Almanya Özel-2

Almanya Özel-2

 

Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un davetlisi olarak Hayrünnisa Gül ile bu ülkeye resmî bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Berlin, Osnabrück ve Stuttgart’ı kapsayan programı sırasında hem Cumhurbaşkanı Wulff ve eşi, hem de Türk ve Alman vatandaşları tarafından sıcak bir şekilde ağırlandı. Tarih boyunca müttefik olmuş iki ülkenin Cumhurbaşkanları ve eşleri arasında kurulan güçlü dostluk ilişkileri ziyarete damgasını vururken; daha önce Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ün memleketleri Kayseri’de ağırladığı Cumhurbaşkanı Wulff ve eşi, aynı jesti göstererek, Cumhurbaşkanı Gül ve eşini, memleketleri Osnabrück’te misafir etiler.

Cumhurbaşkanı Gül, Almanya'ya gerçekleştirdiği ziyaretin son gününde, Berlin'den Stuttgart'a geçti. Stuttgart'ta Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann'la görüşen Cumhurbaşkanı Gül, Almanya’nın teknoloji, sanat, bilim ve kültür merkezlerinden biri olan Baden-Württemberg’de yaşayan insanların ne kadar çalışkan olduğunu da bildiğini kaydederek, “Çalış, çalış, ev yap” anlamına gelen “Schafe schafe haeusle baue” sözünü Almanca olarak söyledi.

“İŞ DÜNYASINDAN KÜLTÜR VE SİYASETE, HER ALANDA BAŞARILI TÜRKLERİ GÖRÜYORUZ”

Baden-Württemberg eyaletindeki Türklerin pek çok alanda başarılı olduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “İş dünyasında, kültür ve spor hayatında, siyasette de örneklerini görüyoruz. Bunun en önemlilerinden birisi önemli bir siyasi partinin eş başkanı, sizlerin de yakın arkadaşı olan Cem Özdemir’dir” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Gül, Baden-Württemberg eyaletiyle Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine de dikkat çekerek, Türkiye’deki Alman yatırımların büyük kısmının bu eyaletten geldiğini ve ticaret hacminin 5 milyar dolar civarında olduğunu aktardı. Görüşmenin ardından, Eyalet Başbakanı Kretschmann, Cumhurbaşkanı Gül onuruna öğle yemeği verdi.

TÜRK VE ALMAN TOPLUM TEMSİLCİLERİNE RESEPSİYON

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Stuttgart programı çerçevesinde belediye binasına gelişinde Türklerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Binaya girişlerinde farklı ülkelerin bayraklarını ellerinde taşıyan çocukların kendileri için hazırladıkları şarkıları dinleyen Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, daha sonra Türk ve Alman toplum temsilcilerine verilen resepsiyona katıldı.

“YOĞUN AMA OLAĞANÜSTÜ GÜZEL BİR ZİYARETTİ”

Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, uzun bir aradan sonra Almanya'ya Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen bu ziyaretin “olağanüstü güzel” geçtiğini aktaran Cumhurbaşkanı Gül, aralarında bakanlar ve belediye başkanlarının da olduğu büyük bir heyetin kendisine eşlik ettiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin çok yoğun geçtiğini ve bu süreçte olağanüstü misafirperverlik gördüğünü de sözlerine ekledi.

GÜNEŞ ENERJİSİ VE HİDROJEN ARAŞTIRMA MERKEZİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, resepsiyonun ardından Güneş Enerjisi ve Hidrojen Araştırma Merkezini ziyaret etti. Güneş Enerjisi ve Hidrojen Araştırma Merkezinde güneş panellerinin üretildiği alanı gezen Cumhurbaşkanı Gül, burada yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Almanya'ya gerçekleştirdiği devlet ziyaretini tamamlayarak Türkiye'ye döndü.