için çok büyük gurur kaynağı. Bu gururu bugün Adıyaman’da da yaşıyoruz” dedi.

Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Cumhurbaşkanı Gül’e kentle ilgili brifing sundu ve ziyaretin anısına, el dokuması halı hediye etti.

BELEDİYE BAŞKANLIĞINI ZİYARET

Valilikten belediye binasına yürüyerek geçen Cumhurbaşkanı Gül’e, vatandaşlar yol boyunca yoğun ilgi gösterdi. Belediye binasına girişinde Cumhurbaşkanı Gül’ün üzerine gül yaprakları ve konfetiler yağdırıldı.

“ADIYAMAN’IN ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA ÇOK DAHA HIZLI DEĞİŞECEĞİNDEN EMİNİM”

Belediye binasının balkonundan Adıyamanlılara hitap eden Cumhurbaşkanı Gül, kendisine gösterilen sevgiye teşekkür ederek Türkiye’nin bütün şehirleri gibi Adıyaman’ın da son gördüğünden bu yana çok değiştiğini ve bunu görmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Kentin önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı değişeceğinden emin olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, son yapılan teşvik düzenlemeleriyle kentte daha fazla sanayi tesisi kurulacağını, yatırımlar yapılacağını, iş ve ticaret alanı oluşturulacağını ifade etti.

GAP kapsamında sulanan toprakların, verimli hale gelerek, her haneyi zenginleştirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, kentin huzurlu yaşantısına dikkati çekti.

“SİZLERLE ÖVÜNMEMİN BİR SEBEBİ DE BU ŞEHRİMİZİN HUZURLU VE KORKUSUZ OLMASIDIR”

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, “Sizlerle ayrıca övünmemin bir sebebi de bu şehrimizin huzurlu, korkusuz olmasıdır. Herkesin birbiriyle kardeşliğinin samimi olması huzur, sevgi ve kardeşliktir. Bundan dolayı hepinizi tebrik ediyorum. En çok gurur duyduğumuz konu da budur. Adıyaman, terörün olmadığı ama aynı zamanda herkesin düşüncesini söylediği, kendi hayat tarzına, dini inancına göre yaşadığı, birbirine saygı ve sevgi duyduğu bir ilimizdir. Bunu ilelebet muhafaza edin. İnanın ki bu huzur, bölgedeki bu güven, halkımızın birbirine sevgi ve saygısı devam ettiği sürece buralar çok daha hızlı kalkınacak ve zenginleşecek. Problemlerimiz muhakkak ki vardır, bunlardan da en kısa sürede kurtulacağız” dedi.

Konuşması sık sık “Adıyaman seninle gurur duyuyor” tezahüratlarıyla bölünen Cumhurbaşkanı Gül, gösterdikleri ilgiden dolayı Adıyamanlılara teşekkür etti.

ŞEHRİN ÖNDE GELENLERİYLE ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, şehrin önde gelenleri ile şehit yakını ve gazilerle birlikte öğle yemeğine katıldı. Yemekte yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, Adıyamanlıların kendisine gösterdiği sevgi ve ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek yolda sık sık kendisine gül hediye edildiğini, kentte bu kadar çok gül yetiştirildiğini bilmediğini söyledi. Kente uzun süredir cumhurbaşkanı gelmediğini ziyareti sırasında öğrendiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Bu kadar büyük bir aranın olduğunu bilseydim daha da erken gelirdim” dedi.

“ADIYAMAN ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA DAHA FAZLA İLGİ GÖRECEKTİR”

Konuşmasında, Adıyaman’daki değişime dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, Şanlıurfa’dan helikopterle kente gelirken havadan kentin güzelliğine tanıklık ettiğini anlattı. Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “İnanıyorum ki Adıyaman, önümüzdeki yıllarda çok daha fazla ilgi görecektir. Buradan göçün durduğunu öğrendim. Artık bu taraflara daha çok göç olacaktır ve nüfusunuz da önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecektir. Buna hazırlıklı olun.”

“YENİ TEŞVİKLERLE BURAYA DAHA ÇOK YATIRIM YAPILACAKTIR”

Binlerce yıl önce insanların bu topraklarda iz bıraktıklarını, bunların Adıyaman’ın zenginliği olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, tarihî eserleri görmek için yalnızca Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından insanların şehre geldiğini kaydetti. Havaalanının yapımı ve yolların modernleştirilmesiyle Adıyaman’ın daha çok turist çekeceğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, yeni teşvik paketi kapsamındaki Adıyaman’a daha çok fabrika kurulacağını, yatırım yapılacağını ve iş imkânı doğacağını aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, kent çevresindeki barajların önemine de işaret etti.

“FARKLI KESİMLER ARASINDAKİ DAYANIŞMA ŞEHRE HUZUR GETİRİYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, Adıyaman’da Sünni, Alevi ve Süryani vatandaşların yaşadığını belirterek, “Hepsi bu ilin zenginlikleridir. Onlar arasındaki sevgi, muhabbet, dayanışma, beraberce şehre sahip çıkma anlayışı, şehre huzuru getirmektedir. Bu, şehirde böyle bir huzurun olması kentin zenginleşmesi ve gelişmesinin en büyük kaynağı olacaktır. Bugün belediyeyi ziyaretimde bu cemaatlerin önderleriyle görüşme fırsatı buldum. Hepsini ayrı ayrı dinledim. Hepsini de teşvik ettim. Herkesin birbirine olan saygısını görmekten de büyük mutluluk duydum” şeklinde konuştu.

“ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERİMİZİ EL ÜSTÜNDE TUTMAMIZ GEREKİR”

Cumhurbaşkanı Gül konuşmasına, “Gittiğim bütün illerde, şehitlerimizin aileleri ve gazilerimizi hep davet ederim. Burada da onları gördüm. Onlara hepimizin minnet borcu olması gerekir. Hangi ilde, hangi kazada, hangi köyde bir şehit ailesi varsa, gazimiz varsa onları da el üstünde tutmamız gerekir ki bu topraklara sahip çıktığımızın, milletimizin, devletimizin değerini bildiğimizi görelim” diyerek devam etti.

Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Gül, ilin geleceğinin parlak olacağını dile getirerek kalkınmanın iş birliğiyle sağlanacağını ifade etti.

“ANADOLU’DAKİ ÜNİVERSİTELER BULUNDUKLARI ŞEHRİN LOKOMOTİFLERİDİR”

Öğle yemeğinin ardından Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü’nü ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, üniversitede yaptığı açıklamada, üniversiteleri gelip yerinde görmeden, gelişmelerine şahitlik etmenin zorluğunu ifade ederek Türkiye’nin en büyük kazanımlarından birisinin her şehirdeki üniversitelerin büyümesi, kökleşmesi ve ciddi eğitim yapmaya başlaması olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, üniversitelerin sadece eğitim değil aynı zamanda araştırma kurumları olduğunu kaydetti.

“ANADOLU’DAKİ ÜNİVERSİTELER ŞEHRİN STANDARTLARINI YÜKSELTİYOR”

Anadolu’daki üniversitelerin bulundukları şehre lokomotiflik yapma ve şehrin standartlarını yükseltme gibi işlevleri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, bu üniversitelerin kurulması için yerel yönetimlerden iş adamlarına herkesin büyük çaba harcadığını söyledi.

Açıklamasında, “Anadolu’daki üniversitelerin eğitim standartları iyi olacak. Yoksa bulunduğu şehrin çocuklarına iyilik yapmamış olurlar. Onlar üniversitelerinden gururla mezun olacaklar, ufukları açılacak. Üniversiteler lisenin üst lisesi gibi olmayacak. Üniversiteler şehre vizyon getirecek, yeni bir iklim kazandıracak. Şehirlerin sosyal havasını değiştirecek getireceği yeniliklerle” diyen Cumhurbaşkanı Gül, öğretim üyelerinin, öğrencileri en iyi şekilde eğitirken şehirlerin ve bölgelerin sorunlarıyla da ilgilenmeleri gerektiğini ve bu anlamda ekonomik katkının da sağlanacağını kaydetti.

CUMHURBAŞKANI GÜL ANISINA BİN FİDAN

Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü de yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyareti anısına bin fidan diktiklerini, bu sayının 10 bine ulaşması için çalışacaklarını söyledi. Ziyaret sırasında, Prof. Dr. Gönüllü, Cumhurbaşkanı Gül’e üniversite hakkında bilgi sundu.

Adıyaman’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Ankara’ya döndü.