Tunus Özel

Tunus Özel

 

Ziyaretiyle Yasemin Devrimi sonrası yeni teşekkül eden Tunus devlet yapısına güçlü bir destek veren Cumhurbaşkanı Gül, Ulusal Kurucu Meclisi üyelerine hitaben yaptığı konuşmada "Sizler sadece Tunus’un değil, tüm Arap âleminin istikbaline ışık tutacak bir fenersiniz" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunus Cumhurbaşkanı Munsif Merzuki’nin davetlisi olarak Tunus’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül’ü, Kartaca Havalimanı’na varışında Tunus Cumhurbaşkanı Merzuki, Tunus Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Mustafa Bin Cafer ve Başbakan Hammadi Cibali karşıladı.

Ulusal Kurucu Meclis
Akşam Yemeği
Basın Toplantısı
Sadıki Koleji
Zeitouna Camisi
Uğurlama

CUMHURBAŞKANI GÜL KARTACA SARAYI’NDA

Resmî temaslarına ertesi gün başlayan Cumhurbaşkanı Gül, Kartaca Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Merzuki tarafından resmî törenle karşılandı. Karşılama töreninin ardından her iki cumhurbaşkanı baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da katıldı. Her iki cumhurbaşkanı baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Merzuki ile ortak basın toplantısı düzenledi.

“DEVRİMİN ARDINDAN TUNUS ÖRNEK OLARAK ORTAYA ÇIKMIŞ VE BÜYÜK ÜMİT VERMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Gül basın toplantısında, Tunus’u ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Arap dünyasındaki ilk kıvılcımı ateşleyen ve ilk devrimi gerçekleştiren Tunus’a yaptığı ziyaretten heyecan duyduğunu söyledi. Tunus’un 14 Ocak’tan sonra bütün İslam âleminin ve dünyanın yakından takip ettiği bir ülke olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Özellikle 14 Ocak’taki devrimi ülkenin birliğini, bütünlüğünü koruyacak şekilde gerçekleştirmek, ondan sonra da uluslararası camianın gözetiminde düzgün seçimleri yapıp meclisi kurmak, çoğulcu bir sistem içerisinde, hukuku üstün kılan bir nizama geçişi temin etmek için çalışmalara başlamak, meclisinde cumhurbaşkanını, başbakanını seçen, hükümetini kuran bir ülke olarak da Tunus örnek olarak ortaya çıkmıştır ve çok büyük bir ümit vermiştir” diye konuştu.

İKİ ÜLKE ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİ

Basın toplantısından önce ise iki ülke arasında ilişkilerin artırılmasına yönelik 3 protokol imzalandı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ''Bilimsel ve teknoloji işbirliği uygulama, iki ülke arasında ulaştırma ile uzak pazarlardaki turistlerin Tunus'a çekilmesi'' konularındaki protokollere imza attı.

SEJOUMİ ŞEHİTLİĞİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Devlet Konukevi'nde Tunus Hükümet Başkanı Hammadi Cibali'yi kabul etti, Sejoumi Şehitler Anıtı'nı ziyaret ederek, 14 Ocak Yasemin Devrimi ve Tunus'un kurtuluşu yolunda hayatını kaybedenler anısına çelenk koydu.

CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN MECLİS ÜYELERİNE: “TARİH YAZMIYOR, YAPIYORSUNUZ”

Cumhurbaşkanı Gül, Tunus’taki temasları çerçevesinde, Ulusal Kurucu Meclis (UKM) Genel Kurulu’na hitaben bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gül sözlerinin başında, Arap Baharı’nın, Arap uyanışının fitilini ateşleyen ve Tunus’un geleceğini inşa eden meclise hitap etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu Meclis’te Tunus halkının temsilcilerine seslenen ilk konuk Cumhurbaşkanı olmaktan, Türk milleti ve şahsım adına büyük gurur ve heyecan duyduğumu ifade etmek isterim. Heyecan duyuyorum; çünkü sizler sadece Tunus’un değil tüm Arap âleminin istikbaline ışık tutacak bir fenersiniz. Heyecan duyuyorum; çünkü bu Meclis bölgemizde her türlü bedeli ödemek pahasına büyük bir özgürlük, hak, adalet ve onur mücadelesi veren tüm kardeş halkların yüzünü çevirdikleri bir demokrasi mabedidir. Heyecan duyuyorum; çünkü sizler tarih yazmıyor, yapıyorsunuz” dedi.

Cımhurbaşkanı Gül'ün
Basın Açıklaması
Munsif Merzuki'nin
Basın Açıklaması

Anlaşmalar

“TÜM İNSANLIK İÇİN BAŞARILI OLMALISINIZ”

Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Arap ve İslam dünyası başta olmak üzere, tüm dünyada özgürlük, adalet, hak ve onur mücadelesi veren pek çok toplum, akıllarını ve kalplerini size çevirmişlerdir. Tunus’un önemli merhale katettiği demokratikleşme sürecini başarıyla neticelendirmesi, Mısır’da, Libya’da, Yemen’de ve Suriye’de sizi izleyenlere ilham ve umut verecek, onlara rehberlik edecektir. Bu nedenle, sadece Tunus için değil, tüm Araplar, tüm Müslümanlar ve nihayet tüm insanlık için başarılı olmak mecburiyetindesiniz. İşte tarih yapmaktan kastım budur.”

“TÜRK BAYRAĞINA ÇOK BENZEYEN TUNUS BAYRAĞI BENİ DAİMA HEYECANLANDIRMAKTADIR”

Cumhurbaşkanı Gül, “Yasemin Devrimi’yle getirdiğiniz demokrasi de, tıpkı yasemin çiçeği gibi narin, özen gösterilmesi, emek verilmesi gereken bir değerdir. Buna sabırla sahip çıkmak, korumak, ilerletmek ve şüphesiz çok çalışmak tüm Tunus halkının ve siz yöneticilerin temel önceliği olmalıdır. Beni, Türk bayrağına çok benzeyen Tunus bayrağı daima heyecanlandırmaktadır. Al rengiyle, hilal ve yıldızıyla adeta kadim kardeşliğimizin timsalidir bayraklarımız. Akdeniz’in iki yakasında bulunan Türkler ve Magriblilerin ortak paydasıdır ay ve yıldız. İşte o da bugün bu salonda parlıyor” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA RESMÎ AKŞAM YEMEĞİ

Akşam ise Tunus Cumhurbaşkanı Merzuki’nin onuruna verdiği yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, “Tunus, Arap Baharı’nı yaşayan ülkeler arasında cumhurbaşkanını, başbakanını ve meclisini seçmiş yegâne ülkedir. Bu bakımdan ümit ve ilham vericidir” dedi.

Resmî Karşılama
Kartaca Sarayı
Şehitlik
Öğle Yemeği
Akşam Yemeği
Şehir Görüntüleri

“ORTAK KADERİMİZ, İBN-İ HALDUN İLE MİLLÎ BAYRAKLARIMIZ DA BİRBİRİNE ÇOK BENZEMEKTEDİR”

Tunus’un tarihinde yeni bir dönemin başladığını ve iki ülke arasında yüzlerce yıldır kader birliği yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Ortak kaderimiz, İbn-i Haldun ile millî bayraklarımız da birbirine çok benzemektedir” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Tunus’un Akdeniz’deki stratejik konumu ile Avrupa’yı Asya ve Afrika’ya bağladığına dikkat çekerek, “Bugüne kadar olduğu gibi bölgenin barış ve istikrarı için ülkelerin katkıları önem taşımaktadır” dedi.

“TUNUS, ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİMİ UZLAŞI VE SAĞDUYU İLE GERÇEKLEŞTİRDİ”

Tunus halkının hürriyet, onur ve adalet için “Yasemin Devrimi”ni gerçekleştirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Tunus, bölgeye örnek olmuş, dünyanın takdirini kazanmıştır. Yansımaları küresel ölçekte hissedilecek dönüşüm böylece başlamıştır” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tunus, Arap Baharı yaşayan ülkeler arasında cumhurbaşkanını, başbakanını, meclisini seçmiş yegâne ülkedir. Bu bakımdan ümit ve ilham vericidir. Çok önemli bir değişimi uzlaşı ve sağduyu ile gerçekleştirdiğini dünyaya kanıtladı. Bu cesur milletin başarılarını sadece Arap ve İslam âlemi değil, tüm dünya takdir etmektedir.”

NAHDA HAREKETİ LİDERİ GANNUŞİ'Yİ KABUL

Cumhurbaşkanı Gül, Tunus temaslarının son gününde ise, 14 Ocak Yasemin Devrimi’nin ardından yapılan ilk serbest seçimlerde iktidara gelen Nahda Hareketi Partisi Genel Başkanı Raşid Gannuşi’yi kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, kabulde, Gannuşi’nin uzun yıllar hapiste yattığına dikkat çekerek, devrimden sonra yapılan ilk genel seçimlerde halkın oyları ile iktidara gelmesini “rüya gibi” sözleri ile değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, Gannuşi’den önce ise, Tunus Sanayi, Ticaret ve El Sanatları Birliği (UTICA) Başkanı’nı kabul etti.

SADIKİ KOLEJİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Tunus’ta Sadıki Koleji'ni ziyaret ederek, TİKA tarafından kurulan bilgisayar laboratuarının açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, Sadıki Koleji'ni ziyareti sırasında öğrencilerle bir araya gelerek, sohbet etti. Osmanlı sadrazamlarından Hayreddin Paşa'nın resmi altında okulun anı defterini imzalayan Cumhurbaşkanı Gül, okulda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, deftere, okulun Tunus ile Türkiye arasında köprü görevi görecek yöneticileri yetiştirmesi dileğini yazdı.

Cumhurbaşkanı Gül, Sadıki Koleji'ni ziyaretin ardından ise Nahda Hareketi Partisi Lideri Gannuşi'nin onuruna verdiği yemeğe katıldı.

ZEİTOUNA CAMİSİ’NDE CUMA NAMAZI

Cumhurbaşkanı Gül, Cuma namazını şehir merkezindeki Zeitouna Camisi'nde Nahda Hareketi Partisi Lideri Gannuşi ile kıldı. Camiye, Medine Atike Çarşısı'nın içerisinden geçerek giden Cumhurbaşkanı Gül’e çarşıda bulunanlar yoğun ilgi gösterdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL’Ü, CUMHURBAŞKANI MERZUKİ UĞURLADI

Tunus’taki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül Cuma namazından sonra İstanbul’a hareket etti. Cumhurbaşkanı Gül’ü havalimanında Tunus Cumhurbaşkanı Merzuki törenle uğurladı.