Türkmenistan Ziyaret

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile beraber, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un davetlisi olarak Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkmenistan Devlet Nişanı’nın ülke tarihinde ilk kez olarak Cumhurbaşkanı Gül’e tevcih edildiği ziyarette, iki ülke arasında başta enerji olmak üzere 12 iş birliği anlaşması imzalandı. Türkmenistan Devlet Enstitüsü tarafından fahri profesörlük unvanı da verilen Cumhurbaşkanı Gül, “Ortak tarih ve kültürümüz, halklarımız arasındaki kadim bağların temelini oluşturmaktadır. Ortak atalarımızın bir zamanlar şaha kaldırdığı topraklar olan Türkmenistan, bizim ata yurdumuzdur” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile beraber, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un davetlisi olarak Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Saparmurat Türkmenbaşı Havalimanı’nda Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, Eğitim Bakanı Gülşat Mamedova, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Ata Serdarov, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu ve diğer yetkililer karşıladı. Karşılamada, Türk ve Türkmen heyetlerinin yanı sıra çok sayıda Türk vatandaşı da yer aldı.

MERKEZ MEYDANI’NDA RESMÎ KARŞILAMA TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov tarafından Merkez Meydanı’nda resmî törenle karşılandı. Törenin ardından iki ülke heyetlerinin takdimi yapıldı. Şeref Kıtası’nın tören geçişini izleyen Cumhurbaşkanı Gül ile Devlet Başkanı Berdimuhamedov daha sonra Ruhiyet Köşkü’ne geçtiler.

CUMHURBAŞKANI GÜL’E TÜRKMENİSTAN DEVLET NİŞANI TEVCİH EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra, Aşkabat’ta Ruhiyet Köşkü’nde, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov tarafından kendisine Türkmenistan Devlet Nişanı tevcihi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

TÜRKMENİSTAN DEVLET NİŞANI, TÜRKMENİSTAN TARİHİNDE İLK KEZ VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada, ata vatan Türkmenistan’ın en önemli nişanı olan Türkmenistan Devlet Nişanı’nın tarafına tevcihinden dolayı şeref duyduğunu belirterek, “Türkmenistan’da ilk kez verilen bu nişana layık görülmem vesilesiyle şahsıma gösterilen teveccüh için de tüm kalbimle teşekkür ederim” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL YÖRESEL KAFTAN GİYİP KUŞAK BAĞLADI

Devlet Başkanı Berdimuhammedov, Cumhurbaşkanı Gül’e Devlet Nişanı’nı takdim edip, beratını sunmasının ardından, yöresel kaftan giydirip kuşağını bağladı. Başına kalpak da takan Cumhurbaşkanı Gül ile Devlet Başkanı Berdimuhamedov birlikte fotoğraf çektirdi.

TÜRKİYE İLE TÜRKMENİSTAN ARASINDA 12 İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Nişan tevcih töreninin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Oğuzhan Köşkü’nde baş başa görüştü, ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiler. Görüşmeler sonrasında Cumhurbaşkanı Gül ve Devlet Başkanı Berdimuhamedov, ortak bildiriyi imzaladılar. Ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Berdimuhamedov huzurunda iki ülke arasında başta enerji olmak üzere 12 iş birliği anlaşması imzalandı. İmzalanan anlaşmalar arasında, başta enerji alanında olmak üzere, bilim ve teknoloji, diplomasi ve kültürel iş birliği gibi iki ülke arasında stratejik öneme sahip konular bulunuyor.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Oğuzhan Köşkü'nde gerçekleştirilen imza töreninin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 3,5 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”

Türkmenistan Devlet Nişanı’nı şerefle taşıyacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, kendisinin de daha önce Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’a devlet nişanı tevcih ettiğini, bunların da iki ülke ilişkilerinin düzeyini göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, ilişkilerin sözde kalmadığına ve karşılıklı ziyaretlerle ileriye götürüldüğüne dikkat çekerek, bugün iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3,5 milyar dolara ulaştığını, Türk şirketlerinin 34 milyar dolarlık proje gerçekleştirdiğini söyledi.

“TÜRK ŞİRKETLERİ TÜRKMENİSTAN’IN GELİŞMESİNE VESİLE OLUYOR”

Türk müteşebbislerine duyulan güven ve itimattan dolayı Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül, Türk şirketlerinin de bilgi ve beceriyle Türkiye'yi mahcup etmediklerini, Türkmenistan'ın gelişmesine vesile olduklarını belirtti. Eğitim ve kültüre çok önem verdiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, atalardan kalan bu dostluğun nesiller boyu devam etmesini istedi.

“ULUSLARARASI TÜRKMEN-TÜRK ÜNİVERSİTESİ, DOSTLUĞUMUZUN BİR GÖSTERGESİ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Gül, ardından, Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi’nin (UTTÜ) yeni yerleşkesinin temel atma törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada Atavatan Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde dostluğun göstergesi olacak üniversitenin temelini Berdimuhamedov ile atmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

TÜRKİYE’DE 7 BİNDEN FAZLA TÜRKMEN ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Cumhurbaşkanı Gül, Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi gibi Aşkabat’ta Millî Eğitim Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının kurduğu okulların Türk ve Türkmen öğrencilerin bir arada okuduğu güzide eğitim kurumları olarak geleceğin garantisi gençleri yetiştirdiğini söyledi. Türkiye’de 7 binden fazla Türkmen öğrencinin eğitim gördüğüne dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, bu öğrencilerin iki halk arasında özel bir insani köprü vazifesi gördüklerine işaret etti.

OLİMPİYAT KÖYÜ’NDE İNCELEME

Cumhurbaşkanı Gül, Aşkabat’ta bir Türk firması tarafından inşa edilen Olimpiyat Köyü’ndeki çalışmaları inceledi. İnşaat projesine ilişkin bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, binanın terasına çıkarak çevreyi gözlemledi.

ANITMEZAR VE KIPÇAK CAMİİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, daha sonra, eski Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın anıt mezarını ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü anıt mezar girişinde, Akhal Valisi Mammetniyazov Nurmammedov ile Aşkabat Müftüsü Melan Akıyev karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül, anıt mezar içinde yer alan heykele çelenk bıraktı. Anıt mezarda yer alan aile kabristanı hakkında Aşkabat Müftüsü Akıyev, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’e bilgi verdi.

“ABDULLAH GÜL ANAYASA ANITI”NA ÇELENK

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, ardından, “Abdullah Gül Anayasa Anıtı”na çelenk koydu. Çelenk koyma töreninin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, ağaç dikme törenine katılarak bir adet çam ağacı fidanı diktiler.

CUMHURBAŞKANI GÜL’E, FAHRİ PROFESÖRLÜK ÜNVANI

Cumhurbaşkanı Gül’e Türkmenistan İktisat ve Kamu Yönetimi Devlet Enstitüsü’nde fahri profesörlük ünvanı verildi. Cumhurbaşkanı Gül, enstitüye gelişinde Rektör Purli Agamuradov tarafından karşılandı. Türkmen sanatçılar tarafından sergilenen halk dansı gösterilerini izleyen Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra binanın giriş katında bulunan Türkmenistan’da yükseköğretime ilişkin bilgilerin yer aldığı stantlar ile bir alt kattaki para ve takı sergisini gezdi.

“TÜRKMENİSTAN’IN, TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİNİ EN ÜST SEVİYEDE SÜRDÜRME İRADESİNDEN MEMNUNUZ”

Törende fahri profesörlük unvanına layık görülmekten büyük şeref duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, bu unvanı Türkiye’ye gösterilen teveccühün açık bir ifadesi olarak gördüğünü ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan’ın, Türkiye ile iş birliğini en üst mertebede devam ettirme iradesinin kendisini sevindirdiğini söyleyerek, “Bu hususta gösterdiği liderlikten dolayı, Kadirli Doğanım, Devlet Başkanı Berdimuhamedov’a şükran hislerimi bir kere daha ifade etmek isterim. Türkiye’nin Türkmenistan ile geliştirdiği iş birliğinde en büyük ve hiç değişmeyecek önceliği, bu iş birliğinin iki ülkenin ortak menfaatlerine hizmet etmesidir. Kardeşlik hukukunun gereği de budur. Zira bizler ‘bir millet, iki devletiz’. Kadirli Doğanımın ifadesiyle kemik kardeşiyiz” dedi.

TÜRKMENİSTAN DEVLET BAŞKANI BERDİMUHAMEDOV’DAN CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA RESMÎ AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, akşam ise, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov tarafından Oğuzhan Sarayı’nda onuruna verilen resmî yemeğe katıldı. Yemek öncesinde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan’da bulunmaktan memnuniyetini dile getirerek son beş yılda Türkmenistan’a beş ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlattı. “Türkmenistan’da kendimizi evimizde hissediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Gül, heyetine gösterilen sıcak misafirperverlik için de teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Gül, “Ziyaretim, şimdiye kadar Türkmenistan’da hiç uygulanmamış bir protokolle, ‘Devlet Ziyareti’ statüsünde düzenlenmektedir. İkili ilişkilerimizin ulaştığı yüksek mertebenin ispatı olan bu nazik jestiniz için Zat-ı Devletleri’ne gönülden teşekkür ederim” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, DADALOĞLU İLE TÜRKMENİSTAN’IN MİLLÎ ŞAİRİ MAHTUMKULU’NUN ŞİİRLERİNİ OKUDU

Konuşmasını iki ülkenin ortak şairlerinin mısraları ile süsleyen Cumhurbaşkanı Gül, büyük halk ozanı Dadaloğlu’nun, Türklerin soyunu tanımlayan şu dörtlüğünü okudu: “Avşaroğlu’dur dadalım. Türkmen soyuna gidelim. Hamurumuz hep bir yerden. Gel burayı yurt edelim.” Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan’ın millî şairi Mahtumkulu’nun ise Türkmenlerin Osmanlı İmparatorluğu’nun şahsında Türk milletine bakışını tanımlayan şu dizelerini okudu: “Sülalesi çoktur, hep büyük illi. Ordusu meşhurdur, âleme belli. Meydanda kılıçlı, divanda dilli. Çoğa denktir azı, Devlet-i Âli’nin.”

“TÜM TÜRKMEN DOĞANLARIMIZA ESENLİK VE REFAH TEMENNİ EDİYORUM”

Atavatanda heyetine gösterilen hüsn-ü kabul için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül, “Zat-ı Devletleri Kadirli Doğanıma sağlık ve mutluluk, tüm Türkmen doğanlarımıza esenlik ve refah temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA BİNİCİLİK GÖSTERİSİ

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan’a düzenlediği ziyaretin son gününde, başkent Aşkabat’ta, onuruna düzenlenen binicilik gösterisini izledi. Cumhurbaşkanı Gül’ü, Türkmenistan Devlet Başkanlığı Atçılık Sporu Kompleksi’ne gelişinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov karşıladı. Gösterinin yapılacağı manejin yanındaki çadıra birlikte geçerek bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül ve Devlet Başkanı Berdimuhamedov, daha sonra hipodromdaki locadan binicilik gösterisini izlediler.

DEVLET BAŞKANI BERDİMUHAMEDOV’DAN CUMHURBAŞKANI GÜL’E HEDİYE

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Gül’e, “Arkadaş” adındaki Ahal Teke cinsi at hediye etti. Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Gül’e atı test etmek isteyip istemediğini sordu. Cumhurbaşkanı Gül’ün “evet” demesi üzerine Devlet Başkanı Berdimuhamedov ata bindi. Ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Devlet Başkanı Berdimuhamedov “Arkadaş” ile fotoğraf çektirdi.

“ARKADAŞIMDAN BANA ÇOK DEĞERLİ BİR HEDİYE”

Devlet Başkanı Berdimuhamedov, basın mensuplarının sorusu üzerine, atın sakin ve iyi huylu olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül de, “Arkadaş’a, arkadaşım bindi ve ayaklarını açtı. Bana arkadaşım çok değerli bir hediye verdi” dedi. Atın asil bir hayvan olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Hediyelerin en değerlisi ve altın renginde” ifadelerini kullandı.

BAŞ BAŞA KAHVALTI

Cumhurbaşkanı Gül, Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile Türkmenistan Devlet Başkanlığı Atçılık Sporu Kompleksi’nde baş başa kahvaltı yaptı.

TÜRKMENİSTAN’DA YAŞAYAN TÜRK VATANDAŞLARI İLE BULUŞMA

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile birlikte, Türkmenistan’da yaşayan Türk vatandaşları ve iş adamlarıyla buluştu. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Mizan İş Merkezi’ndeki toplantıya gelişlerinde çocuklar tarafından karşılandı. Çocukları seven Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, Türkmenistan’ın ata yurdu olduğunu belirterek, “Türklerin daha başlangıçtan beri yurdu olan bu topraklarda bugün sizlerle hep beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

“KARŞILIKLI ZİYARETLER SICAK İLİŞKİLERİN GÖSTERGESİ”

Cumhurbaşkanı sıfatıyla Türkmenistan’a 5 defa geldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un da Türkiye’yi 5 kez ziyaret ettiğini, bunun da iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin sıcaklığının göstergesi olduğunu anlattı.

TÜRK İŞ ADAMLARININ TÜRKMENİSTAN’DAKİ BAŞARILARI

Türk iş adamlarının Türkmenistan’ın bağımsızlığını kavuştuğu ilk günden beri burada olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Türk iş adamlarının en çok iş yaptığı ülkelerin başında Türkmenistan’ın geldiğini söyledi. Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından kısa süre içerisinde Asya’nın parlayan yıldızı olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, ülkedeki güzelliklerin altında Türk iş adamlarının emeğini görmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül iş adamlarına seslenerek, “Sizler işinizi güzel yapmazsanız size de güven duyulmaz. İş hayatında dostluk önemlidir, ama dostluktan öte işini yapacak adamlara güven önemlidir. Siz bu güveni vermişsiniz” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL, SALONDAKİLERLE HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ

Konuşmasının ardından salonda bulunanlarla bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül hatıra fotoğrafı çektirdi.

ERTUĞRUL GAZİ CAMİSİ’NDE CUMA NAMAZI

Cumhurbaşkanı Gül, Mizan İş Merkezi’ndeki Türk vatandaşlarla buluşmanın ardından Cuma Namazını Ertuğrul Gazi Camisi’nde kıldı.

BAYAN GÜL, DANS VE MÜZİK GÖSTERİSİNİ İZLEDİ

Cumhurbaşkanı Gül’ün Türkmenistan’a yaptığı resmî ziyarete eşlik eden Bayan Gül, kendisi için hazırlanan dans ve müzik gösterisini izledi. Bayan Gül, konserin verileceği salonda, çocuklar tarafından Türk ve Türkmen bayraklarıyla büyük bir coşkuyla karşılandı.

ÖĞRENCİLERDEN “URFA’NIN ETRAFI” TÜRKÜSÜ

Türkmen şarkıları ve halk oyunlarının icra edildiği kültürel programda, Uluslararası Türk Dili Olimpiyatlarında birinci olan iki öğrenci ise “Urfa’nın Etrafı” türküsünü seslendirdi. Çocukların performansı izleyicilerden büyük alkış aldı.

BAYAN GÜL, MİLLÎ HALI MÜZESİ İLE GÜZEL SANATLAR MÜZESİ’Nİ GEZDİ

Cumhurbaşkanı Gül’ün Türkmenistan ziyaretine eşlik eden Bayan Gül ise, aynı gün Millî Halı Müzesi’ni gezdi. 2003 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ve toplam alanı 301 metrekare olan Altın Asır halısını inceleyen Bayan Gül, halı dokuma atölyelerine girerek çalışan Türkmen kadınlarla sohbet etti.

BAYAN GÜL, MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Ardından devlet koruması altındaki kimsesiz çocukların mesleki gelişmelerine yönelik hizmet veren Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret eden Bayan Gül, çocuklar tarafından müzik ve halk oyunlarıyla karşılandı.

BAYAN GÜL, ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ

Yetkililer ile birlikte merkezin dikiş-nakış, elektronik, halı dokumacılığı, resim, müzik ve dans odalarını gezen Bayan Gül, çocuklarla bir araya geldi. Bayan Gül, programı kapsamında son olarak Güzel Sanatlar Müzesi’ni gezdi.

Cumhurbaşkanı Gül, 3 gün süren Türkmenistan ziyaretini tamamlayarak Saparmurat Türkmenbaşı Uluslararası Havalimanı’ndan İstanbul’a gitti.